Priprema za čas

Pitao sam par kolega, ali svako prica svoju pricu. Na kraju sam ja uzeo i sam napisao u svom fazonu i svidja mi se kako sam to uradio.

Predajem matematiku, ali pokušəću da ti pomognem.

Postoji šablon
1. Redni broj časa
2. Nastavna jedinica
3. Tip časa (obrada, uvežbavanje, provera znanja...)
4. Oblik rada (frontalni, grupni, individualni...)
5. Nastavne metode (dijaloška, monološka, demonstracije, ilustracije...)
6. Cilj časa (navedi šta želiš da postigneš kod dece tom nastavnom jedinicom, šta je bitno za njih)
7. Tok časa
-uvodni deo (u dve, tri rečenice podsetite se šta ste radili već a treba vam za ovaj čas)
-glavni deo (ovo ti je najvažnije, napiši koncept ako imaš obradu, ili pitanja koja ćeš im postavljati ako je utvrđivanje)
-završni deo (rezime, domaći zadatak)

Priznajem da sve ređe pišem pripreme posle 20 godina pričanja jednog te istog, ali u početku su mi veoma koristile. Dok ih pišeš, kao da si već održao taj čas. Sećam se, kad sam počela da radim, čak sam i vežbala kod kuće pred ogledalom (samo par puta, ha, ha, ha).

Nikad ne zaboravi da napišeš naslov na tabli, i ako imaš obradu, gledaj da ti cela lekcija stane na tablu. Nije loše da koristiš razne boje za pisanje. Ne čekaj da se jave, jer hoće nekad i da bojkotuju, već ih sve pitaj po nešto sitno. Ne viči, jer što si glasniji, i oni će biti bučniji. Uvažavaj ih maksimalno, čak i kad ne zaslužuju, i bićeš omiljeni profesor. Želim ti puno sreće.
 
Predajem matematiku, ali pokušəću da ti pomognem.

Postoji šablon
1. Redni broj časa
2. Nastavna jedinica
3. Tip časa (obrada, uvežbavanje, provera znanja...)
4. Oblik rada (frontalni, grupni, individualni...)
5. Nastavne metode (dijaloška, monološka, demonstracije, ilustracije...)
6. Cilj časa (navedi šta želiš da postigneš kod dece tom nastavnom jedinicom, šta je bitno za njih)
7. Tok časa
-uvodni deo (u dve, tri rečenice podsetite se šta ste radili već a treba vam za ovaj čas)
-glavni deo (ovo ti je najvažnije, napiši koncept ako imaš obradu, ili pitanja koja ćeš im postavljati ako je utvrđivanje)
-završni deo (rezime, domaći zadatak)

Priznajem da sve ređe pišem pripreme posle 20 godina pričanja jednog te istog, ali u početku su mi veoma koristile. Dok ih pišeš, kao da si već održao taj čas. Sećam se, kad sam počela da radim, čak sam i vežbala kod kuće pred ogledalom (samo par puta, ha, ha, ha).

Nikad ne zaboravi da napišeš naslov na tabli, i ako imaš obradu, gledaj da ti cela lekcija stane na tablu. Nije loše da koristiš razne boje za pisanje. Ne čekaj da se jave, jer hoće nekad i da bojkotuju, već ih sve pitaj po nešto sitno. Ne viči, jer što si glasniji, i oni će biti bučniji. Uvažavaj ih maksimalno, čak i kad ne zaslužuju, i bićeš omiljeni profesor. Želim ti puno sreće.

I moje pripreme su vrlo slicne tvojima. Cak nam je i odnos prema ucenicima slican. Hvala na objasnjenju kao i na lijepim zeljama!
 
Nema potrebe za takvim izjavama.

Ruđer nije ni prvi ni poslednji ko radi u školi, a ne zna takve stvari.

