Nemci, carape i stara prica o smanjenim delovima raketa ....

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

chateau

Obećava
Poruka
54
Nemci, carape i stara prica o smanjenim delovima raketa zbog dva konjska dupeta...tako se zove ova tema.


Za otvaranje ove teme me je inspirisala "deabatna arena 4", tako da se delimicno moze nakachiti na moj poslednji post na toj temi.

I jos jedna stvar, ovo nista nikome ne prebacujem nego kazem svima. U vezi price da dobro uvek pobedjuje: Nista na ovom nasem svetu nije crno - belo. Ne postoji cisto dobro i cisto zlo. U ratu, kad se bore dve strane, uvek ona koja pobedi bice (samo) proglasena za dobru.

Kada ljudi pricaju "uh sta bi bilo da su svabe (npr.) 44-te pobedile ala bi nam bilo grozno". Da su svabe pobedile 44-te sada bi ti isti pricali "uh sta bi bilo da su svabe nisu 44-te pobedile ala bi nam bilo grozno".

Svrha ovoga je da shvatite da: da su svabe pobedile 44', i da su prosle decenije pod Nemacko - Fasisticoj vlasti mi ne bi znali za bolju sadasnjost od te (znaci ne pricam o nasoj realnoj sadasnjosti, nego o toj eksperimentalnoj, imaginarnoj koju sam u predhodnoj recenici pomenuo). Koliko bi moglo da nam bude gore isto toliko bi moglo da nam bude bolje.

Sta bi bilo da je Atila osvojio Evropu, sta bi bilo da su Vikinzi osvojili Ameriku, sta bi bilo da citava Mongolsta flota nije otisla na dno Tihog Okeana kada su krenuli na Japan. Ja vas uveram da su se sve te stvari desile opet bi se mi posle izvesnog vremena osecali ravnodusno (ne mislim samo na nasu drzavu nego na svet uopste). Kada narod zivi istim tempom decenijama on postane ravnodusan, a kad mu se posle svih tih decenija desi nesto dugacije (rat, sletanje na mesec, mars...) on odmah, bez izuzetaka, proglasava situaciju ekstremnom nastaju pirce koje pocinu sa: "U moje vreme ovo nije bilo"...i silcne. I ravnoteza koja se stvarala decenijama biva uzdrmana i po pravilu domino efekta stvara u narodu (vrlo verovatno) nezadovoljstvo. I svi tuguju za danima "bonace", i smatraju sebe herojima jer uspevaju da prezive tako nesto neizdrzivo. A nikome ne pada napamet da bi moglo da bude 1000 puta gore.

Jedan banalan predmet koji naizgled nema nikakve veze sa filozofijom moze da nas nauci toliko toga: charape. Evo kako:

- Ovo o cemu sada pricam je vezano za predhodne pasuse, ljudsku glupost, prolaznost,religiju, tabu-e...

Tipova ljudi ima dosta, neki su sterotipni, neki nisu. Svaki pojedinac je odredjen na neki nacin. Svaki pojedinac sebe odredjuje po tome sto radi, po tome sto ne radi, po tome sta voli, i po tome sta ne voli. Ljudi su razliciti. Ali kada se skupe u masu onda cine jednog prosecnog coveka koji ima prosecne karakteriske svih clanova te mase. Ali opet savremenici jednoga doba opet imaju vise slicnosi nego iz nekih drugih, ranijih, godina. Tako da kada bi se svakih u razmaku od po 10 godina (npr.) uzimala po jedna ogromna gupa ljudi i od njih stvarao po jedan covek to bi opet bili razliciti ljudi svaki sa svojim karakteristikama i obelezijima godina u kojima su njegovi clanovi ziveli.

I sada kada bi uzeli po jedenu takvu jedinku iz (npr.) srednjeg veka i jednu iz (npr.) 30-tih proslog veka i jednu iz sadasnjosti i stavili ih u tri sobe. I kada bi obukli dve razlicite carape (jednu sarenu i jednu sivu, npr.), sta bi oni rekli, sta bi mislili? Znaci imamo: 1) Srednjovekovnog coveka. 2) Coveka iz 30-tih. 3) Coveka iz 2000-tih

1) Srednjovekovni covek. Zgranuo bi se kakve su to boje, kakve su to navlake za noge? Da se on pita mozda bi zavrsili i na lomaci.

