Debate... nekad i sad...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.692
''Debata (kathođđa ili vivāda) je formalna diskusija između dvoje ili više ljudi koji zastupaju suprotstavljena gledišta, a koja se događa na javnom mestu.

Za razliku od starog i srednjovekovnog hrišćanstva, indijsko društvo je oduvek bilo veoma tolerantno prema religijskim pitanjima.
Stavovi za i protiv različitih učenja iznošeni su tokom javnih debata i diskusija, a ostalima je ostavljano na volju da sami procene šta je za njih prihvatljivo, a šta nije.

Tipiṭaka i drugi izvori nam daju dobru sliku o tome kako su te debate izgledale.
Ako neko na po treći put legitimno postav ljeno pitanje ne bi dao odgovor, smatralo se
da je poražen
(MN 35).
Očekivalo se da učesnici u debati koriste priznate argumente i pridržavaju se opšteprihvaćenih procedura.
Odgovarati na pitanje postavljanjem drugog pitanja, menjanje teme rasprave ili ismevanje
onoga ko pita smatrale se neprimerenim.

Slično tome, vikati na oponenta, upadati mu u reč ili dobacivati sa strane takođe nije bilo dozvoljeno (AN III.67; MN 95).
Učitelj koji bi odbranio svoje stavove u debati zadobio bi čast i poštovanje, dok bi poraženi
otišao ponižen. Imamo opis učesnika u debati koji je “ostao bez reči, oborene glave, oborenog pogleda, izgubljen, nesposoban da odgovori”, dok ga publika “sa svih strana zasipa salvama izrugivanja i podsmeha” (AN III.64).
Proći sa “jednim krilom odsečenim” (opakkhim karoti, A.I1,88) u debati bi moglo značiti da je učitelj izgubio svoj ugled, učenike i dobrotvore.

Neodređene teologije i izmaštane teorije brzo su bile podvrgnute hladnom razumu, logičkom preispitivanju i zahtevima za dokazima.
One koje su izdržale takav test, poput Budine Dhamme, cvetale su, a one koje nisu bile su osuđene na nestanak.
Pošto je toliko mnogo stavljano na kocku, nije ni čudo da su debate nekada postajale vrlo žučne i ponekad se završavale tučom.
..................... ''

Opširnije:
http://www.yu-budizam.com/adoz/d/Debates.html

Дебата пре 2000 година и дебата сада. Ја разлику не видим, а ви? :D
Осим што има оних који сматрају да је исправно исмевати онога ко питања поставља и називати га погрдним именима.
Мада сам сигурна да је таквих било и тада. Само што нису кројили правила.

Да ли се и вама чини да су туче на овом форуму настајале управо из разлога што неки од учесника у расправи остајали са ''једним крилом одсеченим''?
 
interesantna tema..mozda debatom na njoj i dodjete do neke pametne spoznaje i sami resite probleme koji su se stvorili...
samo bih skrenuo paznju da pri analizi prvo pogledate svoje dvoriste pa tek onda komsijino :mrgreen:

pratim temu i vasa razmisljanja :lol:
 
za sada pustam temu na ovom forumu jer na ovom forumu i imamo problem dijaloga neistomisljenika u kafani koji svakih par dana kulminira mini ratom.

Odmah cu napomenuti da ovde necu dozvoliti nikakve prozivke i spamovanja, ili ozbiljno popricajte o akutnom problemu na religiji ili ce mi biti jasno da zaista ne mozete normalno da pricate zbog netreljivosti koja vlada izmedju frakcija, grupacija i na kraju razlicitih veroispovesti.
 
jos samo da nam neko objasni kakve veze ova tema ima sa religijom?:think:
pre joj je mesto na drustvenim naukama?:D

U skladu sa uvodnom porukom teme, skrenuo bih pažnju da je gramatika (deo lingvistike, dakle društvene nauke) nastala kao pretežno teološka disciplina u Indiji, radi očuvanja i unapređenja forme sanskrta i prakrta koji su upotrebljavani za pravljenje, zapisivanje, memorisanje i izgovaranje svetih tekstova. Budizam, koji je odabrao pali, je nešto liberalniji po tom pitanju nego hinduizam.
Traktati iz gramatike i etimologije su pisani još pre 3000 godina u Indiji, a oko njih su na indijskim univerzitetima, naročito od cara Ašoke na dalje vođene debate i rasprave.

Nadam se da je sada jasnije.



Да ли се и вама чини да су туче на овом форуму настајале управо из разлога што неки од учесника у расправи остајали са ''једним крилом одсеченим''?

