"ja sam mozak koji ce o sebi steci znanja posmatranjem tudjeg i ta znanja o sebi kori

Sto%

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
162
stiti za jos bolje (nego pre nego sto sam bio upucen u mozak) ostvarenje svojih (mozdanih) potreba, sta cu, tako sam programiran"
Dakle, to je uverenje u to da mozak (a ne covekova dusa) jeste proizveo i samu tu zelju da uzme podatke o samome sebi u obzir prilikom 'ponasanja', i pored toga sto je mogao da ta znanja ima ugradjena. (kao sto se veruje da ima ugradjene sisteme za motivaciju, za koju se veruje da je mehanizam n. sistema, mehanizme ucenja i slicno) Ovde aludiram na materijaliste koji zele da prouce "ugradjene stvari i zakonitosti mozga".

Odmah vidimo da sam sada izlozio put ljudi koji izucavaju mozak prilikom njihovog vjerovanja da je on psiha, i da on treba da proucava samog sebe, a ne da ima o sebi ugradjene informacije.

Ako je taj put ispravan, onda je mozak mistican do daske. On tera samog sebe da isto-kao-njega (tj. drugi mozak, ili mozda samog sebe (nekim instrumentima)) secira i prouci, umesto da "ima" informacije o sebi urodjene, kao sto se navodi da ima neke druge stvari urodjene. Neki ce reci da je sledeci korak evolucije upravo to, ... radjanje sa mozgom koji daje ta znanja... - ali i u tom slucaju je to sadasnje izucavanje mozga besmisleno! Zapravo, ne vidim slucaj u kome bi neko ko veruje da njime upravlja mozak, tj. da je on manifestacija zbivanja u mozgu, bio sasvim normalan ako bi se odlucio da izucava mozak za koji veruje da je informacije o sebi mogao imati i ugradjene. Nekad su za taj put traganja opredeljeni i evolucionisti, iako bi takav mozak (koji treba da nauci o sebi, a ne da znanja o sebi (iako to moze) ima ugradjena) bio potpuno kontra-evolutivan mozak, tj. onaj koji bi protivurecio teoriji evolucije.

Takav istrazivac mozga veruje da su te informacije koje kani steci instrumentima njemu (za sebe misli da je mozak, ne zaboravimo, dakle: umesto njemu recimo mozgu) korisne. I misli da nije korisno da ih ima "urodjene", nego da je korisnije da stvar bude takva da on mora postepeno da ih stice eksperimentima od 1900 i neke itd..

Eto zasto mislim da je to "verovanje u materijalizam i mozak" krajnje sumanuto verovanje iracionalnih ljudi. Naravno, govorim o onima koji kazu "verujem u to da je mozak determinator psihe" i drugo nesto slicno, a ne o onima koji misle da su sposobni za to izneti argumente, i da jedino argumentima treba da "veruju". Ima takvih koji za materijalizam imaju veru dok, svesni su, argumente nemaju, u danasnje vreme ih je cak sve vise i vise... broje i neke ljude koji posjecuju crkve u svojim redovima! (Zamislite!) Ne govorim ni o onima koji misle da mozak ima informacije o sebi urodjene, ali ih je potrebno "aktivirati", ili barem "ne prigusivati". Govorim o onima koji veruju u to sto sam rekao, i uz to verovanje misle da je korisno da proucavaju mozak.

Vasa gledista?
 
Poslednja izmena:

Back
Top