Školsko gradivo

schatje

Buduća legenda
Poruka
34.871
Moje dete još nije krenulo u školu, ali čujem od drugarica i komšinica čija su deca prvi, drugi razred, da je gradivo užasno obimno, da su deca izgubljena, i da roditelji provode sate učeći sa njima. Jel to zaista tako, kako vi plivate u "školovanju" po 2. put (nekome i 3., 4. :D)?
 
Trenutno sam drugi put sedmi i treci put treci razred i moram ti reci da se gradivo iz generaciju u generaciju veoma razlikuje.Sve manje uce iz knjiga (kao sto smo mi to radili) i vise se sve pretvara u neke rasprave na casovima.
 
Prilicno je lakse nego kada sam ja bila prvi razred, iako je to bilo pre 8 godina, ne tako davno... Mi smo isto imali dosta obimno gradivo, ali sa mnogo manje rasprave na casovima i ostalim stvarima koji cine cas zanimljivim... Ne mora da sedi satima i da uci, to je cista glupost...Zaboga 1. je razred osnovne, sigurno ce ga zavrsiti... To sam samo ja kao ludak ucila, ali ne zato sto su me moji terali, vec sam ja htela..:eek:.Zato u 2. knjigu u sake nisam uzimala,a imala super ocene, valjda mi se smucilo to sedenje i pisanje slova a po 5x jer nije "lepo ispalo".. :rotf:
 
mislim da gradivo nije obimno i da se mnoge stvari mistifikuju.
moja deca su V i VII ide im OK, rade sami, mada se ja uvek trudim da pogledam šta se radi i kako. Insistiram na matematici (tu nema zabušavanja u smislu da ostaju nerazjašnjene stvari, jer sve što se ne plati na mostu plati se na ćupriji, na srpskom, jer gramatiku svako treba da zna nezavisno od toga čime će se baviti i na jezicima). Nastavnike ne uzimam (hvala Bogu mogu sve da im pokažem ako treba).
Samo redovan rad , razjašnjavanjem nejasnoća čim se pojave i nema problema.

Uz to u učenje od više sati (u tom uzrastu ) ne verujem - više verujem u skoncentrisanost i onda ne treba više od sat do dva da se završe sve obaveze (u nižim razredima i manje)
 
mislim da gradivo nije obimno i da se mnoge stvari mistifikuju.
moja deca su V i VII ide im OK, rade sami, mada se ja uvek trudim da pogledam šta se radi i kako. Insistiram na matematici (tu nema zabušavanja u smislu da ostaju nerazjašnjene stvari, jer sve što se ne plati na mostu plati se na ćupriji, na srpskom, jer gramatiku svako treba da zna nezavisno od toga čime će se baviti i na jezicima). Nastavnike ne uzimam (hvala Bogu mogu sve da im pokažem ako treba).
Samo redovan rad , razjašnjavanjem nejasnoća čim se pojave i nema problema.

Uz to u učenje od više sati (u tom uzrastu ) ne verujem - više verujem u skoncentrisanost i onda ne treba više od sat do dva da se završe sve obaveze (u nižim razredima i manje)

L O L!
Sat dva u nizim razredima :rotf:
Brate... Kakav debil moras da budes da ucis sat dva u tim godinama?!?!?!?
Bolest...
 
Moje dete još nije krenulo u školu, ali čujem od drugarica i komšinica čija su deca prvi, drugi razred, da je gradivo užasno obimno, da su deca izgubljena, i da roditelji provode sate učeći sa njima. Jel to zaista tako, kako vi plivate u "školovanju" po 2. put (nekome i 3., 4. :D)?

Градиво је изузетно лако у односу на градиво које смо ми учили кад смо били ђаци.
А то што родитељи желе да покажу деци како су паметнији од њих, то што не знају о чему да причају са својом децом, па их терају да уче ,,заједно'', друга је прича...
 
