Vrabac!! :)

ratluci

Početnik
Poruka
19
Pre neka dva/tri meseca nasli smo malog vrapca, koji je po nasoj proceni tada imao neke dve/tri nedelje. Uzeli smo ga sa namerom da ga nahranimo, da bi ojacao pa da ga pustimo u prirodu. Ali na nasu srecu Vrapcic se navikao na nas. Jede iz ruke, prati nas u stopu kud god da krenemo po stanu. Drzimo ga u kavezu pa mu je rep malo iskrzan, ali mislim da to nema veze sa problemom,.Naime posle perioda kada je malo leteo, mada ni tada nije nesto preterano dobro, sada poslednjih mesec dana bas slabo leti, tj nema snage da poleti u vis.
Mozete li nam dati savet kako da ojaca krila?
Povermeno ima neke napade, kada ide u jednu stranu, pada na glavu i kao da pravi kolutov
 
Nisam imala srece sa vrabcima do sada. Ni jedan nije preziveo toliko kao tvoj. Neke stvari su mi kasnije objasnili oni koji se bave pticama, tako da sad redje ulecem u kombinacije sa vrabcima (ako se upustim, ne ocekujem mnogo). Tebi svaka cast na trudu.

Nisam sigurna da je vrabac ptica koja podnosi kavez. Problemi koje pominjes, zvuce kao da mu nije dobro, ali bi bilo najbolje da koju prozbori neko sa vecim iskustvom. Imala sam vrabce sa slicnim simptomima, ali je ceo proces trajao relativno kratko i zavrsio se onako kako nisam zelela. Ali, ne znaci da je to slucaj i kod tebe.

Ima jedan preparat za ptice koji se kupuje u vet apoteci (mislim da je antibiotski preparat, u granulama). Mogu pogledati naziv, posto mislim da ga imam u kuci (kupljen zbog golubova) i mogu, eventualno, da potrazim mejl adresu nekog od kolega koji se razumeju u ptice pa da pokusas dobiti odgovor.

Preporucujem ti i trazenje saveta u vet apoteci, kao i konsultaciju sa veterinarem (telefonom).
 
Poslednja izmena:
Trenutno ne koristim ni jedan jer nemam ptica "na lageru" :D, ali sam koristila ZIVIMICIN. Imaju ga vet apoteke, bio je jevtin (verovatno je jos uvek) i kad kupujes odmah kazi za sta ti treba da bi ti kazali meru. Koliko se secam, isla je izuzetno mala kolicina, tek toliko da vodicu (u kojoj se rastvara) oboji blago zuto (prah je zut).

Naravno, obavezno iznesi problem pri kupovini i konsultuj se da li mozes koristiti ovo sto ti rekoh :).

Preporucujem i ne preveliko nadanje u uspeh. Ako se stanje popravi - sjajno, ali nije iskljuceno da stvari mogu krenuti i drugim tokom. Zelim ti uspeh, a ovo je samo da imas u vidu za - ne daj Boze.
 
Poslednja izmena:
Давали смо му Олиговит тако што смо га ваљали у хлеб. Опоравио се, порасо му је и реп, почео је да лети и још се више припитомио.

Али, на жалост, данас је настрадао под ногама. :(
 
То ми је брат. Много нас је потресло. Био је много питом, јурио нас по кући, цвркутао када нас чује и таман се оправио од болести, израстао му је реп и добио је снагу за летење али нон стоп је био по поду и јурио наше ноге што га је на крају и убило. Највише би смо волели ако би налетели на још једног малог беспомоћног врабца.

Закачићу неке од фотки ових дана...
 
То ми је брат. Много нас је потресло. Био је много питом, јурио нас по кући, цвркутао када нас чује и таман се оправио од болести, израстао му је реп и добио је снагу за летење али нон стоп је био по поду и јурио наше ноге што га је на крају и убило. Највише би смо волели ако би налетели на још једног малог беспомоћног врабца.

Закачићу неке од фотки ових дана...

Jako mi je zao z:cry:
Postavi i slike da ga vidimo...
Kako mrzim kad se desavaju ovakve stvari z:cry:
 
Žao mi je zbog loših vesti, verovatno ste se navikli dobro na njega. Kad su male životinje u pitanju to je jedna od opasnosti koja uvek vreba. Dešava se ono što najmanje želiš.

Ne znam da li ćeš naleteti baš na vrapca ali ove godine ja sam tri ptice lečio ako si čitao ono sa linka gore.
 
То ми је брат. Много нас је потресло. Био је много питом, јурио нас по кући, цвркутао када нас чује и таман се оправио од болести, израстао му је реп и добио је снагу за летење али нон стоп је био по поду и јурио наше ноге што га је на крају и убило. Највише би смо волели ако би налетели на још једног малог беспомоћног врабца.

Закачићу неке од фотки ових дана...

