Једноставно провокација

Poruka
20.637
http://www.dnevnik.co.yu/node/8479
ЗОРАН ШАНГУТ: Долазимо ради помирења

О намери чланова хрватског Удружења правника „Вуковар 1991“ да у Стајићеву и Бегејцима, на местима где су некада били заробљени држављани Хрватске,

3. октобра поставе спомен-обележја, поново се повела полемика у овдашњој јавности, а Удружење ратних војних инвалида и породица погинулих бораца Србије инсистира на томе да тај чин буде спречен. При томе се чују поруке да би прво требало обележити логоре у Хрватској у којима су страдали Срби, па тек онда омогућити да то буде учињено и у околини Зрењанина. С друге стране, председник Удружења правника „Вуковар 1991“ и један од бивших заробљеника у Стајићеву Зоран Шангут у разговору за „Дневник“ поручује да они долазе с испруженом руком помирења и да ће први подржати намеру Срба да обележе логоре у Хрватској.
После оштрих противљења у српској јавности, да ли сте одустали од идеје да 3. октобра дођете у Стајићево и Бегејце и поставите спомен-обележја?
– Наш циљ је првенствено да дођемо тамо и запалимо свеће у име свих оних који су убијени у тим логорима. Исто тако, жеља нам је да подигнемо спомен-плочу као знак сећања на оно што се догодило и као упозорење на то да се више никада не понови. Мислио сам да су Јасеновац и Аушвиц последње људске срамоте, али су се на овим просторима догодили неки други логори, у којима су људи злостављани и убијани само зато што су другачије мислили, или су друге националности и вероисповести.
Дакле, долазите у Србију 3. октобра?
– Да. Наша је жеља да тада и подигнемо спомен-плочу, али све зависи од грађана Зрењанина, њихових политичких институција, као и полиције Србије.
Плашите ли се за безбедност људи који ће доћи?
– Желим да поручим да долазимо у миру и толеранцији, с руком помирења. Без обзира на то шта одлуче грађани и институције Србије, ја увек наглашавам да осуђујем само оне појединце који су чинили ратне злочине, било да се ради о случају Лора или Стајићево.
Шта ћете урадити уколико вам забране долазак у Србију?
– И једно и друго ће бити медијска вест – да ли су нам дозволили постављање плоче или нису, да ли су нам допустили да запалимо свеће или не. Само ће бити другачија порука. А какву поруку желе да упуте грађани Зрењанина и Србије, то остављамо њима.
Говорило се да је то међудржавно питање. Да ли сте, евентуално, са својом намером упознали председнике Хрватске и Србије Стјепана Месића и Бориса Тадића?
– Ових дана смо с нашим доласком упознали Министарство унутрашњих послова Хрватске, које ће контактирати с МУП-ом Србије. Исто тако, упутићемо писма председницима Месићу и Тадићу.
Да ли би ваше удружење покренуло иницијативу да се и у Хрватској обележе места страдања српског народа?
– Мени би било драго да та иницијатива крене од жртава. Ако жртве Лоре покрену иницијативу да се тај логор обележи, Удружење правника „Вуковар 1991“ ће их подржати. Било би ми, исто тако, драго да жртве Лоре 3. октобра буду у Стајићеву и да нас подрже.
Појединци вас овде сматрају десничарском организацијом?
– Напротив, ми управо и говоримо о доприносу Срба хрватској заједници, култури и држави. Нас подржавају грађани и једне и друге националности, позитивно гледају на оно што радимо, а то је помирење између Хрвата и Срба.
Ж. Балабан

Позлило једном штрајкачу
– Једном од четворо чланова Удружења ратних војних инвалида Србије свих ратова града Зрењанина, који од понедељка штрајкују глађу, јуче је позлило и пребачен је у зрењанински Ургентни центар – рекла је за „Дневник“ председница тог удружења Јованка Павловић, прецизирајући да је у питању Игор Сабо.
Она је најавила да ће чланови овог удружења у суботу, у 10 сати, одржати протест на Тргу Слободе, којем ће се придружити и „саборци из целе Србије“. Ратни инвалиди су, подсетимо, ступили у штрајк глађу, противећи се најављеној посети чланова Удружења правника „Вуковар 1991“ и њиховој намери да у Стајићеву и Бегејцима, на местима где су били логори за држављане Хрватске, поставе спомен-обележја. Уједно, штрајкачи траже смену председника Скупштине града Зрењанина Александра Мартона који је подржао намеру бивших хрватских заробљеника.

