Medicinski fakultet

Celt

Zainteresovan član
Poruka
197
Pozdrav svima,

Izvinite sto po hiljaditi put pocinjem novu temu na isto pitanje, ali... moram :)

Ja uskoro zavrsavam Petu bgd. gimnaziju, drustveni smer, i vec je vreme da polako pocnem da razmisljam sta bih upisao. U drugom razredu gimnazije sam vanredno upisao srednju medicinsku u Deligradskoj, smer za fizioterapueta i upravo drljam farmu za avgustovski rok :( Priznaju mi se svi predmeti iz gimnazije, samo polazem razliku u strucnim predmetima.
Vrlo sam neodlucan po pitanju toga sta bih upisao kasnije. U stvari, najveci problem mi je sto oduvek imam sirok spektar afiniteta tako da nikako ne mogu konkretno da se odlucim za pojedinacnu stvar. Da sam fiksiran samo na medicinu pa i nekako, ali..
Ja sam oduvek bio u kontaktu sa medicinom, buduci da mi je majka anesteziolog, i jos kao dete od 6 godina sam navlacio igle na spriceve, vezbao usivanje sa hiruskim koncima, itd. Ne prodje jedan dan a da ne saznam nesto novo iz medicine, hteo ja to ili ne :)
Delimicno i zbog toga sam upisao srednju medicinsku, a delom i zbog toga sto bi mi se pruzio..takoreci, zanat fizioterapuetske prakse. Nekada je, posle oktobarske revolucije u Rusiji bilo obavezno da buduci akademski gradjani znaju i neki zanat, no to je neka druga prica :) Gimnaziju nisam ostavio, jer smatram da ipak pruza jednu misaonu i duhovnu sirinu. Naravno, ne deleci skole po nekom apsurdnom kriterijumu da su neki koji upisuju drugu vrstu skole gluplji, ili pametniji. Cinjenica je da je program razlicitih skola drugaciji. U strucnim skolama se ucenici direktno pripremaju za buduci rad i akcenat je na tome, dok se u gimnazijama direktno priprema akademski sloj, ljudi koji ce procentualno u najvecem broju upisati fakultete pa je obrazovanje usmereno na razlicite predmete. Nista vise.
To cut long story short, voleo bih da mi neko objasni kakvo je trenutno stanje na nasem medicinskom fakultetu i kakve su mogucnosti obrazovanja u inostranstvu, nostrifikacije diplome, itd. Cuo sam da se dosta toga radi na kojekakve veze i vezice, ali takve stvari me se ne ticu jer takvi ljudi rade to samo na svoju stetu i na stetu svojih buducih pacijenata. Tuzno je sto profesori, koji bi trebalo da odrzavaju kvalitet obrazovanja, da ga upravo oni urusavaju.
Znam da je fakultet tezak, puna mi je kuca knjiga, ali, takodje, znam i da nije nemoguce zavrsiti ga. Treba raditi, a to je nesto cega se nikada nisam plasio. Samo se pitam kakvi su uslovi za dalje razvijanje kada se ispune kriterijumi. Ja sam od onih tipova koji stalno nesto vrte i muvaju da se probijaju dalje, neko ce reci streber i nadmen, ali to su neke nase, balkanske, malogradjanske floskule. Izgovori ljudi koji nece da rade. Kakva je povezanost sa inostranim medicinskim fakultetima, mogucnosti specijalizacije u inostranstvu itd.

U stvari, napisite ono za sta smatrate da bi mi moglo biti od koristi, pored nekim generalnim utisaka o faksu.

Per aspera ad astra !
 
...da ne odugovlacim....upisi medicinu...ja zavrsavam XIII gimnaziju i toliko su mi isprali mizak da sebe pocinjem da mucim pitanjima koja je svrha zivota i sta to treba da uradim pa da kazem da nisam uzalud zivela....medicina je jedini odgovor na to....opsirnije dugi put
 
Ako sam dovbro zakljucio iz ovoga, ti pitas da li da upises medicinu? Naravno da je tesko, ali u petoj dobijes sjajnu bazu za ucenje (veruj mi, i ja sam zavrsio petu)... A ostalo sve zavisi od tebe, ma koji fax da upises...

Sto se tice povezanosti faxa sa inostranstvom, tu ti vec ne mogu pomoci... mada cu se raspitati :wink:
 
DJ_MaRe:
Ako sam dovbro zakljucio iz ovoga, ti pitas da li da upises medicinu? Naravno da je tesko, ali u petoj dobijes sjajnu bazu za ucenje (veruj mi, i ja sam zavrsio petu)... A ostalo sve zavisi od tebe, ma koji fax da upises...

