pomoccc oko macee

gost 190433

Aktivan član
Poruka
1.530
Znam da je ova tema pokretana 100000 puta ali mislim da cu ovako lakse(nadam se) doci do odgovora koji su mi potrebni!eEpa ovako pre 3 dana kuci sam dovela macku rekla bih da je stara oko 3-4 meseca,drug je nasao na ulici,jako uplasenu ali sada se veoma dobro snasla kod mene...problem je u tome sto nema iskustava sa mackama i ponekad ne znam da li joj nesto treba,da li je nesto boli i slicno...Maca je jednobojna siva,rekla bih da je "preslikana" ruska plava macka,imaju iste oci,boju dlake a koliko sam citala na netu i osobine,nestasna,pametna....ali se zaista plasim sto se stalno zavlaci negde pa je stalno "uhodim da se ne zavuce gde ne treba"...ima dosta kablova tamo gde se gura a isto tako morace da ostaje sama kada sam ja u skoli neko vreme i zanimama me da li ce se snaci sama,jel nije opasno sto se stalno negde zavlaci?
 
Moje su vec "matore" i jos uvek vole da se zavlace gde stignu. Uzitak im je da ih dozivam dok one mudro cute i posmatraju me kako ih trazim :lol:.

Nisu, do sad, dirale kablove u smislu grizenja (nadam se da ni nece), ali znam da ima onih koje su to cinile. Videces da li ima takvih sklonosi ili ne.

Moze da izdrzi sama dok si ti u skoli, bez problema. Dovoljno je da joj ostavis hranu, vodu i da ima cist posip/pesak za nuzdu i pristup istom.
 
Poslednja izmena:
Da, to im je specijalnost, to zavlačenje... :lol: mislim da se to ne može izbeći, osim da se izoluju u prostoriju gde stvarno nemaju gde da se zavuku. Egyptian cat je rekla sve što treba, jedino bih dodala da se obrati pažnja da posudice budu dovoljno teške, jer ako su laganije, malo mače može da ih obori, pa da se prospe voda, te da bude žedno ... moji i dan danas znaju u igri da ih poobaraju.
 
Tacno za posude :aha:. Posuda sa vodom je ususkana, a pristupacna, te je ne ruse, ali posude sa hranom znaju namerno da sruse tako sto se z. sa hranom. Site su pa besne :lol:.

Posuda za posip/pesak treba da bude stabilna jer, na pr, imam jedno mace koje mi obavezno izvrce jednu od "nosa" koja je malo laganija i nema sanse da se to ne desi :roll:. Ne ume da zauzme dobar stav pri k..... :lol:. Zato vise ta posuda nije u opticaju :aha:.
 
moje mace grize kablove to obozava,ali i radi neke stvari na koje ne mogu da se naviknem,u 5 ujutru pocne da skace na mene kao ludo,hoce da se igra,a stvarno je nepodnosljivo svaki dan ustajati da se poigram sa njim dok se ne izmori :(....
 
pocinjem da ludim,jako sam vezana za macku ali ona je neumoriva,znam da postavljam ova idiotska pitanja ali mi je potreban savet...moja kuca nije velika,ima dve sobe i kuhiljicu,ali problem je u tome sto od nje ne moze majka ni rucak da spremi pokusava na sto da skace ,jako je volim ne bih da budem prinudjena da je nekom poklonim,zato se brinem,nemam iskustava sa mackama,imam dosta strpljenja ali on je jako nestasan (macor je),a dok spavamo skace nam svuda,cak i po licu....znam da je ona jos beba i da voli da se igra,ali u 5 ujutru je...
 
moje mace grize kablove to obozava,ali i radi neke stvari na koje ne mogu da se naviknem,u 5 ujutru pocne da skace na mene kao ludo,hoce da se igra,a stvarno je nepodnosljivo svaki dan ustajati da se poigram sa njim dok se ne izmori :(....