Uostalom, moja sestra je završila Istoriju, položila Metodiku, išla na predavanja, odličan je srudent bila... A mnoge stvari nije znala kad je došla u školu, naučila se ''u hodu''... Eto... Nije sve ni do toga da se ide na predavanja... sve zavisi ko predaje... ne kažem da je profesor loš, možda on poznaje materiju, ali ne i način da je drugima prenese... što, opet, dovodi u pitanje samu sposobnost da se bavi profesurom... ko će to da uredi... koji zakon... trebalo bi da svaki predavač prođe i poseban test sposobnosti pre nego dođe na to radno mesto...

Nemojte odmah na čoveka. Naučimo ga ako može i ako on želi da sluša, kad ga već drugi nisu naučili ili kad on na vreme nije hteo da uči.

:)

A htedoh da napišem da čita Miliju Nikolića, pa se setih da za takve stvari nisu dovoljne knjige... Zbilja znači živa reč ili neko ovakvo objašnjenje...

Dali ste mi ideju da imamo temu za metodologiju vezanu, šta kažete?
 
Nema potrebe za takvim izjavama...

Naravno da ova situacija mnogo više govori o obrazovnom sistemu nego o onome ko je pomoć tražio, ali složićeš se da je situacija zaista bizarna.
Čini mi se da je nekad postojala neka vrsta propisa da apsolvent može da predaje u školi ako je položio metodiku i ostalo iz pedagoške grupe predmeta, ali toga izgleda više nema. To bi, po meni, bilo sasvim opravdano. Ne treba srednjoškolski profesor da ima u malom prstu nauku kojom se bavi, mnogo je važnije da zna kako to da prenese, a to bi ga metodika, valjda, trebala naučiti.
Naravno, naš Ruđer se snalazi kako zna. On je pošten i iskren ali, što neko gore reče, ipak ne bih želio da mi uči dijete u školi.
 
Ruđer je samo zatražio pomoć, a vi drvlje i kamenje na njega. On bar zna da ne zna, i želi da nauči, a puno je onih što misle da znaju, glume Boga, a u stvari su jako loši predavači, bez obzira što su položili metodiku, stručni ispit i imaju dug staž. Smatram da profesor treba da poseduje izvesnu harizmu pored stručnosti. Neko jednostavno nije rođen da radi s decom, nema strpljenja, ne može da shvati da dete ima i druge obaveze osim njegovog predmeta. Tada nastaje otpor prema profesoru, a često i prema predmetu. Škola je obrazovna ali i vaspitna ustanova, i ne sme se propustiti ni jedna prilika da im se ukaže na stvari o kojima ne piše u njihovim udžbenicima, a koje čine život. Najveća mi je satisfakcija (bez lažne skromnosti) kad čujem od deteta da do sada nije baš volelo matematiku, ali je zavolelo zbog mene. To mi se često dešava i znam da nije laskanje zbog ocene. Deca su najbolje sudije, treba biti pravičan, isti za sve, bez obzira ko su im roditelji i ko za njih urgira. Kada se zna šta za koju ocenu treba naučiti, kada se svaka ocena obrazloži, deca nas neće mrzeti ni kad smo primorani da pišemo jedinicu. Moj moto je oceni ga kad zna, jer uvek možeš da ga uhvatiš šta ne zna.
 
Naravno da ova situacija mnogo više govori o obrazovnom sistemu nego o onome ko je pomoć tražio, ali složićeš se da je situacija zaista bizarna.
Čini mi se da je nekad postojala neka vrsta propisa da apsolvent može da predaje u školi ako je položio metodiku i ostalo iz pedagoške grupe predmeta, ali toga izgleda više nema. To bi, po meni, bilo sasvim opravdano. Ne treba srednjoškolski profesor da ima u malom prstu nauku kojom se bavi, mnogo je važnije da zna kako to da prenese, a to bi ga metodika, valjda, trebala naučiti.
Naravno, naš Ruđer se snalazi kako zna. On je pošten i iskren ali, što neko gore reče, ipak ne bih želio da mi uči dijete u školi.

Radim u jednom malom mjestu, u maloj srednjoj skoli koja ima svog profesora i taj profesor je do sada imao casova preko norme, a sad je donijet novi zakon po kom niko ne moze da ima preko norme. Meni su ustupili taj visak od 4 casa sedmicno i predajem 1. i 2. godini zanata. Ne treba da brines, cak i da predajem tvom djetetu, siguran sam da bih ga dosta naucio, jer je gradivo koje se njima predaje vrlo prosto i ja sam to gradivo odlicno znao jos dok sam bio srednjoskolac.
 