Poslednja izmena:
Moje dete još nije krenulo u školu, ali čujem od drugarica i komšinica čija su deca prvi, drugi razred, da je gradivo užasno obimno, da su deca izgubljena, i da roditelji provode sate učeći sa njima. Jel to zaista tako, kako vi plivate u "školovanju" po 2. put (nekome i 3., 4. :D)?

Eх, родитељи би уек да своје дете заштите од свега....;)

Градиво није ништа обимније него кад смо ми били ђаци...Оно што јесте проблем то је већи број часова. Чак и прваци имају по 5 часова дневно, што је врло много за тај узраст, а у 7. разреду имају по 6 и 7 часова, ниједном мање од тога...:roll:

То је проблем - што много времена проводе у школи..:confused:..али само градиво није ништа теже.... Родитељи надувају ствар јер се то њима чини тако (није им се чинило кад су они били ђаци - тад им је то било нормално, као што је и њиховој деци сада..;))
 
I moji roditelji su se zgražavali nad obimnim gradivom kad sam ja bila đak.
A ja bih rekla da deci mnogo bolje rade klikeri, a kad se omatori, onda to sve zariba. :D
Gledajte onaj kviz, kako deca u 5.razredu znaju mnoooogo više od nas.
Zaboravi se mnogo toga pa nam deluje preterano.
 
Moje dete još nije krenulo u školu, ali čujem od drugarica i komšinica čija su deca prvi, drugi razred, da je gradivo užasno obimno, da su deca izgubljena, i da roditelji provode sate učeći sa njima. Jel to zaista tako, kako vi plivate u "školovanju" po 2. put (nekome i 3., 4. :D)?

pa, plivamo....nekad se nagutamo malo vode, nekad nečeg drugog i tako...ništa strašno.
 
Moje dete još nije krenulo u školu, ali čujem od drugarica i komšinica čija su deca prvi, drugi razred, da je gradivo užasno obimno, da su deca izgubljena, i da roditelji provode sate učeći sa njima. Jel to zaista tako, kako vi plivate u "školovanju" po 2. put (nekome i 3., 4. :D)?

To uopste nije tako i mislim da roditelji preteruju!!Posto su sve moje prijateljice imale stariju decu od mog deteta,stalno sam slusala kako cu videti kako je kad se podje u skolu,pa domaci itd.....pogotovo onaj test kod psihologa,napravise kao da dete treba da polaze nuklearnu fiziku! Posla je moja cera u I razred,slova su joj bila poznata ali nije znala da cita niti nesto preterano dobro da pise...bez pomoci bilo koga do uciteljice,lepo je sve savlada,nikada joj nisam pomagala,u pocetku malo kontrolisala a onda mi je ona rekla da nema potrebe,zna ona sve...uciteljica nam je rekla da je njihov zadatak da u prvom raz.savladaju sva slova,da se opismene,nauce brojeve i racun,a ostalo ako stignu...i tako je i bilo,sve su u skoli zavrsavali,sta im nije bilo jasno,iskljucivo im je uciteljica objasnjavala..a te price roditelja,mislim da su to vecinom oni roditelji koji nisu bili neki djaci,pa sada mistifikuju sve,kako je bog zna kako tesko...opusti se i ne slusaj tu paniku...moja cerka ide vec u sesti razred i mogu ti reci da to nisam ni osetila...uvek sam govorila da sam ja moju skolu zavrsila i da mi ne pada napamet da ponovo ucim..sada joj samo otkrivam neke cake kako se brze i lakse uci...i to je sva moja pomoc...secam se da kada sam ja isla u skolu,roditelji se nisu mesali,pa cak i deca kada su upisivala srednje skole,nisu dramili kao sada sto preteruju..a razmisli malo i sama:kako moze gradivo iz srpskog za I razred da bude obimno i tesko,kada samo uce slova??
 
