Nestasan macak

mikole

Zainteresovan član
Poruka
290
Imam petomesecnog macka. . Ne smem da ga pustim na terasu jer zivimo na sedmom spratu, i strah me je da ne padne. Posto je sve veci i prepredeniji cesto mi smugne i imam osecaj da ce svakog trenutka da skoci za nekim golubom ili vrapcom.Ni prozor u sobi u kojoj je ne smem da otvorim. Zivim u strahu za bezbednost svog miljenika. :cao:
 
Imam petomesecnog macka. . Ne smem da ga pustim na terasu jer zivimo na sedmom spratu, i strah me je da ne padne. Posto je sve veci i prepredeniji cesto mi smugne i imam osecaj da ce svakog trenutka da skoci za nekim golubom ili vrapcom.Ni prozor u sobi u kojoj je ne smem da otvorim. Zivim u strahu za bezbednost svog miljenika. :cao:

Pa dobro . I sta s' tim ? Kakve to veze ima sa patikama za mali fudbal ?
 
Imam petomesecnog macka. . Ne smem da ga pustim na terasu jer zivimo na sedmom spratu, i strah me je da ne padne. Posto je sve veci i prepredeniji cesto mi smugne i imam osecaj da ce svakog trenutka da skoci za nekim golubom ili vrapcom.Ni prozor u sobi u kojoj je ne smem da otvorim. Zivim u strahu za bezbednost svog miljenika. :cao:

Stavi rešetke ili metalnu mrežu na prozor.
Terasu ogradi žicom kao da praviš golubarnik.
Budi sigurna da će skočiti za vrapcem ili golubom. :rtfm:
 
Terasu nemam, ali da imam morala bih da osmislim kako da je zastaklim, ogradim. Prozore na kojima je macama dozvoljeno da izadju sam ogradila tako dobro (tj. majstor :D) da one imaju svoju terasu, bukvalno. Jedine u kuci :lol:. Ako ne zastitis terasu/prozor vrlo je moguce ispadanje, a kidisanje na ptice im je jedna od omiljenijih zabava :D.
 
Ne znam da li ti je miljenik sterilisan, to je prvi preduslov za macka da ne luduje. Ovaj moj je sterilisan sa 6 meseci i dosta je miran, mirniji je od macke. Isto imam terasu kao ti, i pustam ih najnormalnije, nikad nisu skocili ni pali. U principu, macke ne skacu s terasa, nemaju samoubilacke nagone :lol:, a prilicno dobro umeju da procene visinu, tj. udaljenost tla od tacke gde se nalaze, tako da ne moras da se brines da ce skociti. Po meni, veci problem od terase predstavlja sims na prozoru, ili ako je terasa koncipirana tako da maca ne moze direktno sa terase da vidi na kojoj je visini vec mora da skoci na ogradu da bi skapirala gde se nalazi - a to rade jer su radoznale - jer se cesto desava da se oklizne, a kako je sims, tj. ograda u najvecem broju slucajeva od metala, ne postoji nacin da se noktima zadrzi i tako padnu. Ne znam gde zivis, ali ako si u Bg-u, mozes u Pet centru da kupis mreze bas za tu svrhu, da ogradis prozor ili terasu kako maca ne bi mogla da se pentra pa ni da padne.
 
Mačka ima veliku sposobnost prilagođavanja, čak i na veoma ograničen prostor, ali morate imati u vidu da ona sama određuje svoju teritoriju.
Treba poštovati njen teritorijalni instikt, a istovremeno je naučiti da ona poštuje vas.
Zabranite joj da svoje instikte ispoljava tako što dojuri čim vidi otvoreni prozor ili vrata terase...i odvojite malo vremena da se poigrate s njom kako bi ste zadovoljili njenu potrebu za fizičkim aktivnostima.
Mački nedostaju podsticaji i fizička aktivnost, što kod nje može izazvati dosadu i naterati je da pravi gluposti. Morate shvatiti da joj je potreban izlazak napolju, naravno uz vašu nadglednost. Napolju postoje svi uslovi da zadovolji svoj istraživački duh i svoj lovački instikt. Štaviše, može da se bavi svim aktivnostima koje su joj potrebne, da trči, da se vere po drveću i da lovi, što je sprečava da bude frustrirana i da se dosađuje a samim tim i da joj padne na pamet da skoči s terase.
 
Mačka je radoznala životinja i ne možete joj ići protiv prirode, najviše vole da se popnu negde i gledaju dole.

