Veličina atoma?

  • Začetnik teme fosilvaso
  • Datum pokretanja
Oduvek bilo i bice uvek filozofsko pitanje.
E a kakva je truktura atoma, osobine itd to je vec fizika.
Ili kratko receno sve sto je odgovor na pitanje Zasto? je filozofija a ono na pitanja Kako? je fizika.
Jasnije?
 
Anonymous:
Oduvek bilo i bice uvek filozofsko pitanje.
E a kakva je truktura atoma, osobine itd to je vec fizika.
Ili kratko receno sve sto je odgovor na pitanje Zasto? je filozofija a ono na pitanja Kako? je fizika.
Jasnije?

Baš si formalista? Pa onda sebi to zamjeni u istom pitanju i ne okolišaj, ako imaš ideju!
 
fosilvaso:
Zašto je atom vodonika toliki koliki je, zašto nije veći ili manji :?:
moze biti i veci ( deuterijum ili teski vodonik ),jos veci ( tritijum ili super teski vodonik ),ali nikako manji,zato sto svaki hemijski elemenat ima svoju tacnu specificnu tezinu. on je ujedno i naj jednostavniji.
 
boricio:
fosilvaso:
Zašto je atom vodonika toliki koliki je, zašto nije veći ili manji :?:
moze biti i veci ( deuterijum ili teski vodonik ),jos veci ( tritijum ili super teski vodonik ),ali nikako manji,zato sto svaki hemijski elemenat ima svoju tacnu specificnu tezinu. on je ujedno i naj jednostavniji.

A atom urana je još veći! Uopšte nisi shvatio. Pitanje se odnosi na atom određenog elementa i izotopa.
 
fosilvaso:
Zašto je atom vodonika toliki koliki je, zašto nije veći ili manji :?:

Da je on, recimo, duplo veci, i sve drugo u svemiru - sve sto opazas, pa i ti sam - bi bilo duplo vece, pa bi naspram tebe atom vodonika opet bio toliki koliki je!

To je kao da pitas zasto vreme ne tece duplo brze. Pa da tece duplo brze i tvoj um bi radio duplo brze, pa bi (ta duplo veca) brzina svih stvari oko tebe za tebe bila normalna.

Velicina bilo cega, pa i atoma vodonika, postoji samo u odnosu na nesto. To sto je atom vodonika zgodan za reper, to, eto, zna da zbuni.
 
Anonymous:
fosilvaso:
Zašto je atom vodonika toliki koliki je, zašto nije veći ili manji :?:

Da je on, recimo, duplo veci, i sve drugo u svemiru - sve sto opazas, pa i ti sam - bi bilo duplo vece, pa bi naspram tebe atom vodonika opet bio toliki koliki je!

To je kao da pitas zasto vreme ne tece duplo brze. Pa da tece duplo brze i tvoj um bi radio duplo brze, pa bi (ta duplo veca) brzina svih stvari oko tebe za tebe bila normalna.

Velicina bilo cega, pa i atoma vodonika, postoji samo u odnosu na nesto. To sto je atom vodonika zgodan za reper, to, eto, zna da zbuni.

Dobro, zašto atom vodonika nije veći ili manji u odnosu na veličinu protona?
 
fosilvaso:
Anonymous:
fosilvaso:
Zašto je atom vodonika toliki koliki je, zašto nije veći ili manji :?:

Da je on, recimo, duplo veci, i sve drugo u svemiru - sve sto opazas, pa i ti sam - bi bilo duplo vece, pa bi naspram tebe atom vodonika opet bio toliki koliki je!

To je kao da pitas zasto vreme ne tece duplo brze. Pa da tece duplo brze i tvoj um bi radio duplo brze, pa bi (ta duplo veca) brzina svih stvari oko tebe za tebe bila normalna.

Velicina bilo cega, pa i atoma vodonika, postoji samo u odnosu na nesto. To sto je atom vodonika zgodan za reper, to, eto, zna da zbuni.

Dobro, zašto atom vodonika nije veći ili manji u odnosu na veličinu protona?


Ovo mi zvuci kao ono "OK, onda su sad malo da te vozam na drugu stranu - ne mozes ti nikad odgovoriti koliko ja mogu pitati".

Salim se, ovo vec ne zvuci toliko lose. Ne znam da li znas kolika je "zvanicno" velicina elektrona? Nula. Da bas tako, za njegov precnik se uzima nula. Nije mnogo bolja situacija sa protonima, al dobro. Velicina protona (ukoliko prihvatimo da o njoj govorimo, tj da nije nula, sto moze lako biti) verujem da diktira rastojanje na kome ce drzati svoj elektron (jer se samo na ta dva i svodi atom vodonika). Kao sto su kod Zemlje i Sunca povezani njeno rastojanje, brzina i uzajamne mase. Da je proton veci, verujem da bi oterao na vcu udaljenost elektron.

Cela ova prica moze da se zaboravi i tvoje pitanje "diskvalifikuje" ako dodatno rastavimo proton na kvarkove. Kolike su njihove dimenzije?
 
Anonymous:
Salim se, ovo vec ne zvuci toliko lose. Ne znam da li znas kolika je "zvanicno" velicina elektrona? Nula. Da bas tako, za njegov precnik se uzima nula. Nije mnogo bolja situacija sa protonima, al dobro. Velicina protona (ukoliko prihvatimo da o njoj govorimo, tj da nije nula, sto moze lako biti) verujem da diktira rastojanje na kome ce drzati svoj elektron (jer se samo na ta dva i svodi atom vodonika). Kao sto su kod Zemlje i Sunca povezani njeno rastojanje, brzina i uzajamne mase. Da je proton veci, verujem da bi oterao na vcu udaljenost elektron.

Nađi bolji odgovor! Zemlja, Venera i Mars imaju mase istog reda veličina, a putanje su im znatno različite. Manja Venera i manji Mars ispred i iza Zemlje?
 
Ovde bas ima interesantnih modela....Mozda neki da predlozimo za Svedsku akademiju nauka. Sta kazete?
Elem, zasto je vodonik - vodonik? Tj zasto ima takvu strukturu? Pa kada bi imao drugaciju, onda ne bi bilo tebe da postavis ovako pitanje :))) Salim se malo. Ali je to istina!
 

Back
Top