WAREZ sajtovi

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sajtovi koji distribuisu nelegalni softver ili informacije o skidanju zastita sa komercijalnog softvera...

Nesigurni - zato sto moral osoba koje tako nesto prave i odrzavaju nije veci od nivoa paramecijuma, pa samim tim nije im nikakav problem da uz ono sto 'nude' nakace brdo trojanaca, virusa i cega vec...

Izbegavati u sirokom luku...
 
Incognito:
Sajtovi koji distribuisu nelegalni softver ili informacije o skidanju zastita sa komercijalnog softvera...

Nesigurni - zato sto moral osoba koje tako nesto prave i odrzavaju nije veci od nivoa paramecijuma, pa samim tim nije im nikakav problem da uz ono sto 'nude' nakace brdo trojanaca, virusa i cega vec...

Izbegavati u sirokom luku...

Da, da, i ti hoces da mi verujemo da ti koristis sve legalne programe, da si licno dao 800 e za windows XP, 600 e za Office, da nikada nisi krekovao nijedno igricu (ili uopste da si pokrenuo nelegalnu kopiju), da nikada u zivotu nisi gledao film na DiVX-u (koji su takodje nelegalni) nego da si kao svaki posteni gradjanin kupio DVD, da nikada nisi ubacio neki serijal u program da ga registrujes, jer te mozda, ali samo mozda nerviraju oni baneri koji prate mnoge takozvane “freeware" programe, ili je nekom shareware programu istekao "rok trajanja".
Mozda I nisi, mozda ti koristis Linux, Open Office…. I sve ostale free cource programe, mozda gledas sve filmove u bioskopu posto za njih posteno platis... ako je tako ja ti skidam kapu! Ja jednostavno ne mogu tako, ali to je moj.... zivot.
 
DabaMAN:
Da, da, i ti hoces da mi verujemo da ti koristis sve legalne programe, da si licno dao 800 e za windows XP, 600 e za Office, da nikada nisi krekovao nijedno igricu (ili uopste da si pokrenuo nelegalnu kopiju), da nikada u zivotu nisi gledao film na DiVX-u (koji su takodje nelegalni) nego da si kao svaki posteni gradjanin kupio DVD, da nikada nisi ubacio neki serijal u program da ga registrujes, jer te mozda, ali samo mozda nerviraju oni baneri koji prate mnoge takozvane “freeware" programe, ili je nekom shareware programu istekao "rok trajanja".
Mozda I nisi, mozda ti koristis Linux, Open Office…. I sve ostale free cource programe, mozda gledas sve filmove u bioskopu posto za njih posteno platis... ako je tako ja ti skidam kapu! Ja jednostavno ne mogu tako, ali to je moj.... zivot.

Mozes da verujes ako hoces, ako neces - ne moras, uopste nemam nameru da ti dokazujem koji i kakav softver koristim (mada sam svojevremeno hteo da organizujem razgledanje kompjutera bez nelegalnog softvera i da naplacujem pa da i nesto zaradim na nevernim Tomama)...

Da, jesam platio za Windows XP (i to tek krajem prosle godine kad sam poceo da ga koristim jer moj novi hardver je tesko radio sa Windows-om 98SE koji sam kupio par godina pre toga), ali ne 800€ (k'o te izlagao, upgrade XP Professional kosta 180€, ceo 280€, a mogao si da ga dobijes u 'pretprodaji' za 85€, odnosno oko 65€ uz novu konfiguraciju kod firmi) ravno 176€ (placalo se u dinarima a evro je malo bio skocio). Kod nas je jos uvek povlascena cena - cena upgrade-a za koji dobijes celu verziju, po ceni od 180€.

Office ne koristim, OpenOffice.org (a ranije sam koristio StarOffice dok je jos bio besplatan) je sasvim dovoljan za sve sto mi ikad moze zatrebati u tom domenu.

Igricu jesam krekovao pre nekih 7-8 godina kad nisam ni znao za legalni/nelegalni softver. Kad sam saznao, vec sam odavno prestao da se igram. Inace, kupio sam par originala 'za razonodu': Broken Sword, Grim Fandango, Baldur's Gate i Neverwinter Nights, sto je ujedno i sve od igara sto posedujem i sto me interesuje. A da, zaboravio sam i Elder's Scrolls 3: Morrowind koji mi je dosao uz graficku karticu.