Поредити војни затвор у коме је ЈНА држала војне заробљенике са концентрационим логорима је ужасна превара.И још провокативбо прича да долази ради неког помирења? Ккавог бре помирења са грађанима Србије ?
Они треба да се помире са Србима које су протерали из Хрватске и из РСК
Ова особа мора бити перснона нон грата у Србији
 
Poslednja izmena od moderatora:
posto Srbija zvanicno nije ucestvovala u nijednom ratu(reko rahmetli Sloba jos onomad ) , mislim na HR i BiH n,ek se ti veterani mire negde drugde ,mislim kakve veze mi imamo sa njihovim sukobima i mirenjima ?:think:

Vidiš ti to!
Srbija je u stvari ugostila ratne zarobljenike, a ne zatočila!
Pošto nije bila u ratu, nije imala razloga da ikoga liši slobode iz drugih republika!

Jesu nezahvalni ti veterani i bivši logoraši! :D

Umjesto da se zahvale na gostoprimstvu, oni ocrnjuju i spominju nekakve logore, mučenja, ubijanja i šta-ti-ja-znam!
Gomna! :mrgreen:
 
Па Банди то је оно о чему увек причамо ,један затвор за војску која је ратовал против ЈНА
неко проглашава концентрационим логормо,мислим да није страшно било би смешно.Провокација
је покушај дестабилизације политичке ситуације на територији покраине
 
Sve se radi u cilju omalovazavanja srpskih zrtava..izjednacavanja zlocina i sl.podmetanja. Jugoslavija je bila stvarna drzava sa stvarnom vojskom..JNA je imala oficire i vojnike svih nacionalnosti..Ako je bilo zlocina, srpska strana treba da preuzme ono sto je stvarno njeno.

To je isto kao kad bi za Goli otok sada optuzivali Srbiju..to je deo nasledja Jugoslavije..
 
Sve se radi u cilju omalovazavanja srpskih zrtava..izjednacavanja zlocina i sl.podmetanja. Jugoslavija je bila stvarna drzava sa stvarnom vojskom..JNA je imala oficire i vojnike svih nacionalnosti..Ako je bilo zlocina, srpska strana treba da preuzme ono sto je stvarno njeno.

To je isto kao kad bi za Goli otok sada optuzivali Srbiju..to je deo nasledja Jugoslavije..

Trebaš uzeti u obzir i to da je JNA čim je zaratilo očistila svoje redove od gotovo svih Hrvata i Slovenaca. :rtfm:
 
Trebaš uzeti u obzir i to da je JNA čim je zaratilo očistila svoje redove od gotovo svih Hrvata i Slovenaca. :rtfm:
Нетачно !
Вељко Кадијевић секретар за НО
Звонко Јурјевић командант РВ и ПВО
Стане Бровет шеф и координатор свих војних безбедносних служби
 
Vidiš ti to!
Srbija je u stvari ugostila ratne zarobljenike, a ne zatočila!
Pošto nije bila u ratu, nije imala razloga da ikoga liši slobode iz drugih republika!

Jesu nezahvalni ti veterani i bivši logoraši! :D

Umjesto da se zahvale na gostoprimstvu, oni ocrnjuju i spominju nekakve logore, mučenja, ubijanja i šta-ti-ja-znam!
Gomna! :mrgreen:

mislim stavrno brezobrazluk...prve vrste...
inace necu komentarisati ovu temu, posto se bavi vremenom koje ne pamtim bas najbolje
 
На ХРТ стално причају о неким логорима у Србији за време вуковарских и др. операција у сукобима на територији ондашње Републике Хрватске још увек саставног дела СФРЈ. Пошто Хрвати олако користе тешке речи интересује ме по ком основу су то били логори? Да су то стварно били логори у којима су затвореници мучени и убијани као што је то случај са Лором и логорима у БиХ до сада би Наташа Кандић, Соња Бисерко и остале Оливере Ковачевић звониле о томе на сав глас - сигуран сам у то! Такође познајући ондашњу регуларну ЈНА (не мислим на резервисте и остале ТО и сл.) тешко ми је да поверујем да су се они понашали другачије него што то Правило службе налаже. Мислим ратне заробљенике мораш негде да сместиш - тако налажу и правила, уколико се у тим сабирним центрима нису дешавала тежа кршења права затвореника, онда се не може говорити о спомен плочама, а ако их је и било поставити питање реципроцитета, кад тако нешто буде могло у Сплиту (никада п.а.) може и у Србији, и немој те понављати да ми морамо први, нека други мало буду први у нечему!
 
