Praslike Starog Zaveta

spiholog

Aktivan član
Poruka
1.455
Нови Завет је нераскидива целина са Старим Заветом, у коме проналазимо многе "праслике", праобразе. Једна од њих би била праслика (праобраз) Цркве Христове која је у Старом Завету представљена Нојевом барком.
Сматрам поучним и корисним да се оне наведу и објасне, у циљу бољег разумевања Светог Писма у целини.
 
Poslednja izmena:
Нови Завет је нераскидива целина са Старим Заветом, у коме проналазимо многе "праслике". Једна од њих би била праслика Цркве Христове која је у Старом Завету представљена Нојевом барком.
Сматрам поучним и корисним да се оне наведу и објасне, у циљу бољег разумевања Светог Писма у целини.

Nakon zločina,ubijanja svega živoga (ljudi do životinja) u tom potopu ,to bi trebao biti početak nekog početka???
Na zločinu se bazirati??
No sense.
 
Nakon zločina,ubijanja svega živoga (ljudi do životinja) u tom potopu ,to bi trebao biti početak nekog početka???
Na zločinu se bazirati??
No sense.

to treba shvatiti ovako... covek ima gangrenu noge, sta ce svaki lekar uraditi da bi mu spasao zivot? -odfikariti nogu... tako je i Gospod morao da odstrani onaj deo "tela", u ovom slucaju skoro sve osim odabranog Noja i njegove porodice, da bi spasao ono sto je stvorio...
 
Нови Завет је нераскидива целина са Старим Заветом, у коме проналазимо многе "праслике", праобразе. Једна од њих би била праслика (праобраз) Цркве Христове која је у Старом Завету представљена Нојевом барком.
Сматрам поучним и корисним да се оне наведу и објасне, у циљу бољег разумевања Светог Писма у целини.
Једна од најважнијих праслика Новог Завета је када је Аврам сагласно Божијој вољи, хтео да жртвује и рођеног сина. Наравно Бог није дао да невини Исак страда, толика жртва се не може очекивати од несавршених бића. Зато је Бог рекао Авраму да не убије Исак, али је похвалио његову побожност и за награду из његовог рода дао будућег Искупитеља, Јагње Божије.

Али насупрот томе, Бог Отац нимало није поштедео свога Сина, Који је невин страдао да би ми грешници били искупљени Његовом Пресветом жртвом, којом се бришу греси.Божија жртва Његовог Сина је превелика за суштинско разумевање и стога вредна сваке славе и хвалоспева. Радујте се, верна чеда Цркве, Христос Воскресе!
 
Једна од најважнијих праслика Новог Завета је када је Аврам сагласно Божијој вољи, хтео да жртвује и рођеног сина. Наравно Бог није дао да невини Исак страда, толика жртва се не може очекивати од несавршених бића. Зато је Бог рекао Авраму да не убије Исак, али је похвалио његову побожност и за награду из његовог рода дао будућег Искупитеља, Јагње Божије.
Da ti tvoj Bog naredi, da li bi ubio svoje dete?
 
Несагориви купинов грм је праслика пресвете Богородице.Пошто је примила Бога у себе који је несместив,а њега ни анђели немогу да дотакну.И пошто нема човека ко је видео Бога,а није умро.Тако Она која је њега примила и као таква је заиста прасликована у несагоривом грму.
 
Da ti tvoj Bog naredi, da li bi ubio svoje dete?
Та жртва је тражена смо једном и од најпобожнијег човека пре рођења Христа, Аврама. Никада се неће више поновити тако нешто. Праоцу Авраму је Бог лично дошао у посету на конак због силе вере овог богоугодника и тиме га удостојио да Њему, Творцу свега видљивог и невидљивог, служи и да га угости. Чак му је Бог дао због силне побожности да види само један једини Божији дан(који траје ко хиљаду година). То је врло обрадовало и усрећило Аврама.

Од најпобожнијег човека старог завета је преко Богородице која је прапрачукун унука Аврамова, садејством Духа Божијег дошао Искупитељ људског рода.

