pomoc oko kupovine Pc-ja

kennedy_bakircioglu

Aktivan član
Poruka
1.368
cao momci
treba da kupim neki komp
jer mi se stari laptop napio vode :)

posto se ne razumijem mnogo u hardver, treba mi pomoc od vas

konfiguracija je " international gaming turnir delta ' 09"( shtogod to znacilo) :)

MSI SAM2 K9A2GM-F
V3/740 + HD2100 + SB700/2600HT/DDR II
800MHZ / PCI - E / vga onboard 256 MB / 7.1 ch / GLAN
AMD Athlon X2 7850 black edition box 2.8 Ghz
kingston KVR 2GB DDR2
Caviar Blue 320 GB, 3 Gb/s, 16 MB Cache, 7200 RPM
MSI ATI R4650/PCI-E 2.0/600MHZ/1GHZ 1 GB
DDR II /128 bit/ DirectX
10.1/HDMI/DVI/HDCP/HDTV R/CF
SONYECOPT DVDRW
LG Monitor 22 ''
ATX midi tower


ovako, ja pojma nemam sta je gore graficka, sto je procesor, sto je memorija :)
komp mi treba za igrice, internet, filmove, nikakav previse komplikovan posao
cijena ovoga gore je 400 eura (bez misha, tastature i zvucnika)
i volio bi da mi traje par godina, da ne moram da mjenjam djelove svake malo

1. koji se od dijelova iz gornje konfiguracije mogu mjenjati? ( mislim, da nije integrisano )
2. mogu li za ovu konfiguraciju iskoristim Hard disk iz toshibinog laptopa koji je crko? :)
(jer mi je na njega milijardu slika filmova dokumenata)
3. jel cijena ok za ovu konfiguraciju?
4. hvala unaprijed za pomoc
ostale konfiguracije su:
a. blue 365 eura
b. magic 465 eura
c. gamer 595 eura
d. phenom 830 eura
e. quad 935 eura
 
Za tih 400 eura moze mnogo bolje. Prvo sa tim racunarom na tom 22" monitoru se neces naigrati, jer graficka je isuvise slaba za novije igre na 1680x1050. Ploca mi se ne svidja ni malo, procesor i moze proci, ali sad imamo nove Athlon II procesore koji su mnogo bolji. Da ne duzim pricu, ne znam gdje kupujes, ali evo ti jedna konfa iz BG prodavnice.
Mislim da ces morati koji euro da das preko 400, a da ne bi kasnije zalio sto to nisi uradio, jer za tih par eura ces da dobijes daleko kvalitetniju konfu od te koju si ti sastavio...
Procesor
AMD Athlon II X2 240, 2.80GHz, 64bit Box
Cena: 4.810 din.

Matične ploče
GigaByte M720-US3
Cena: 4.920 din.

Memorije
2GB DDR2 KingMax, PC1066
Cena: 2.990 din.

Grafičke kartice
Sapphire ATI 4770, 512MB DDR5
Cena: 9.090 din.

DVD+RW
DVD+-RW Samsung SH-S223B/BEBE
Cena: 1.820 din.

Kućista
LC Power ATX Midi Tower, 914B, 550W 12cm fan (kuciste sa napajanjem)
Cena: 5.130 din.

Hard diskovi
320GB WD, SATA2, 7200rpm, 16MB
Cena: 3.640 din.
Ukupna cena: 32.400 din.

Znaci ostaje ti samo monitor da sebi nadjes. Ova graficka koju sam ti stavio je puno puno bolja od one gore 4650, i moci ce skoro sve sadasnje igre na max da gura, a i buduce ce ici glatko, samo sa malo smanjenim detaljima....
 
U pravu ste da je bolje za HDD (uzgred i pitanje koji je proizvodjac i oznaka tog HDD?), a 4850 je bolja grafick par procenata od 4770. E sad samo ne znam da li ima jos tog Gainwarda po toj cijeni, ja ga nesto nisam vidjao. A i dosta se ljudi zalilo da je vece temp. i da je kuler dosta glasan...