Sto se tice povezanosti faxa sa inostranstvom, tu ti vec ne mogu pomoci... mada cu se raspitati :wink:

A, koleza znaci ;)

Meni je jedino frka sto sam drustveni smer a sada hocu na medicinu.. malo je bezveze sto sam propustio sve ono sa prirodnog smera. Eto, jedino to...
 
Celt:
DJ_MaRe:
Ako sam dovbro zakljucio iz ovoga, ti pitas da li da upises medicinu? Naravno da je tesko, ali u petoj dobijes sjajnu bazu za ucenje (veruj mi, i ja sam zavrsio petu)... A ostalo sve zavisi od tebe, ma koji fax da upises...

Sto se tice povezanosti faxa sa inostranstvom, tu ti vec ne mogu pomoci... mada cu se raspitati :wink:

A, koleza znaci ;)

Meni je jedino frka sto sam drustveni smer a sada hocu na medicinu.. malo je bezveze sto sam propustio sve ono sa prirodnog smera. Eto, jedino to...
ma nema to neke velike veze... ionako kreces sve od pocetka... :wink:
 
sorry, ali nisam imala vremena da procitam ^^postove zato excuse me ako moj odgovor nema nikakve veze sa tim sto si pitao/la....

moj drug je upisao medicinu i radi se o decku koji je bio ne vidjeni strber ali i faca u isto vreme.....ne znam kako to moze ali svaka cast vama koji to umete...inace, jadnicak je uspeo da da samo 1 ispit - naravno pao je i sad s prebacio na stomatologiju...

good luck w it
 
bebidoll:
sorry, ali nisam imala vremena da procitam ^^postove zato excuse me ako moj odgovor nema nikakve veze sa tim sto si pitao/la....

moj drug je upisao medicinu i radi se o decku koji je bio ne vidjeni strber ali i faca u isto vreme.....ne znam kako to moze ali svaka cast vama koji to umete...inace, jadnicak je uspeo da da samo 1 ispit - naravno pao je i sad s prebacio na stomatologiju...

good luck w it

e, poceo sam pripreme za prijemni. Wish me luck :)
 
E pa ovako, ja sam upisao medicinu ove godine i super mi je jer radimo po novom kurilkulumu, imamo praksu i jos brdo zanimljivih stvari i predmeta. To mozes da nadjes na sajtu medicinskog u beogradu www.med.bg.ac.yu Upisi medicinu, jeste tesko i ima dosta da se streba ali koji se to fax zavrsava bez strebanja? Nije tacno da sve rade veze, ako znas imaces prodju, i niko ne moze da te obori na ispitu ukoliko si znao sta te pita i odgovorio kako treba. Tih fora da je sve muvanje sam se i ja naslusao i po onome sto sam do sad cuo ima tu istine, ali to ne treba da te interesuje, upisao si fax da bi ga zavrsio a ne da bi otkrio neku veliku zaveru doktorskih sinova i kojekakvih bogatasa protiv nas obicnih smrtnika, u stvari tako nesto i ne postoji. Valjalo bi da procitas taj novi kurikulum, da vidis o cemu se radi. Samo bubaj i nece biti problema. Rekoh ti, ja sam brucos, i prezadovoljan sam, sve je onako kako treba da bude i asistenti su ljubazni i salimo se i uci se i ima vremena za izlaske, a eto ne poznajem nijednog profesora koji bi mogao nesto tamo da mi sredi za ispit. To sto neko ima vezi a ti nemas ne treba da ti bude razlog da ne ucis, jer i ti profesori koji su podmitljivi te nece oboriti ako znas, ako platis pustice te i ako ne znas, ali tako bi sebe ukopao. Strebaj i nece biti problema za upis a ni za ispite kasnije. Srecno!
 
Anonymous:
E pa ovako, ja sam upisao medicinu ove godine i super mi je jer radimo po novom kurilkulumu, imamo praksu i jos brdo zanimljivih stvari i predmeta. To mozes da nadjes na sajtu medicinskog u beogradu www.med.bg.ac.yu Upisi medicinu, jeste tesko i ima dosta da se streba ali koji se to fax zavrsava bez strebanja? Nije tacno da sve rade veze, ako znas imaces prodju, i niko ne moze da te obori na ispitu ukoliko si znao sta te pita i odgovorio kako treba. Tih fora da je sve muvanje sam se i ja naslusao i po onome sto sam do sad cuo ima tu istine, ali to ne treba da te interesuje, upisao si fax da bi ga zavrsio a ne da bi otkrio neku veliku zaveru doktorskih sinova i kojekakvih bogatasa protiv nas obicnih smrtnika, u stvari tako nesto i ne postoji. Valjalo bi da procitas taj novi kurikulum, da vidis o cemu se radi. Samo bubaj i nece biti problema. Rekoh ti, ja sam brucos, i prezadovoljan sam, sve je onako kako treba da bude i asistenti su ljubazni i salimo se i uci se i ima vremena za izlaske, a eto ne poznajem nijednog profesora koji bi mogao nesto tamo da mi sredi za ispit. To sto neko ima vezi a ti nemas ne treba da ti bude razlog da ne ucis, jer i ti profesori koji su podmitljivi te nece oboriti ako znas, ako platis pustice te i ako ne znas, ali tako bi sebe ukopao. Strebaj i nece biti problema za upis a ni za ispite kasnije. Srecno!