Мада немам сина и нисам толико побожан ко Аврам, вероватно бих слично поступио ко и Аврам. На сву срећу то је тражено од само једног и најпобожнијег човека(са којим је свако поређење немогуће) и то само једанпут, да би из лозе најпобожнијег човека, дошао на свет Богочовек.
 


Мада немам сина и нисам толико побожан ко Аврам, вероватно бих слично поступио ко и Аврам. На сву срећу то је тражено од само једног и најпобожнијег човека(са којим је свако поређење немогуће) и то само једанпут, да би из лозе најпобожнијег човека, дошао на свет Богочовек.


јао Владо немој да ме нервираш, паметан си дечко, а пишеш нешто што не знаш.

Стражите и молите се Богу да не паднете у напаст; јер је дух срчан, али је тело слабо.

па и сам Христос се молио да га заобиђе чаша.
 
јао Владо немој да ме нервираш, паметан си дечко, а пишеш нешто што не знаш.

Стражите и молите се Богу да не паднете у напаст; јер је дух срчан, али је тело слабо.

па и сам Христос се молио да га заобиђе чаша.

Али је и рекао да буде воља Оца Његовог који је на небесима.А не његова. Не зато што се уплашио,већ да покаже послушност какву ми треба да имамо према Богу.
 
јао Владо немој да ме нервираш, паметан си дечко, а пишеш нешто што не знаш.

Стражите и молите се Богу да не паднете у напаст; јер је дух срчан, али је тело слабо.

па и сам Христос се молио да га заобиђе чаша.
Читај даље шта пише, немој ту да станеш са закључком. Христос је после отишао на молитву и укрепљен Богом рекао, али нека буде Твоја а не моја воља. Зашто?

Па зато што има две природе, људску и Божију. Зато је и испољио колебање људском природом знајући да га Бог предаје у руке зликовцима и издајнику. Таква је људска природа, када је остави родитељ, одмах тражи заштиту, кука и дозива.

Али сва срећа па је Христос одиста Бога, па има и другу божију природу, која је крепка и богоугодна. Она не посрће и сво уздање јој у Богу.

Зато је рекао после вапаја своје људске природе нека буде воља твоја, јер божанска природа која се бодри молитвом зна да је покоравње Богу на корист и Богу и свима осталима.

Молим те читај сваки дан са сајта светосавље созерцања и духовне поуке за тај дан, то је исправно исповедање Православља. Помаже и она тема од стовера (читање светог Писма). Ту ћеш наћи правилне одгооре на сва питања у вези јеванђеља. Слободно провери шта ти написах.
 
Али је и рекао да буде воља Оца Његовог који је на небесима.А не његова. Не зато што се уплашио,већ да покаже послушност какву ми треба да имамо према Богу.

зато нам је и дао молитву да нас не уведе у искушење него да нас избави од зла.
ово је уједно одговор и Влади и хвала на препоруци.

сад одо да гледам фудбал:bye:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Нови Завет је нераскидива целина са Старим Заветом, у коме проналазимо многе "праслике", праобразе. Једна од њих би била праслика (праобраз) Цркве Христове која је у Старом Завету представљена Нојевом барком.
Сматрам поучним и корисним да се оне наведу и објасне, у циљу бољег разумевања Светог Писма у целини.

Nojeva barka kao praslika Crkve?
Može, ali Nojeva barka bila je uglavnom naseljena životinjama. :D
 
Мада немам сина и нисам толико побожан ко Аврам, вероватно бих слично поступио ко и Аврам. На сву срећу то је тражено од само једног и најпобожнијег човека(са којим је свако поређење немогуће) и то само једанпут, да би из лозе најпобожнијег човека, дошао на свет Богочовек.

Svaka cast, malo je ljudi koji mogu sa sigurnuscu da tvrde da bi mogli bilo koga da ubiju, a ti si poprilicno siguran da bi mogao svoje dete da ubijes. :worth:

Читај даље шта пише, немој ту да станеш са закључком. Христос је после отишао на молитву и укрепљен Богом рекао, али нека буде Твоја а не моја воља. Зашто?

