Suicid - kukavičluk, hrabrost ili nešto treće?

Šta je razlog pomisli na suicid (samoubistvo9

  • Kukavičluk pred životnim izazovima

    glasova: 15 35,7%
  • Hrabrost odluke za oduzimanje sopstvenog života

    glasova: 7 16,7%
  • Nešto treće

    glasova: 20 47,6%
  • Kukavičluk pred životnim izazovima

    glasova: 15 35,7%
  • Hrabrost odluke za oduzimanje sopstvenog života

    glasova: 7 16,7%
  • Nešto treće

    glasova: 20 47,6%

  • Ukupno glasova
    42
  • Anketa je zatvorena .

Arhimedes

Veoma poznat
Poruka
14.988
Da li je Suicid(samoubistvo) kukavičluk pred životnim izazovima; hrabrost donošenja odluke za oduzimanje sopstvenog života; rezultat poremećene psihe u odredjenom trenutku ili...?

Moje izdvojeno mišljenje:
Oni koji su opterećeni mržnjom i prezirom prema sebi, najčešće stvaraju EPP za okolinu, oni u suštini toliko sebe vole da traže da ih i drugi vole istim intenzitetom ako ne i više. I kada postanu svesni neostvarivoog potežu poslednji adut - suicid, kao osvetu bližnjima za neiskazanu ljubav.
 
Počeo sam razmišljati o suicidu jako davno, možda i prije svoje dvadesete godine. Već tada mi ta ideja nametnula kao moguće konačno "rješenje", i nije me više nikad napustila. Kad god se nađem u nekoj teškoj situaciji, a u posljednjih petnaestak burnih godina bilo ih je itekako mnogo, ja vadim tu "ideju" i razmišljam o njoj. Nisam o tome nikad nikom govorio i mislim da ni moji najbliži neznaju ništa o tome. Nekada mi se čini da sam na korak od izvršenja i da bih to mogao učiniti hladno, kao vode se napiti a nekad pomislim u smislu "eto, da sam to juče učinio. danas nebih vidio ovo". Neznam šta više reći. Ideja suicida je valjda i kukavičluk i hrabrost i poremećaj duha u izvjesnom momentu, sve to zajedno. Ima tu vjerovatno i nekog inata i nekog kao "kažnjavanja" neke osobe i ko zna šta sve još.
 
Počeo sam razmišljati o suicidu jako davno, možda i prije svoje dvadesete godine. Već tada mi ta ideja nametnula kao moguće konačno "rješenje", i nije me više nikad napustila. Kad god se nađem u nekoj teškoj situaciji, a u posljednjih petnaestak burnih godina bilo ih je itekako mnogo, ja vadim tu "ideju" i razmišljam o njoj. Nisam o tome nikad nikom govorio i mislim da ni moji najbliži neznaju ništa o tome. Nekada mi se čini da sam na korak od izvršenja i da bih to mogao učiniti hladno, kao vode se napiti a nekad pomislim u smislu "eto, da sam to juče učinio. danas nebih vidio ovo". Neznam šta više reći. Ideja suicida je valjda i kukavičluk i hrabrost i poremećaj duha u izvjesnom momentu, sve to zajedno. Ima tu vjerovatno i nekog inata i nekog kao "kažnjavanja" neke osobe i ko zna šta sve još.

Hrabro, gore...dan po dan...bez "Crnih" misli...
Što da pomišljaš na tako nešto kad je život ionako prekratak...doći će kraj i sam...
Treba uživati u jednostvanim stvarima...kako neko reče, i kad je teško, treba "truditi se živjeti optimalno u neoptimalnim uslovima"
 
Evo jednog primjera. Taj dečko je bio moje godište. Sin jedinac od prilično strogih roditelja. Ipak na njemu nisam nikad primijetio ništa neobično, nikakve depresije, poremećaje, crne misli i mračne priče. Međutim odjednom je nestao. Poslije nekoliko dana je nađen obješen u šumi u blizini svoje kuće. Tu je nađena i neka improvizovana kolibica gdje je on živio tih nekoliko dana a nađen je samo par sati nakon što se objesio. Tada je imao 15 godina, osmi razred i nikad nije razjašnjeno šta je to dijete natjeralo da se ubije. Da li je to bio afekt ili bolesni geni, jer su u prošlosti još tri člana te porodice izvršila samoubistvo.
 
