Oštećene novčanice

sdragana21

Zainteresovan član
Poruka
391
Molim nekog ako zna da mi odgovori, zasto banke ne primaju ostecene novcanice iako su obavezna da prime i da naplate proviziju.
Medjutim sve banke odbijaju da prime novcanice koje se ostecene i upucuju na Narodnu Banku Srbije.
Koji zakon mogu da procitam o tome, molim Vas da mi odgovorite ako znate.
 
Molim nekog ako zna da mi odgovori, zasto banke ne primaju ostecene novcanice iako su obavezna da prime i da naplate proviziju.
Medjutim sve banke odbijaju da prime novcanice koje se ostecene i upucuju na Narodnu Banku Srbije.
Koji zakon mogu da procitam o tome, molim Vas da mi odgovorite ako znate.


Ja sam pre 5 godina imao novcanicu od 500 eura, skroz malo ostesenu. I u Zagrebu nigde nisam mogao zameniti, svi su mi trazili 10 posto (odnosno 50 eura) I na kraju sam zamenio u Sloveniji, Kranj, ali isto su me iz te male banke poslali u veliku glavnu.

Nisu mi nista naplatili i to mi je bilo skroz cudno, jer kod Slovenaca nema nista za badava. Samo su mi dali drugu.:D
 
Nece salterski sluzbenici da sebe maltretiraju - lakse im je da ti kazu da "nisu u mogucnosti". Ako imas zivaca da se svadjas sa njima - samo napred, al mnogo ti je laksa opcija da odes u NBS i zamenis.

Ma problem je u tome sto ja radim kao blagajnik , radim sa velikom kolicinom novca, i uplacujem pazar svaki dan. Problem je sto se periodicno pojavi neka ostecena novcanice koju oni nikako nece da prime a raspitala sam se kod NBS oni su OBAVEZNI da primaju takve novcanice i Narodna banka njima ne uzima nikakvu proviziju. Nego je ovo zemlja Srbija gde svako daje sebi za pravo da se ponasa kako hoce.
Ja prosto ne mogu da verujem kakvi se sve debili zaposljavaju u bankama, da samo vidite ovog blagajnika samo sto ne uzme lupu kad uzima novac, on svaku novcanicu pogleda, okrene izvrce, ja odlepim kad ga vidim....
 
Ne mogu da razumem banku koja je zaposlila blagajnika koji 5.000,din i manje prvo rucno izbroji a onda za svaki slucaj 2 puta stavlja na masinu da mu masina izbroji i da on proveri da slucajno nije pogresio a u pitanju su samo 5 novcanice. Radim i ja kao blagajnika sa milionima sa gotovinom pa znam kako se radi i ja svaki manjak dajem iz svog dzepa ali ovo je previse.
 
Molim nekog ako zna da mi odgovori, zasto banke ne primaju ostecene novcanice iako su obavezna da prime i da naplate proviziju.
Medjutim sve banke odbijaju da prime novcanice koje se ostecene i upucuju na Narodnu Banku Srbije.
Koji zakon mogu da procitam o tome, molim Vas da mi odgovorite ako znate.

Narodna banka srbije od banaka i posta uzima proviziju na ostecene novcaice, banke pretpostavljam direktno salju novac nbs, dok poste imaju svoje trezore koji salju novac dalje. Ni bankama ni postama se ne isplati da im nbs uzima proviziju, medjutim u postama je malo "mekse" u odnosu na banke sto se tice prijema ostecenih novcanica, ali ni jedna posta nece da zameni novcanicu vec ce je primiti kao sredstvo placanja, dok je kod banaka to rigoroznije pa vam nece primiti ni kada placate a kamo li da je zamenite.
 
5.000,din i manje prvo rucno izbroji a onda za svaki slucaj 2 puta stavlja na masinu da mu masina izbroji i da on proveri da slucajno nije pogresio

Sestra mi radi u banci. Igrom slucaja sam prisustvovao sceni da blagajnik place jer su pronasli nedostatak 20.000 koje je morao da vrati od plate. Covek od 30 godina a cmizdri ko curica. Ko zna kroz kakve je traume prosao ovaj mucenik sto broji pare 3x.
A... nasli su nedostatak sledeci dan - nisu proknjizili uplatu :)
 
Narodna banka srbije od banaka i posta uzima proviziju na ostecene novcaice, banke pretpostavljam direktno salju novac nbs, dok poste imaju svoje trezore koji salju novac dalje. Ni bankama ni postama se ne isplati da im nbs uzima proviziju, medjutim u postama je malo "mekse" u odnosu na banke sto se tice prijema ostecenih novcanica, ali ni jedna posta nece da zameni novcanicu vec ce je primiti kao sredstvo placanja, dok je kod banaka to rigoroznije pa vam nece primiti ni kada placate a kamo li da je zamenite.