Maticna ploca
MSI SAM2 K9A2GM-F
V3/740 + HD2100 + SB700/2600HT/DDR II
800MHZ / PCI - E / vga onboard 256 MB / 7.1 ch / GLAN

Procesor
AMD Athlon X2 7850 black edition box 2.8 Ghz

DDR memorija
kingston KVR 2GB DDR2

HDD
Caviar Blue 320 GB, 3 Gb/s, 16 MB Cache, 7200 RPM

Graficka karta
MSI ATI R4650/PCI-E 2.0/600MHZ/1GHZ 1 GB
DDR II /128 bit/ DirectX
10.1/HDMI/DVI/HDCP/HDTV R/CF

DVD RW
SONYECOPT DVDRW

Monitor
LG Monitor 22 ''

Kuciste
ATX midi tower
 
richa, dodao bih samo HDD od 3900 dinara 640gb.
ja sam mislio da uzmem neki eksterni hard disk
tako da bi mi 640 GB i nije toliko potrebno
a i ja sam malerozan pa mi stvari nonstop crkavaju
pa bi sve bitne dokumente, kao i filmove drzao na eksterni
jel to ok?
ima i graficka ati 4850 512ddr3 za 7000 din po snazi je ista kao 4770 , samo gainward ima za te pare
ova graficka koju predlazete je 512 a ona koju sam ja napisao je 1 Gb
ja sam mislio da je bolje kad ima vishe? :)
sta onda mislis da
zamjenim maticnu plocu
graficku kartu
i memorijsku ?
a ovo ostalo da ostavim?
u stvari, jel uopste moguce praviti takve izmjene na vec sastavljenim konfiguracijama? :)
jel ta vasa graficka dobra za 22"monitor ?

PS. ja sam iz Kotora
konkurencija je manja
pa su i cijene malo vece, pretpostavljam

PS.2. hvala vam svima sto odgovarate na moja smaracka pitanja :)

PS.3. jedina igra koju sam igrao na kompu, a igram je od 96 godine je Fudbal menadzer, za koju mi i ne treba neka grafika, ali , zlu ne trebalo, neka se nadje :) ako me uvati zelja da odigram nesto
 
ja sam mislio da uzmem neki eksterni hard disk
tako da bi mi 640 GB i nije toliko potrebno
a i ja sam malerozan pa mi stvari nonstop crkavaju
pa bi sve bitne dokumente, kao i filmove drzao na eksterni
jel to ok?

ova graficka koju predlazete je 512 a ona koju sam ja napisao je 1 Gb
ja sam mislio da je bolje kad ima vishe? :)

sta onda mislis da
zamjenim maticnu plocu
graficku kartu
i memorijsku ?
a ovo ostalo da ostavim?
u stvari, jel uopste moguce praviti takve izmjene na vec sastavljenim konfiguracijama? :)
jel ta vasa graficka dobra za 22"monitor ?

PS. ja sam iz Kotora
konkurencija je manja
pa su i cijene malo vece, pretpostavljam

PS.2. hvala vam svima sto odgovarate na moja smaracka pitanja :)

PS.3. jedina igra koju sam igrao na kompu, a igram je od 96 godine je Fudbal menadzer, za koju mi i ne treba neka grafika, ali , zlu ne trebalo, neka se nadje :) ako me uvati zelja da odigram nesto

Za ovo prvo sam odluci, ako mislis da ti ne treba 640gb onda uzmi manje. A to za drzati podatke je pametno, ali opet je najbitnije praviti back up svih bitnih dokumenata.
Ovo drugo nije tacno, jer na grafickoj koju si ti nasao tih 1GB ne znaci apsolutno nista, cak je za nju previse i 512 MB jer ona to ne moze iskoristiti.
Za trce mislim da nije moguce praviti izmjene na vec sastavljenim konfama. Moj ti je prijedlog da napises ove komponente sto sam ti ja predlozio, pa odes u neku firmu i provjeris kakve su cijene i sta imaju od toga, kao i da vidis sta ti oni nude u zamjenu ako nemaju nesto....