Kad se mačka popne na prozor ili slično mesto odakle može pasti ne treba nikada ići prema njoj već je pozvati ili namamiti hranom. Ma koliko bile vešte bile na kraju se desi ono što ne bi ste voleli.
Ko živi na visini većoj od drugog sprata....treba da nabavi mrežu i zatvori terasu.
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li ti je miljenik sterilisan, to je prvi preduslov za macka da ne luduje. Ovaj moj je sterilisan sa 6 meseci i dosta je miran, mirniji je od macke. Isto imam terasu kao ti, i pustam ih najnormalnije, nikad nisu skocili ni pali. U principu, macke ne skacu s terasa, nemaju samoubilacke nagone :lol:, a prilicno dobro umeju da procene visinu, tj. udaljenost tla od tacke gde se nalaze, tako da ne moras da se brines da ce skociti. Po meni, veci problem od terase predstavlja sims na prozoru, ili ako je terasa koncipirana tako da maca ne moze direktno sa terase da vidi na kojoj je visini vec mora da skoci na ogradu da bi skapirala gde se nalazi - a to rade jer su radoznale - jer se cesto desava da se oklizne, a kako je sims, tj. ograda u najvecem broju slucajeva od metala, ne postoji nacin da se noktima zadrzi i tako padnu. Ne znam gde zivis, ali ako si u Bg-u, mozes u Pet centru da kupis mreze bas za tu svrhu, da ogradis prozor ili terasu kako maca ne bi mogla da se pentra pa ni da padne.

Macak jos nije sterilisan, planiram, ali cekam da poraste jos malo. Moja terasa je ogromna i ima betonsku zardinjeru celom sirinom. On se popne u zardinjeru i viri dole. Koliku povrsinu moze da prekrije ta mreza?
 

Prilozi

  • DSC_0079.jpg
    DSC_0079.jpg
    27,1 KB · Pregleda: 13
Vodim ga na povodcu svakog dana po pola sata napolje. Setamo po parku. Malo se u pocetku plasio ali nasla sam miran kutak za nase setnje. Problem je u tome sto on stalno hoce napolje a ja nemam bas uvek vremena. Sto duze ostajemo napolju on bi hteo jos vise.:D
 
Imam petomesecnog macka. . Ne smem da ga pustim na terasu jer zivimo na sedmom spratu, i strah me je da ne padne. Posto je sve veci i prepredeniji cesto mi smugne i imam osecaj da ce svakog trenutka da skoci za nekim golubom ili vrapcom.Ni prozor u sobi u kojoj je ne smem da otvorim. Zivim u strahu za bezbednost svog miljenika. :cao:

и ја. само што имам 3 ком
2 од по 1 год и 1 од 8
не пуштам их на терасу
ни на прозор. велики је то посао
 
Vodim ga na povodcu svakog dana po pola sata napolje. Setamo po parku. Malo se u pocetku plasio ali nasla sam miran kutak za nase setnje. Problem je u tome sto on stalno hoce napolje a ja nemam bas uvek vremena. Sto duze ostajemo napolju on bi hteo jos vise.:D

Onda se više igraj sa njim. Posveti pažnju njegovim fizičkim aktivnostima.
 
Onda se više igraj sa njim. Posveti pažnju njegovim fizičkim aktivnostima.

On je bas neumoran. Stalno trci po kuci i dok trci rezi i udara u zidove, vrata i u sve nasta naleti. Napolju dok je na povodcu vuce me tako jako i ja moram da trcim za njim. Jednom prilikom mi je istrgao povodac iz ruke i popeo se na drvo. Naravno povodac se zamotao o granu a on ni makac. Morala sam da zamolim komsiju da se popne na drvo da ga skine. :heart:
 
svaka cast na setnji? kako se navikao? kako se ponasa? : )
ja sam se dosta razmisljala da li da pocnem da setam gasu,ali je on vec veliki i sumnjam da bi se lako navikao na povodac
 
svaka cast na setnji? kako se navikao? kako se ponasa? : )
ja sam se dosta razmisljala da li da pocnem da setam gasu,ali je on vec veliki i sumnjam da bi se lako navikao na povodac

Kao jako malom sam mu stavljala povodac da vuce po kuci. U pocetku se plasio dok se povodac vuce za njim ali se navikao. Posle sam ga iznosila napolje i drzala ga u narucju, da se malo razgleda okolinu. Kad ga spustim na zemlju uvek je trcao ka zgradi ili bi se uspentarao na drvo (pripazi da ti se ne popne na drvo sa sve povodca, kao meni. Morala sam da molim komsiju da se popenje na drvo sa ga skine).U pocetku se plasio mojih koraka iza sebe. Sada ima sest meseci i svakodnevno u setnji prelazimo velike deonice. Problem je sto kod nas ima dosta kucica lutalica pa moze da bude problema. Macke od 6-10 meseci su najbolje za ucenje. Pokusaj. Srecno:bye:
 
