Škola Gitare

NemanjaNS90

Primećen član
Poruka
629
Kakvi su vasi saveti po pitanju ucenja sviranja gitare. Zeleo bih da pocnem ali mi se ne ide na privatne casove. Zeleo bih da ucim sam ali ne znam kako i odakle. Tutorijali mi takodje ne deluju bas korisni a cuo sam da ima lepe literature za ucenje sviranja gitare. Mozete li mi preporuciti neku?
 
Kakvi su vasi saveti po pitanju ucenja sviranja gitare. Zeleo bih da pocnem ali mi se ne ide na privatne casove. Zeleo bih da ucim sam ali ne znam kako i odakle. Tutorijali mi takodje ne deluju bas korisni a cuo sam da ima lepe literature za ucenje sviranja gitare. Mozete li mi preporuciti neku?

Ja sam to naucio samo sam. Sve sto mi je trebalo nasao sam na internetu. Nikakva literatura ti ne treba kad imas internet. Youtube ti je pun video lekcija za pocetnike.
 
Akusticna gitara je glomaznija od elektricne, prvo u obliku tela. Drugo u sirini i debljini vrata, pa onda visini akcije tj. udaljenosti zica od fingerboarda, (prevedeno: ploce vrata gitare) tako da u odnosu na tanje telo, vrat i nisku akciju.. Elektricna JE laksa. Vrlo cesto na El. se stavljaju tanke zice, sto dodatno olaksava sviranje. Akusticna se opet nekako "deli" na klasicne i "country" tj na gitare sa plasticnim zicama i na gitare sa metalnim zicama. Cak i izmedju njih postoji razlika..
Jos jedana od razlika je u broju polja. Klasicna gitara ode do 12. polja, a od 12. pocinje telo, counrty gitara ide nacesce do 14., ponekad i do 16. i nastavlja se telo. Konstrukcija elektricne gitare omogucava da dosegnes 21, 22, 24 ili cak 27 polja sto ces priznati u mnogome prosirava svirljivost. ali samo kada je rec o solo deonicama.. Akordi se ionako sviraju do 12 polja... nako toga je ne prakticno svirati akorde.. A i ovi preko 5. polja su obicno i najcesce bare hvatovi...

E sad.. elektricna mozda jeste "laksa" i ja bih rekao zgodnija za sviranje, i moguce je svirati akorde, i solaze na akusticnoj, mada sasvim su drugacije i tehnike sviranja i tipovi muzike koju ces svirati na elektricnoj odnosno akusticnoj.

I jedna bitna razlika, zvuk kod akusticne je takav-kakav je, ne mozes ga menjati, dok elektricnu stelujes i preklopnikom i procesorima i pojacalom i svime i svacime.. a narocito ti je to potrebno ako ces da sviras rock, ili nesto zescu muziku...

ALI... ma koliko da neko voli da svira elektricnu i voli muziku koju svira.... nakon izvsnog vremena SVI gitaristi pozele da imaju i jednu kvalitetnu akusticnu gitaru u kolekciji. i da sviraju proste akorde i lagane solazice... tipa crni leprir, jedina moja, fur elisse... etc, etc..
jer jednostavno, Akusticna gitara ima neki narociti smek i neku prisnost sa onim ko je svira. Zato ces cesto naci i zvuk akusticne pored elektricne u mnogim pesmama...

nadam se da sam bio od pomoci.
 
Poslednja izmena:
kad sam krenuo da sviram ja sam prvo svirao na akusticnoj.kako je vreme prolazilo i kako sam vise napredovao i svirao teze pesme koje su zahtevale da sviram na 13,14,.. polju kupio sam elektricnu gitaru .posto si pocetnik preporucio bi ti squier(neki jeftin) i malo Rolandovo pojacalo.to ti je za pocetnika po mom misljenju.
 
Prvo koju muziku slusas , u zavisnosti od toga kupujes gitaru , ako slusas metal onda elektricna gitara , a sto se tice akusticne gitare one znaju da budu i skuplje od elektricnih sve zavisi od proizvodjaca , kvaliteta , vrste drveta . Ja sviram elektricnu i sviram metal i hard rock imam ibanez elektricnu gitaru i lany kucno pojacalo koje kosta oko 6000 dinara , el gitara bez pojacala neide , moze ali nije to to .
 