Sto se DivX-a tice, imam ih par. Ali ne zbog nelegalnosti vec zato sto ne zelim da ostecujem svoje DVD-ove kad ih gledam na TV-u (DivX daje isti kvalitet slike kad se pusti na TV-u, a ja cuvam DVD originale od ostecenja). Uostalom, to sam isto uradio i sa svojim muzickim CD-ovima - prebacio u OggVorbis i time cuvam originale... Licna kopija je dozvoljena po svim copyright zakonima (cak i softverskim ako izuzmemo Microsoft). Uglavnom kupim DVD filma tek nakon sto odgledam isti u bioskopu i procenim da li bi zeleo da ga imam u licnoj kolekciji. Tako da naravno nemam 1000 DVD-a, vec samo 10-ak probranih filmova koji su mi 'prirasli srcu'. Evo, jedini DivX koji posedujem 'nelegalno' (mada mislim da sam ga odplatio jer sam odgledao isti film bar 5 puta u bioskopu) je Dogma - ne zato sto ne zelim da kupim DVD, vec zato sto ne mogu isti da nadjem. Cak sam bio porucio isti preko jednog sajta i nikad mi nije stigao. Ako zna neko informaciju gde mogu da kupim DVD Dogma za nas region, molim da mi je dostavi.

Sto se nelegalnih seriala tice, mislim da sam par puta u zivotu koristio to, ali to se odnosi na vreme kad zaista nisam mogao da nadjem originale, ili nisam ni znao da isti postoje.

Inace, koristim i Linux i BSD, koristim na njima i besplatne i komercijane programe, i jos mi nije pala kapa s' glave...

A to opravdanje 'ja zivim u jadnoj, bednoj i nikakvoj siromasnoj zemlji pa zato se bavim kriminalom' pricaj nekome drugom... Niko u svetu ne kupuje 10 filmova mesecno, vec jedan, ali legalan. Isto vazi za muzicke diskove itd. Ne moze me niko ubediti da ako je mogao da kupi kompjuter od 1000€ da bi igrao igrice na njemu, ne moze da izdvoji 20-40€ da kupi neku igricu... Warez je cist kriminal, i nema opravdanja za isti...

A ako mislite da cete nastetiti 'zlocinackoj firmi', recimo Microsoft-u, tako sto im necete platiti za softver - grdno se varate. Prvo cete nastetiti meni jer cu ja platiti visesturko skuplje za softver kako bih otplatio vase nelegalne kopije jer ce firma podignuti cenu da pokrije gubitke u pirateriji. Posle toga nanosite stetu sami sebi - ne placate porez na iste stvari, pa samim tim drzava gubi novac - a sto manje novca u budzetu to slabija drzava, a to se direktno odbija o ledja gradjana iste...

Dakle vi meni stetite na 2 nacina (a da ne pominjem i da sam sam software developer pa mi i na 3 nacin kradete hleb iz usta) i ocekujete da vas razumem???

I ja bih voleo da vozim Ferrari, ali kako nemam para za takvo zadovoljstvo, ja cu sebe podmiriti necim za sta imam - to sto bih ja zeleo nesto nije opravdanje da ukradem to isto. Ima brdo substituta skupog softvera po povoljnijim cenama (ili cak besplatni) pa pocnite sa njima... A kad pocnete od toga da zaradjujete novac, iskoristite isti da unapredite svoje alate a ne da potrosite isti u kafani...

Hocete u Evropu? Pa dok tako razmisljate niste dorasli ni predgradju Azerjbedzana...
 
wow bas si to lepo napisao imam samo jedno pitanje u vezi onih serijskih brojeva? Kako nisi zano da postoje originali pa si morao da uneses serijski broj u trial verziju? :wink: By the way svaka cast ja nikad ne bih dao 200€ za windows kad znam da za te pare mogu da kupim npr. odlicnu graficku! :wink:
 
Hmmmm... '94-e sam imao 12 godina i tek pocinjao sa kompjuterima... To je bilo doba najvece inflacije, piraterije i poremecenog sistema vrednosti, i ozbiljno nisam imao pojma da neki softver kosta... Serijske brojeve koji su dolazili uz programe sam dozivljavao kao deo programa... Uostalom u to vreme mnogo programa je dolazilo i bez zastite, ili vec sa uklonjenom zastitom...

Tako da jesam koristio par godina pirateriju, sto ne znaci da je ispravno...

A placam za sve sto koristim... Kad naucite da je i softver sastavni deo racunara i da to isto vredi, i da treba neko da plati ljude koji pisu taj softver, i da je kompjuter samo gomila silicijuma, bakra i PVC-a bez softvera, onda mozda i shvatite zasto se to treba platiti... Sta ce ti graficka kartica ako nemas softver koji ce je pokrenuti?

A windows bi bio daleko manje od 180€ kad ne bi bilo piraterije, jer bi se troskovi proizvodnje (i planirana zarada kompanije) delile na daleko veci broj ljudi pa bi bio pristupacan... Ovako, ja moram da platim nekoliko puta vecu cenu kako bih pokrio vas nekoliko koji taj softver ne platite...
 