PS. Ako mozes posalji mi link od prodavnice u kojoj si planirao kupiti pa da vidim sta bi se moglo sastaviti...
 
Moj ti je prijedlog da napises ove komponente sto sam ti ja predlozio, pa odes u neku firmu i provjeris kakve su cijene i sta imaju od toga, kao i da vidis sta ti oni nude u zamjenu ako nemaju nesto....

PS. Ako mozes posalji mi link od prodavnice u kojoj si planirao kupiti pa da vidim sta bi se moglo sastaviti...

imaju neki vebsajt ali ga nisu apdejtovali dugo
zato sam otisao kod njih jutros sa ovom konfiguracijom koju si mi ti napravio i rekao im da mi probaju sastavit to ili nesto slicno

e ovako:

ploca
asus M4A78 PRO, AM3/AM2+/AM2, 780G/SB700,HT3 5200/4800, DD
(oni ne rade sa GigaByte-om koji si predlozio)

procesor
AMD athlon II X2 240 BOX 2.8 ghZ

memorija
Kingston KVR 2G DDR2 800 CL5

hard
WD Caviar Blue 320 GB, 3 Gb/s, 16 MB cache, 7200 RPM

graficka
MSI nVIDIA N9600GT/600MHZ/1400MHZ , 512 MB DDR III

monitor
viewsonic VA2216w 22"

ova konfiguracija bi bila 500 eura + externi hard+ UPS

kako ti se cini?
 
imaju neki vebsajt ali ga nisu apdejtovali dugo
zato sam otisao kod njih jutros sa ovom konfiguracijom koju si mi ti napravio i rekao im da mi probaju sastavit to ili nesto slicno

e ovako:

ploca
asus M4A78 PRO, AM3/AM2+/AM2, 780G/SB700,HT3 5200/4800, DD
(oni ne rade sa GigaByte-om koji si predlozio)

procesor
AMD athlon II X2 240 BOX 2.8 ghZ

memorija
Kingston KVR 2G DDR2 800 CL5

hard
WD Caviar Blue 320 GB, 3 Gb/s, 16 MB cache, 7200 RPM

graficka
MSI nVIDIA N9600GT/600MHZ/1400MHZ , 512 MB DDR III

monitor
viewsonic VA2216w 22"

ova konfiguracija bi bila 500 eura + externi hard+ UPS

kako ti se cini?

Nije to lose, ali ta nVidia 9600 graficka je slabija od one ati 4770, a trosi vise struje. Samim tim, nije ju preporucljivo stavljati na kinesko napajanje.
Dakle ili vidi imaju li 4770 ili uzmi neko brendirano napajanje od 450W i vise.
Ali ako samo igras menadzer onda bi ti posao zavrsilia i ATI 4670 512MB DDR3, a ona moze i na kineza. A moze u manjim rezolucijama da pogura i neku malo jacu igru...
Sam odluci sta ti treba od graficke, a ovo ostalo moze da prodje...
 
Nije to lose, ali ta nVidia 9600 graficka je slabija od one ati 4770, a trosi vise struje. Samim tim, nije ju preporucljivo stavljati na kinesko napajanje.
Dakle ili vidi imaju li 4770 ili uzmi neko brendirano napajanje od 450W i vise.
Ali ako samo igras menadzer onda bi ti posao zavrsilia i ATI 4670 512MB DDR3, a ona moze i na kineza. A moze u manjim rezolucijama da pogura i neku malo jacu igru...
Sam odluci sta ti treba od graficke, a ovo ostalo moze da prodje...

kako sve ovo znas covece? :)
pa necu samo menadzera, ako kupim bolji komp :)
ocu da probam i Battlefield, Total war i neki fudbal i tako to
znachi, da po svaku cijenu insistiram na ati 4770?
a valja li ati R4850?
jel puno 500 eura ili je to ok?
 
kako sve ovo znas covece? :)
pa necu samo menadzera, ako kupim bolji komp :)
ocu da probam i Battlefield, Total war i neki fudbal i tako to
znachi, da po svaku cijenu insistiram na ati 4770?
a valja li ati R4850?
jel puno 500 eura ili je to ok?