Sto se tice ucenja sviranja gitare nabavi program GUITAR PRO 5 koji ti omogucava najlakse da naucis da sviras gitaru , a za tehniku sviranja pogledaj na internetu ima sve. Za kupovinu gitare najbolji ti je mitros oni su ti najpovoljniji i najveci izbor , a za sajt pogledaj muzicki-forum tamo imas sve objasnjeno kako se svira gitara.
 
I ja cu uskoro da pocnem da sviram...isto kao i ti...
Stvarno ima svasta na internjetu...
Nego imam ja jedno pitanje...sa kojom gitarom je najbolje da pocnem da sviram?...klasicna...akusticna?i da li ima neke razlike izmedju njih..ili u zvuku?
http://alas.matf.bg.ac.yu/~mr05029/prezentacija2/vrste gitara.html
http://www.musiccentar.com/

Najbolje ti je da počneš sa akustičnom,zato što je akusticna dosta teza za sviranje,a kada se naviknes na tezoj,na laksoj(elekstricnoj)ce ti leteti prsti...
 
Sto se tice ucenja sviranja gitare nabavi program GUITAR PRO 5 koji ti omogucava najlakse da naucis da sviras gitaru , a za tehniku sviranja pogledaj na internetu ima sve. Za kupovinu gitare najbolji ti je mitros oni su ti najpovoljniji i najveci izbor , a za sajt pogledaj muzicki-forum tamo imas sve objasnjeno kako se svira gitara.

Ma akakv gitar pro i slicna govna samo YOUTUBE
 
Pozeljno je da imas nekoga da ti u pocetku pokaze malo oko gitare, mislim na tehnicki deo (oko prstoreda, hvatova itd) ili preko video tutorijala (najbolje youtube, mada imas i one kvalitetne lick library dvd-ove).
Teorijski deo mozes sam da ucis (ako te uopste bude zanimalo to). Znaci kako se grade akordi, lestvice (skale), progresije akorda itd. Sta ti tu ne bude bilo jasno slobodno pitaj.
I gledaj da imas neki kontinuitet u vezbanju, barem pola sata ili sat dnevno.

Pozdrav!
 
Лепо ти рекоше горе.
Интернет може бити веома добар извор информација.
Наравно, ако касније желиш озбиљније напредовати, биће ти потребна права литература.
Иначе, одређен ниво теорије је обавезан, јер џаба технике ако ћеш вртети само 3 прага на једној жици.

Акорди, скале и хармонија. :)
 
Pozdrav svim sadasnjim i buducim gitaristima!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Svi oni koji bi zeleli da nauce da sviraju gitaru na pravom su mestu........

Svaki pocetak je najtezi pa tako i sviranje gitare.....

Mnogi ljudi se plase da pocnu da sviraju ovaj divan instrument misleci da je to pretesko.....Neki i pocnu ali prebrzo odustanu.....

Pored muzikalnosti tj "sluha" i sirovog talenta jedna od najbitnijih karakteristika potrebna za sviranje gitare je
ISTRAJNOST
STRPLJENJE
VOLJA
LJUBAV

MOZETE VI TO,TAKO JE IDEMO NAPRED,NEMA STRAHA.........

:orkestar:
 
2.


VRSTE GITARA


Kada se spomene termin gitara tesko je reci na sta se misli.......Obicno vecina ljudi misli na onu drvenu gitaru i elektricnu koja se prikljucuje "na struju" i koja se mnoooogo glasnije cuje....


1.AKUSTICNA GITARA


acoustic-guitar.jpg


acoustic_anatomy_large-770075.gif


Akusticna gitara je naziv za dvenu gitaru tacnije western kantri gitaru koja se koristila u Americi za kantri,bluz itd.......
Sastoji se iz vrata na kome su pragovi,a na vrhu vrata tj glavi gitare civije za zatezanje zica,dalje iz tela koje ima otvor,na telu se nalazi i kobiliza ili bridz na kome se zice postavljaju.....
Vazno napomenuti za akusticnu gitaru je na se na njoj NALAZE METALNE ZICE KOJE SU PRAVLJENE ZA AKUSTICNU GITARU i to prve 2 su "gole" zice a ostale 4 su namotane tj wound zice

acoustic-guitar-strings.jpg


lap-slide-conversion_4.jpg



Obicno akusticnu gitaru mozete prepoznati i po "pickguardu" tj po onom crnom delu koji stoji odmah ispod otvora na gitari koji sluzi da zastiti gitaru od nekontrolisanih udaraca trzalice po telu......Mada ne mora ni to da bude pravilo,postoje akusticne gitare i bez ovoga,ali cisto sam naveo kako najlakse da prepoznate po cemu se razlikuje AKUSTICNA GITARA OD KLASICNE