У првом разреду раде се бројеви до 100,сабирање и одузимање без преласка преко десетице.
До пре неку годину дељење са остатком учило се у другом основне, а сад се учи у трећем.
Запремина се више не учи у нижим разредима основне школе.
Не знам шта је ту теже него раније, кад је много лакше.
Што се српског тиче, и то је лакше него пре. (Да не детаљишем)
Свет око нас, или Природа и друштво...па, то се 4 године раде исте ствари, неописиво је лако! Човек се, нажалост, уопште не учи, а све је само играње.
Понављам, проблем је у родитељима који свој ,,ауторитет'' граде тако што своју децу терају да уче којешта.
 
To uopste nije tako i mislim da roditelji preteruju!!Posto su sve moje prijateljice imale stariju decu od mog deteta,stalno sam slusala kako cu videti kako je kad se podje u skolu,pa domaci itd.....pogotovo onaj test kod psihologa,napravise kao da dete treba da polaze nuklearnu fiziku! Posla je moja cera u I razred,slova su joj bila poznata ali nije znala da cita niti nesto preterano dobro da pise...bez pomoci bilo koga do uciteljice,lepo je sve savlada,nikada joj nisam pomagala,u pocetku malo kontrolisala a onda mi je ona rekla da nema potrebe,zna ona sve...uciteljica nam je rekla da je njihov zadatak da u prvom raz.savladaju sva slova,da se opismene,nauce brojeve i racun,a ostalo ako stignu...i tako je i bilo,sve su u skoli zavrsavali,sta im nije bilo jasno,iskljucivo im je uciteljica objasnjavala..a te price roditelja,mislim da su to vecinom oni roditelji koji nisu bili neki djaci,pa sada mistifikuju sve,kako je bog zna kako tesko...opusti se i ne slusaj tu paniku...moja cerka ide vec u sesti razred i mogu ti reci da to nisam ni osetila...uvek sam govorila da sam ja moju skolu zavrsila i da mi ne pada napamet da ponovo ucim..sada joj samo otkrivam neke cake kako se brze i lakse uci...i to je sva moja pomoc...secam se da kada sam ja isla u skolu,roditelji se nisu mesali,pa cak i deca kada su upisivala srednje skole,nisu dramili kao sada sto preteruju..a razmisli malo i sama:kako moze gradivo iz srpskog za I razred da bude obimno i tesko,kada samo uce slova??

:super::super::super:
 
Nije problem u gradivu, nego u deci.Moj stariji sin je školu završio a da nismo ni znali koje obaveze ima, kad je pismeni a kad odgovara.Čak ni famozni prijemni ispit je spremio za nekoliko dana.
Sa mlađim je došlo vreme za naplatu.Ne postoji domaći, lekcija, pismeni gde se nismo ubili od rada sa njim.I ne vredi.I sad ja treba da kažem da je program neprilagođen uzrastu? On je neprilagođen programu tj. školi.A ono što ga zanima (komp i razni marifetluci)...za to nije glup.Ma ko zna o čemu on razmišlja dok je u školi.Ali ko što reče mudri profesor Bošan, ne mogu ni svi da budu inžinjeri.;)
 
najvaznije i najteze sto se treba nauciti je pravilno ucenje, redovitost, organizacija

osnovna ili skola uopste nije nikakav bauk ako se nauci ovo
ja sam tezak kampanjac, i smatram da je to najgluplja stvar koju osoba moze da uradi sebi
ako imas imalo dobar iq, mozes imati dobar uspjeh minimalnog odlazenja u skolu a ne tek ucenja, i u osnovnoj i u sredjoj
ali prije ili kasnije postavis sebi nogu koju ne mozes da preskocis