O suicidu nemam formirano misljnje, tako da to necu izneti; ali ima nesto sto je meni bio neki preokret u "gledanju" na suicid.
Srbija je, ili tacnije Jugoslavija, dobila bila na poklon par nosoroga, od neke nesvrstane zemlje. Nosorozi su tada kao i danas bili neverovatno retki, sasvim ugrozena vrsta i toje bio vredan poklon. Medjutim, uslovi u zoo vrtu su bili ocajni i zenka je uginula. Nosorog, muzjak je ostao sam u sasvim neprirodnim uslovima sa zidom ispred sebe, dal kamenim il betonskim zidom, ne znam. On je poceo da se zalece glavom o taj zid. Izmakao bi se koliko je to bilo moguce i onda se zatrci put zida glavom, sve dok nije i on uginuo. Meni je to bilo bas jezivo.
 
Vec sam na temi o hrabrosti veceras nesto napisao. U stvari,preporucio. Nesto,uzgred,proucavam Nicea,a videh u njegovim pismima (to je kod Nicea bitno,mislim zaostavstina) da je cak i on bio umoran od zivota. Cudno,obzirom na njegova dela.
Da se vratim na temu,ali vezano sa napomenom gore - samo stadne zivotinje mogu da izvrse samoubistvo. Covek,u pravom smislu te reci,treba sebe,ako mora,potpuno da potrosi,ili vec,da bude hrabar za borbu- za boljitak ljudskog.Ako sebe zbog toga ne zrtvujemo (ali ne da se ubijem,vec po ceni i da me ubiju),dakle,zbog toga da verujemo,i narocito radimo,da svet treba (naglasak na ovo treba-da) da bude ljudski (dostojan coveka),ako to ne mozemo,necemo,onda smo promasili zivot. A ja verujem da je zivot,ovaj nas,sada i ovde,jedino sto posedujemo. Sa njim i borba.I,naravno,najbitnije - sloboda ! To se ne ostvaruje (sloboda) suicidom,kukaviclukom,samo hrabroscu. Ili,kako bi Nice,bez gornje napomene,rekao - ratnik. To je njegov izraz za hrabrost.
 
Vec sam na temi o hrabrosti veceras nesto napisao. U stvari,preporucio. Nesto,uzgred,proucavam Nicea,a videh u njegovim pismima (to je kod Nicea bitno,mislim zaostavstina) da je cak i on bio umoran od zivota. Cudno,obzirom na njegova dela.

Sta sti ti molim te nasao konzistentno u Niceovim delima. To je zbirka aforizama nastalih na parafrazi Sopenhuaurove filozofije i uz maksimlalnu zloupotrebu pesnickih metafora i poezije uopste.
Sta ti mozes naci konzistentno u Zaraturstri recimo ili u njegovim kasnijim delima. Ima tu niti koja se provlaci kroz metafore i poeziju i koju svako ko poznaje Nicoevog ucitelja moze da prati ali za ostale poput tebe recimo ta nit je skrivena ...bas poput istocnjackih upanisada i slicno. Svako to moze tumaciti kako hoce, tako da me ne cudi sto su se mutitelji vode odmah prilepili za Nicea i na kome neumorno prosipaju svoje mastarije i svoje nebuloze.. Ali ovo nije tema o Niceu tako da se izvinjavam na ovom duzem off topic.

Da se vratim na temu,ali vezano sa napomenom gore - samo stadne zivotinje mogu da izvrse samoubistvo.
Covek,u pravom smislu te reci,treba sebe,ako mora,potpuno da potrosi,ili vec,da bude hrabar za borbu- za boljitak ljudskog.Ako sebe zbog toga ne zrtvujemo (ali ne da se ubijem,vec po ceni i da me ubiju),

A ima li razlike izmedju ubiti se i ici svesno da me drugi ubiju ? :D
I kakav boljitak ljudskog. To je upravo psihologija stada koju si na pocetku osudio. Mozda si nekada video mrave koji naidju na prepreku i skacu u vodu zrtvujuci se, ne bi li od svojih tela napravili most kojim ce preci ostali mravi. Eto mrav se zrtvovao za "mravskost" kao sto ti preporucujes da se neko ko nije pripadnik stada zrtvuje za ljudskost. Protivurecnost na pocetku tako da ostalo necu ni da citam. :D
 