Predajem matematiku, ali pokušəću da ti pomognem.

Postoji šablon
1. Redni broj časa
2. Nastavna jedinica
3. Tip časa (obrada, uvežbavanje, provera znanja...)
4. Oblik rada (frontalni, grupni, individualni...)
5. Nastavne metode (dijaloška, monološka, demonstracije, ilustracije...)
6. Cilj časa (navedi šta želiš da postigneš kod dece tom nastavnom jedinicom, šta je bitno za njih)
7. Tok časa
-uvodni deo (u dve, tri rečenice podsetite se šta ste radili već a treba vam za ovaj čas)
-glavni deo (ovo ti je najvažnije, napiši koncept ako imaš obradu, ili pitanja koja ćeš im postavljati ako je utvrđivanje)
-završni deo (rezime, domaći zadatak)


Nikad ne zaboravi da napišeš naslov na tabli, i ako imaš obradu, gledaj da ti cela lekcija stane na tablu. Nije loše da koristiš razne boje za pisanje. Ne čekaj da se jave, jer hoće nekad i da bojkotuju, već ih sve pitaj po nešto sitno. Ne viči, jer što si glasniji, i oni će biti bučniji. Uvažavaj ih maksimalno, čak i kad ne zaslužuju, i bićeš omiljeni profesor. Želim ti puno sreće.
Evo da dodam jos par sitnica na ovaj iscrpan, tacan i koristan odgovor :)

Na tabli (osim naziva nastavne jedinice) stoji i datum napisan naravno na engleskom, kao i dan u nedelji.

Potrebno je da ti svaki cas bude povezan sa prethodnim tako sto ces na pocetku casa u par minuta obnoviti sta je radjeno na prethodnom casu.

Na kraju svakog casa sledi najava narednog casa.

Po pravilu ne bi trebalo da te zvono prekine, tako da je pozeljno da imas sat( ali na katedri da ne bi svaki cas gledao u rucni zglob - ovako to moze da bude neopazeno a da si svestan vremena). Posto je nemoguce u sekund isplanirati cas, poslednjih minuta mozes da ih pitas da ti kazu sta su zapamtili na casu, ili da proveravas nesto sitno sto mozeda se ispita brzo i da se ukljuci vise djaka za kratko vreme.

Podrazumeva se da na casu ne sedis jer to umrtvljuje atmosferu.

Pozeljno je uvek dati domaci zadatak.

Ako ti dodje neka kontrola, a vrlo je moguce posto si pocetnik, nemoj da zaboravis da predstavis zvanicno djacima tu osobu. Ovo deluje kao da se podrazumeva, ali se nekada od treme zaboravi, a vazno je.

Ne znam cime raspolazes od tehnike, ali ako nista ne mozes da im prikazes, mozes da im zadas da na netu pogledaju neki sajt (das konkretan sajt i konkretan zadatak) koji je u vezi sa temom. Djaci vole da se desava nesto mimo dosadne rutine koja je uobicajena za vecinu predmeta. Nasi predmeti (jezici) ostavljaju mnogo prostora da se djacima prikaze neki zanimljivi materijal :)
Iskoristi to sto si mlad ;). Ako ti je vec teze nego starijima jer nemas iskustva, bice ti lakse da se djacima priblizis kroz neki sadrzaj koji je i tebi i njima blizak.

Za moj predmet (francuski) postoji obilje materijala na netu pa ima i toga kako treba da izgleda priprema za cas itd... To znaci da za engleski imar bar sto puta vise materijala.Pretrazi malo, svasta ces naci :)

I ja predajem u srednjoj skoli pa sam se zaprepastila koliko se moji matori djaci raduju igricama kao sto je vesanje (za proveru leksike, dve ekipe se takmice) i slicnim stvarima (npr, za poslednji cas u polugodistu ili na kraju kada su ocene zakljucene, a treba im nekako zadrzati paznju). Igrica takodje imas na netu koliko hoces. Svi vole da se takmice tako da tu ne mozes da promasis.
 
