Kraljevina SHS, Kraljevina Slovenaca, Hravata i Srba

Mrkela83

Primećen član
Poruka
710
Prosli vikend sam bio u zavicaju, rodnoj Slavoniji. Mali burazer uci istoriju, tj. povjest i ja uzmem knjigu da vidim sta izucavaju nase komsije.
Kad ono.... SOK!
Po zavrsetku I svetskog rata, slovenske zemlje pod okupacijom Austro-Ugarske stvaraju novu kraljevinu, SHS, Slovenaca, Hrvata i Srba. Ja ne mogu da verujem!
Glavni grad je Zagreb, ide i karta velike hrvatske sa Vojvodinom, Bosnom, Slovenijom i naravno Raskom.
Potom je Nikola Pasic pitao da li moze i Kraljevina Srbija u tu tvorevinu, pa ih prihvatise kao i Crnogorce. E onda srbi namecu svog kralja, svoj glavni grad i krece nezapamcena tiranija...

I sta mi da ocekujemo od njih kad ovako truju svoju decu protiv nas? pa mi smo im po tome oteli zemlju!
Pita me posle mali buraz, koji je srbin svakako, pa kao je stvarno bilo? I sta da mu ja kazem? Da mu napravim jos vece probleme nego sto ih ima vec usrednjoj zato sto je srbin? Nista, brate moj Marko, tako je bilo...
Sta kazete na ovo?
 
Prosli vikend sam bio u zavicaju, rodnoj Slavoniji. Mali burazer uci istoriju, tj. povjest i ja uzmem knjigu da vidim sta izucavaju nase komsije.
Kad ono.... SOK!
Po zavrsetku I svetskog rata, slovenske zemlje pod okupacijom Austro-Ugarske stvaraju novu kraljevinu, SHS, Slovenaca, Hrvata i Srba. Ja ne mogu da verujem!
Glavni grad je Zagreb, ide i karta velike hrvatske sa Vojvodinom, Bosnom, Slovenijom i naravno Raskom.
Potom je Nikola Pasic pitao da li moze i Kraljevina Srbija u tu tvorevinu, pa ih prihvatise kao i Crnogorce. E onda srbi namecu svog kralja, svoj glavni grad i krece nezapamcena tiranija...

I sta mi da ocekujemo od njih kad ovako truju svoju decu protiv nas? pa mi smo im po tome oteli zemlju!
Pita me posle mali buraz, koji je srbin svakako, pa kao je stvarno bilo? I sta da mu ja kazem? Da mu napravim jos vece probleme nego sto ih ima vec usrednjoj zato sto je srbin? Nista, brate moj Marko, tako je bilo...
Sta kazete na ovo?

izgleda da si ipak ti spavao na satu povijesti ilitiga istorije

južnoslovenski narodi u sastavu A-U su stvorili prilikom raspada iste Državu SHS, a ne Kraljevinu kako si ti napisao

.......
 
izgleda da si ipak ti spavao na satu povijesti ilitiga istorije

južnoslovenski narodi u sastavu A-U su stvorili prilikom raspada iste Državu SHS, a ne Kraljevinu kako si ti napisao

.......

Чињеница, али исто је тако чињеница да су они тражили присаједињење (мада је све то у ствари био један велики маневар) и да је та творевина СХС била само привремена форма, на путу ка општем уједињењу, из разлога да се не би рекло да је Србија присвојила те крајеве!
 
1918. godine, stvorena je po Srbiju nesrećna, ali ipak, u koječemu prosperitetna država.

Samo, mi u Srbiji smo oduvek učili da je to bila Kraljevina SRBA, HRVATA I SLOVENACA (znači, redosled je bio obrnut, od 1918. do 1929) i nešto kasnije, KRALJEVINA JUGOSLAVIJA (od 1929. do 1941. godine).

Za sada to. O ostalom, neka se prvo tema malo ''razmahne'', pa da vidimo, može li se još nešto dodati. Uglavnom, način na koji je ta država predstavljena u udžbeniku o kojem je reč, u najmanju ruku je PROBLEMATIČAN.
 
Prosli vikend sam bio u zavicaju, rodnoj Slavoniji. Mali burazer uci istoriju, tj. povjest i ja uzmem knjigu da vidim sta izucavaju nase komsije.
Kad ono.... SOK!
Po zavrsetku I svetskog rata, slovenske zemlje pod okupacijom Austro-Ugarske stvaraju novu kraljevinu, SHS, Slovenaca, Hrvata i Srba. Ja ne mogu da verujem!
Glavni grad je Zagreb, ide i karta velike hrvatske sa Vojvodinom, Bosnom, Slovenijom i naravno Raskom.
Potom je Nikola Pasic pitao da li moze i Kraljevina Srbija u tu tvorevinu, pa ih prihvatise kao i Crnogorce. E onda srbi namecu svog kralja, svoj glavni grad i krece nezapamcena tiranija...