Iskustvo....
Naravno da je bolje ako si u mogucnosti da uzmes bolju graficku kartu. Ati 4850 je bolja od svih do sada navedenih, doduse od 4770 je bolja u prosjeku nekih 5%, tako da slobodno nju mozes da uzmes. Ali strogo pazi da uzmes dobro brendirano napajanje jer 4850 je poprilican potrosac. Moze recimo Lc Power od 550W koje je oko nekih 30-tak eura, to je neki minimum. Ti najbolje znas da li ti je puno 500eura.

Najbolje sto se tice graficke je da sacekas ove nove sa DX 11, za koji dan se trebaju naci u prodaji,
uzmes neku najacu za 90 evra i sa 1GB DDR 5 memorije,

Grijesis.... DX11 ati kartice su vec u prodaji... I za sada imaju samo dva modela, koje je ati zvanicno i izbacio. Za slabije modele ces se nacekati, vjerujem da za najmanje mjesec i po dana necemo dobiti neki model 5670 ili 5770... A cijene pomenutih 5850 i 5870 su 24.892 din odnosno 35.476 din .... Ali su i zvijeri...

PS. Slobodno uzmi 4850, ali strogo vodi racuna da ne uzmes neko krs napajanje. Sa tom karticom ces sve sadasnje igre igrati veoma glatko. Govorim iz iskustva jer i sam je posjedujem...
 
Možeš da se osloniš na richu i njegove savete, kennedy. Meni je mnogo pomogao letos kad sam kupovao komp. ;)

ova graficka koju predlazete je 512 a ona koju sam ja napisao je 1 Gb
ja sam mislio da je bolje kad ima vishe? :)

Ne, količina memorije ne mora da bude presudna. Važan je i takt i još par drugih stvari, a i da pored onog DDR bude što veći broj (nek me isprave ako grešim). Moja grafička, recimo, ima 512MB memorije ali i GDDR5, i nosi se sa igrama bolje nego što bi se nosile neke druge grafe od 1GB.

Nego, kad ste već spomenuli DX 11: kad zaživi Windows 7, koji podržava jedanaesticu, da li će biti moguće dodati u crossfire mod grafičku sa DX 11 pored grafičke sa DX 10.1 i igrati igre u DX 11 modu? Ili će obe grafičke morati da podržavaju DX 11?
 
Možeš da se osloniš na richu i njegove savete, kennedy. Meni je mnogo pomogao letos kad sam kupovao komp. ;)



Ne, količina memorije ne mora da bude presudna. Važan je i takt i još par drugih stvari, a i da pored onog DDR bude što veći broj (nek me isprave ako grešim). Moja grafička, recimo, ima 512MB memorije ali i GDDR5, i nosi se sa igrama bolje nego što bi se nosile neke druge grafe od 1GB.

Nego, kad ste već spomenuli DX 11: kad zaživi Windows 7, koji podržava jedanaesticu, da li će biti moguće dodati u crossfire mod grafičku sa DX 11 pored grafičke sa DX 10.1 i igrati igre u DX 11 modu? Ili će obe grafičke morati da podržavaju DX 11?

Nije to bitno da li je DX11 ili DX10.1.... Bitno je da je isti graficki cip sto kod ove dvije genracije nije slucaj... Dakle ne moze...

PS. Kako sluzi masina, da li si zadovoljan???
 
Znači, ako sam dobro razumeo, obe grafe moraju da podržavaju DX 11 da može da se igra u tom modu. :(

Dobro, nema veze, sigurno će proći još dosta vremena dok DX 11 ne postane rasprostranjen. Do tada ću na Windows 7 da pržim igre na 10.1 (mada sam čuo da nema neke velike razlike između 10 i 10.1?).