Sta sti ti molim te nasao konzistentno u Niceovim delima. To je zbirka aforizama nastalih na parafrazi Sopenhuaurove filozofije i uz maksimlalnu zloupotrebu pesnickih metafora i poezije uopste.
Sta ti mozes naci konzistentno u Zaraturstri recimo ili u njegovim kasnijim delima. Ima tu niti koja se provlaci kroz metafore i poeziju i koju svako ko poznaje Nicoevog ucitelja moze da prati ali za ostale poput tebe recimo ta nit je skrivena ...bas poput istocnjackih upanisada i slicno. Svako to moze tumaciti kako hoce, tako da me ne cudi sto su se mutitelji vode odmah prilepili za Nicea i na kome neumorno prosipaju svoje mastarije i svoje nebuloze.. Ali ovo nije tema o Niceu tako da se izvinjavam na ovom duzem off topic.



A ima li razlike izmedju ubiti se i ici svesno da me drugi ubiju ? :D
I kakav boljitak ljudskog. To je upravo psihologija stada koju si na pocetku osudio. Mozda si nekada video mrave koji naidju na prepreku i skacu u vodu zrtvujuci se, ne bi li od svojih tela napravili most kojim ce preci ostali mravi. Eto mrav se zrtvovao za "mravskost" kao sto ti preporucujes da se neko ko nije pripadnik stada zrtvuje za ljudskost. Protivurecnost na pocetku tako da ostalo necu ni da citam. :D

Kao po obicaju,ja tebe ne razumem. Sta ti znaci to konzistentno,mislim (obzirom da volis strane reci,hajde i ja cu) u kom kontekstu (L.contextus) si to meni rekao?
To sto ti lupas za Nicea da je to zbirka parafraze Sopenhauera,vac sam negde tebi oko toga odgovorio.
Ja za razliku od tebe,ne pravim sabrana dela na "Krstarici",pa zbog toga ne mogu i necu samog sebe da citiram.
U pravu si da ovde ne treba da pricamo o Niceu,ali opet mi je jasno da si daleko od toga da ga poznajes.Kao stari metafizicar,jasno mi je sto forsiras "Rodjenje tragedije..",ali mi nije jasno kako "Zaratustru" bas nisi shvatio.
Ti zapravo,da se drzimo teme,sada,nemas hrabrosti da priznas da na poznajes Niceova dela.
Jos gore,ako poznajes Sopenhauera,valjda bi trebao zagovarati suicid ? Valjda. A tu treba hrabrosti.
A,oko ovoga sto si me shvatio da hocu da me ubiju (gle,koja bi to budala htela,a mislim da me ne drzis za budalu),to je prosto praksa.Pretili mi i gubitkom posla i glave.Sad,glavu jos uvek nosim.Mislim,zbog hrabrosti.
A,to sto je tebi nepoznata filozofija uspravnog hoda,dakle,humanisticka,koja veruje u mogucnost ljudskog,novuma,promene,itd...ne mogu ti pomoci.
Kada nemas hrabrosti za tu filozofiju - idi pogrbljen,tacnije,pomodno savijen !
 
Smatram da svako kom pocne da se mota po glavi takva ideja treba da trazi pomoc lekara.

Neznam, možda potcjenjujem našu psihijatriju. Uopšte se nerazumijem u tu oblast medicine, ali sam jako skeptičan kada je u pitanju neka pomoć psihijatara. Na koji način on pomogne bolesniku? Tako što mu pričom otvori neke nove vidike pa tako ovaj shvati kako je sve do tada bio u velikoj zabludi ali od sada zna na koji način treba razmišljati tako da više neće biti problema? Ili će ga nakljukati nekim antidepresivima od kojih će jako brzo postati zavisan i ostaće na njima do kraja života, a da li će "bolest" biti izliječena pitanje je.
 
Neznam, možda potcjenjujem našu psihijatriju. Uopšte se nerazumijem u tu oblast medicine, ali sam jako skeptičan kada je u pitanju neka pomoć psihijatara. Na koji način on pomogne bolesniku? Tako što mu pričom otvori neke nove vidike pa tako ovaj shvati kako je sve do tada bio u velikoj zabludi ali od sada zna na koji način treba razmišljati tako da više neće biti problema? Ili će ga nakljukati nekim antidepresivima od kojih će jako brzo postati zavisan i ostaće na njima do kraja života, a da li će "bolest" biti izliječena pitanje je.
Ti ocigledno negog zezas ili provociras..
 
Ako su ti namere iskrene ( usta sumnjam ) zaista bi trebalo da se obratis psihijatru.