Zao mi je sto se tako zavrsilo. Ipak mislim da je bolje da ne naletite na jos nekog bespomocnog vrapca, ako bas ne mora, jer mi se cini da im je ipak bolje sa njihovim porodicama nego sa nama, koliko god da se trudimo oko njih.
 
До сада смо имали 4 папагаја и ни за једним нисмо жалили колико за овом птичицом. Просто је невероватно било како се припитомио. Вероватно је био закржљао и избачен из гнезда, није могао да хода а камоли да лети. Није нешто много ни порасао, други које слећу на терасу су далеко већи. Хранили смо га хлебом који је обожавао, црвићима, мувама... давали олиговит и препарат за воду.
Мада у последње време је како ми се чини имао проблема са изметом, више је био воден, по неки пут је само белу неку слуз избацивао, а некада није могао по пет минута да избаци из себе него је само скакутао, доста пута му је измет био црне или браонкасте боје. После јела је обавезно ишао на љуљашку и спавао, тј угњездио се, ово је практиковао последњих недеља.
Иначе, више времена је провео ван кавеза . Већ неколико пута је избегао да сконча под ногама за милиметар, али сада и поред наше пажње није био те среће, једноставно се сам трпао испод ногу. Ево већ данас би требало да купимо тигрицу или нимфу, које смо и планирали да купимо само пар недеља пре него што смо нашли врабца.
 
Jao jadan malisa :(

nama je tako lasta stradala :( kada sam bila klinka jos....nasla sam je u dvoristu
mladunche laste....i ucila je da leti taman i sve je bilo super.....i desilo se da je stradala isto kao taj vrabac vas :sad2:
 
Da samo dodam za ono što si rekao "imao vodenasti proliv" u tom slučaju se daju antibiotici u vodu jer ima bakterije. Nije loše da se zna za u buduće.

Jeste, ima baš antibiotika koji se rastvaraju u vodi pa im se daju...
Jako mi je žao što je vrabac nastradao :( :( ...

Imala sam i ja vrapca, komšinica ga je pronašla poluonesvešćenog na ulici i donela ga je ... Moj ćale je izvršio "reanimaciju" tako što mu je nekako ubacio par zrna nečega (da li pšenice ili prosa, ne sećam se...) u kljun da proguta... posle mu je bilo bolje :)..

NIje mogao da leti neko vreme. Držala sam ga u mojoj sobi i stalno sam morala da pazim da ga mačke ne pograbe (tada sam ih imala dve, Lotiku i njenog sina). Imala sam problem :) jer je kakio ko lud.. držala sam novine na podu u njegovom reonu ..:)...
Na kraju je odleteo, kada je ozdravio :heart: ...

Posle sam razmišljala, možda je imao toplotni udar (bilo je vrelo leto) a on je izgledao jako mlad.. ovako je delovao zdravo, van tog početka.
Mali Vraboje .. :heart:

Ovo je off topic, ali ja bih tako volela da imam sovu!
Ali ne da je držim u kavezu..već onako, da dolazi i odlazi kad ona hoće, ali tako...da svrati ponekad kod mene :zaljubljena: ...
Mislim da nije nemoguće, moja baba je imala spripitomljenog gavrana ...

Uskoro se, nadam se, selim u šumovitije predele, pa ću možda nabasati na neku sovicu..
 
Bas i ne verujem mnogo postavljacu topika.

Vrabac je ptica koja NE MOZE da se pripitomi.

U zatocenistvu ugine brzo ma kakvu negu mu pruzili.

Najvise izdrzi 2-3 dana.
 
Poslednja izmena:
E mislim da gresis

Imala i vrabca i senicu
vrabac se uspesno oporavio i pustili smo ga
a senica je bila mlada jako i pocela je da uci da leti posle nekog vremena ali je slucajno udarila u naslon od stolice i polomila vrat
:sad2:
Ali verujem da bi bila ok,da joj se to nije desilo
 
И ми смо мислили да неће моћи, да ће угинути... али као што видите успели смо да га припитомимо. Имате на јутјубу клипова са врабцима колико хоћете само откуцајте house sparrow pets и уживајте...

Имали смо га од 6. јула 2009. до 28. децембра 2009. када је настрадао... нашао сам по нету да су код неких људи живели и по 15 година.

Битно је само да је птица мала, тек добила перје а не одрасла птица за коју мислим да јесте немогуће... иначе, нашао сам негде да је шанса да мали врабац преживи тих првих пар дана по изласку из гнезда 20%. Зкачићу слике и клипове чим их средимо, још увек ми је тешко да их гледам (иначе, нисам неки емотивац)...

Иначе као што и рекох пре, дан пре НГ стигла нам је нимфица, жута. Одмах је први дан хтела да једе из руке, само је пре недељу дана када смо је пустили први пут ван кавеза крварила из кљуна или језика, јер је лупила у орман... срећом сем мало крви нема других последица. Зове се Чупко.
 

Back
Top