2) Covek iz 30-tih. Ne bi vas spalio zbog carapa ali bi mislio da ste ludi, klonio bi vas se. I na kraju ako predugo nosite te carape rasparane i za njega shokantne on bi vas (da se on pita) strpao u ludnicu.

3) Covek iz 2000. Ne bi vas spalio i strpao u ludnicu, mozda bi eventualno od vas pravio budalu smisljao bi sale na vas racun... Ali on licno bi pre isao bos nego da nosi rasparane carape.

E sada vi postavite sebi pitanje, koliko je starasno da neko nosi rasparane carape? Ovo povezite sa onim sto sam malo pre pisao i najverovatnije ce te doci do zakljucka da je ljudima bas bila ladovina kada imaju snage da se bakcu sa tako necim banalnim. Spaliti nekoga zbog carapa koje nosi!!! I docicete do jos jednog zakljucka da je ljudim bas dosadno cim se bave time ko kakve carape nosi.

I doci cete modza do jos jednog zakljucka a to je drustvo ide ka tome da nas sve kalupira. Svaki gradjanin moze da izabere neki kalup u koji ce biti kalupiran i zapecacen. (Svetli) Primeri: Metalac, Religiozan covek, biznismen, gradjanin... to sve kategorije koje su medju sobom neuporedive, ali sve su to kalupi u koje se manje vise svi trpamo a da to i ne vidimo. Ako neko izadje i van i izgradi svoju licnost stil, nacin zivota, to postaje kalup koji neko moze da iskopira (obicno tako i biva) i tako nastaju novi kalupi. Naravno postoje i novi kalupi koji se proizvode "masinski, komercijalni". To su kalupi koji se stvaraju kako bi ih neko kopirao i kako bi se od tih kalupa nesto zaradilo. Nijh stvaraju: Modni kreatori, muzicari.....
Od kalupa je nemoguce pobeci (sem na neku planinu ili pusto ostrvo) i zato ja kazem ako ce sve da se kalupira neka kalupi budu kvalitetni. Ali nemojte pogresno da me razumete, na kraju krajeva ja bi ipak vise voleo da sam odredujem o svojoj sudbini (100%).

Vidite koliko su sitne stvari korisne?

Kad vec pominjem kalupljenje i odredjivanje ne smem da zaboravim birokratiju. A jedna od knjiga koja govori o greskama birokratije je gorepomenuta: "Uticaj konjskog dupeta na velicinu rakete". U njoj ima dosta primera o losoj birokratiji a ovaj glavni (primer) je ustvari pricica o izgradnji rampe za lansiranje rakete i same rakete. Naime delovi za izgradnju ta dva objketa su putovala prugom na kojoj je bilo tunela koji nisu bili dovoljno siroki da bi delovi prosli. A to je sve zbog odredjene jedinice kojom se meri razmak izmedju shina na prugi. Nekada su vagone vukli konji i razmak izmedju dve shine je bio isti kao razmak izmedju dva konjska shupka. Ta mera se i kasnije zadrzala, i nikada nije promenjena (na zalost ili srecu).

Nadam se da ste izvukli neku pouku iz ovoga. Ima li istomisljenika? Ima li neko ko ne misli isto? Ima li neko nesto da pita?