Ljudi u mojoj okolini (malogradjanskoj i zatucanoj) proglasili su me ludacom zato sto setam macka na povodcu. Mene to nije briga jer od tih ljudi nista lepo ne mogu da dozivim a moj mali pufnasti ljubimac mi pruza mnogo srece i ljubavi. Vazno je da smo srecni i on i ja. On za vreme setnje a ja kad umoran dodje kuci pa se izvrne da spava:heart:
 

Prilozi

  • DSC02252.jpg
    DSC02252.jpg
    35,2 KB · Pregleda: 12
Ljudi u mojoj okolini (malogradjanskoj i zatucanoj) proglasili su me ludacom zato sto setam macka na povodcu. Mene to nije briga jer od tih ljudi nista lepo ne mogu da dozivim a moj mali pufnasti ljubimac mi pruza mnogo srece i ljubavi. Vazno je da smo srecni i on i ja. On za vreme setnje a ja kad umoran dodje kuci pa se izvrne da spava:heart:

Draga ne nerviraj se.
Većina "ljudi" životinje i ne smatra živim dušama, pa one koji se brinu o njima nazivaju ludim.

p.s. mnogo ti je lep mačak..
 
Ma, i ja to sebi kazem ali me nervira sto se sasaptavaju meni iza ledja i smeju mi se. Macak jeste lep ali je malo debeo. Ne izgleda zato sto je mlad ali ima naslage sala na stomacicu. Nemam srca da mu smanjim hranu. Cinijica mu je uvek puna. Znam da kad ga budem sterilisala moram da ga stavim na dijetu.
 
Ma, i ja to sebi kazem ali me nervira sto se sasaptavaju meni iza ledja i smeju mi se. Macak jeste lep ali je malo debeo. Ne izgleda zato sto je mlad ali ima naslage sala na stomacicu. Nemam srca da mu smanjim hranu. Cinijica mu je uvek puna. Znam da kad ga budem sterilisala moram da ga stavim na dijetu.

Njavažnije da je tvoj ljubimac zadovoljan, ljudi mogu svašta da pričaju i ništa nemaju od toga.
Mačori se ne sterilišu već kastriraju, draga.
 
Ma, i ja to sebi kazem ali me nervira sto se sasaptavaju meni iza ledja i smeju mi se. Macak jeste lep ali je malo debeo. Ne izgleda zato sto je mlad ali ima naslage sala na stomacicu. Nemam srca da mu smanjim hranu. Cinijica mu je uvek puna. Znam da kad ga budem sterilisala moram da ga stavim na dijetu.
Možda i nećeš morati. On je mlad i nije navikao da po čitave dane lunja u potraži za macama a nema vremena za jelo, tako da mu se život neće ni malo promeniti. Mislim da mu se neće manjati ni navike u ishrani. Doduše, naš vet je nešto spominjao da treba smanjiti kalcijum u ishrani, ali za tako mladog mačka mislim da bi to bilo kontraproduktivno. Ipak on još treba da raste.
 
Cital sam da se posl kastracije mora smanjiti htana za 20% jer onda nema neke enzima koje razgradjuju hranu. Moguce je da je to zbog kalcijuma. Moja macak se sest messeci ima 5kg a poprilicno je kratak. Mislim da je i sad malko debeo. Citala sam neke studije da vlasnici kucnih ljubimaca ubijaju svoje ljubimce zbog prevelike ljubavi prema njima, jer im ne mogu ograniciti hranu, pa se oko srca skupljaju velike naslage sala, koje im smetaju za normalan zivot. Znam da je moj macak malad, za tako nesto, ali ga posmatram dok trci. Lako se zadise, legne i isplazi jezik.
 
Cital sam da se posl kastracije mora smanjiti htana za 20% jer onda nema neke enzima koje razgradjuju hranu. Moguce je da je to zbog kalcijuma. Moja macak se sest messeci ima 5kg a poprilicno je kratak. Mislim da je i sad malko debeo. Citala sam neke studije da vlasnici kucnih ljubimaca ubijaju svoje ljubimce zbog prevelike ljubavi prema njima, jer im ne mogu ograniciti hranu, pa se oko srca skupljaju velike naslage sala, koje im smetaju za normalan zivot. Znam da je moj macak malad, za tako nesto, ali ga posmatram dok trci. Lako se zadise, legne i isplazi jezik.

Nabavi mu društvo ili se intenzivno igraj sa njim po pola sata svakog dana i ne moraš da brineš o ovome.
 

Back
Top