Tzv. "tuče" nastaju kada se jedan sistem koji je zasnovan na emocijama i iracionalnim tvrdnjama sudari sa hldnom logikom i racionalnim činjenicama.
Tada pobornik sistema mora da pribegne racionalizaciji, koja se manifestuje u odbacivanju činjenica, kroz odbacivanje onog ko činjenice iznosi, odnosno upotrebom toliko često korišćenog argumentum ad hominem.
Ukoliko to ne učini dolazi u situaciju da ili odbaci svoj sistem ili da potone u šizofreniju.
Sve ovo je detaljno obrađeno u psihologiji, i mislio sam da je opšte poznato, jer se naalzi u gradivu psihologije za srednju školu (bar se nalazilo kada sam ja išao u srednju školu).
Treba uzeti u obzir da na pobornike sistema utiče i pritisak grupe kojoj pripadaju i još par faktora koje ih dovode u veoma nezgodnu poziciju kada se njihovi iracionalni stavovi nađu nasuprot činjenicama.



za sada pustam temu na ovom forumu jer na ovom forumu i imamo problem dijaloga neistomisljenika u kafani koji svakih par dana kulminira mini ratom.

Odmah cu napomenuti da ovde necu dozvoliti nikakve prozivke i spamovanja, ili ozbiljno popricajte o akutnom problemu na religiji ili ce mi biti jasno da zaista ne mozete normalno da pricate zbog netreljivosti koja vlada izmedju frakcija, grupacija i na kraju razlicitih veroispovesti.

Potpuno sam zatečen ovim stavom. :eek:
Od svih tema na ovom podforumu koje jesu ili su bile provokatorske i podsticale rasnu i versku netrpeljivost, administracija je obznanila da posebnu pažnju pridaje ovoj temi... :think:
Nadam se da je administracija svesna da se ovakav potez lako može protumačiti kao insistiranje na tome da se pravilo o zabrani otvaranja tema o korisnicima foruma poštuje strožije nego pravilo o zabrani širenja verske i rasne netrplejivosti.
Izgleda, kao da je redosled prioriteta pomalo... izmešten... :think:
 
Dobro, de. :D
Međutim, meni se čini da problem nije "na" religiji, nego "u" religijama.
Nema ni jedne rišćanske religije koja bi kao vrlinu negovala toleranciju prema drugima. U ovo se najbolje možemo uveriti zagledanjem linkova jutubeta koje nam sami vernici serviraju.

(Bolje da si pušćo kafanu):confused:
 
Nadam se da je administracija svesna da se ovakav potez lako može protumačiti kao insistiranje na tome da se pravilo o zabrani otvaranja tema o korisnicima foruma poštuje strožije nego pravilo o zabrani širenja verske i rasne netrplejivosti.
Izgleda, kao da je redosled prioriteta pomalo... izmešten... :think:

ova tema upravo to i treba da regulise.
Najveci stepen netrplejivosti se ispoljavao u kafani koja je zatvorena.
Izmedju ostalog ova tema treba da nam pokaze i da li je moguce na ovom forumu obnoviti kafanu.
Sto se tice ostalog.. svaki vid rasne, verske i neke druge netrpeljivosti na bilo kojoj temi se sankcionise brisanjem ili kaznjavanjem u zavisnosti od tezine tako da ta insinuacija ne stoji.
 
ova tema upravo to i treba da regulise.
Najveci stepen netrplejivosti se ispoljavao u kafani koja je zatvorena.
Izmedju ostalog ova tema treba da nam pokaze i da li je moguce na ovom forumu obnoviti kafanu.
Sto se tice ostalog.. svaki vid rasne, verske i neke druge netrpeljivosti na bilo kojoj temi se sankcionise brisanjem ili kaznjavanjem u zavisnosti od tezine tako da ta insinuacija ne stoji.

Da li će zatvaranje kafane smanjiti netrpeljivost?
Ili će zatvaranje kafane rasejati netrpeljivosti i po temama koje bi bile pošteđene?
 
ova tema upravo to i treba da regulise.
Najveci stepen netrplejivosti se ispoljavao u kafani koja je zatvorena.
Izmedju ostalog ova tema treba da nam pokaze i da li je moguce na ovom forumu obnoviti kafanu.
Sto se tice ostalog.. svaki vid rasne, verske i neke druge netrpeljivosti na bilo kojoj temi se sankcionise brisanjem ili kaznjavanjem u zavisnosti od tezine tako da ta insinuacija ne stoji.

tab, mislim da verska netolerancija nije problem koji je doveo do zatvaranja kafane...tu su dolazili i sedeli i vernici svih konfesija i ateisti..:neutral:
 
Slično tome, vikati na oponenta, upadati mu u reč ili dobacivati sa strane takođe nije bilo dozvoljeno (AN III.67; MN 95).
Učitelj koji bi odbranio svoje stavove u debati zadobio bi čast i poštovanje, dok bi poraženi
otišao ponižen. Imamo opis učesnika u debati koji je “ostao bez reči, oborene glave, oborenog pogleda, izgubljen, nesposoban da odgovori”, dok ga publika “sa svih strana zasipa salvama izrugivanja i podsmeha” (AN III.64).