Da li je ovo 100% tacno jer na internetu ne mogu da pronadjem.
Da li mozda znas koji zakon da trazim ili u kom je sluzbenom glasniku objavljeno?

Ja sam zvala NBS i rekli su mi da su sve banke obavezne da primaju ostecene novcanice i da im NBS ne uzima proviziju i da imam pravo da se zalim , pa jedni kazu ovako, drugi onako , vise ne znam sta je prava istina i kome da verujem.
 
Dobila sam odgovor NBS pa procitajte...

SVE BANKE SU OBAVEZNE DA PRIME OSTECENE NOVCANICE A NE SAMO NBS

Novčanice koje nisu podobne za opticaj (među njima su i oštećene novčanice), od 1. januara 2009. godine, pravna i fizička lica mogu zameniti isključivo u bankama. Ova obaveza banaka propisana je tačkom 21. Odluke o načinu upravljanja tokovima gotovine snabdevanjem banaka novčanicama i kovanim novcem („Službeni glasnik RS“, br. 116/2008 i 27/2009) (u daljem tekstu: Odluka). Odlukom je propisano i da nepodobne novčanice gotovog novca, koje zamene svojim klijentima, banke predaju filijalama Narodne banke Srbije (uplaćuju na svoje račune), bez plaćanja bilo kakve naknade za oštećenje. Takođe, tačkom 19. Odluke je propisano, da ako se u postupku kontrole utvrdi da banka ne postupa u skladu sa Odlukom i propisima donetim na osnovu Odluke, Narodna banka Srbije će prema toj banci preduzeti mere utvrđene zakonom.



Imajući u vidu da je Odlukom propisana obaveza bankama, kao nosiocima gotovinskog platnog prometa, da pravnim i fizičkim licima vrše zamenu gotovog novca koji nije podoban za opticaj, zbog nepostupanja u skladu sa propisima koje kreira Narodna banka Srbije, rešenje ovog problema je u domenu Sektora za poslove kontrole banaka.



Srdačan pozdrav,



Informativni centar 0800 111 110
Centar za zaštitu korisnika finansijskih usluga i
kontrolu tržišta nad obavljanjem tih usluga
N A R O D N A B A N K A S R B I J E
 
Pa vidi, muz moje koleginice radi u ministarstvu finansija (nemam pojma na kom radnom mestu), i on joj je rekao da nbs uzima od banaka (valjda i posta) proviziju na ostecene novcanice. Ja sam u mojoj firmi pocetkom godine dobila dopis gde kazu da su stvoreni uslovi da se skart (pohaban novac) posalje dalje nadleznim ustanovama, pa da sav skart koji imamo posaljemo nasoj finansijskoj instanci. Jer je nbs odstampala seriju novih novcanica koje bi trebale da zamene skart. I stvarno smo dobijali nove novcijate novcanice...
Da mozda je ovo zvanicno saopstenje koje je dragana21 pronasla ali mi nije logicno da banka koja bez ikakvih "problema" moze da posalje pohaban novac nbs to i ne radi, a ima uslove, mislim da tu ipak nesto lezi ispod zita...
 
sbojana, posto ja radim kao blagajnik i radim sa dosta novca (gotovina) i obavezna sam da svaki dan uplacujem pazar cesto imam problem sa blagajnikom koji radi u banci gde uplacujem pazar.
Nekoliko puta je odbio da primi po njemu ostecene novcanice i rekao da je to procedura i da ne moze on time da se bavi. Takvo njegovo ponasanje me je nateralo da ispitam sve oko ostecenih novcanica.
Npr. momak iz menjacnice mi je par puta bez ikakvih problema zamenio novcanicu bez ikakve provizije i rekao da i banke moraju da primaju takav novac.
Poslala sam pitanje NBS i dobila odgovor - banke su obavezne da menjaju ostecene novcanice.
Problem je sto su u bankama uglavnom zaposleni ljudi koji zaista ne znaju da rade svoj posao (uglavnom posao dobijaju preko veze) i najlakse im je da odbiju da prime novcanice jer mislim da je malo slozenija procedura oko takvih novcanica a njih mrzi da rade svoj posao.
 