I sta mi da ocekujemo od njih kad ovako truju svoju decu protiv nas? pa mi smo im po tome oteli zemlju!
Pita me posle mali buraz, koji je srbin svakako, pa kao je stvarno bilo? I sta da mu ja kazem? Da mu napravim jos vece probleme nego sto ih ima vec usrednjoj zato sto je srbin? Nista, brate moj Marko, tako je bilo...
Sta kazete na ovo?
GOV*A! :eek:
 
izgleda da si ipak ti spavao na satu povijesti ilitiga istorije

južnoslovenski narodi u sastavu A-U su stvorili prilikom raspada iste Državu SHS, a ne Kraljevinu kako si ti napisao

.......
Molim poštovanog kolegu da se uzdrži od hrvatske propagande....
Država SHS stvorena je od zapadnih srpskih zemalja koje su težile ka prisajedinjenju Srbiji što su na svojim saborima i dokazale i malenih Hrvatske i Slovenije koje su se tu uvukle kao sile gubitnice u Prvom svetskom ratu. Hrvatska je zaključno sa aneksijom Baranje koja se desila u Kraljevini Jugoslaviji zaokružila prostor koji sada drži... Dakle priča je okrenuta naopako, upravo onako kako Hrvatima odgovara
 
Prosli vikend sam bio u zavicaju, rodnoj Slavoniji. Mali burazer uci istoriju, tj. povjest i ja uzmem knjigu da vidim sta izucavaju nase komsije.
Kad ono.... SOK!
Po zavrsetku I svetskog rata, slovenske zemlje pod okupacijom Austro-Ugarske stvaraju novu kraljevinu, SHS, Slovenaca, Hrvata i Srba. Ja ne mogu da verujem!
Glavni grad je Zagreb, ide i karta velike hrvatske sa Vojvodinom, Bosnom, Slovenijom i naravno Raskom.
Potom je Nikola Pasic pitao da li moze i Kraljevina Srbija u tu tvorevinu, pa ih prihvatise kao i Crnogorce. E onda srbi namecu svog kralja, svoj glavni grad i krece nezapamcena tiranija...

I sta mi da ocekujemo od njih kad ovako truju svoju decu protiv nas? pa mi smo im po tome oteli zemlju!
Pita me posle mali buraz, koji je srbin svakako, pa kao je stvarno bilo? I sta da mu ja kazem? Da mu napravim jos vece probleme nego sto ih ima vec usrednjoj zato sto je srbin? Nista, brate moj Marko, tako je bilo...
Sta kazete na ovo?

Postojala je odluka zagrebačkog Sabora o stvaranju "Države Slovenaca, Hrata i Srba", ali to nije bila država. Niko ju nije priznao, nije imala državni aparat, nije imala vojsku i policiju, nije imala školstvo, nije imala krivog đoku. :dash:

Ovo je efektna (moja) tema o tome:
http://forum.krstarica.com/threads/276826
 
Dobro o tome govori Stojan Protić u knjizi "Kralj je bio na drugoj strani".

Postojao je tzv. Jugoslovenski odbor ali su svi pregovori oko stvaranja Kraljevine SHS (Jugoslavije) išli preko ambasade Srbije u Parizu. To je detalj koji malo ko zna ali predstavlja ključnu činjenicu koja svedoči o tome da se Zagreb oko stvaranja Jugoslavije, kao gubitnik u ratu, nije ništa pitao, pa ni Ljubljana.
 
@Mrkalj
Nisam video tvoju temu, ali ovo sto oni uce je nenormalno, oni pricaju o toj drzavi kao o stvarnoj Kraljevini!? Zato sam se toliko i iznenadio... A to sto ti kazes, nigde ne spominju ni aparaturu, ni vlast, samo da su im srbi odmah zaveli teror...

To je klasična frankovska retorika o kojoj Dučić lepo zbori...nisu hrabri po junaštvu već po tome što se ničega ne stide. :per:

Evo kako to ide kod njih:


Dalibor Brozović (akademik, potpredsednik Hrvatske i predsednik Sabora) : "„Mi, Hrvati pričamo i pišemo mnogo toga što nema nikakve veze sa naukom, da bi to ipak na kraju postala `nauka`. Tražimo mnogo da bismo dobili malo, ali malo - po malo dobijamo na kraju sve, čak i više od toga”.

