Pokajanje-put ka spasenju

Pisite o Vasim iskustvima...
Kako se osecate posle Pokajanja, pre Pokajanja, saveti, razmena misljenja...

Kada sam video naziv teme odmah sam se setio knjige koju sam pročitao "Pokajanje put spasenja" u izdanju Pravoslavne zajednice iz Šida. Pročitaj je, posebno obrati pažnju na priču Blažene Teodore (a i ostale priče su hitovi za sebe) i, nadam se, da neću biti jedini koji je povraćao posle čitanja. To je jedino moje iskustvo sa pokajanjem put ka spasenju.
 
У житију преподобног Василија новог његов ученик Григорије молитвама свог старца имао визију Страшног Суда:
Затим би одвојена једна велика маса људи, којима лица беху изгорела и црна, а хаљине одвратне, као потоци од крви и зноја. Они стадоше пред Господа изобличени и без оправдања. А зато беху такви, што се у земаљском животу нису кајали ни исповедали своје многобројне грехе, нити су милостињом очистили душе своје, да би њоме задобили од Судије милост и опроштај. Нису праштали увреде онима који су их вређали, и зато се сада њима не опрашта. И ја чух од анђела шта је требало чинити: праштати ближњима својим, да би и њима Бог опростио. У време милости строги Судија им се показа милостив и благ, и тада су смели да моле за опроштај. Да су и они другоме опраштали, Господ не само да би им опростио, него и Царство небеско би им даровао. Али они се тиме нису користили док је било време милости на земљи, где су могли још да исправе своја дела, да оставе зло и да чине добро. Радили су по својој злоби и пакости, и ругали се Божјем трпљењу. Када би људи водили једино бригу о спасењу своје душе, тада им враг не би могао нашкодити, нити би био у стању да их погуби. Људи сами себе упропашћују. Ко не чини другоме штете, не може му ни сам сатана нашкодити. Због тога смо ми дужни себе исправљати, не друге осуђивати. Међу овима било је и таквих који су се предавали пијанству и ждерању, и на њих се разгњеви Господ, а анђели их похваташе и бацише у огњено језеро.

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Smrt/StrasniSud.htm#Sud12
 
Tebi da.
Meni je tragično i odvratno.
Svatko svoje ima.
Bez histerije!!!

Bitno je da ti ideš u raj .
Što se brineš??
Za nas koji to ne želimo??

Откуд ти та идеја да ћу да идем у рај?Ја само истакох онај део из визије Страшног Суда да покажем да они који живе без бриге о својој души сигурно се неће спасити.
 
Откуд ти та идеја да ћу да идем у рај?Ја само истакох онај део из визије Страшног Суда да покажем да они који живе без бриге о својој души сигурно се неће спасити.

Da si ti siguran u to sve znao bi sebi pomoći a očito ne znaš
jer kažeš da nisi siguran da ideš u raj.

Onda o čemu pričaš???
 
Ma ne, salim se, ali pravo pokajanje iziskuje da ne ponavljas vise greske, a to je retkost.

Ja recimo priznam sebi greške i idem dalje,školu učim.
Možda nekome to izgleda kao kajanje no to nije kajanje.
Ovi nojevi crno bjelog svjeta odgovora, misle da ako čovjek
se ne kaje da taj ne vidi svoje greške.
Kajanje je destrukcija ,samokažnjavanje što je van svake pameti.
Tko to želi svome djetetu da se samokažnjava neka se javi???

Pa kako će jedan dobar BOG to htjeti svome djetetu željeti da se kažnjava , ako jedan nesavršeni čovjek to ne želi ???
 
Ne laje pas zbog sela draga moja.
To može prodavati maloumnicima.
Dobro sam mu rekao da je zaboravio pustiti vodu.

Nisam sigurna da je shvatio... :lol:

Ma ne, salim se, ali pravo pokajanje iziskuje da ne ponavljas vise greske, a to je retkost.

Ja se ne šalim, pre svakog dela, uzimam u obzir faktore rizika, razloge za i protiv... i ne vidim da imam razloga za kajanje u slučaju da nikoga time ne ugrožavam.... ili ako ne osećam osećaj krivice.

Dušebrižnici, kao što je Samson neka se brinu o svojoj duši i gledaju svoja posla. ;)
 
Zato i ne vidim svrhu pokajanja vernika. Bolje je onda ne kajati se. Postenije je.

Ja recimo priznam sebi greške i idem dalje,školu učim.
Možda nekome to izgleda kao kajanje no to nije kajanje.
Ovi nojevi crno bjelog svjeta odgovora, misle da ako čovjek
se ne kaje da taj ne vidi svoje greške.
Kajanje je destrukcija ,samokažnjavanje što je van svake pameti.
Tko to želi svome djetetu da se samokažnjava neka se javi???

Pa kako će jedan dobar BOG to htjeti svome djetetu željeti da se kažnjava , ako jedan nesavršeni čovjek to ne želi ???

Nisam sigurna da je shvatio... :lol:



Ja se ne šalim, pre svakog dela, uzimam u obzir faktore rizika, razloge za i protiv... i ne vidim da imam razloga za kajanje u slučaju da nikoga time ne ugrožavam.... ili ako ne osećam osećaj krivice.

Dušebrižnici, kao što je Samson neka se brinu o svojoj duši i gledaju svoja posla. ;)

Pa upravo to vam i kazem, pravo pokajanje znaci ne ciniti vise iste greske, a to je kod mene retkost. Ali postoji.
Uostalom, nekad ce i potpuno da nestanu, sa zreloscu ili zasicenjem.
Inace, pokajanje u smislu samokaznjavanja - ne, to nije pravo pokajanje, mada eto cak i toga ima kod mene, ali ovo ne kazem kao vernik, vec onako, po savesti.;)
 

Back
Top