Arhitektura za netalentovane

  • Začetnik teme Bik koji sedi
  • Datum pokretanja
Pa ako si skoro totalni antitalenat za crtanje, šta ćeš onda na arhitekturi? Želiš da se frustriraš svaki put kad neko dođe i nacrta ono što znaš da ti nećeš nikad moći? Možda i nije nemoguće upisati, ali ako već nemaš talenta, čemu to 8)
 
ma mozes se valjda provuci za prijemni a kasnije ti to nece biti toliko vazno jer sve danas piche na comp-u. shto se meni bash i ne svidja jer se preskache proces skica, projektovanja, razmisljanja ... ali ...
ja sam talenat za crtanje pa se jedva provlacim, i na prijemnom i na prvoj ...... a potpuni antitalenti ne postoje. sedi i vezbaj
 
Ne mora da znaci da ako ne znas da crtas(trenutno) ne mozes biti dobar arhitekta,mozda imas vise smisla za prostornu kompoziciju,i neke druge elemente koji su potrebni za uspeh u arhitekturi,mislim da crtanje u onoj meri u kojoj je potrebno za arhitekuru -mozes da naucis!-ma koliko ti lose islo!MOj savet-Uz malo truda mozda od tebe postane jedan od najboljih arhitekata!Bitno je samo da li ti to stvarno zelis,a ako je tako,onda sve ostalo i nije nesavladiv problem
 
Bik koji sedi:
Kakvi su izgledi da se studira (upise, a onda i zavrsi) arhitektura na BU u slucaju da se (skoro totalni)antitalenat za crtanje?

idi bre na neke pripreme al ne morash kod onog lika sto svi idu...neki padnu tu..bar je tako bilo pre 100 godina tj u moje vreme
sve se to nauchi ako se vezba sigurno..samo moras da radish
 
Brate, polozices ti i matematiku, i mehaniku, i teoriju konstrukcija, i celicne konstrukcije, ali SVE je to SMARANJE. Nece ti trebati(onoliko koliko se forsira). Ako hoces da budes veliki arhitekt treba ti OGROMNA masta i KREATIVNOST, smisao za emociju, prostor, izrazavanje kroz elemente, multi-interesovanja. Postoji legija, ma ne, ama GOMILA Ne-talentovanih "vukovaca" koji ispolazu sve zivo od ispita ali su im projekti, i uopste ideje na nivou histericnog smeha, katastrofa, bezidejni, dosadni, deja-vu, ili kopiraju druge arhitekte pa lice ko jaje jajetu. (studiram arhitekturu u ns pa iz licnog iskustva znam). Zato je jedan Santiago Calatrava, Daniel Libeskind, Richard Rogers, Renzo piano, Frank o Gehry...etc..kapirash sta ti pricam? Svaki je toliko razlicit ali svoj (Deconstructivism , hi-tech, Organic forms).
Iskreno, ako bas "upadljivo" lose crtas, ili bas ne znas - ne GUBI vreme ne upisuj arhitekturu. ali ako , ipak imas KREATIVNOST i istrajnost koju iskazujes korz mozda neki drugi medijum - vajanje, skulpture, pises pesme, romane, popravljas kola...ma bilo sta - MOZDA MOZES I DA SE PRILAGODIS NA ARHITEKTONSKI "MODUS" kreativnosti.
 
slatko volim :)):
xiaoyu:
super je sto ti dobro crtas...i jeste da na arhitekturi matematika postoji samo na prvoj godini, ali sta ces sa mehanikom, statikom, betonom, dim...i svim ostalim predmetima za koje ti je potrebna matematika?

e pa na to sam i mislila-ne volEm takve predmete..nije arhitektura za mene definitivno :cry:
neka, crtacu i dalje, bar da nastavim da odusevljavam okolinu :D

...Pa to su paqr ispita samo, stegnes petlju, sednes i odradis to..pa posle toga mogucnosti su neogranicene..ne moras se baviti "suvom" gradjevinskom arhitekturom - mozes dizajnom enterijera, uredjivanjem zelenih povrsina, dizajnom uopste svega i svacega sto ima veze sa arhitekturom...
 