Ulozi u raspavama na ovom pdf su mnogo veci od podsmeha okoline i gubitka ugleda. Dobar broj sagovornika stavlja kao ulog svoju dusu ili opstanak religijskog ucenja kome pripada. Oni vode borbu za vecni zivot ili smrt. Nije ni cudo sto se poteze svaki moguci trik i poraz nije opcija. ;)
 
tab, mislim da verska netolerancija nije problem koji je doveo do zatvaranja kafane...tu su dolazili i sedeli i vernici svih konfesija i ateisti..:neutral:

Ko bi rekao da cu s ticom poceti da se slazem... :mrgreen:
Elem, kafanu je zatvorila sujeta. Sujeta jedne naustrb zezanja mnogih, da podvucem ono zbog cega je Patuljasti glavu izgubio... :lol:
Nema to blage veze sa verom i ispovestima... ama bas nikakve.
 
''Debata (kathođđa ili vivāda) je formalna diskusija između dvoje ili više ljudi koji zastupaju suprotstavljena gledišta, a koja se događa na javnom mestu.

One koje su izdržale takav test, poput Budine Dhamme, cvetale su, a one koje nisu bile su osuđene na nestanak.

Pošto je toliko mnogo stavljano na kocku, nije ni čudo da su debate nekada postajale vrlo žučne i ponekad se završavale tučom.

Осим што има оних који сматрају да је исправно исмевати онога ко питања поставља и називати га погрдним именима.

Да ли се и вама чини да су туче на овом форуму настајале управо из разлога што неки од учесника у расправи остајали са ''једним крилом одсеченим''?

Kojice,
istražujući po području religija, filozofije i psihologije te naukama o umu... izuzetno puno sam se družio sa sledbenicima svih religija današnjice. Iz druženja sa ljudima istočnjačkih religija mogao bih reći da emocionalni žar seva medju njima ako su sledbenici istih religija. Dok, kada su u pitanju sledbenici različitih religija, pravaca i učenja onda je tu stanje nepodnošljivije nego li što je na ovdašnjnim prostorima. Čak možda gore no u ostalim delovima sveta. (Ovo nije moj dokaz već samo moje vidjenje i zaključak.)

Na tlu Amerike je ta tolerancija ipak nadmašila ostale krajeve sveta, što se meni lično dopalo a što mi je omogućilo da su ljudi u svim religijama meni rado izlazili u susret da mi otkrivaju sve što su znali, umeli i mogli.

Moje istzraživanje mi je otkrilo da je stanje na Istoku po pitanju religija i stepenu duhovnosti možda više poražavajuće nego što je u drugim delovima sveta. Pogrešan je zaključak da su oni mnogo odmakli pa čak i u onim učenjima i religijama koja su se izuzetno olako prihvatale na zapadnoj polilopti.

Nezavisno, postoji jedan detalj kojeg rado ističem kada god mi se ukaže prilika a to je:
Nezavisno od stepena duhovne razvijenosti pojedinca (nezavisno da li je religiozan ili je totalni ateista) njegov um kao sastavni deo univerzalnog uma uvek će podešavati tj. odslikavati dogadjaje tako da će sama osoba zaključivati da je samo ona i jedino ona u potpunom i jedinom pravu. Tj. da su njena verovanja, shvatanja i poimanja sveta i života jedino ispravna. Takva osobe će videti i shvatati da su svi drugi u manjoj ili većoj meri sa pogrešnim vidjenjem, stavom, razumevanjem...
To je razlog da iz humanog stanja svesti vidimo samo sebe ispravnim, samo svoju religiju, samo svoju stranku (političku partiju), samo svoju naciju, rasu, klasu....

Iz ovoga se da zaključiti da je svako od nas u pravu i da niko nije u pravu zato što je svako od nas u prolaznom shvatanju i razumevanju života odnsono stanju svesti koje se (poput Sizifovog kamena) kreće napred nazad, napred nazad, ali na duži vremenski period uvek pomalo napred... To je ono što i o čemu govori Dharma (tj. Dhamma, kako je Budisti radije zovu) što se objašnjava kao pročišćenje Duha Duhom iz čega rezultira promena stanja svesti odnosno promena stepena etičnosti same osobe...