Ovo mi nikad nije bilo jasno, Isus je isto sto i Bog Otac, kako onda njihove volje mogu da se razlikuju, zar moze Bog da se bori sam sa sobom, ako im se volje razlikuju?
 
Несагориви купинов грм је праслика пресвете Богородице.Пошто је примила Бога у себе који је несместив,а њега ни анђели немогу да дотакну.И пошто нема човека ко је видео Бога,а није умро.Тако Она која је њега примила и као таква је заиста прасликована у несагоривом грму.

Ово је диван опис!Да ли има још праслика Богородице у Старом Завету осим ове?
 
Ово је диван опис!Да ли има још праслика Богородице у Старом Завету осим ове?

Ima. I to je kovčeg zaveta, u kojem su stajale table sa zapovestima koje je Mojsije dobio na Sinaju od Boga. Kovčeg koji je držao u sebi tablice zakona predstavlja takođe utrobu Majke Božije koja je u sebi držala samog Zakonodavca u kojem je sav Zakon ispunjen i donet svetu Novi Zakon ljubavi i otkrivenjske vere.
A zamolila bih tebe da nam napišeš metaforičko upoređivanje Majke Božije sa runom Gedeonovim? :)
 
Ima. I to je kovčeg zaveta, u kojem su stajale table sa zapovestima koje je Mojsije dobio na Sinaju od Boga. Kovčeg koji je držao u sebi tablice zakona predstavlja takođe utrobu Majke Božije koja je u sebi držala samog Zakonodavca u kojem je sav Zakon ispunjen i donet svetu Novi Zakon ljubavi i otkrivenjske vere.
A zamolila bih tebe da nam napišeš metaforičko upoređivanje Majke Božije sa runom Gedeonovim? :)

Majka Božija???

Pa vas čovjek ne može da shvati.
NIste li govorili da Bog je oduvjek da nije rođen nikada nego da postoji uvjek.
A sad i Majku ima najedanput.

AKo ima majku onda nije Bog već biće koje je rođeno.
Ako je rođen nije oduvjek bio.
 
Majka Božija???

Pa vas čovjek ne može da shvati.
NIste li govorili da Bog je oduvjek da nije rođen nikada nego da postoji uvjek.
A sad i Majku ima najedanput.

AKo ima majku onda nije Bog već biće koje je rođeno.
Ako je rođen nije oduvjek bio.

E, pa zato je Bogorodica kao zavetni kovčežić. :lol:
Izvadiš ono što je tamo već bilo. :mrgreen:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ima. I to je kovčeg zaveta, u kojem su stajale table sa zapovestima koje je Mojsije dobio na Sinaju od Boga. Kovčeg koji je držao u sebi tablice zakona predstavlja takođe utrobu Majke Božije koja je u sebi držala samog Zakonodavca u kojem je sav Zakon ispunjen i donet svetu Novi Zakon ljubavi i otkrivenjske vere.
A zamolila bih tebe da nam napišeš metaforičko upoređivanje Majke Božije sa runom Gedeonovim? :)

Uh, odlicna tema!Bas si me navela na razmisljanje:evo gde ja vidim metaforu:
1.pojava andjela koji se javlja Gideonu
2.Gideonovo prihvatanje Bozje objave s verom
3.siromasno, neugledno poreklo i nejakost Gideonovo i sila Bozja koja se javlja kroz njega
4.Runo kao metafora Jagnjeta Bozjeg
5.Cudesnost desavanja sa runom koje se protivi zakonima prirode

Da li sam sve obuhvatila?:)
 
Pa što su ljudi mislili da su superiorni? Tako im neko rekao. :)
Jeste. Bozju zamisao o tome da su gospodari prirode oni su polovicno usvojili, zaboravljajuci da im je upravo zbog te uloge data i ODGOVORNOST - da prirodu cuvaju i obradjuju.upravo zbog te lazne slike o sebi i mesta koje im je dato, poceli su previsoko da misle o sebi, da umuju i podsmevaju se, kao i da se uljuljkuju u ideji da im je sve moguce da cine i da za to nece snositi posledice...
 

Back
Top