slatko volim :)):
xiaoyu:
super je sto ti dobro crtas...i jeste da na arhitekturi matematika postoji samo na prvoj godini, ali sta ces sa mehanikom, statikom, betonom, dim...i svim ostalim predmetima za koje ti je potrebna matematika?

e pa na to sam i mislila-ne volEm takve predmete..nije arhitektura za mene definitivno :cry:
neka, crtacu i dalje, bar da nastavim da odusevljavam okolinu :D

...Pa to su paqr ispita samo, stegnes petlju, sednes i odradis to..pa posle toga mogucnosti su neogranicene..ne moras se baviti "suvom" gradjevinskom arhitekturom - mozes dizajnom enterijera, uredjivanjem zelenih povrsina, dizajnom uopste svega i svacega sto ima veze sa arhitekturom...
 
BloodWork:
slatko volim :)):
xiaoyu:
super je sto ti dobro crtas...i jeste da na arhitekturi matematika postoji samo na prvoj godini, ali sta ces sa mehanikom, statikom, betonom, dim...i svim ostalim predmetima za koje ti je potrebna matematika?

e pa na to sam i mislila-ne volEm takve predmete..nije arhitektura za mene definitivno :cry:
neka, crtacu i dalje, bar da nastavim da odusevljavam okolinu :D

...Pa to su paqr ispita samo, stegnes petlju, sednes i odradis to..pa posle toga mogucnosti su neogranicene..ne moras se baviti "suvom" gradjevinskom arhitekturom - mozes dizajnom enterijera, uredjivanjem zelenih povrsina, dizajnom uopste svega i svacega sto ima veze sa arhitekturom...

nemoj da odustajes. nisam htela da te razuverim. za te predmete ces samo malo vise morati da zagrejes stolicu. arhitektura je prelepa, ali nije sve u crtanju. to sam htela da ti kazem. ako te stvarno ineteresuje NE ODUSTAJ! arhitektura je stvarno siroka nauka i mozes se baviti svim i svacim. SRECNO. :D
 
xiaoyu:
BloodWork:
slatko volim :)):
xiaoyu:
super je sto ti dobro crtas...i jeste da na arhitekturi matematika postoji samo na prvoj godini, ali sta ces sa mehanikom, statikom, betonom, dim...i svim ostalim predmetima za koje ti je potrebna matematika?

e pa na to sam i mislila-ne volEm takve predmete..nije arhitektura za mene definitivno :cry:
neka, crtacu i dalje, bar da nastavim da odusevljavam okolinu :D

...Pa to su paqr ispita samo, stegnes petlju, sednes i odradis to..pa posle toga mogucnosti su neogranicene..ne moras se baviti "suvom" gradjevinskom arhitekturom - mozes dizajnom enterijera, uredjivanjem zelenih povrsina, dizajnom uopste svega i svacega sto ima veze sa arhitekturom...

nemoj da odustajes. nisam htela da te razuverim. za te predmete ces samo malo vise morati da zagrejes stolicu. arhitektura je prelepa, ali nije sve u crtanju. to sam htela da ti kazem. ako te stvarno ineteresuje NE ODUSTAJ! arhitektura je stvarno siroka nauka i mozes se baviti svim i svacim. SRECNO. :D

Hvala ti, ali ja sam na zalost odavno vec upisala fax koji ni nema veze sa crtanjem (Pravni), tako da je sve vec kasno.
Ali to je problem mozda i neinformisanosti i generalno glupih predrasuda.. Ja da sam , dok sam bila u gimnaziji, rekla da hocu arh. , svi bi me spopali "ni slucajno, nema sanse da upises, tamo je matematika teska, itd"
Ima dosta fakulteta gde se trazi crtanje, ali se ja nisam konkretno ni za sta spremala (na cudjenje mojih profesora crtanja :roll: ), a i odmah te odbiju zbog tako malo ljudi koje primaju (recimo na slikarstvo) :cry: Ponekad mi je zao sto je tako ispalo, ali eto , c'est la vie
Eto toliko.. Blago vama arhitektama, imacete divan posao, zelim Vam puno uspeha!!
 
e evo jos jedno potencijalnog arhitekte!
ne znam kad sam se odlucio da cu to da studiram, ali dugo me drzi!
jedini mi je problem crtanje, jer, ne kazem da mi je to losija strana jer uopste ne znam znam li da crtam ili ne, ali se bojim da necu stici da se ispraksam. Yapravo ja sam htio pitati da li neko posjeduje informaciju vezano za pripreme koje se odryavaju na fakultetu. Koliko sam ja cuo, u Novom Sadu to postoji. Pripreme traju oko mjesec dana, srze ih asistenti, i kostaju oko 150 eura. Jako mi je bitno da znam postoje li te pripreme jer ovdje arhitekte naplacuju citavih 500 eura ya dvadeset casova.
 