nervira me sto jos nisu postavili vodic za brucose :>>
 
Zanima me da li je tacno da ce se ove godine medicina ukinuti u nekim gradovima pr. u Nisu zbog velikog broja studenata?Prica se o tome pa bih volela da znam da li neko zna nesto vise. Unapred hvala!!!!
 
spiderwoman:
Zanima me da li je tacno da ce se ove godine medicina ukinuti u nekim gradovima pr. u Nisu zbog velikog broja studenata?Prica se o tome pa bih volela da znam da li neko zna nesto vise. Unapred hvala!!!!

Ne razumem pitanje. Sta znaci da ce se medicina "ukinuti" ? Moze samo da se smanji broj upisanih, ne moze da se ukine..
 
Prica se da nece primati nekoliko godina studente. Ali to nije tacno, proverila sam na fakultetu. Verovatno ce da smanje broj upisanih u odnosu na proslu godinu, nista vise. Odakle cete da se spremate za prijemni? Kada cete da pocnete, ili ste vec mozda poceli?
 
sto se prijemnog tice ja vec poceo sa biologijom...tu ucis gradivo I god medicinske do biljaka sto pokriva standardno,celiju,organska i neorg. jedinjenja,cel. oragenle,deobe,bakterije i viruse a sto se odnosi na prvu tematsku celinu u testovima BIOLOGJA CELIJE...u onoj nasoj gimnazijskoj knjizi za I god je sve veoma skrto dato a traze na prijemnom svasta...posle idem na razvice,pa genetika itd. ...u svakom slucaju bar meni nije tesko,mislim da cu imati max bez vecih problema... za hemiju jos ne znam jer nisam poceo,uzgred,nadam se da cu da budem oslobodjen prijemnog zbog takmicenja :roll:
ak trebju neke detaljnije informacije oko prijemnog,o tome sta i kako tuj sam...
 
spiderwoman:
Prica se da nece primati nekoliko godina studente. Ali to nije tacno, proverila sam na fakultetu. Verovatno ce da smanje broj upisanih u odnosu na proslu godinu, nista vise. Odakle cete da se spremate za prijemni? Kada cete da pocnete, ili ste vec mozda poceli?

Ja sam vec uveliko poceo i hemiju i biologiju... a spremam se iz svih mogucih zbirki i ispita sa faksa
 
Ma kakvi republicko,ima i toga al je znacajnije internacionalano...no,ima nekih problemsa koji ce nadam se uskoro biti reseni :wink:
...e zivo me zanima sta li to toliko ima da radis iz hemije...biologija aj i nekako,al hemija cista klasika,zadacici :o
 
Anonymous:
Ma kakvi republicko,ima i toga al je znacajnije internacionalano...no,ima nekih problemsa koji ce nadam se uskoro biti reseni :wink:
...e zivo me zanima sta li to toliko ima da radis iz hemije...biologija aj i nekako,al hemija cista klasika,zadacici :o

Pa imam, buduci da sam u gim. bio drustveni smer... :) Tako da...
 
I meni hemija deluje lakse, mada mi je krivo sto moram da polazem. Svake godine sam isla na republicko i bila u prvih 15, ali sta mogu, pravila su takva da su oslobodjeni samo troje prvih. Inace hemiju spremam iz nekoliko zbirki koje sam kupila u BG posto u ovoj selendri od grada nista ne mogu da nadjem. Biologija je mnogo obimna, inace nije teska. Ja sam presla citologiju, treba da predjem na genetiku.
Jel cete da konkurisete jos na nekom faxu?
Gde upisujete medicinu?
 
Anonymous:
I meni hemija deluje lakse, mada mi je krivo sto moram da polazem. Svake godine sam isla na republicko i bila u prvih 15, ali sta mogu, pravila su takva da su oslobodjeni samo troje prvih. Inace hemiju spremam iz nekoliko zbirki koje sam kupila u BG posto u ovoj selendri od grada nista ne mogu da nadjem. Biologija je mnogo obimna, inace nije teska. Ja sam presla citologiju, treba da predjem na genetiku.
Jel cete da konkurisete jos na nekom faxu?
Gde upisujete medicinu?

