Grudi kod devojcica

Elpida

Početnik
Poruka
32
Ne znam da li je pitanje iskljucivo za pedijatra ili moze dr da pomogne... Zanima me kada i kako, kakve su promene kod devojcica kad pocinju da im se razvijaju grudi. Pitam jer imam devojcicu od 6.5 godina i primecujem promenu na levoj siki, malo je uvecana i bradavica je drugacija. Malo sam se uspanicila, a nasa dr je na odmoru, pa rekoh da pitam ovde nekoga, hvala.
 
Tacno je da obicno prvo pocne da se razvija jedna dojka,a zatim druga....medjutim,malo je prerano da se to pocne desavati sa 6,5 godina.Mozda je kod vase devojcice u pitanju prerani pubertet(a mozda je i nesto drugo),tako da vam savetujem da je ipak odvedete pedijatru.
 
Hvala svima. Rekoh samo malo da se smirim dok ne odemo kod lekara. Moja mama je u medjuvremenu razgovarala sa prijateljem onkologom pa joj je rekao da kod devojcica koje imaju drustvo starijih pre svega decaka koji su u pubertetu moze i kod ovako malih devojcica da pocne taj pred pubertet. Nadam se da je to u pitanju. Pozdrav.
 
Jutar!Valjda na ovoj temi treba da ostavim post(nisam sigurna,ako gresim,molim moderatore da premeste).
Decak, 6 godina,na pregledu za skolu(kod pedijatra) roditeljima receno da obave 'neke analize' jer je dr primetio da su pocele da mu rastu stidne dlacice!Roditelji su prilicno uplaseni,pregled kod decijeg endokrinologa se ceka oko 3 meseca(ne daju informacije da li bilo ko od lekara iz decije bolnice radi negde privatno),pa sam zelela da pitam,sta ovo moze da znaci?Preuranjeni pubertet?Hormonski poremecaj?Ili...?I koje analize treba da se obave?Inace je decak normalno razvijeno dete,hiperaktivno,radoznalo i intelektualno iznad svoje generacije(nije slobodna procena,nego komentari vaspitaca u predskolskoj).Hvala puno na bilo kojoj informaciji!
 
Pun je grad privatnih klinike, okrenite neku pa trazite endokrinolosku konsultaciju. A u najpametnije je da se ucini ono sto se ne znam iz kog razloga nikad ne cini - da se roditelji vrate kod izvesnog dr pedijatra i nakrivivsi glavu zainteresovano pripitaju "Izvinte molim Vas, ali da li bi bili ljubazni reci nam na koje tacno analize mislite, gde se one rade i na sta Vi konkretno sumnjate te da li te analize mogu da cekaju zakazivanje u drzavnoj praksi ili je hitno da jurimo po privatnim ordinacijama kao ludi?"
Jednostavno je stvarno. I taj im gospodin sigurno ne bi rekao "Mars napolje, seljaci neobrazovani, kako me to pitate budalastine!" vec bi im u kratkim crtama odgovorio sta im je ciniti (a u slucaju prvog, otisli bi u istoj ustanovi kod pacijentskog advokata i rekli da im je povredjeno pravo da budu obavesteni po clanu 28 zakona o zdravstvenoj zastiti i da zele da podnesu prijavu protiv pedijatra).
Obavestenje vazi za sve, i ajte l;judi malo se informisite o vasim pravima i obavezama kada idete kod lekara na pregled.
 
Hvala ti na odgovoru!
Naravno da sam nazvala,i to okrenuh 20tak brojeva privatnih ordinacija(sto pedijatrijskih,sto internistickih) i dobila sam odgovor da u N.Sadu deciji endokrinolog(nisam ni znala da takav opste i postoji,rekose mi prilikom zvanja) ne radi privatno,samo u bolnici,a vec rekoh da se na pregled tamo ceka oko 3 meseca.Pedijatar koji je pregledao dete je roditeljima i rekao da zakazu u decijij bolnici,gde ce mu se obaviti neke analize,ali oni su hteli sto pre da saznaju o cemu se radi,pa sam samo pitala za pomoc.Ako neko ima informaciju u koju privatnu kliniku(ordinaciju) mozemo da odvedemo dete,bila bih zahvalna(na pp).
I jos nesto.Prosto mi je bilo neverovatno kad sam objasnila osoblju privatnih ordinacija o cemu je rec,da su svi odgovorili da imaju endokrinologa ili pedijatra,ali da to nije slucaj za njih.Neverovatno u ovo ludo vreme kad su sve privatne ordinacije i laboratorije u nekom dilu i sve moze za novac.
 