Nasrtanje, negiranje, pobijanje ismevanje shvatanja, verovanja ili načina druge osobe je negativno bilo uvek i negativno će ostati dok je nižih svetova. To redovno činimo iz svoje sujete ili da bismo se zaštitili od prihvatanja novog i uzvišenijeg.
Zašto?
Zato što novo i uzvišenije od nas iziskuju viši stepen odgovornosti prema životu u celini za šta najčešće nismo spremni.

Sa druge strane, očekuje se od onih koji bolje razumeju život da budu tolerantniji prema ovakvim ljudima i da ih ne sateravaju u ćošak. Često je takva radnja teža i pogubnija od fizičkog sabijanja u ćošak. To je razlog da je Isus govorio, "...oprosti im Oče. Ne znaju šta pričaju..."

Onaj ko se duhovno uzdiže mora biti sposoban da bude beskrajno tolerantan i mora umeti da sagovorniku da prostora i da njegovu sujetu ne sabija u ćošak. To je najveća lepota kod najviših duhovnih učitelja - bez čega to ne bi mogli ni biti.

Što se tiče dokaza svako će ga sebi pribaviti onda kada sazri za sledeći stepen svog duhovnog razvitka. Ako je Bog izuzetno tolerantan prema nama (Bar neka važi za one koji prihvataju postojanje Boga, iako su neki ateisti daleko tolerantniji nego što smo mi sami) onda nema razloga da mi ne pokazujemo tolerantnost jedni prema drugima.

Jedno je sigurno: Bez podizanja svesti čoveka (koja je duhovna kategorija) ne može biti ni ekonomskog pomaka. To je razlog što je Isus govorio da čovek treba da traži prvo Carstvo Božje (što je visoki stadijum svesti) kada će mu se dodati i sve ostalo.

Neznam jesam li ostao u okviru teme, ali se bar nbadam da nisam uneo još više prašine.

Pozdrav

 
ova tema upravo to i treba da regulise.
Najveci stepen netrplejivosti se ispoljavao u kafani koja je zatvorena.
Izmedju ostalog ova tema treba da nam pokaze i da li je moguce na ovom forumu obnoviti kafanu.
Sto se tice ostalog.. svaki vid rasne, verske i neke druge netrpeljivosti na bilo kojoj temi se sankcionise brisanjem ili kaznjavanjem u zavisnosti od tezine tako da ta insinuacija ne stoji.
U kafani nisu vođene debate, već su se zbijale šale na račun ''debata'' vođenih na ''niskim temama''.
Recimo da se raspoloženje sa tema prenosilo u kafanu.
I toliko o kafani na ovoj temi. :D

Moja namera nije bila da o kafani razgovaramo, već o tome koliko je ko sposoban da ne odreaguje vređanjem zbog nesposobnosti da odgovori na pitanje, koje mu je postavljeno u vezi učenja/tvrdnje/ubeđenja koje ovde iznosi.
Koliko je ko sposoban da razgraniči ''napad'' na izneto ubeđenje/tvrdnju od napada na ličnost.
i sl...

Da. Slažem se da bi rasnu i versku netrpeljivost trebalo sankcionisati.
Ovde govorimo o nečemu što nije moguće sankcionisati.
Na primer. Nije moguće kazniti nekoga ko na mojih deset rečenica odgovori pitanjem ''imaš li ti dece?''. :lol:
A upravo takvi komentari utiču na to da svaka rasprava izgubi smisao i krene ko zna kakvim tokom.
 
Da li postoji razlika izmedju tvrdnje/ucenja i licnosti, ako se verovatnje u odredjenu tvrdnju izjednacava sa spasenjem te licnosti? :think:

Da, postoji. Jer ako ti veruješ u neku teoriju koja će spasiti tvoju ličnost, a ja ne verujem u nju, to ne znači da će tvoja ličnost stradati.
To samo znači da ja ne verujem.

I ako mi na pitanje da objasniš svoju ideju odgovoriš sa:
ti to nisi sposobna da razumeš... (a da pri tom uopšte ne obrazložiš zašto smatraš da nisam sposobna da razumem)
ti si opsednuta đavolom... (što je iznošenje još jedne tvrdnje, a da prethodna nije objašnjena a uz to i uvreda)
ti si zla osoba.. (objašnjenje iz prethodnog slučaja)
Onda ti temu rasprave prebacuješ na raspravu o mojoj ličnosti, zbog nesposobnosti da svoj stav obrazložiš. Jasno? :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top