Poslednja izmena:
Dali ste mi ideju da imamo temu za metodologiju vezanu, šta kažete?

ako se ne varam, mislila si na metodiku. to bi bilo konstruktivno, onda ljudi razmenjuju mišljenja, konverzacija je na malo ozbiljnijem nivou, razmenjuju i pripreme što da ne
mislim, ja moram da priznam da mi je ovo Ruđerovo zvučalo kao oni klici kad napišu: jojooooj moooolim wwaass da mi neko prepriča Anu Karenjinu i napiše sastav treba mi za ujutru hitnoooo pliiiizzzz :worth::worth::worth::heart::heart::heart:
mogu da skontam kad dete 7 razred nema pojma šta je subjekat, i onda idemo polako 1, 2, 3 pa objašnjavamo i ne osuđujemo,
dok sa druge strane, ja sam slušala metodiku 3 semestra, za ispit imala da sama bez pomoći i konsultacija napišem pripremu, da održim čas u školi, da prisustvujem časovima književnosti i da odgovaram celog raspalog Nikolića i još gomilu razne literature i onda mi dođe kolega i kaže: e, aj kako priprema, e pa ***!
 
Poslednja izmena:
Milija Nikolić je skandalozno zastareo i apsolutno ga treba zabraniti.
ja sam spremala nažalost ispit iz te knjige i zaklinjala se da nikad neću to upotrebljavati u životu. ta knjiga je na granici karikature

Jeste, ni meni se ne dopada, potrebno je nešto savremenije, ali i dalje je on glavna literatura kada je Metodika u pitanju...

Ja sam uvek za eksperimente i da svako sam oseti, osmisli... neku novu tehniku, nikad klasika...
 
Jeste, ni meni se ne dopada, potrebno je nešto savremenije, ali i dalje je on glavna literatura kada je Metodika u pitanju...

Ja sam uvek za eksperimente i da svako sam oseti, osmisli... neku novu tehniku, nikad klasika...

Na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu osnovna literatura je Metodika nastave Pavla Ilića. Takođe, preporučljivo je korišćenje Metodike Dragutina Rosandića, a tek onda Milije Nikolića.

Meni najpoznatija novija literatura iz ove oblasti je ''Tumačenje književnog dela i metodika nasteve'' koju je priredila dr Olivera Radulović.
 
Треба ти припрема некога ко је то већ завршио.Пише се по шаблону, али буквално... Ја ти могу послати своју на мејл ( ја сам то радила из српског, не знам колико ће ти помоћи). :(
 
Harmony и Radda су ти у принципу већ све објаснили. Биће то све ОК. :) Знам како ти је, с обзиром на то да ниси још имао методику... Узгред: Искуство и образовање су две скроз различите ствари и не треба их мешати. Ако је неко био савршен студент, завршио у року и све остало, не мора да значи да ће сутра бити одличан предавач. И када се заврши факултет, посао се учи на радном месту. Многи апсолвенти морају да раде и то је наша стварност...
 
Треба ти припрема некога ко је то већ завршио.Пише се по шаблону, али буквално... Ја ти могу послати своју на мејл ( ја сам то радила из српског, не знам колико ће ти помоћи). :(
Можда може нешто мени помоћи. Можеш ли ми навести неку методичку литературу?

Био сам на пракси у школи, написао сам припреме, једино нисам знао шта ту тачно да наведем, јер нисам записао назив те књиге из које сам копирао неколико страница с примјерима припрема.

Дјеца немају појма, не знају ни своје име да промијене кроз падеже.
 
Poslednja izmena:
Милија Николић, Методика наставе српског језика и књижевности, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд 1992.
Ја сам само ту и користила. Све остале књиге нису биле методичке.
 
Милија Николић, Методика наставе српског језика и књижевности, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд 1992.
Ја сам само ту и користила. Све остале књиге нису биле методичке.
А за основну школу, постоји ли нека књига Наш језик?
 

Back
Top