P.S. Mrzelo me da pregledam gramaticke greske tako da kada naletite na neku, imajte me u vidu
 
Sortiranje ljudi u pretince...hmmm. Može biti posmatrano na više načina. Neki ljudi sortiraju ljude u pretince, mnogi ljudi sortiraju ljude u pretince. To najčešće čine oni koji i sami žele da budu sortirani. Čovek koji sebe ne doživljava kao nekog u/iz pretinca, ni druge ne sortira.
S druge strane, pretinci stoje otvoreni/zatvoreni, naime - tu su, u glavama, dušama, srcima (kako kod koga). Ljudi dobrovoljno ulaze u njih.
Pa dobro. Može li se zabraniti to? Ne. Može li se objasniti? Da. Treba li opravdati? Ne. Da li svet zbog toga sa sve većim ubrzanjem odlazi u bestragiju?Da. Može li se naučiti da se razmišlja drugačije? Da, naravno.
Niko neće da bude ovca, a svi jure da se okupe u stado.
 
Da komsinice svidja mi se kako razmisljas, steta sto nisi blize rado bih te pozvao na kavu.
ja sam ubjedjen da je ova potreba za stavljanjem u pretince izvor svih zala medju ljudima i vecini ljudi izvor sigurnosti. Npr. Sta ti je pripadnost odredjenoj religiji nego pokusaj da se sto vise ljudi stavi pod istu jednakost. Cim neko iskace iz svih poznatih pretinaca onda padne kamenovanje.
S ovim zadnjim se ne slazem- tko nece da bude ovca obicno mu je mrsko i stado
 
Sato, odlican tekst (ako nekome smeta covek nije pisao haiku, pa da sad razmisljamo i tumacimo). U potpunosti si u pravu i lepo si objasnio sta bi bilo, kad bi bilo?

P.S.

Gde si nasao te istorijske podatke, npr da je Mongolska flota potopljena i sl, posto me interesuje o svim velikim imperijama i vojskovodjama njihova istorija? Ili neki serial o svakoj imperiji ili vojskovodji posebno. Bio bih ti zahvalan ako bi mi pomogao.
 
Kazanova:
Slusaj ima da sednem pored tebe i svaki post kada budemo citali zajedno ima da ti tumacim sta je covek mislio (on ili bilo koji).

Nije covek nagadjao vec je hteo da objasni ono sto svi MI nagadjamo. E, ne mogu ti objasniti, izvini, pivo me osvaja. Vec i drugo od litar i po je na izmaku.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

p.s. evo, neka mi ukratko pojasni pisac tog teksta, a ne neko drugi. Cak bih volela da shvatim kako neko moze da veruje u fasizam? Ja sam demokrata, totalna suprotnost, ali bih htela da ih bar razumem. 8)
 
argonaut:
Da komsinice svidja mi se kako razmisljas, steta sto nisi blize rado bih te pozvao na kavu.
ja sam ubjedjen da je ova potreba za stavljanjem u pretince izvor svih zala medju ljudima i vecini ljudi izvor sigurnosti. Npr. Sta ti je pripadnost odredjenoj religiji nego pokusaj da se sto vise ljudi stavi pod istu jednakost. Cim neko iskace iz svih poznatih pretinaca onda padne kamenovanje.
S ovim zadnjim se ne slazem- tko nece da bude ovca obicno mu je mrsko i stado
Hvala na pozivu, ja ga prihvatila (kao) i sada (kao) pijemo kaficu i caskamo.
Ovo poslednje je recheno o onima koji razmishljaju kao ovce, ponashaju se kao ovce, razmishljaju kao stado ovaca, a kad dodje vreme shishanja, vichu: Ja nisam ovca!
 
Hvala sto prihvatiste poziv draga komsinice, trudicemo se da ignorisemo smarace koji kao sto kojote (uh zar je dotle doslo da njega citiram) jednom fino rece snjufaju naokolo poput derpe-a u zenskom wc-u :wink: .

Znas sta nije lako ne biti ovca. Od malih nogu pokusavaju da te ukalupe. Prvo pocne s onim muskarci nose plavo a djevojcice crveno pa onda ovo smijes ovo ne smijes. Tesko se tome oduprijeti. Ja sam se uvjek divio onima koji bjeze od stada. Mada, to je usamljen put i covjek prije ili kasnije mora pristati na neke kompromise....
 
argonaut:
Hvala sto prihvatiste poziv draga komsinice, trudicemo se da ignorisemo smarace koji kao sto kojote (uh zar je dotle doslo da njega citiram) jednom fino rece snjufaju naokolo poput derpe-a u zenskom wc-u :wink: .