GE_pickguard.jpg


Vrste tela akusticne gitare
Dreadnought ili najobicnija akustara koju mozete svuda naci,najvise je zastupljena

4581-181925.jpg


Jumbo

GTS3813000837.jpg


Jumbo gitara se razlikuje od obicne Dreadnought po tome sto ima vece telo pa samim tim daje i drugaciju boju zvuka,ali u osnovi veoma su slicne

Postoje jos neki tipovi akuticnih gitara ali mislim d je i ovo dovoljno
Samo da napomenem da postoje i Ozvucene akusticne gitare koje imaju u sebi mehanizam tj magnet i prikljucuju se u pojacalo preko kabla na isti nacin kao i elektricne....
Ovakav tip gitare se koristi pretezno za blues country,rock,pop i sve ostale
 
Poslednja izmena:
2

2.KLASICNA GITARA

Klasicna gitara - kao sto joj ime kaze koristi se najvise za sviranje klasicne muzike......Koristi se takdje i u flamenko sviranju pa se naziva i flamenko gitara......Ovu gitaru veoma cesto sviraju meksikanci i spanci sto se moze i primetiti po raznim fimovima......

http://3.***************/_fZzYPRqsY_A/SKBMBn_WWjI/AAAAAAAAANA/2X5KtCEblbI/s400/Yamaha+C40PKG+Classical+Guitar.jpg

41Vg%2BTXcPjL._SL750_.jpg


Klasicna gitara se razlikuje od akusticne po tome sto je vrat siri a telo malo manje......
Druga bitna razlika je ta da se na klasicnoj gitari STAVLJAJU ISKLJUCIVO NAJLONSKE ZICE predvidjene posebno za klasicnu gitaru.Najlonske zice,da vas ne buni - to su one plasticne zice - tj prve3,najtanje 3 su plasticne "gole" a zadnje 3 su isto plasticne ali napotane kao na akusticnoj pa ce neki od vas pomisliti da su metalne ali nije tako.....

VAZNO :
NE STAVLJATI NA KLASICNOJ GITARI METALNE ZICE ZA AKUSTICNU GITARU JER NISU PREDVIDJENE,MOZETE ISKRIVITI VRAT KLASICNE GITARE I POREMETITI ZVUK I SAMIM TIM UNISTITI INSTRUMENT


Klasicna se od akusticne razlikuje i po tome sto nena onaj "pickguard" ispod otvora na telu......

Jos nesto - klasicna gitara je vise predvidjena da se svira prstima a ne trzalicom mada ne morate da se bas pridrzavate ovoga 100%

Sam zvuk gitare je drugaciji nego na akusticnoj - Malo mutniji,zatvoreniji,dok je na akusticnoj zvuk nesto ostriji zbog metalnih zica......

Na klasicnoj gitari je siri vrat kao sto sam rekao razdaljina izmedju susednih zica je veca pa je samim tim lakse "smestiti prse" pa se zbog toga preporucuje pocetnicima i onima sa vecom ili debljom sakom.........

nastavak sledi uskoro........sledeca je elektricna gitara
 
2.

3.ELEKTRICNA GITARA

Sta reci o elektricnoj gitari???Vecina ljudi odprilike zna o cemu se radi,i zna kako ona izgleda.......

Jedna od najcuvenijih gitara na svetu - FENDER STRATOCASTER ili popularno "Strat" ili "Stradza"

Fender%20Stratocaster%20Mark%20Knopfler.jpg


stratocaster.JPG



Druga po redu gitara koja je isto toliko cuvena je GIBSON Les Paul

gibson-les-paul-standard.jpg

gibson-les-paul-classic.jpg


Sama elektricna gitara je veoma slicna akusticnoj i klasicnoj s'tim sto je telo manje nije suplje nego je puno i u njemu je ugradjena elektronika - magneti,potenciometri i slicno.....Magneti upravo i sluze da bi preneli vibriranje zice preko kabla do pojacivaca tj gitarskog pojacala......Inace el gitara se veoma slabo cuje kada nije prikljucena u pojacalo,te je pogodna za nocno sviranje i vezbanje jer ne ometa nikoga


electric-guitar-parts.jpg


Sve ostalo je isto - princip sviranja je isti,raspored zica je isti, pa ko zna da svira akusticnu znace i elektricnu.Samo da napomenem da su zice na elektricnoj gitari drugacije i od akusticne i od klasicne gitare.Kada kupujete trazite iskljucivo zice za elektricnu gitaru - to su metalne zice ali su prve 3 najtanje "gole" zice a zadnje 3 (one deblje) su namotane