Ja studiram arhitekturu na BU, i vec sam pri kraju pa mogu bar da kazem da matematika na arhitekturi uopste nije teska...Taj predmet je samo na prvoj godini i sastoji se od osnova matematike (u prevodu, nista teze od matematike koja se uci u gimnaziji). Nezvanicno sam saznala od profesorke matematike sa faxa, da postoji velika mogucnost da uvodjenjem bolonjske deklaracije i reformom fakulteta, od sledece godine matematike vise nece ni biti, ni u kom obliku. Ja sam vec pri kraju studija, pa za mene nista od tih reformi ne vazi, ali ko upise od sledece godine sve ce biti dvostruko lakse...
I jos da dodam , arhitektonski fakultet u beogradu nije samo umetnost. to je zapravo arhitektonsko tehnicki fakultet i stice se zvanje diplomiranog inzinjera arhitekture, a ne samo arhitekte. Pa se stoga i uce mnogi predmeti koji su vezani za inzinjering.
Talenat je vazan, ali nije presudan. Potrebno je dosta truda , vezbe i zelje. Pripreme traju cak i godinu dana kod pojedinih arhitekata, i mogu reci da svi ljudi koji su se pripremali kod takvih sada su na faxu. Pogresno je da se ispit za arhitekturu moze da se spremi za par nedelja. I to vazi i za one najtalentovanije. Da bi se prosao ispit, konkretno mislim na crtanje, potrebno je znanje tehnike, i sve cake koje oni traze, a to se moze nauciti samo uz pripreme, i savete nekog ko zna kako sve to ide.
U svakom slucaju, reformom nastave mnoge stvari ce biti promenjene, i ko je zainteresovan, nikako ne treba da odustaje samo zato sto mozda nema talenta, talenat je samo 10%, sve ostalo je samo i samo rad.
Arhitektura je prelepa nauka, i nikako ne treba odustajati od nje samo zbog nekih predrasuda.
srecno!
 
U vreme kada sam ja upisivala (2000 godine) pripreme su drzali izvesna Marija Bulatovic,Cika Mika i jos neki drugi. Kod njih su pripreme pocinjale u oktobru, i trajele su 10 meseci sve do upisa. Studenti koji su kod njih ucili crtanje su 90% polozili u upisali se, skoro svi na budzet. Cak znam da svi koji su bili kod Marije te godine su se upisali na fax, i svi su bili jako dobro rangirani.
Ali to ne mora da znaci da se u medjuvremenu nesto nije promenilo. Koliko znam pripreme postoje i na faxu ali nisam sigurna da ji je to dobro, znam samo da je jeftinije nego pripreme kod mike i marije. Kada sam ja isla kod Mike 2000, mislim da su cele pripreme kostale oko 750-800 eura (ili DM u to vreme)
U svakom slucaju ako neko od vas zeli da upise arhitekturu sledece godine u julu, najbolje je da pocne u oktobru. Tada su mu sanse najvece.
A sto se tice ovog talenta, da li neko ima talenta ili ne,to zaista ne mora nista da znaci. Pouzdano znam da su se studenti koji su se na prijemnom proslavili kao odlicni crtaci, kasnije jako tesko snasli na faxu sa strucnim predmetima vezanim za inzinjering.
Inace da vas upozorim, juce sam prisustvovala sednici saveta arh. fakulteta u Beogradu, i doneta je odluka da je cena studiranja samofinansirajucih studenata koji se ove godine upisu na prvu godinu 160.000 dinara... Zato potrudite se, i uradite najbolje sto mozete, i upadnite na budzet.SRECNO!
 

Back
Top