Praslike Starog Zaveta

U Starom zavetu ne piše, nema potrebe da tražim.
Mada kasnije, u Knjizi proroka Danila, možemo da vidimo da Jevrejima nije bila strana zamisao o vaskrsenju:
"I mnogi od onih koji spavaju u prahu zemaljskom probudiće se, jedni na život večni a drugi na sramotu i prekor večni" (Danilo 12:2).

Ja pitam za vrijeme Abrahama koji je prije Danila dosta postojao po Bibliji.
NIšta drugo.
Znači o Abrahamu se radi.
Abraham nije to znao ako ćemo vjerovati biblijskim spisima.
Ako ima prije Abrahama pomen o uskrsnuću onda bi to bio neki argument.
 
Ja pitam za vrijeme Abrahama koji je prije Danila dosta postojao po Bibliji.
NIšta drugo.
Znači o Abrahamu se radi.
Abraham nije to znao ako ćemo vjerovati biblijskim spisima.
Ako ima prije Abrahama pomen o uskrsnuću onda bi to bio neki argument.


Rekao sam - u Starom zavetu ne piše da je Avram verovao u vaskrsenje. (što ne mora da znači da nije verovao)
 
More, Avram je bio blefer. On je zapravo podsetnik na one mudre momke iz antičkih vremena koji su podmetnuli bogovima kožu i salo umesto mesa za žrtvu i takvi radovi.
A sin ionako nije bio njegov. Zapravo, od kad beše ušao u pubertet, sve je gledao kako da ga se reši. :mrgreen:
 
Da imas samo petoknjizje, bez kasnijih komentara istog, sta bi rekao da je verovatnije?
Zasto je ovo bitno, ako Mojsije gresi o onome sto vodi Avrama, onda mozda gresi i u drugim izjavama.

Mojsije i BOG dva različita pojma.
Mojsije nikad nije bio s Bogom niti pričao već s bićima koji su zapisivani kao anđeli.
Tu je ključ svega i Pavle je to vrlo dobro znao i zakon Mojsijev je kao prokletim
okarakterizirao i djelo preko posrednika anđela,a gdje je posrednika nije jedan Bog već njih više.
Tralalala.
Otkrivenje!!!
 
Da imas samo petoknjizje, bez kasnijih komentara istog, sta bi rekao da je verovatnije?
Zasto je ovo bitno, ako Mojsije gresi o onome sto vodi Avrama, onda mozda gresi i u drugim izjavama.


Da imam samo petoknjižje, ne bih bio hrišćanin.
Ne mora da znači da Mojsije greši, on je jednostavno opisao događaj ne pominjući vaskrsenje. Mnogo toga nije napisano u petoknjižju. Mojsije uglavnom daje kratke izveštaje o događajima. Ja bih voleo da znam šta se sve odvijalo u Avramovoj glavi dok je tri dana putovao do Morije, ali - ne piše.
 
Cela prica moze da se gleda na vise nacina, recimo i Mojsije i Pavle ne znaju sta govore ili Mojsije je u pravu, Pavle nije, ili Mojsije nije u pravu, Pavle jeste. Medjutim moze se cak reci da su obojica u pravu, ali da sagledavaju isti dogadjaj iz razlicitih uglova, ovo je posobno bitno, jer ukazuje da ne postoji fiksna istina o Bogu, vec da se ona vremenom menjala i preoblikovala, da se to nastavilo delima Svetih Otaca i da u sustini nema razloga zasto i danas ne bi mogla da se sagleda iz nekog treceg ili cetvrtog ugla.
 
Da imam samo petoknjižje, ne bih bio hrišćanin.
Ne mora da znači da Mojsije greši, on je jednostavno opisao događaj ne pominjući vaskrsenje. Mnogo toga nije napisano u petoknjižju. Mojsije uglavnom daje kratke izveštaje o događajima. Ja bih voleo da znam šta se sve odvijalo u Avramovoj glavi dok je tri dana putovao do Morije, ali - ne piše.

Zanimljiv komentar i uklapa se u moj prethodni post, ideje se menjaju, tumacenja prilagodjavaju novom sagledavanju sveta. :)
 
Cela prica moze da se gleda na vise nacina, recimo i Mojsije i Pavle ne znaju sta govore ili Mojsije je u pravu, Pavle nije, ili Mojsije nije u pravu, Pavle jeste. Medjutim moze se cak reci da su obojica u pravu, ali da sagledavaju isti dogadjaj iz razlicitih uglova, ovo je posobno bitno, jer ukazuje da ne postoji fiksna istina o Bogu, vec da se ona vremenom menjala i preoblikovala, da se to nastavilo delima Svetih Otaca i da u sustini nema razloga zasto i danas ne bi mogla da se sagleda iz nekog treceg ili cetvrtog ugla.

Dok god tražite jednog Boga u svemu tome tu se grdno varate.
Zato tolike kontradikcije jer tu nije o istim Bogovima riječ.
To su dobro zamaskirali u starom zavjetu ali pomnom analizom se da to uočiti.
Puno u svjetu ima o tome.
Balkan je primitivan još,na nivou Abrahama mnogi su ovde.
Sumjnjam da ćete na takav način išto postići.
A taština vam je na MAX i to vas koči.
I ovaj moj post će vam tlak dignuti što mi nije namjera ali pokušajte malo drugačijim pristupom doći do shvatanja što se bilo dešavalo onda.
 
Књига о Јестири је једна од мојих најдражих у Старом Завету.Како би она могла метафорички да се тумачи у Новом Завету?


Ne mogu ništa sa sigurnošću da tvrdim, ali čini mi se da bi Mardohej mogao da predstavlja Hrista - zahvaljujući njemu spasen je Božiji narod.
Idem sad, nastavićemo sutar.
 

Back
Top