I ja imam taj "problem" :)
Moje se razbude oko 6h i onda im se baš igra...
Sve je ok kad i ja poranim, ali kad bih još malo odspavala... to teško ide:).
Vremenom sam stekla neki poluimunitet, pa mogu da dremkam i kad oni vriskaju, penju se na zavese, šutiraju šapicama predmete i loptice ko podu, i šta sve nisu radili u zadnje vreme :lol: . Ja ih izmazim, nahranim, napojim i pustim ih da luduju, šta ću :). Sad bar nisu sami (imam tri mačora) pa nek se zabavljaju međusobno kad ja ne mogu da se igram sa njima:).
 
aaa znam ali problem je sto ona ne nadje nijednu drugu zanimaciju osim da skace po meni ili drugim ukucanima,a i ja i otac rano ustajemo ja za skolu on za posao i zaiosta nam je potrebno da se lepo naspavamo,ja zadnjoh dana spavam u skoli i lose mi ide...a jako je volim,ne znam sta cu...znam da nije resenje da je zatvorim negde,ali mi je i ta grozna ideja pala na pamet da je ostavim samu u hodniku,ali ne znam koliko je to pametno raditi,naravno samo uvece???
 
Mislim da nije to ništa strašno, i ja nekad moram moje da razdvojim (kada se potuku), ili da ih zatvorim u kuhinju kada su tu neki gosti.. Nego, ostaviš joj onda sve što treba - nešto na šta može da se penje (stolica sa udobnim jastučićem), igračke, vodu, hranu, pesak... i naravno, da ne traje dugo to izdvajanje, jer ako je mala, njoj stalno treba pažnja.
Zgodno bi bilo i kada bi maca imala društvo. Od kada ja imam tri mačora, oni su postali samodovoljniji nego pre:).
 
I ja imam isti problem. Moj se macak zavlaci svuda redom. Omiljeno mesto je iza racunarkog stola, i zvucnik racunara. Pre neki dan mi je izgrizao kabal od punjaca za telefon. Kao i tebe i mene budi rano ujutro. Stane pored kraveta, mjaukne pa malo saceka. Ako ne odreagujem lupi me sapom po licu. To ponovi vise puta sve dok ja ne ustanem. Pre neko jutro ja ustanem i taman skuvam kafu kad on lego na moje mesto i cvrsto zaspao. Imam utisak da je samo hteo da me probudi. Inace kad nisam kuci ostavljam ga u hodniku zatvorenog (ima pristup kupatilu i posudi sa peskom) i on je miran. Imam utisak da prespava na istom mestu svo vreme moga odsustvovanja, kao da se malo plasi. Ako se desi da deca ostanu kuci na njim a ja odem negde onda je to druga prica. Tada pravi haos. Ja imam drugi problem. U kuci imam malog papagaja (tigricu), pa zato me je strah kad nismo tu. Moj macor skace na kvaku i pokusava da otvori vrata. To mu jos nije poslo za rukom (tj.sapom) ali pitanje je dana.
 
Ma ne mogu da ga zatvorim ,pokusala sam sinoc ali me je dusa zabolela,hodnik je jako mali i jednostavno ne mogu,spavao je samnom cvrsto od pola 1 do pola 6...danas je ostao sam na 3 sata i kada je mama dosla kuci kaze da je veoma veselo docekao,moracu da ga vodim ovih dana do veterinara zbog buvica,saznala sam da je to prava ruska macka :),izgleda da je neko izbacio napolje,ali eto bar je imala srece :)
 
pocinjem da ludim,jako sam vezana za macku ali ona je neumoriva,znam da postavljam ova idiotska pitanja ali mi je potreban savet...moja kuca nije velika,ima dve sobe i kuhiljicu,ali problem je u tome sto od nje ne moze majka ni rucak da spremi pokusava na sto da skace ,jako je volim ne bih da budem prinudjena da je nekom poklonim,zato se brinem,nemam iskustava sa mackama,imam dosta strpljenja ali on je jako nestasan (macor je),a dok spavamo skace nam svuda,cak i po licu....znam da je ona jos beba i da voli da se igra,ali u 5 ujutru je...

aaa znam ali problem je sto ona ne nadje nijednu drugu zanimaciju osim da skace po meni ili drugim ukucanima,a i ja i otac rano ustajemo ja za skolu on za posao i zaiosta nam je potrebno da se lepo naspavamo,ja zadnjoh dana spavam u skoli i lose mi ide...a jako je volim,ne znam sta cu...znam da nije resenje da je zatvorim negde,ali mi je i ta grozna ideja pala na pamet da je ostavim samu u hodniku,ali ne znam koliko je to pametno raditi,naravno samo uvece???

Pitanja uopšte nisu idiotska, jer se tiču uspešnog i harmoničnog suživota različitih vrsta.