Dalibor Brozović (akademik, potpredsednik Hrvatske i predsednik Sabora): "Naša je taktika da se unose nova, moderna, 'napredna' općelingvistička teorijska shvaćanja; ona se čine neutralna, ali kad se jednom te ideje prihvate i 'odobre', onda se izađe s njihovim konzekvencijama, pozitivnima i korisnima za hrvatske težnje, a za jači otpor i protivljenje tada je već kasno. (Zagreb 1996, 46) :per:

Dakle, prvo pišeš nešto što je naizgled neutralno, a nakod 10 godina počenš to isto da tumačiš kako ti odgovara, a prema planu koji si imao kad si pre 10 godina to napisao. :per:
 
Poslednja izmena:
Postojala je odluka zagrebačkog Sabora o stvaranju "Države Slovenaca, Hrata i Srba", ali to nije bila država. Niko ju nije priznao, nije imala državni aparat, nije imala vojsku i policiju, nije imala školstvo, nije imala krivog đoku. :dash:

Ovo je efektna (moja) tema o tome:
http://forum.krstarica.com/threads/276826

Jeste. Priznala ju je Kraljevina Srbija.

Imala je jednu formu državnog aparata, "Narodno vijeće Slovenaca, Hrvata i Srba".
 
To je klasična frankovska retorika o kojoj Dučić lěpo zbori...nisu hrabri po junaštvu već po tome što se ničega ne stide. :per:

Evo kako to ide kod njih:


Dalibor Brozović (akademik, potprědsědnik Hrvatske i prědsědnik Sabora) : "„Mi, Hrvati pričamo i pišemo mnogo toga što nema nikakve veze sa naukom, da bi to ipak na kraju postala `nauka`. Tražimo mnogo da bismo dobili malo, ali malo - po malo dobijamo na kraju sve, čak i više od toga”.

Dalibor Brozović (akademik, potprědsědnik Hrvatske i prědsědnik Sabora): "Naša je taktika da se unose nova, moderna, 'napredna' općelingvistička teorijska shvaćanja; ona se čine neutralna, ali kad se jednom te ideje prihvate i 'odobre', onda se izađe s njihovim konzekvencijama, pozitivnima i korisnima za hrvatske težnje, a za jači otpor i protivljenje tada je već kasno. (Zagreb 1996, 46) :per:

Dakle, prvo pišeš něšto što je naizgled neutralno, a nakod 10 godina počenš to isto da tumačiš kako ti odgovara, a prema planu koji si imao kad si prě 10 godina to napisao. :per:

Čini mi se da se, generalno ne shvata , ili ne vodi dovoljno računa o ulozi pamfleta u kreiranju javnog mnjenja.... oni pokušaji Albanaca da crkve na Kosovu preimenuju u albanske srednjevekovne spomenike, kao i začetak priče o Obiliću-Kobilićiju su živi pokazatelj kako politika rukovodi istorijom... za neku godinu to će postati jedina istina ako se ne odgovori pravom merom.....
 
evo da se i ja nadovezem ,ali ovog puta nema veze sa dalekom istorijom...nesto tipa blage proslosti. u zagrebu se 91' odrzavao turnir u tae kwon do-u i kao slag na tortu te veceri pred takmicenje su u kimonima izasla 2 klinca, ali 1an od klinaca je na sebi imao cetnicku odoru i naravno glumio je cetnika koliko je znao i umeo ,bili su uzrasta do 13-14 god. klinci se malo u stilu tae kwon do-a sibaju i naravno prebija ovoga "cetnika" i pada ''kao'' na ledja ,a ovaj mu stavlja nogu na grudi i dize ruke sa rvatskom zastavom. naravno taj gest je ispracen delirijskim aplauzom svih prisutnih....njima udzbenici ne trebaju ,straiji su tu da im kazu istoriju rvata i o krvozednim srbima. njihovi udzbenici su samo slag na tortu za ispiranje njihovih malih mozgova ,za stasanje buduce generacije mrzitelja srba.
 
Molim poštovanog kolegu da se uzdrži od hrvatske propagande....
Država SHS stvorena je od zapadnih srpskih zemalja koje su težile ka prisajedinjenju Srbiji što su na svojim saborima i dokazale i malenih Hrvatske i Slovenije koje su se tu uvukle kao sile gubitnice u Prvom svetskom ratu. Hrvatska je zaključno sa aneksijom Baranje koja se desila u Kraljevini Jugoslaviji zaokružila prostor koji sada drži... Dakle priča je okrenuta naopako, upravo onako kako Hrvatima odgovara

prvo, veliš: hrvatska propaganda? ma jel?

zapadne srpske zemlje????? a to je što, antipropaganda???

koji si ti lik, ccccc.........
 