CIMG0042-main_Full.jpg


El gitara se svira trzalicom kao i akusticna ali moze se svirati i prstima.....Pravi primer za to je nas gitarista Tocak i npr gitarista grupe Dire Straits - Mark Knopfler koji su citav svoj zivot svirali prstima.Ja vama ipak preporucujem da svirate trzalicom
 
2.


4.AKUSTICNA/ELEKTRICNA BAS GITARA TJ AKUSTICNI/ELEKTRICNI BAS

razmisljao sam se dugo i resio sam da i ovaj tip gitre uvrstim u gitare.naime bas gitara je "posebna gitara" stavise neki smatraju da je to i poseban instrument jer ima odlke i zvuk kontrabasa.Velicinom i po izgledu podseca na akusticnu,klasicnu i elektricnu gitaru ali POSTOJE VEKLIKE RAZLIKE IZMEDJU ELEKTRICNE BAS GITARE I ELEKTRICNE GITARE NPR NEGO IZMEDJU ELEKTRICNE GITARE I AKUSTICEN

Naime sama razlika izmedju akusticnog i elektricnog basa je kao kod razlike elektricne i akusticne gitare pa o tome necu nesto preterano pisati - akusticni bas ima vece telo koje je suplje i koje rezonira zvuk dok elektricna bas gitara ima manje telo sa magnetima koje daje zvuk tek kada se prikljuci na BAS POJACALO.

Akusticna bas gitara
TAB-2-STO-MED.jpg

John-G-Bass-734636.JPG


Elektricna bas gitara
Bass_Guitar.jpg

128360-main_Full.jpg


Razlika izmedju basa i gitare je ta sto bas ima duzi vrat i samo 4 debele zice koje su sve obmotane.Mada postoji i bas sa 5 zica koji se sve vise koristi......
Bass_Guitar_Black_GB43P-BK-3.jpg

Zvuk basa je veoma karakteristican u odnosu na gitaru - zvuk basa je izuzetno dubok pogotovo zvuk zadnje najdeblje zice......Bas gitara se koristi u muzici najcesce kao ritam gitara koja stvara harmoniju.....mada postoje i neke retke solo bas deonice......
 
Lekcija 3.

KOJU GITARU KUPITI?

Ovo je jedno od najcesce postavljanih pitanja......
A odgovor zavisi od mnogo faktora......

Veoma je bitno sta zeli buduci gitarista?Koju gitaru zeli da svira,koji tip muzike?Da li hoce da nauci da svira gitaru zbog odredjenog tipa muzike (heavy metal,blues,klasika,unplugged balade) ili jednostavno hoce da uziva u sviranju gitare kao gitare bez obzira na muziku???

OVO SU VAM MOJE PREPORUKE

Znam da e zivi u Srbiji i da se standard veoma mali ali ako imate novac kupite odmah i klasicnu i akusticnu i elektricnu,trebace vam sve tri verujte mi!!!!!!!

E dobro a sada da se vratimo u stvarnost!!!!!!!!!!!!!!!!

Brojni profesori i kompetentni ljudi pristalice su neke teorije da se prvo kupi klasicna gitara pa da se VEZBA VEZBA VEZBA pa ona akusticna i tek onda elektricna KADA SE VIDI DA JE UCENIK ZAISTA UPORAN (sto je mnogo ekonomski bitno za njegove roditelje da ne bacaju pare na elektricnu omah a on batali za 4 meseca)

Svi ti profesori navode da je bolje poceti sa KLASICNOM JER ONA IMA SIRI VRAT TE JE LAKSE SMESTITI PRSTE PO VRATU I NE ZAKACINJATI DRUGE ZICE KOJE NE TREBAJU DA SE PRETISNU......
Mada po meni ni ovo nije dobro.Zasto? zato sto je vrat siri pa ruka vise boli pri hvatanju akorda pogotovo bare hvatova,ali neka im bude.....I onda ti kao tako endlas na klasicnoj sa sirokim vratom pa kad kupis elektricnu sa malim tankim vratom ima da "cepas"......

