Leteci automobili

John Locke

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
140
U skorasnjem broju magazina SAT Plus sam citao o pokusajima da se napravi leteci automobil, postoje izvesni uspesni i neuspesni prototipi koji kostaju 200.000 evra i vise. Otvaram ovu temu ovde a ne na Automobilizmu zato sto mislim da je leteca komponenta tih masina vaznija i slozenija od automobilske. Nesto sam razmisljao ako hoce da naprave takvu spravu, zasto izmisljaju toplu vodu, jednostavnije je napraviti helikopter koji ce se moci voziti drumovima i ulicama, nego automobil koji ce moci leteti. Helikopter, a ne avion, zbog VTOL koje je jako potrebno nekom takvom futuristickom vozilu. Moja je ideja prosta, dakle manji danashnji helikopter bi se mogao kretati putevima ukoliko bi imao mehanizam za sklapanje glavne elise, a ako funkcionise na recimo F/A-18 sklapanje krila, trebalo bi funkcionisati i sklapanje elise na helikopteru. Tockovi i vesanje ne bi trebali biti problem da se razviju, jedino sto mi se cini kao problem je teziste helikoptera, ono je, ispravite me ako gresim vrlo visoko(jer je motor helikoptera gore pri vrhu) i gurnuto pozadi(zbog repa), sto bi negativno uticalo na stabilnost tog vozila kao automobila. Takodje me zanima ako ne zna podatak o potrosnji goriva jednog helikoptera, cisto zbog ekonomicnosti takvog nekog vozila(verujem da bi se na duze distance pokazalo ekonomicnijim).

Eto, podelio sam sa vama neka razmisljanja(citaj mastanja) a vi ako imate neke komentare, predloge, pitanja samo izvolite. Dobrodosle su mi i informacije o sajtovima gde mogu naci nesto o o ovome, posto me je stvar bas zainteresovala.
 
Poslednja izmena:
Citao sam to isto,a i nekada u starom auto-magazinu je bilo tekstova na tu temu.
Ovo o cemu pricas je ostvarivo,to da imas i automobil i letjelicu u jednom,samo je pitanje koliko je realno upotrebljivo u drumskom i vazdusnom saobracaju.
Mislim da je veci problem organizovati takav kombinovani saobracaj i da je to najveca prepreka takvim idejama,veca od ideje da se napravi takvo vozilo.
Ne vjerujem da ce u dogledno vrijeme to moci funkcionisati sem u nekim pojedinacnim slucajevima.
Do tada: mali avion,motorni zmaj i sl.
 
Citao sam to isto,a i nekada u starom auto-magazinu je bilo tekstova na tu temu.
Ovo o cemu pricas je ostvarivo,to da imas i automobil i letjelicu u jednom,samo je pitanje koliko je realno upotrebljivo u drumskom i vazdusnom saobracaju.
Mislim da je veci problem organizovati takav kombinovani saobracaj i da je to najveca prepreka takvim idejama,veca od ideje da se napravi takvo vozilo.
Ne vjerujem da ce u dogledno vrijeme to moci funkcionisati sem u nekim pojedinacnim slucajevima.
Do tada: mali avion,motorni zmaj i sl.

Ja to zamisljam da bi gradski saobracaj bio organizovan normalno, drumski, dok bi medjugradski saobracaj bio organizovan vazdusno. Dakle, vozas se po gradu i hoces da ides recimo za Crnu Goru, odes do heliodroma izvan grada, transformises vozilo i letis kao helikopter do heliodroma u Budvi, tu opet transformises vozilo u drumsko i dalje kao auto. Problem je kao sto kazes organizacija takvog saobracaja, narocito ovog vazdusnog(ne moze svaka budala rukovati helikopterom). To bi se mozda u daljoj buducnosti moglo resiti tako sto bi upravljanje tim helikopterom preuzeo kompjuter, pri cemu bi i kontrola leta bila automatizovana kompjuterski(putanje helikoptera, brzine, bi odredjivao centralni kompjuter u kontroli leta). Deluje kao naucna fantstika, ali verujem da ce bar deo postati stvarnost u buducnosti. Mislim da bi prednosti takvih sistema bili manje saobracajnih nesreca a i postoji isplativost u zemljama velikih po povrsini kao sto su Rusija, SAD, Kanada, Kina jer ne bi morali da odrzavaju ogromnu putnu mrezu u slabije naseljenim podrucjima. Drugi problem je potrosnja goriva, potraznja za iskljuchivo kerozinom bi otisla u nebesa, tako da bez nekog drugog izvora napajanja energijom za vazduhoplove, sve ove je prilicno nemoguce.
 
