C-5M Super Galaxy - novi stari dzin

Tex707

Domaćin
Banovan
Poruka
4.437
Vise od 40 godina posle prvog leta modifikovani C-5 je u toku jednog leta oborio 41 svetski rekord! Kada se pojavila, Galaksija je bila do tada nevidjeni avion kako sto se dimenzija i nosivosti tice, tako i sto se tice koncepcije. Ogromna vrata na nosnom i repnom delu cargo kabine omogucavala su simultani istovar i utovar tereta velikih dimenzija i tezina. Stajni trap je tako konstruisan da omogucava spustanje aviona na stajanci radi lakseg i brzeg utovara preko rampe. Pritisak u pneumaticima je moguce podesavati u toku leta, vec prema uslovima koji vladaju na aerodromu na koji se ocekuje sletanje.

Prvi let modifikovane Galaksije, C-5M, obavljen je juna 2006. Tada ovaj "starac" postaje najmocniji vojni transportni avion na planeti.


http://www.lockheedmartin.com/news/press_releases/2009/090915ae_c-5m-sets-records.html
 
:ok:

Mogao bi da otvorish temu o KC-135. Koliko znam kako ih ti zovesh crveni nikad nisu imali avion sa doletom preko 10000 km, a i Airbus malo kuburi sa time, tako da je to jedan fin pokazatelj superiornosti americhke tehnologije.

Tema o KC-135 bi bila mnooogo siroka...:)...ali mozda i to uradimo.
Crveni nikada nisu napravili dovoljno jak motor prihvatljive specificne potrosnje i to im je veliki problem. Doduse, uspeli su da postignu dopunu gorivom u letu.
Airbus je do skoro (tj. do pojave B777-200LR) imao rekordera u doletu, a to je A340-500.
 
Poslednja izmena:
Treba to mnogima, samo sto ne mogu da imaju.

AN-124 i ako krene u obnovljenu proizvodnju verovatno nece otici dalje od verzije 150.

Pa dobro sad "treba mnogima ali ne mogu da imaju"...Sto se tice verzije 150,slazem se kamo srece da krene u neku proizvodnju,mada nikad se nezna koliko ce se ici sa modernizacijum ako se u nju uopste udje...Moze vrlo lako da se desi da ga u potpunosti napune novim igrackicama i mogucnostima koje ce mu poboljsati performanse,a sa druge strane mozda se nista bitno nece menjati na njemu.Kako god An-124 ima 25% veci kapacitet od C-5 za domet neznam ali mislim da je i tu bolji (to su dve najbitnije karakteristike transportnih aviona) ,mozda ga je modernizovani C-5 prevazisao po tom pitanju....zaista neznam...
 
Pa dobro sad "treba mnogima ali ne mogu da imaju"...Sto se tice verzije 150,slazem se kamo srece da krene u neku proizvodnju,mada nikad se nezna koliko ce se ici sa modernizacijum ako se u nju uopste udje...Moze vrlo lako da se desi da ga u potpunosti napune novim igrackicama i mogucnostima koje ce mu poboljsati performanse,a sa druge strane mozda se nista bitno nece menjati na njemu.Kako god An-124 ima 25% veci kapacitet od C-5 za domet neznam ali mislim da je i tu bolji (to su dve najbitnije karakteristike transportnih aviona) ,mozda ga je modernizovani C-5 prevazisao po tom pitanju....zaista neznam...

Upravo tako, koristan teret i dolet su najvaznije karakteristike. C5M je dostigao ili prevazisao AN-124, a ako AN-124-150 bude usao u proizvodnju (narocito ako bude dobio CF6 motor) bice veoma blizu. Doduse, AN-124 ce tesko da se popne na 12.000m sa teretom od 80.000kg za 24 minuta, ali to ostaje da se vidi. Kapacitet cargo dela po masi je slican, s time da AN-124 ima znacajno veci kapacitet sto se volumena tice. To, doduse, dolazi sa cenom - prezurizacija je problematicna. Sto se doleta tice - C5 ima mogucnost dopune gorivom u letu, sto je izuzetno bitno za vojni avion.
 
Znaci da su C-5 i An-124 prilicno slicni...C-5 ima prednost sa ovom poslednjom verzijom,a sa rusima se nikad nezna dokle ce otici u modernizaciju An-124 (i da li ce uopste otpoceti novu proizvodnju) ....Do tada C-5 vlada u toj kategoriji vojnih transportnih aviona....

Apsolutno...pogledaj samo kako izgledaju, sve je ocigledno. AN je od C-5 "pokupio" mnoge karakteristike, cak i "klecanje" stajnog trapa u cilju lakseg utovara, da ne pominjemo koncept istovremenog istovara i utovara zahvaljujuci rampama na nosu i repu. Razlikuju se u repnom delu (C-5 ima T-rep dok je kod AN-a konvencionalan) i tu AN ima manje izgubljenog prostora, ali verovatno i neke probleme sa radom elevatora na ivicama anvelope. Naravno, nikada ne treba izgubiti iz vida da je AN-124 "mladji" avion.
 
jel stvarno da je proizvedena i druga mirija 225 ?

negde sam procitao da postoji samo jedna?

Koliko ja znam postoji jedna u Ukrajini,i kao druga je bila na pola puta...nisam siguran tako nesto...Po meni to je vise bio neki monstruozan demonstrator moci sovjetskog saveza,nego avion za kojim neko ima potrebe (osim u slucaju kada je nosio sovjetski spejs satl Buran na ledjima).Bilo bi lepo da postoji jos koji,ipak je to najveci avion na svetu trenutno...
 

Back
Top