Ni pod razno ne dozvoljavajte mački da skače na sto.
Ukoliko skoči na sto ili na radnu površinu na kojoj se sprema hrana, ukorite je i pokažite joj da ste nezadovoljni, možete je i blago lupnuti, ali je nemojte tući.

Nije problem toliko u tome što mače voli da se igra sa vama koliko u tome da ste vi svi deo jednog čopora, a zajednička aktivnost produbljuje veze između članova čopora.
Tokom noći, mače odvojite u zasebnu prostoriju u kojoj će biti hrane, vode i posipa.
Da, mače će da se buni, kuka, plače, jauče i da verovatno demolira tu prostoriju iz protesta ili čak zapiša neke stvari.
BIlo bi poželjno da iz te prostorije uklonite lomljive stvari i stvari koje mače može da na drugi način ošteti.
Što pre ovo uradite, pre će se navići.

Na forumu postoji više ideja za pravljenje igračaka za mačke u kućnoj radinosti, te bi bilo dobro da iskoristiš neke od datih saveta.

I da, moram se složiti. Mačka koja ima društvo drugih mačaka je i psihički i fizički zdravija od one koja živi samo sa ljudima.
 
A znam to,ali nemam uslova za drugu macu :(...ali njemu je citava paznja usmerena citav dan,mazimo je,igramo se i slicno,ali zao mi je da je ostavim u hodniku koji je 2X2....to je malo za nju....a ja je ukorim,ali ne pomaze...cepa i nametsaj :(
 
A znam to,ali nemam uslova za drugu macu :(...ali njemu je citava paznja usmerena citav dan,mazimo je,igramo se i slicno,ali zao mi je da je ostavim u hodniku koji je 2X2....to je malo za nju....a ja je ukorim,ali ne pomaze...cepa i nametsaj :(

Ovako, ako ne spavate dovoljno bićete nervozni i džangrizavi, za šta ćete da krivite nju, a maca to oseća i biće joj mnogo gore, nego da ste svi dobro raspoloženi. ;)
Dalje, neće ceo dan provesti u hodniku, nego sam osam sati, dok vi ionako spavate.

Kupite maci grebalicu ili je napravite od debelog kanapa i podsecite kandže.
Za grebanje nameštaja primenite isti tretman kao i za sto.
Samo smireno i odmereno. Pokažite da niste zadovoljni, a ne da ste besni.
 
Najviše saveta ćeš naći na temi Sve o macama na podforumu Mačke ali je ta tema ogromna. Još par saveta: ako grdnja ne pomaže, mačke odlično kapiraju prskalicu za cveće. Više nas je tako sačuvalo svoje cveće, živce... "Noša" bi valjalo da bude zatvorena i sa vratancima, tako neće rasipati pesak okolo i imaće privatnost kad piški i kaki a o tome koliko se manje šire "miomirisi" da i ne pričamo! Posip mora redovno da se čisti i bolji je grudvajući, onaj negrudvajući mora mnogo češće da se menja kompletan. Uostalom, veterinar će ti sve lepo objasniti, ako se setiš još nečega što te interesuje, slobodno sve lepo zapiši. ;)
 
A cime da joj podsecem kandze,imam toliko smesna pitanja,jel ce da je boli ? :(...
pokusacu to sa hodnikom veceras...i kupicu joj sve,samo jos da je vakcinisem...Hvala....

Možeš grickalicom za nokte, a možeš i u pet-shopu da kupiš posebnu spravicu.
Ja mojim mačakma sečem kandže grickalicom, jednom u nedelju-dve..
Boli isto onoliko koliko tebe boli kada sečeš svoje nokte, dakle nimalo.
Međutim, pošto to nikada nisi radila, zamoli veterinara da ti pokaže kako se to radi i kako da uočiš nerv, kao crvenu nit i noktu, koji nikako ne smeš da diraš, pre nego što prvi put sečeš kandže.
Naravno, podrazumevam da mače ne izlazi napolje.
Kada kupiš ili napraviš grebalicu poprskaj je mačjom travom. ;)


Eh jos jedno pitanje gde se nalaze te ideje da joj napravim neku igracku,trazila sam al nema...