A imam i nešto da te pitam u vezi sa DirectX-om, ali to ću ti poslati na PP.

Dobro me služi komp, grafika u igrama je sjajna, mada uz par nedostataka... recimo u GTA IV su senke malo čudne... ili neki predmeti, kao kante za đubre, u daljini znaju da budu štraftaste ili na kockice, pa tek kad im se približim to nestane. A ni operacije na samom kompu, s obzirom da je u njemu trojezgarni procesor, nisu mnogo brže... na primer kad režem disk ili ekstraktujem neki veliki RAR fajl, druge aplikacije će i dalje biti spore kao i sa starim procesorom. Ali ako zažmurim na te nedostatke, mogu da kažem da me dobro služi.
 
Ne razumem zasto kada kupujete racunar najmanje para dajete na maticnu plocu kad je to osnovna komponenta,takodje sve predlozene su krsine od maticnih ploca!Richa ti je dao dobar predlog osim maticne,da se ja pitam ulozio bi vise para u maticnu,bar jedno 100 evra ! Bolje jos pristedi 50 evra i kupi Asus M4A79XTD EVO!
Podrzava sve procesore, najnoviji cipset i miran si par godina!
 
Ne razumem zasto kada kupujete racunar najmanje para dajete na maticnu plocu kad je to osnovna komponenta,takodje sve predlozene su krsine od maticnih ploca!Richa ti je dao dobar predlog osim maticne,da se ja pitam ulozio bi vise para u maticnu,bar jedno 100 evra ! Bolje jos pristedi 50 evra i kupi Asus M4A79XTD EVO!
Podrzava sve procesore, najnoviji cipset i miran si par godina!

Realno njemu ta ploca i ne treba, kao ni vecini prosjecnih korisnika. Pola opcija i mogucnosti koje ta ploca ima nekom prosjecnom korisniku nikad nece zatrebati. Tako da nije stvar izvaliti se 100 eura i reci e imam to to i to, a nikad to ne iskoristiti....O stabilnosti necu da raspravljam jer 90% novijih ploca rijetko ima nekih problema...
 
Imam ja jedno pitanje.. Sta na amd-ovim procesorima oznacava BOX? Totalno je glupo ali ubih se trazeci i ne nadoh.. :)

BOX = originalno pakovanje sa kulerom

BULK = pakovanje bez kulera ,mala kutija

isto je i sa grafichkim kartama,plochama....itd

BULK = neoriginalno pakovanje , grafichka u kesi bez dodatne opreme (kablova itd) ili plocha u nekoj obicnoj kutiji samo sa potrebnim kablovima

Razlike u kvalitetu nema osim manjka opreme...
 
Ha cu ti napisati moju konfiguraciju. Platio sam je 43k bez kucista pre 2 meseca.

Procesor: AMD Phenom II XII 3.1ghz
Graficka: Gainward ATI 4850 DDR3 512mb
Memorija: 2x2gb Transcend 1333mhz DDR3
Maticna: ne secam se oznake, mrzi me da trazim
Hard: Hitachi 1TB
Kuciste: Cooler Master HAF922
 
Ha cu ti napisati moju konfiguraciju. Platio sam je 43k bez kucista pre 2 meseca.

Procesor: AMD Phenom II XII 3.1ghz
Graficka: Gainward ATI 4850 DDR3 512mb
Memorija: 2x2gb Transcend 1333mhz DDR3
Maticna: ne secam se oznake, mrzi me da trazim
Hard: Hitachi 1TB
Kuciste: Cooler Master HAF922

Ako si ovih 5 komponenti platio 43k, onda si mogao i bolje da prodjes i sa uzmes recimo X3 procesor ili bolju graficku. U sustini nije to lose...
Procesor ti je Phenom II X2 550 koji kosta nesto vise od 7k RSD i bolji je nego ovaj sto sam mu ja predlozio, ali je i skuplji oko 3k RSD...
 

Back
Top