Znas sta nije lako ne biti ovca. Od malih nogu pokusavaju da te ukalupe. Prvo pocne s onim muskarci nose plavo a djevojcice crveno pa onda ovo smijes ovo ne smijes. Tesko se tome oduprijeti. Ja sam se uvjek divio onima koji bjeze od stada. Mada, to je usamljen put i covjek prije ili kasnije mora pristati na neke kompromise....
Tako nekako. Naravno, svesna sam koliko ovaj stav koji nas dvoje sada podržavamo, ima i šupljina. Ali, i to je odraz nepristajanja na život stada: da se pitam i dok nešto tvrdim, da li je ispravno, sa koje mi strane nedostaje zrak svetlosti da vidim nešto što iz ovog ugla ne mogu, da priznam da sam kao ljudsko biće ograničena sa svih mogućih strana, ali da sve to ne znači da treba jednostavno da isključim dugme za razmišljanje (a to dugme koliko sam u životu shvatila, isključuje i emocije u velikoj meri, čovekoljublje naročito) i onda: doviđenja, prijatno, ja eto odmaram, širok mi put preda mnom, pa ćeram.
Zato je to put usamljenika, ali eto vidiš, kako se nađe dosta usamljenika ponekad na jednom mestu. Makar trenutno, da popiju kaficu.
Srrrrk!
 
Kažeš: "doci cete modza do jo jednog zakljucka a to je drustvo ide ka tome da nas sve kalupira."
??? zar je ovo nešto što čudi ili...
Ljudi žive u društvima,ili kulturama svejedno, i svako društvo na neki način potencira odr. vrste ponašanja,osobina,itd. kao društveno poželjne...Tako se stvara "kalup"..."Kalupiranje" postoji u svim društvima-složenim ali i primitivnim...
Kultura/društvo uobličava naše ponašanje,običaje ...pa i odevanje,načine ukrašavanje tela...
I sve to ima neku funciju,sve to služi održanju sistema/društva/kulture...
 
Naravno postoje i novi kalupi koji se proizvode "masinski, komercijalni". To su kalupi koji se stvaraju kako bi ih neko kopirao i kako bi se od tih kalupa nesto zaradilo. Nijh stvaraju: Modni kreatori, muzicari.....
Tačno,to je ono što se zove moda.jedna od najisplativijih stvari danas...
Moda ne nosi nikakvo značenje,nema poruku.Odeća i ukrašavanje tela odvajkada je bilo više od sakrivanja tela ili estetike...ono je uvek nosilo neku poruku o pojedincu.Specif.tatu na telu dečaka treba da nam prenese poruku da je pred nama osoba koja je prešla obred inicijacije,da je sin starešine sela i sl.Ista stvar je i sa npr.pankerima i sl. podkulturama...Oni osim toga što izgledaju "drugačije" a u grupi skoro svi isto,oni nose odr. poruku,stav,nač.ponašanja i sl.Kada je moda u pitanju to sve nestaje.Ona ne nosi poruku...u stvari poruka je da nema poruke,stava...za to nema vremena.Moda se menja veoma brzo.Moda je i karakteristična za društva koja se brzo menjaju,društva u kojima je moguć,čak i brzi prelazak iz jedne društv.grupe u drugu...što je bilo nemoguće u prošlosti i/ili u tzv.primitiv.društvima.Zato trajni nač.ukrašavanja tela kao što je tetoviranje ili skarifikacija...
 
Ali opet savremenici jednoga doba opet imaju vise slicnosi nego iz nekih drugih, ranijih, godina. Tako da kada bi se svakih u razmaku od po 10 godina (npr.) uzimala po jedna ogromna gupa ljudi i od njih stvarao po jedan covek to bi opet bili razliciti ljudi svaki sa svojim karakteristikama i obelezijima godina u kojima cu njegov clanovi ziveli.

Postoji nešto što se zove duh vremena...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top