A šta kažete na ovo:
mom mužu u banci uvalili falsifikovanu novčanicu od 1000 din. među 16 komada istih, pred kraj radnog vremena u subotu. Kad sam odnela u ponedeljak, malo su se kao čudili i na kraju zamenili. Dakle, tačno su znali. Neko je prevario njih, pa probali da nadoknade štetu.
 
sbojana, posto ja radim kao blagajnik i radim sa dosta novca (gotovina) i obavezna sam da svaki dan uplacujem pazar cesto imam problem sa blagajnikom koji radi u banci gde uplacujem pazar.
Nekoliko puta je odbio da primi po njemu ostecene novcanice i rekao da je to procedura i da ne moze on time da se bavi. Takvo njegovo ponasanje me je nateralo da ispitam sve oko ostecenih novcanica.
Npr. momak iz menjacnice mi je par puta bez ikakvih problema zamenio novcanicu bez ikakve provizije i rekao da i banke moraju da primaju takav novac.
Poslala sam pitanje NBS i dobila odgovor - banke su obavezne da menjaju ostecene novcanice.
Problem je sto su u bankama uglavnom zaposleni ljudi koji zaista ne znaju da rade svoj posao (uglavnom posao dobijaju preko veze) i najlakse im je da odbiju da prime novcanice jer mislim da je malo slozenija procedura oko takvih novcanica a njih mrzi da rade svoj posao.

Ja bih ti savetovala da sledeci put trazis njihovog sefa pa da ti covek lepo objasni o cemu se radi, u principu salterski radnici dobijaju naredbe i direktive od svojih sefova, kao i kod mene u firmi, pa se lepo objasni sa covekom, kod ovakvih stvari treba sve isterati do kraja. Jer ne moze neko pricati jedno a raditi drugo.
 
A šta kažete na ovo:
mom mužu u banci uvalili falsifikovanu novčanicu od 1000 din. među 16 komada istih, pred kraj radnog vremena u subotu. Kad sam odnela u ponedeljak, malo su se kao čudili i na kraju zamenili. Dakle, tačno su znali. Neko je prevario njih, pa probali da nadoknade štetu.

Inace u poslednje vreme se pojavilo jako puno "dobrih falsifikata" sve zajedno sa vodenim zigovima i onim sjajnim trakicama... ali se vidi po dodiru da je papir deblji... Banke dobiju iz trezora pare a kladim se da skoro nista ne broje rucno vec na masinama a tako se ne moze utvrditi falsifikat.
 
Ja bih ti savetovala da sledeci put trazis njihovog sefa pa da ti covek lepo objasni o cemu se radi, u principu salterski radnici dobijaju naredbe i direktive od svojih sefova, kao i kod mene u firmi, pa se lepo objasni sa covekom, kod ovakvih stvari treba sve isterati do kraja. Jer ne moze neko pricati jedno a raditi drugo.

Ono sto je najzalosnije je da sam razgovarala sa njihovim sefom i imam utisak da ni on nije dobro informisan.
Dobila sam mail od NBS i razgovarala sa sektorom u NBS za zastitu korisnika finansijskih usluga koji su mi dali odgovor koji sam gore ceo navela.
Znaci nisam mogla da verujem kad sam pricala sa sefom da ni on nema pojma o cemu govori - rekao je da NBS njima naplacuje proviziju. Kada sam cula taj odgovor ponovo sam pozvala NBS i rekli su mi da to nije istina i da NBS nijednoj banci ne naplacuje proviziju a banke su OBAVEZNE da svim fizickim i pravnim licima zamenjuju novcanice uz proviziju sto naravno zavisi od politike banke.
Ovo je zemlja Srbija bez zakona gde svako radi sta hoce ali cu ja ovo isterati do kraja...pa cu Vas obavestiti.
Cak sam taj odgovor koji sam dobila od NBS odstampala sefu banke i pronasla sluzbene glasnike u kojoj je NBS donela tu odluku pa sam mu odnela da to procita , videcu sta ce dalje biti.
 
To je cist bezobrazluk... Ja znam da je moj trezor nama redovno vracao skart novcanice koji smo mi njima slali kao ostecene, malo ih ispeglaju, izravnaju, i ponovo vrate. E a onda smo dobili dopis o kome sam ti pricala gde kazu kako "su stvoreni uslovi da se skart posalje nbs", pretpostavljam da do tada nije bilo uslova odnosno da ipak postoji ona prica o uzimanju provizija. Neko tu debelo laze.
Pre par godina u inostranstvu (u Turskoj tacnije) sam bez problema konvertovala iscepanih 5 evra u njihove lire u menjacnici, niko ni rec nije rekao.
Dzaba se donose zakoni kada niko nista ne postuje, a sve po glavama i dzepovima gradjana na kraju zavrsi...
A da zaboravila sam jos da kazem da u delu grada gde radim, u izlogu jedne pekare dugo je stajalo obavestenje da ne primaju ostecene novcanice jer ih banka odbija ako im donesu u pazaru. BOZE!
 

Back
Top