Meni je ovo totalno pogresno.....
zasto neko da provodi vreme na klasicnoj ako slusa npr Mejdene i zarko zeli elektricnu da svira?????
Samo dzabe ima da trosi ljubav na ono sto ne voli bas i moze se desiti da ga klasicna gitara isfrustrira pa i ne stigne do elektricne a on vec batalio sa nekim izgovorima,ma tesko je,nezanimljivo u sl.To se i meni desili jednom davno i mogu vam reci da sam dzabe 2 god svirao na klasicnoj...Imao sam malu ruku i stalno sam dozivljavao neka osujecena i konflikte pa je stvarno cudo da jos uvek sviram gitaru....nekoliko puta sam dolazio u iskusenja da je srckam tako lepo da........

I onda sam uzeo u ruke elektricnu gitaru i rekao sam TO JE TO....To je ono sto sam zeleo i zamisljao......Ubrzo sam shvatio da sam bacio2 go dsvog zivota uceci knjiski,skolski neke stvari predugo,a to sve jer je moj cale verovao tim staromodnim skolskim matorim profesorima gitare od kojih sada sviram 10 puta bolje.......

Nadam se da ste izvukli pouku iz ove price......
Lepo je svirati svaku gitaru i imati je....Ali ako neko zna sta voli zasto da svira nesto drugo zbog nekih skolskih DOGMI DA SE TO TAKO MORA RADITI.....

postoji neko uvrezeno misljenje kao "Brate sviraj prvo na najgoroj kanti od gitare koja je toliko teska za sviranje pa da ti sve ide krv iz prstiju i tako 2,3, godine,eee onda kupis elektrricnu i da vidis kako imas da sviras kao Satriani!!!!!!"


Ovo je totalno netacno i kontradiktorno,veca je verovatnoca da ce se obeshrabriti nego da ce uspeti.....Kako neko moze biti bolji nego sto je bio ako nema optimalne uslove za rad......Pre ce biti da ce taj reci - MA TESKO JE BRE SVIRATI GITARU,NE IDE MI NE ZNAM NISTA BOLE ME PRSTI,NADULI MI SE OD PRETISKANJA PREZATEGNUTIH ZICA........Sam taj pocetak je mnogo bitan i ako neko oseti negativnu konotaciju od pocetka tesko da ce zavoleti gitaru kad uz nju stalno dobija osujecenja.....

ZNACI KLJUCNO PITANJE!!!!!Svira vam se el gitara,da li da je kupite,tj prvo nju????Da li je to pogresno????Ne nije,kupite je,zasto da bacate pare na klasicnu ako je ne zelite svirati............gitara je gitara elektricna ima samo tanji vrat i u tome je cela filozofija.....
 
LEKCIJA 4.

KAKO SE DRZI GITARA?

Gitara akusticna/elektricna se moze drzati u 2 polozaja.prvi je sedeci kada se gitara oslanja na telo a drugi je stojeci kada gitara se kaci na telo uz pomoc gitarskog kaisa

DRZANJE KLASICNE GITARE U SEDECEM POLOZAJU NA LEVOJ NOZI (za desnjake sve za levake je obrnuto) ZA SVIRANJE KLASICNE MUZIKE


Playing%20Position%202.jpg


Playing%20Position%201.jpg


hold-classical-guitar.jpg-for-web-large-1250640137.jpg


DRZANJE AKUSTICNE WESTERN KANTRI GITARE ZA SVIRANJE BLUZA ROKA ITD

sittingposition.jpg


http://1.***************/_hCjyT4Ff8JY/RvOEravKEHI/AAAAAAAAADQ/LJiEtc302KY/s320/guitar02.jpg

http://3.***************/_hCjyT4Ff8JY/RvOFL6vKEII/AAAAAAAAADY/d2jkD6IpPUM/s320/guitar03.bmp

74269373.jpg


DRZANJE ELEKTRICNE U SEDECEM I STAJACEM POLOZAJU

joe_satriani.jpg


Joe_Satriani_2005.jpg


satriani_305x400.jpg
 

Back
Top