Dakle stvar je sledeca...mojoj cerci od 9.5 godina izgleda rastu grudi ...ne znam nista o tome, za sad sam primetila da je leva blago uvecana u odnosu na desnu i da u levoj postoji neka tvrda kuglica - verovatno mlecna zlezda velicine oko 1 cm dok je u drugoj ne pipam tj mozda i pipam al je vrlo mala. A posto se svog rasta grudi ne secam a majka mi nije pouzdan sagovornik, molim neko objasnjenje o svemu tome. Kako rastu grudi? Vidim gore neko kaze ide prvo jedna pa druga sto me je malo umirilo ali ne znam jeste li prerano ili je prosto i to doslo na red.

I ono sto moram da pitam a to je - ako nisu grudi sta bi moglo biti i da li je ako nema promena na kozi potrebno voditi je kod dr?
 
Dakle stvar je sledeca...mojoj cerci od 9.5 godina izgleda rastu grudi ...ne znam nista o tome, za sad sam primetila da je leva blago uvecana u odnosu na desnu i da u levoj postoji neka tvrda kuglica - verovatno mlecna zlezda velicine oko 1 cm dok je u drugoj ne pipam tj mozda i pipam al je vrlo mala. A posto se svog rasta grudi ne secam a majka mi nije pouzdan sagovornik, molim neko objasnjenje o svemu tome. Kako rastu grudi? Vidim gore neko kaze ide prvo jedna pa druga sto me je malo umirilo ali ne znam jeste li prerano ili je prosto i to doslo na red.

I ono sto moram da pitam a to je - ako nisu grudi sta bi moglo biti i da li je ako nema promena na kozi potrebno voditi je kod dr?

Nisam lekar, ali ja sam sa 9 godina dobila i prvu menstruaciju i imala sam grudi kolike vecina mojih drugarica ima sad u dvadesetim, a sve je bilo u redu sa mnom, jeste rano bilo, ali nisam imala nikakav poremecaj hormonski ili tako nesto, secam se kako se moja mama uspanicila za prvu menstruaciju. Tako da, pretpostavljam da nije rano da pocnu da rastu grudi sa 9,5 godina.
 
Baš svašta. Meni su počele da rastu posle 12-te godine.

A to što je tako rano od 6 godine, to je zbog hrane, ko zna u šta se stavlja. Ništa prirodno.

Čula sam da od piletine mogu da rastu neke dlake na nogama, rukama, licu...i to treba smanjiti malo.
 
Dakle stvar je sledeca...mojoj cerci od 9.5 godina izgleda rastu grudi ...ne znam nista o tome, za sad sam primetila da je leva blago uvecana u odnosu na desnu i da u levoj postoji neka tvrda kuglica - verovatno mlecna zlezda velicine oko 1 cm dok je u drugoj ne pipam tj mozda i pipam al je vrlo mala. A posto se svog rasta grudi ne secam a majka mi nije pouzdan sagovornik, molim neko objasnjenje o svemu tome. Kako rastu grudi? Vidim gore neko kaze ide prvo jedna pa druga sto me je malo umirilo ali ne znam jeste li prerano ili je prosto i to doslo na red.

I ono sto moram da pitam a to je - ako nisu grudi sta bi moglo biti i da li je ako nema promena na kozi potrebno voditi je kod dr?

Jao evo i mene na ovoj stranici posle dugotrajnog pretraživanja. Taman se smirim oko jednog deteta, na red dodje drugo (imam ih troje). Dakle, i ja imam devojčicu od 9,5 godina i pre otprilike desetak meseci se požalila da je nešto boli i konstatovala sam da joj se ispod leve bradavice pojavila tvrda kuglica koja je bila izraženija kada podigne ruke iznad glave, bas tako kako opisujete. Naravno, prvo je nastupilo stanje panike i pregled kod pedijatra. Pedijatar je pregledao i rekla da je to početak puberteta i da dok nema crvenila nema ni problema. Eto to je stajalo ovih desetak meseci i sinoć rekoh da proverim kako stvari stoje i imam šta da vidim. Kuglica je sada velika oko 4 santimetra, tvrda i malo neravna. Sa te strane je i dojka počela da raste, dobija neku svoju formu. Kaže da je ne boli, samo kada se tu udari. Sa druge se ništa ne dogadja, ima kao tvrdo zrnce. Komšinica kaže da je to sve u redu i seća se da je njoj tako bilo. Sutra idemo kod pedijatra, ali čisto informativno, da prebacim do sutra :dash::dash:,da li je neko imao neku sličnu priču i da li je normalno da se ta kuglica uvećava? Nekako sam očekivala da kada počnu grudi da rastu da će da se izgubi. UH! Hvala i pozdrav!!!
 
Kroz razgovor sa drugaricom koja ima cerku godinu dana stariju od nasih shvatila sam da je to redovan put rasta dojki kod devojcica.
Negde sam procitala i to da uvek prvo raste jedna a onda i druga tako da verujem da ce pedijatar sutra da vam kaze isto sto i prosli put- rastu joj grudi.
Kod moje cerke je stanje nepromenjeno osim sto je pocela da prijavljuje bol.
Znacajan mi je i ovaj vas komentar o crvenilu mada to ne ocekujem.