Ovde se nalazi odgovor na to i na mnoga druga pitanja:
http://forum.krstarica.com/threads/188115
 
jaooo od srca vam hvala i maca i ja smo sada jako zadovoljne jer smo se divno naspavale,svakako cu pitati veterinara za taj nerv isto tako cu zamoliti da skrati noktice maci....mnogo vam hvala,zaista postoje divni ljudi....
 
moje mace grize kablove to obozava,ali i radi neke stvari na koje ne mogu da se naviknem,u 5 ujutru pocne da skace na mene kao ludo,hoce da se igra,a stvarno je nepodnosljivo svaki dan ustajati da se poigram sa njim dok se ne izmori :(....

Pokusaj jos negde da se raspitas o zastiti kablova od maceta i obratno. Nemam to iskustvo.

Moje macke su starije od tvog maceta, ali i dalje znaju da budu nesnosne sa nocnim/jutarnjim budjenjem. Postaju zivahne taman kad treba da legnem i onda krece besomucna jurnjava po namestaju, tabanje, dranje... :roll::lol:. Onda se smire. Poredjaju se, ko po krevetu ko van njega i tako do svitanja, mada je dovoljno da ustanem nocu i na povratku u krevet shvatim da nemam gde da legnem jer je zauzeto :lol:.

Nekad mi bude previse pa ih eliminisem iz spavace sobe do ujutru, jer ima dovoljno prostora da to mogu da izvedem, ali je retko.

Popravile su se s vremenom i ukapirale neki nas, ljudski ritam, narocito najstariji macor, ali neke crte ostaju. Tvoja macka je mala, ali verujem da ce ulaganiti s vremenom, a i tvoja porodica ce navici na po nesto sa cim se do sada nije suocavala :ok:.
 
..imam dosta strpljenja ali on je jako nestasan (macor je),a dok spavamo skace nam svuda,cak i po licu....znam da je ona jos beba i da voli da se igra,ali u 5 ujutru je...

Skakanje po licu - prva maca koja je bila kod mene, volela je u toku noci da mi legne na vrat i glumi ogrlicu :mrgreen:.

Jedna zuta maca je, dok je bila manja, obavezno oko 4-5h ujutru gurala svoj nos meni u facu i tako me redovno budila u nevreme :eek: :zcepanje:.Kad sam mogla trpela sam, kad nisam mogla - razvila sam prikladne metode da joj pokazem da mi ne odgovara. Uostalom i one reaguju na nas kad nece da trpe sve sto cinimo, zar ne :) ?

Prvu macu sam davno udomila. Zuto mace je i dalje kod mene, ima svoje ludorije :roll:, ali me ne budi vise u zoru dodirom noseva :D.

Mali je tvoj macor. Prerasce odredjene stvari, a mozda ce delom i promeniti ponasanje nakon sterilizacije, jednog dana.
 
Poslednja izmena:
Da, kad su mali jednostavno su zaigrani i toga je kasnije malo manje...

Mene je jutros Bilbo probudio udarcem šape u oko :eek: ,sreća pa je bilo zatvoreno :lol:
A pre par dana mi je Fro bukvalno skočio na lice, i bila sam scar face :lol:
Jedino sa Gandijem nemam takvih problema, on je uvek bio nekako sav fin i kontrolisan. Vrlo suptilno traži čak i da se mazi, da jede...
Mnogo zavisi i od individualnih karaktera.
 
...ali problem je u tome sto od nje ne moze majka ni rucak da spremi pokusava na sto da skace...

Skakanje po stolu - kad sam sama, imam svoje metode kojima ih rasteram kad preteraju, a svaki cas brisem radne povrsine, perem sta treba, proveravam... Nisam bila dovoljno srca kamenoga te sam popustila kod prvog macora, a onda je i ostatak poludeo i kopiraju jedni druge bez obzira na godine...:roll:

Kad su gosti tu i spremamo se jesti i piti, prebacim ih u posebnu sobu dok ne zavrsimo obrok. Ne zelim da skacu gde ne treba dok je hrana u opticaju i hocu da ispostujem goste, do odredjene granice.

Kad ti mama sprema obrok, mace prebaci u neku od ostalih prostorija koje pominjes da ne bi nervirala roditelje, a i sebe razmisljanjem sta dalje... :).
 
Poslednja izmena:
@Valeria - Potpuno si u pravu za individualni karakter. Dok nisam pocela da dolazim u kontakt sa vise macaka, nisam primetila koliko imaju izrazenu licnost i koliko se medjusobno razlikuju.
 
Poslednja izmena:

Back
Top