Pa daj pojasni to malo. Najlakše je nekog proglasiti za ludog. Predoči mi gdje to griješim. Ukaži mi na moje zablude. Objasni mi šta bi to trebalo činitii a šta ne. Uostalom kakve bih ja to skrivene i neiskrene namjere mogao imati prema ljudima sakrivenim iza svojih nickova koje nikada u životu neću sresti ni upoznati. Pa barem ovdje možemo biti iskreni.
 
Pa daj pojasni to malo. Najlakše je nekog proglasiti za ludog. Predoči mi gdje to griješim. Ukaži mi na moje zablude. Objasni mi šta bi to trebalo činitii a šta ne. Uostalom kakve bih ja to skrivene i neiskrene namjere mogao imati prema ljudima sakrivenim iza svojih nickova koje nikada u životu neću sresti ni upoznati. Pa barem ovdje možemo biti iskreni.
Gresis ,daleko od toga da sam pomislio da si lud. Problem je sto se nisi obratio na pravo mesto za tvoje probleme. To sto ti neko drugarski kaze da se obratis psihijatru ne znaci da te je dijagnozirao, vec da te upucuje na osobu koja ce ti pomoci da prebrodis krizu.
Moj ti je ali zaista iskreni savet,da se obratis prvo svom lekaru, i on ca ti sigurno pomoci.
 
Da li je Suicid(samoubistvo) kukavičluk pred životnim izazovima; hrabrost donošenja odluke za oduzimanje sopstvenog života; rezultat poremećene psihe u odredjenom trenutku ili...?

Moje izdvojeno mišljenje:
Oni koji su opterećeni mržnjom i prezirom prema sebi, najčešće stvaraju EPP za okolinu, oni u suštini toliko sebe vole da traže da ih i drugi vole istim intenzitetom ako ne i više. I kada postanu svesni neostvarivoog potežu poslednji adut - suicid, kao osvetu bližnjima za neiskazanu ljubav.

Ja mislim d aje to velika hrabrost. Ne mogu reci da podrzavam sucid, ali on nije samo uslovljen spoljasnjim faktorima, vec i hormonskom strukturom, ali i genetskom (pr. porodica Hemingvej) Opet, u ovom genetskom, moze biti da ljudi pod uticajem svojih "predaka" vide to kao izlaz.
EPP za okolinu rade oni na "Brankovom mostu" i onaj na "Gazeli", zbog kog je blokiran bio ceo grad. Da sam bila tamo ja bih ga skroz podrzala da se ubije. Taj se ne bi ubio. ;)
(A ovo je samo moje licno razocaranje: Na, zalost!)
 
Neznam, možda potcjenjujem našu psihijatriju. Uopšte se nerazumijem u tu oblast medicine, ali sam jako skeptičan kada je u pitanju neka pomoć psihijatara. Na koji način on pomogne bolesniku? Tako što mu pričom otvori neke nove vidike pa tako ovaj shvati kako je sve do tada bio u velikoj zabludi ali od sada zna na koji način treba razmišljati tako da više neće biti problema? Ili će ga nakljukati nekim antidepresivima od kojih će jako brzo postati zavisan i ostaće na njima do kraja života, a da li će "bolest" biti izliječena pitanje je.

Ni ja se ne razumem, al da nesto kazem :lol:
Imala sam vise puta priliku da cujem kako se lekari zale na neuslovnost, na to da je previse pacijenata na jednog lekara, pa i njihova obucavanja i napredovanja u struci su verovatno problem zbog finansija, pa i oni trpe sve ono sto trpi citav narod i verovatno i to ima uticaja na njihov rad, nisu svemocni sigurno.
Ali, samo obracanje za pomoc jeste vazno kada covek uoci da postoji neki problem.
Jednom sam na primer imala priliku da cujem od lekara da postoje slucajevi depresije koji se medikamentima mogu izleciti za deset dana i da se simptomi vise nikada ne ponove. Kako sam razumela, postoje razni oblici depresije, pa sad, pitanje je i da li je depresija posebna bolest ili je prateca pojava nekih drugih oboljenja.
Ova tema zaista pre upada u psihijatriju, podforum zdravlje.
Jer, na primer, desava se da samoubistvo izvrse i deca, a tu nema govora o nekom epp i slicno. Oni koji prave epp nikada se ne ubiju, bez ako se to slucajno ne desi.
 

Back
Top