ugl. htjedoh napisat samo prvu recenicu
 
Moja koleginica redovno radi sinu zadaće,čak donosi i na posao...Pri tom,ona sama neke stvari nema pojma...:) Npr.radi zadaću iz engleskog,a nikad nije učila engleski...Kad je pitam zašto to čini,kaže...on neće,ne interesuje ga,a ona ne može dopustiti da on ponavlja razred...
Zatim su imali iz istorije da lijepe neke sličice,neki referat...i ona čak i to radi...Biljke u herbar ona stavlja...da ne pominjem lektire koje skida sa neta...Šalje ga na privatne časove čak iz tri predmeta...a dijete šesti razred...:roll:
Zamislite sad još u tim godinama da se smarate sa privatnim časovima i šipčite na drugi kraj grada kod nastavnice...Koje dijete to voli i koga to ne bi umorilo?
Onda tu nije kraj...tjera ga da uči lekcije unaprijed,što mi je takođe jedna od većih gluposti...I tako ona mrtva padne dok sve obaveze uradi,a mali gleda kroz prozor i zijeva...A dijete inače nije glupo,samo nezainteresovano...tj.vidim da ga ,recimo zanima geografija...ali mama smatra da to nije bitno,da mu to ne treba i sputava ga u tome...Ja,kao neutralni posmatrač imam utisak da je ona "ugušila" djetetovu kreativnost i volju za učenjem...plus što mu je nabila kompleks da ono ne zna ništa uraditi bez mame...Ne znam ni kakvi su ti nastavnici kad ne mogu da provale da li je nešto uradilo dijete ili roditelji? Ili mogu,ali im je lakše tako nego da se potrude da nekoga za nešto zainteresuju...
I tako...hoću reći,ona je umirila svoju savjest...radi sve umjesto djeteta,plaća mu časove...on neće da uči...i šta ona tu više može? A ne vidi da radeći umjesto njega mu samo srozava samopouzdanje...Mnogi roditelji to rade nesvjesno...
U redu je nekad prekontrolisati šta je dijete uradilo,nadgledati...ali pustite ih da sami rade,djeca su pametnija nego što mislite...:)
A da ...neko pomenu teške torbe...To stvarno nije normalno...Zar nije dosta što su naše generacije ogrbavile od preteških torbi...?Te torbe su teške i za odrasle,a kamo li za djecu u razvoju...Džaba fizičko i vježbe,a prethodno mu natovariš 10 kg na leđa..Zar to nikako ne može da se promijeni ?
 
Препорука из Гашине реформе је да уџбеници остају у школи. Међутим, мало је школа које имају простор за одлагање уџбеника...
А то би било добро, нека се носи кући само оно неопходно.
Моји ђаци остављају неколико уџбеника у мом припремном кабинету, оне који им повремено требају.

Лимунадо, прочаш о родитељима који раде деци све...О томе бих могла романе да напишем, згрозим се кад видим чиме се све баве!
Од тога да раде унапред, па преко тога да благо напишу графитном оловком да дете пређе у школи, до тога да му испишу тако да притисну, па обришу, па се дете бечи у школи да види шта је писало...
О приватним часовима од првог основне да не причам! :besna:
 
prave debile od djece :neutral:

Ма, имала сам маму која пише ћерци саставе из српског, катастрофа! Код куће јој напише, па ова научи напамет да би могла да пише у школи!
И кад дете не зна која ће тема бити, она напише сјајно, али маму нисам могла да преваспитам никако! Чак ми, јадна, каже:,,Учитељице, мама ми и даље пише радове, само ми је рекла да ће ме пребити ако Вам признам...'' :sad2:
Дете је понављач у средњој школи...
Па плате столара да прави радове из техничког у вишим разредима, па плате све да неко ради уместо детета...И онда кукају како је градиво тешко... :confused:
 
Moje starije dete ide u drugi razred osnovne skole i mislim da gradivo nije pretesko,nego roditelji cija deca manje,pa samim time i losije uce,se zale na ucitelje,nastavnike i gradivo.A ,roditelji cija deca postizu bolje rezultate uopste i ne komentarisu.Samo treba pomoci deci da steknu navike da ispunjavaju svoje obaveze.
 

Back
Top