Znam kako je i ja sam bila u panici a sad nekako malo mirnija jer imam sa kim da razmenim iskustva i cujem da se iste stvari desavaju jos nekim devojcicama.
 
Kroz razgovor sa drugaricom koja ima cerku godinu dana stariju od nasih shvatila sam da je to redovan put rasta dojki kod devojcica.
Negde sam procitala i to da uvek prvo raste jedna a onda i druga tako da verujem da ce pedijatar sutra da vam kaze isto sto i prosli put- rastu joj grudi.
Kod moje cerke je stanje nepromenjeno osim sto je pocela da prijavljuje bol.
Znacajan mi je i ovaj vas komentar o crvenilu mada to ne ocekujem.

Znam kako je i ja sam bila u panici a sad nekako malo mirnija jer imam sa kim da razmenim iskustva i cujem da se iste stvari desavaju jos nekim devojcicama.
Uh, koliko znaci deo rečenice "redovan put rasta dojki kod devojčica". Ne sećam se kada mi je dan ovako sporo prolazio. Na putu za Lazu... Čim se vratimo od pedijatra, javljam šta je bilo. Hvala!!:)
P.s. Zaboravih da napišem. Najčudnije je da baš vodimo računa o ishrani, ne jedu se viršle, margarin, mnogo mesa, suhomesnato, gazirano, sokovi generalno....:dontunderstand:
 
Poslednja izmena:
Ovo je Jako ozbiljna tema. Danasnja hrana je prepuna hormona i omi izazivaju to. Bio Pre par godina slucaj u italiji gde su sise rasle deci 0d 78godina. Skolska Kuhinja kupovala dopingovanu hranu. Ako nemate pare za kvalitetno meso budite poluvegetarijanci
 
Pedijatar je pregledala detaljno (skoro smo vadili i krv) i rekla da je to pubertet i da jedemo sve i svašta, da je hrana prepuna hormona. Kaže da ona misli da je to tok puberteta, i preko muža mi poručila da se smirim. Medjutim, zakazala joj je i UZ koji ona radi, da vidi granulaciju i da joj vidi i jajnike. E sada, valjda ne bi bila toliko sigurna da je sve ok da sumnja na nešto. Preživeti do utorka, preživeti do utorka, preživeti do utorka,...:eek:
 
Granulacija nije nista strasno, ja ceo zivot imam jaku granulaciju obe dojke i to nema ama bas nikakve veze. Prosto je to to. Priroda.
Ako bude kao ja pipkace se stalno i tripovati od svake kvrgice da ej nesto a zapravo je nista - granulirana struktira dojke.
Da je to imao neko da mi objasni :( spasao bi me tripovanja.
Mislim da nas majke nisu adekvatno spremile za zivot, mozda nisu ni umele, al danas u vreme interneta svasta naucis pa i sta je struktura dojke tj sta je normalno a sta ne.
I mislila sam da je to kad si napisala da je neravno ali nisam napisala.

Takodje sam sigurna da joj jajnike gleda ne zbog toga sto trazi nesto ne daj Boze nego gleda da li ce uskoro da se razvija ovulacija=menstruacija.
Zato samo kul.

Kada sam se pozalila prijateljici na nas slucaj ona me je pitala jede li puno piletine...reko jede...e pa to ti je piletina koja je puna hormona...tako da eto imas jos jedno misljenje da je ok.
Hranu da menjamo ne mozemo, hrana je takva kakva jede. Moje dete jede sve to sto sto ti kazes da vi ne jedete i ja smatram da ne mogu da je zastitim od svega pa onda daj da zivimo normalno i da ne zivimo u strahu vecito.

Bice sve ok i u utorak.
TO nase devojcice jednostavno rastu :heart:
 
Granulacija nije nista strasno, ja ceo zivot imam jaku granulaciju obe dojke i to nema ama bas nikakve veze. Prosto je to to. Priroda.
Ako bude kao ja pipkace se stalno i tripovati od svake kvrgice da ej nesto a zapravo je nista - granulirana struktira dojke.
Da je to imao neko da mi objasni :( spasao bi me tripovanja.
Mislim da nas majke nisu adekvatno spremile za zivot, mozda nisu ni umele, al danas u vreme interneta svasta naucis pa i sta je struktura dojke tj sta je normalno a sta ne.
I mislila sam da je to kad si napisala da je neravno ali nisam napisala.

Takodje sam sigurna da joj jajnike gleda ne zbog toga sto trazi nesto ne daj Boze nego gleda da li ce uskoro da se razvija ovulacija=menstruacija.
Zato samo kul.