Jeste steta, ali je tebi ipak neuporedivo lakse... Koje sve zbirke ? Ja sam kupio zbirku za ispit za studente med. faksa, onda onu za I i II razred gimnazije (Nikolajevic, Surjanovic), zbirku zadataka iz hemije (Dimitrijevic, Drazic, Vujovic, Karadzic) i onu plavu zbirku iz dekanata... Ja sam pri kraju citologije.

Da, ali jos nisam nacisto gde. Mozda stomatoloski, ali ako ne upadnem na medicinu tek na stom necu :)

U Bg-u. Tu i zivim :)
 
E bre,sta li ce vam te tolike zbike...krenes polako sve od pocetka da obnavljas { ucis ? } a provera tek na kraju...ja ih uopste i nemam,dala mi drugarica neke testove iz biosa i to je bilo bas ok,od 210 pitanjca ja pregazio 208 a ova 2 su bile neke bezveze greske a verujte da sam ih tog dana prvi put video...sto se tice hemije,pojma nemam,to sam pogledao neke zbirke i znam bez ucenja 90% da uradim,ovo ostalo je neka teorija koja se zaboravi,no tu cu biti oslobodjen valjda...e da,ja jos ne znam dal cu na medicinu,privlaci me to ali mi se ne svidja taj posao kasnije,kontakt sa ljudima,ambulante i sl. a ne mogu iz ove perspektive da tvrdim da cu biti extremno dobar da me zadrze na faxu ili da radim na naucnom istazivanju...zato ce pre prelomiti pmf,hemijski...slusao sam neka jako pozitivna iskustva,jaca je praksa tamo,manje bubanja a vise kapiranja...posle bi isao na klinicku hemiju ili tako nesto,ima vremena za to...uostalom,posle toga me ceka laboratorija,instituti { u Srbiji tesko } sto je bar meni neuporedivo bolje iako je odgovornije i teze...al eto,videcu...e da,Beograd svakako za pocetak,gde bih drugde,a l ne nameravam da se bash duze tu zadrzim :wink:
Pozdrav
 
Anonymous:
I meni hemija deluje lakse, mada mi je krivo sto moram da polazem. Svake godine sam isla na republicko i bila u prvih 15, ali sta mogu, pravila su takva da su oslobodjeni samo troje prvih. Inace hemiju spremam iz nekoliko zbirki koje sam kupila u BG posto u ovoj selendri od grada nista ne mogu da nadjem. Biologija je mnogo obimna, inace nije teska. Ja sam presla citologiju, treba da predjem na genetiku.
Jel cete da konkurisete jos na nekom faxu?
Gde upisujete medicinu?

Tebi je biologija za prijemni obimna? Pa ti onad nisi svesna kako je na medicini. Pri dan na fakultetu smo dobili spisak od 18 knjiga koje treba da kupimo za anatomiju! i sve su ekstra skupe. Atlas kosta 6500!!! Do sada sam potrosila oko 30000 na knjige. I stalno neke nove gluposti izmisljaju. U svakom, slucaju na fakultetu je odvratno (pogotovo na praksi gde oko 6 ljudi umre za 3 sata) i ja sam odlucila da ga napustim. Moj savet vam je da odete na neka predavanja i vidite da li to zaista zelite. I ako vam trebaju knjige, javite se.
 
Anonymous:
Ma kakvi republicko,ima i toga al je znacajnije internacionalano...no,ima nekih problemsa koji ce nadam se uskoro biti reseni :wink:
...e zivo me zanima sta li to toliko ima da radis iz hemije...biologija aj i nekako,al hemija cista klasika,zadacici :o

Gost, mogao bi da se registrujes... a ? :)

Pomozi, zapeo sam kod zadatka. Mislim, verovatno je zesce prost ali... ja nisam bas pametan za ovo :>

Ako se pri elektricnom praznjenju od 160mL amonijaka razlozi 70%, zapremina reakcione smese (svedena na pocetne uslove) je... ???

Kako se radi ??
 
...kad sam ja trebala da se upisujem na med non stop sam smarala ljude... sto se tice podloge- nebitno je, veruj mi, ili naucis ili ne naucis za ispit
ja sam isla na drustveni smer pa sam bolje uradila od vecine sa prirodnog smera a neki su cak i pali iz moje skole...samo treba da se nauci..uostalom, posle ove reforme fax ti je ko zmaj ;)))
jeste da moras citavu anatomiju u I godini da das, i ostale stvari ali posle svega budes covek;))
jos dok mi zavrsimo fax bice im potrebni ljudi kao mi..samo napred a i zasto ne bi upisao
 

Back
Top