На ХРТ стално причају о неким логорима у Србији за време вуковарских и др. операција у сукобима на територији ондашње Републике Хрватске још увек саставног дела СФРЈ. Пошто Хрвати олако користе тешке речи интересује ме по ком основу су то били логори? Да су то стварно били логори у којима су затвореници мучени и убијани као што је то случај са Лором и логорима у БиХ до сада би Наташа Кандић, Соња Бисерко и остале Оливере Ковачевић звониле о томе на сав глас - сигуран сам у то! Такође познајући ондашњу регуларну ЈНА (не мислим на резервисте и остале ТО и сл.) тешко ми је да поверујем да су се они понашали другачије него што то Правило службе налаже. Мислим ратне заробљенике мораш негде да сместиш - тако налажу и правила, уколико се у тим сабирним центрима нису дешавала тежа кршења права затвореника, онда се не може говорити о спомен плочама, а ако их је и било поставити питање реципроцитета, кад тако нешто буде могло у Сплиту (никада п.а.) може и у Србији, и немој те понављати да ми морамо први, нека други мало буду први у нечему!
Ма просто је!
Ако су ти логори постојали, нека то докажу.

То бар није тешко, јер се таква места не могу сакрити.

Али као и увек, само причају у празно и воде анти-српску пропаганду.
 
Sve je to zato što imamo političare jadnike i paćenike i nije ih briga šta se dešava nego im je samo važno da se nafatiraju para.Inače,vrlo bi lako bilo izaći sa Hrvatima na kraj,zabraniti sve te idiotske provokacije i stopirati gomilu ''poslova'' koji ne donose pare Srbiji nego samo njima.Vrlo brzo bi se oni opametili i prestali da s*** po Srbiji.
 
Ради се о лицима која су извршила оружану побуну против своје земље Југославије, значи ради се о обичним криминалцима који хоће своју злочиначку делатност да оправдају по сваку цену.
Иначе амнестирани су у време прозападног председника владе СРЈ Милана Панића по диктату Америке.
 
Ма просто је!
Ако су ти логори постојали, нека то докажу.

То бар није тешко, јер се таква места не могу сакрити.

Али као и увек, само причају у празно и воде анти-српску пропаганду.

Не па нешто је дефинитивно постојало, али шта је то било искрено не знам! Плашим се да се иза овог крије подвала којом се пуца на много више циљеве. Мислим да су ова господа и тужила Србију због тих "логора" - али искрено немам информација па да не лупам!
Мада да не будем баш много злурад - али искрено мислим да им је много боље што их је ЈНА заробила и повела у своје сабирне центре него да их је оставила територијалцима на "старање"!
 
Мада да не будем баш много злурад - али искрено мислим да им је много боље што их је ЈНА заробила и повела у своје сабирне центре него да их је оставила територијалцима на "старање"!
Otprilike ispada tako.Bolje da su ostali na hrvatskoj teritoriji i onda ko živ ko mrtav.
 
http://www.dnevnik.co.yu/node/8479


Поредити заробљенички логор у коме је ЈНА држала војне заробљенике са концентрационим логорима је ужасна превара.И још провокативбо прича да долази ради неког помирења? Ккавог бре помирења са грађанима Србије ?
Они треба да се помире са Србима које су протерали из Хрватске и из РСК
Ова особа мора бити перснона нон грата у Србији

Стварно ова држава више почела да будали..ко пијан чобанин!!!
Почели убицама Срба да дижу споменик у Србији...невероватно!!!
 
Нетачно !
Вељко Кадијевић секретар за НО
Звонко Јурјевић командант РВ и ПВО
Стане Бровет шеф и координатор свих војних безбедносних служби

To je sami vrh koji je čuvao svoje fotelje i koji je odavno izgubio nacionalnost!
Nemo' se praviš naivan! :per:
 
Koga briga?Po ovim glupostima koje izmišljaju se vidi da na njih kao narod ne treba gubiti vreme.Od svega prave zaveru,cirkus,besmislicu.

Па могло би се рећи Мишони да си у праву .али та болест која их је обузела у мржњи према Србима ,раје ли траје ,ево и овде на форуму пар егземплара који мало мало па истрче са симптомима, шот би реко мој друг никад ја небих туко слабијег од мене него ме увек нападну
 
Ne,nego si ti zaboravio da su se ocistili sami,
stali na stranu ne regularne vojske Hrvatske,
i time pocinili izdaju:rtfm:

Ma šta bih ja bez tebe jevropice! :heart:

Ovako lijepo ne bih ni ja sročio "regularna vojska Hrvatske"! :per:
Kako može biti izdaja kad se netko pridruži regularnoj vojsci svoje zemlje? :dontunderstand:

Inače, da te obavijestim, moj rođeni brat je tada ladno popušio otkaz samo zato jer je Hrvat!
I to u neaktivnoj, rezervnoj jedinici u Beogradu!

Toliko o čišćenju kadrova u JNA! :mrgreen:
 
Па могло би се рећи Мишони да си у праву .али та болест која их је обузела у мржњи према Србима ,раје ли траје ,ево и овде на форуму пар егземплара који мало мало па истрче са симптомима, шот би реко мој друг никад ја небих туко слабијег од мене него ме увек нападну
Nemaju pametnija posla nego da opravdavaju svoje zločine.A zločin nikad nema opravdanje.
 

Back
Top