Kada sam se pozalila prijateljici na nas slucaj ona me je pitala jede li puno piletine...reko jede...e pa to ti je piletina koja je puna hormona...tako da eto imas jos jedno misljenje da je ok.
Hranu da menjamo ne mozemo, hrana je takva kakva jede. Moje dete jede sve to sto sto ti kazes da vi ne jedete i ja smatram da ne mogu da je zastitim od svega pa onda daj da zivimo normalno i da ne zivimo u strahu vecito.

Bice sve ok i u utorak.
TO nase devojcice jednostavno rastu :heart:

Mirka hvala! E da, to za piletinu je i pedijatar napomenula. Ha,ha,ha..:zcepanje:.Ni moja mama se ne seća ama baš ničega iz perioda naših puberteta (kažem naših jer nas je četvoro). Različita vremena...Čim sutra dođemo javljam šta je bilo:bye:
 
Ево и мене и опет ништа нисмо урадили. Заправо, др је прегледала абдомен, бубреге и надбубреге и рекла да се на том апарату ради тај део и да он нема компјутерски програм за груди и јајнике.Било јој је битно да погледа надбубреге јер ту може да буде проблем који онда потера прерани пубертет. Чињеница је да, као што смо се сви сложили, због хормонске исхране пубертет почиње раније и верујем да ће се и званично померити границе. Дакле, то је прегледала и то је ок. Преглед груди у том узрасту ради гинеколог који има специјализацију(или већ неко додатно образовање) из адолесцентне гинекологије. Глецнула је груди преко неког програма за штитну жлезду и рекла да се ништа не издваја, да је ткиво жлездано и да се следеће недеље јавимо тој др - гинекологу, ради прегледа и уз. Ја сам је кући опет прегледала и видим да је површина неравна. Као мало неравнија(као зрнце) на спољашњој ивици лоптице према пазуху. Лоптица је и даље око 4 сантиметра али само када док стоји дигне ту руку изнад главе. Овако је некако мања.Е да, под том шифром која нам је на папиру стоји : "Други поремећаји других ендокриних жлезда-превремено полно сазревање". Остаје само да чекамо....:eek: :eek::eek:dash::dash:
 
Poslednja izmena:
Само да се јавим. Били смо данас и прегледала је, урадила је и ултразвук. Господу хвала, све је добро:klap:. Само да се прати да нема неког црвенила и евентуално хладне облоге. Хвала свима:veseljaci:
 
Рекла је да је све индивидуално, да може прво једна да крене па да стане, па да крене друга и оно што је мене смирило да се догађа да буде тако тврдо. На питање колико то тако расте (мислим на тврди део) нисам добила прецизан одговор. Углавном је погледала на УЗ али се више обраћала другој докторки која је била у ординацији типа "све је ок, нема чауре, нормално жлездано ткиво, нема тумора, ...". Није помињала прерани пубертет. Пошто није било неког претераног објашњавања(а ја сам тип особе којој је потребно више пута поновити и то уз контакт очима), питала сам је неколико пута:"Дакле, то је добро? И то што је тврдо?", и добила одговор да је ок и да се границе померају. Од нашег педијатра сам чула да чувени разговор о циклусу обавља са девојчицама у основним школама и то у четвртом разреду (у моје време је то било касније), уз констатацију да нам је све загађено на квадрат. Углавном, наше девојчице расту:)
 
Sto mrzim kad pomenu tumor pa se ja onda tripujem.
Nikad nisam cula za takav slucaj i sta onda trtljaju samo unose nervozu.
Procenila sam da smo slicne po brizi i drago mi je da si dobila koliko toliko smislen odgovor da ne razvijas scenarije kao sto bi ih i ja razvijala.
Pratimo dalje :) i znamo da je to pocetak rasta grudi i kao takav prirodna stvar kod nasih devojcica.
 
Sto mrzim kad pomenu tumor pa se ja onda tripujem.
Nikad nisam cula za takav slucaj i sta onda trtljaju samo unose nervozu.
Procenila sam da smo slicne po brizi i drago mi je da si dobila koliko toliko smislen odgovor da ne razvijas scenarije kao sto bi ih i ja razvijala.
Pratimo dalje :) i znamo da je to pocetak rasta grudi i kao takav prirodna stvar kod nasih devojcica.
Ама како да не правим, правим, правим и то у количинама. Мој муж луди од мене али шта да радим када мозак сам ради. И још ако се преглед чека, а углавном се чека, пред крај чекања сам на ивици нерава и спремна за Лазу. Вала, да ме једном сместе па да се одморим као човек. Па још тумбање одговора, којим тоном је нешто речено, па да ли је било психолошких пауза, па да није хтела нешто друго да каже... Лепо кажем Лаза:lol: А до тада, пратимо. Лакше је када се са неким размене бриге.:bye:
 

Back
Top