Postojala je odluka zagrebačkog Sabora o stvaranju "Države Slovenaca, Hrata i Srba", ali to nije bila država. Niko ju nije priznao, nije imala državni aparat, nije imala vojsku i policiju, nije imala školstvo, nije imala krivog đoku. :dash:

Ovo je efektna (moja) tema o tome:
http://forum.krstarica.com/threads/276826

imala je državni aparat, pokušala u kratkom roku osposobiti upravu i sudstvo, vojsku je imala jer je Slavko Kvaternik uspješno obranio Međimurje u prosincu 1918. g. i izbacio Mađarsku vojsku koja je pokušala osvojiti taj dio Hrvatske

Uređena je bila poštanska služba, izdavale su se poštanske marke, i sl...
to što je završilo tako kako je završilo, možemo samo svi skupa zajedno žaliti!

ajde malo razmisli prije nego lupiš nešto, a i to sa Dučićem je istrošena fora......
 
imala je državni aparat, pokušala u kratkom roku osposobiti upravu i sudstvo, vojsku je imala jer je Slavko Kvaternik uspješno obranio Međimurje u prosincu 1918. g. i izbacio Mađarsku vojsku koja je pokušala osvojiti taj dio Hrvatske

Uređena je bila poštanska služba, izdavale su se poštanske marke, i sl...
to što je završilo tako kako je završilo, možemo samo svi skupa zajedno žaliti!

ajde malo razmisli prije nego lupiš nešto, a i to sa Dučićem je istrošena fora......

Teško da je to bila vojska tzv.države slovenaca,hrvata i srba.
 
prvo, veliš: hrvatska propaganda? ma jel?

zapadne srpske zemlje????? a to je što, antipropaganda???

koji si ti lik, ccccc.........
Ajd sad ti malo olovku u šake i izračunaj
Srbija sa Makedonijom plus
24. i 25. novembra prisajedinjena Vojvodina sa Baranjom
26. novembra prisajedinjena Crna Gora
28. novembra prisajedinjena Bosna i Hercegovina
(narod demokratski na skupštinama doneo odluke) dakle jesam li pogrešio kad sam rekao zapadne srpske zemlje ili još bolje zapadna Srbija...
kolcedd7.gif


da li je isto tako mogao da se napravi referendum ili skupština u Dalmaciji koja nije bila pod kontrolom Hrvatske? i da se na taj način Srbija oslobodi bede koja joj je odmah zapala za vrat? Vojna Krajina bi odmah uskočila, jer je bila svesna svog srpstva do 1991. godine.. a bogami nisam siguran da to ne bi učinili bar delovi Slavonije..
Korošec je molio kralja da prihvati Hrvatsku i Sloveniju jer je pretilo momentalno rasparčavanje.......
A onom majmunu zinulo dupe za Rijekom i potreba da vlada većom državom....
 
Poslednja izmena:
Meteja Kupa: vojsku je imala jer je Slavko Kvaternik uspješno obranio Međimurje u prosincu 1918. g. i izbacio Mađarsku vojsku koja je pokušala osvojiti taj dio Hrvatske

Misliš - taj deo Države Slovenaca Hrvata i Srba? :think:

Daj se opredeli...

Ako je "Država Slovenaca Hrvata i Srba" bila država, kao što joj ime kaže, onda je i NDH bila nezavisna, kao što joj ime kaže. Ruku na srce, spram obeju pomenutih "država" Srpska Krajina je bila republika sa demokratskom tradicijom, i to jednom od najstarijih u Evropi. :lol:
 
Da, imala je i vojsku. Npr. Austro-ugarska je (mirno, valjda i kada je vidjela one pobune) prebacila čitavu austro-ugarsku mornaricu u kontrole Države SHS!

Ne bih baš rekao... Kontrolu nad trgovačkom i ratnom flotom/mornaricom "preuzelo" NV, no, nakon sklopljenog primirja 3.11. kontrolu preuzimaju savezničke trupe. Isto je na sjednici Vrhovnog vojnog vijeća u Parizu prihvatio i Vesnić (krajem listopada, čini mi se)...

Država SHS nije imala snage niti mogućnosti oformiti vojsku, iako je u samom početku bilo 2 pokušaja opće mobilizacije...

4.11. je upućen poziv Atanti da pošalje trupe, iako su Talijani već krenuli preko Jadrana i bez tog poziva :mrgreen:, te srpskoj vojsci tj. Kraljevini Srbiji da pošalje svoje trupe, ista je i bez poziva već poćela prebacivati čete preko Drine.

Dakle, u samom začetku države SHS imamo

1.) zeleni kadar
2.) vojsku AU koja se povlaći pljačka, ruši, ubija, pali
3.) "okupaciju" od strane Talijana
4.) separatizam u najistočnijim krajevima.


Država SHS se niti blizu nije mogla nositi s takvim okolnostima, a kamoli formirati vlastitu vojsku.


;)
 

Back
Top