Hedonizam

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Saliery_78:
Zanima me Vase misljenje u kojoj meri su ljudi koji Vas okruzuju prihvatili hedonizam?

ljudi oko mene nemaju blage veze o hedonizmu ... onako kakvim ga ja gledam - tiho uzivanje u stvarima oko sebe.
ali su zato prihvatili svaku vrstu uzasnog preterivanja u svemu ... kad pitam nekog svojih godina sta je za njega dobar provod, uzivanje, za njega je to "naliti se, naduvati, iskakati se, nayebati se, ismejati se ..."
to vec nije hedonizam :)
 
Keeper:
"naliti se, naduvati, iskakati se, nayebati se, ismejati se ..."
to vec nije hedonizam :)
O samoj definiciji hedonizma nema potrebe raspravljati, jer hedonizam je doktrina koja kaže da je duhovno i telesno zadovoljstvo i sreća zapravo životni cilj.

Dakle, ako neko uživa u tome da se napije, i to ga ispunjava srećom, i to stalno radi, on jeste hedonista iako iz perspektive nekog drugog napijanje nije nikakav izvor uživanja.

Dakle, hedonizam je relativna kategorija. Možda neki australijski Aboridžin uživa u jedenju svežih belih crva sa drveta i sebe smatra pravim hedonistom u tom smislu jer ih jede koliko god i kad god poželi, iako prosečnog Evropljanina to ne bi bog zna kako usrećilo.
 
Sizif:
O samoj definiciji hedonizma nema potrebe raspravljati, jer hedonizam je doktrina koja kaže da je duhovno i telesno zadovoljstvo i sreća zapravo životni cilj.

Dakle, ako neko uživa u tome da se napije, i to ga ispunjava srećom, i to stalno radi, on jeste hedonista iako iz perspektive nekog drugog napijanje nije nikakav izvor uživanja.

Dakle, hedonizam je relativna kategorija. Možda neki australijski Aboridžin uživa u jedenju svežih belih crva sa drveta i sebe smatra pravim hedonistom u tom smislu jer ih jede koliko god i kad god poželi, iako prosečnog Evropljanina to ne bi bog zna kako usrećilo.

OK, hedonizam je zaista relativna kategorija, to stoji. ali rekao bih da negde postoji granica izmedju nechega shto je hedonizam i nesto sto nije.
napijanje, npr.
spomenuo si hedonistu kojeg napijanje ispunjava srecom :shock: OK, ali gde to ima? da to nije vec preterivanje? da to nije nesto drugo, a ne hedonizam?
kao sto kazes, hedonizam je doktrina u kojoj je duhovna i telesna sreca zivotni cilj. ima li ikakve srece i uzivanja u nalivanju, naduvavanju i drogiranju? konzument takvih stvari ce reci da ima. ali koje je to uzivanje kad su ti duh i telo van tebe? kakva je to "duhovna i telesna sreca" ? ... meni to lici ne na svesno, zdravo i prirodno uzivanje, vec na uzivanje u nesvesnosti, koje vuce koren iz covekove nemoci da bude sa sobom, pa "uziva" kad je van sebe. a to je jedna vrsta neprirodnog uzivanja koje ja ne bih svrstavao pod "hedonizam" ...

mislim, samo sam hteo neku granicu da podvucem :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top