Mislim da si otisao bas daleko.Vjerovatno ce to jednog dana biti i moguce,ali taj dan bas i nije blizu.
Velike zemlje poput ovih koje si nabrojao,vec sada funkcionisu sa jako velikim brojem ultra lakih i malih aviona i to je tamo sasvim normalno tako da ljudi u udaljenim dijelovima zemlje,svakako vec imaju svoj vlastiti prevoz.
Moje misljenje je da velike kompanije ovako nesto nece "dozvoliti" u buducnosti,barem ne u vecem obimu.
Stose goriva tice,nije obavezan kerozin,postoje klasicni atmosferski motori koji bi mogli pokretati takva vozila,a oni mogu da trose vec danas gas,vodonik i sl.,ali odoh i ja daleko.
Mali ultralaki avioni sada nisu toliko skupi i mislim da je za sada to ipak najpovoljnija varijanta,poletis sa livade,sletis gdje stignes i super.
 
Mislim da si otisao bas daleko.Vjerovatno ce to jednog dana biti i moguce,ali taj dan bas i nije blizu.
Velike zemlje poput ovih koje si nabrojao,vec sada funkcionisu sa jako velikim brojem ultra lakih i malih aviona i to je tamo sasvim normalno tako da ljudi u udaljenim dijelovima zemlje,svakako vec imaju svoj vlastiti prevoz.
Moje misljenje je da velike kompanije ovako nesto nece "dozvoliti" u buducnosti,barem ne u vecem obimu.
Stose goriva tice,nije obavezan kerozin,postoje klasicni atmosferski motori koji bi mogli pokretati takva vozila,a oni mogu da trose vec danas gas,vodonik i sl.,ali odoh i ja daleko.
Mali ultralaki avioni sada nisu toliko skupi i mislim da je za sada to ipak najpovoljnija varijanta,poletis sa livade,sletis gdje stignes i super.
Apsolutno se slažem, u skorijoj budućnosti nam slede tek hibridna vozila, a leteća tek kroz nekoliko decenija. Ako i toliko.
 
@Bagudina, Dust

Kad bi braci Rajt pokazali F-22 ili A-380, sta mislite kako bi reagovali? A proslo je samo 100 godina. Za ovo sto ja pisem nece proci ni 50 godina, samo ako se pokaze volja za tim. Za to uopste nije potrebno mnogo revolucionarnih izuma, sve se moze realizovati uz mnogo pre svega rada a ne pameti. Za ovakve stvari postoje vise ekonomska ogranicenja nego tehnoloska. Ako ste na to mislili, onda se slazem.
 
Avioni,kao ovi sto si ih naveo,nisu u sustini puno odmakli od vremena brace Rajt.Jesu tehnoloski puno napredniji,ali mislim da sustinski nisu puno odmakli.I dalje lete po istim principima,i to se ne moze promijeniti,i dalje im je potrebna pista za poci i doci,potrebno im je gorivo da bi letjeli itd.
A sto se tice ostvarenja kombinacije letjelica-automobil,siguran sam da je vec sada ostvarivo ili ostvareno vec...ali jednostavno jos nije vrijeme za to.
Kao sto sam rekao,mali avioni,pa helikopter sa kojim mozes da poletis i sletis skoro gdje god pozelis...Sve je to tu nadohvat ruke.

Nego,otisli smo skroz od osnovne tvoje ideje,da li je ostvarivo ili ne ?
Sigurno da jeste.
 
@Bagudina

Naravno da su slicni avioni brace Rajt i A380, zakoni fizike su tu i oni se ne menjaju, ali ipak je trebalo izmisliti mlazni motor zatim fly by wire pa VTOL(Harier) i mnogo sitnijih tehnologija bez kojih avijacija danas ne bi bila tu gde jeste. Za ove letece avione/helikoptere sam uveren da nije potrebno izmisljati nista epohalno, samo primeniti vec postojece tehnologije avijacije, automibilizma i informatike.
 

Back
Top