Kuliraža čoveče,

Veruj mi da imam par miliona $ ja bih i dalje koristio warez sajtove.Nekako mi je slađe kad kao mislim da sam ih prešao.
:shock: Šalim se naravno.Neko je uložio silni trud da bi napravio taj program i treba mu platiti za to. :arrow:Znam kako bi meni bilo da napravim neki program i da mi ga pirati unovće :arrow:
Pre neki dan sam kupio poštom CD Hackerski Handbook, i toliko mi se napatilo trojanaca da je to strašno a ni programe koje sam dobio ne znam da ih koristim tako da veća šteta nego korist.Nego ubacuju mnogo kojekakvih # ovi warez sajtovi pa sam poceo i njih da izbegavam.A bogami i sistemi zaštite su sve bolji i bolji.Imaju neki programi za koje ne postoji crack,serial i ostalo već možeš da ih downloaduješ tek kad platiš(MP3Dancer naprimer).
Pozdrav 8)
 
Incognito:
Hmmmm... '94-e sam imao 12 godina i tek pocinjao sa kompjuterima... To je bilo doba najvece inflacije, piraterije i poremecenog sistema vrednosti, i ozbiljno nisam imao pojma da neki softver kosta... Serijske brojeve koji su dolazili uz programe sam dozivljavao kao deo programa... Uostalom u to vreme mnogo programa je dolazilo i bez zastite, ili vec sa uklonjenom zastitom...

Tako da jesam koristio par godina pirateriju, sto ne znaci da je ispravno...

A placam za sve sto koristim... Kad naucite da je i softver sastavni deo racunara i da to isto vredi, i da treba neko da plati ljude koji pisu taj softver, i da je kompjuter samo gomila silicijuma, bakra i PVC-a bez softvera, onda mozda i shvatite zasto se to treba platiti... Sta ce ti graficka kartica ako nemas softver koji ce je pokrenuti?

A windows bi bio daleko manje od 180€ kad ne bi bilo piraterije, jer bi se troskovi proizvodnje (i planirana zarada kompanije) delile na daleko veci broj ljudi pa bi bio pristupacan... Ovako, ja moram da platim nekoliko puta vecu cenu kako bih pokrio vas nekoliko koji taj softver ne platite...

Svaka cast Incognito.
Znam da ovde nemamo dovoljno para ni za zivot a kamoli za sve programe koje bi da nabavimo. Piratstvo zato i cveta. Ali to je samo jedna strana medalje.
Druga strana je da sam se nagledao racunara, na kojima sam video 99% programa koji se ne koriste uopste, ali "da se nadje". Ljudi prosto ne umeju da odrede sta im zapravo treba a sta ne.
Ako nadju Corel 12 za dzabe, "sto da ga ne instalisem", ako nadju bilo sta novu verziju, nek se nadje... Na kraju zavrse sa gomilom insatlisanih stvari, koje im nisu potrebne ili jos cesce, koje ni ne znaju da upotrebljavaju, jer se time ne bave.
Vidjao sam ljude koji koriste Corel za pregledanje slika raznih grafickih formata :(
Excel sam gledao kako koriste za pisanje pisama i izracun kursa dinara
...
Jesmo u procepu, nema para a programi skupi. Medjutim, nije sve u tome, ima gomila besplatnih programa, gde se moze naci skoro sve sto je prosecnom korisniku potrebno (za pisanje, unakrsne tabele, graficki program..)

Prosle godine, kada sam posetio prijatelja u Londonu, bez razmisljanja sam poneo par igrica za prijateljevog sina. Zaprepastio sam se za momenat, kada je decko (11 godina), sve crveneci, odbio poklon - "pa to su piratske verzije.." A po ocima sam mu video da bi ruku dao za igricu, koja maltene jos nije izasla na njihovom trzistu. I vratio sam CD-ove, pa se debelo zamislio.
Svest o takvim stvarima se gradi, ne moze dekretom.
Ali, sa druge strane, ne mozemo ljudi u Evropu (sta god to znacilo), ako ne postujemo sve, autorska prava na primer.

Znam da ce mnogi da me pljuju sada (nema se para, mrski zapad, itd) ali to je stvarnost, koju moramo prihvatiti..
Ja Boga molim da mi neko u inostranstvu mazne program i instalise ga bez mog znanja, ne bih morao vise da radim... Zbog toga programe i ne stitim nesto posebno, ko je ozbiljan, kontaktirace me, ko nije, vremeom ce morati, a onda... - Bahami :)
 
Ako je program zaista dobar i ako vam zaista i treba onda nije u redu ne platiti ga. Problem nastaje kad hocete da `probate` trial verziju programa koji nije full - mozda tada postoji opravdanje.
Znate onaj vic kad je haker dosao kod Svetog Petra a ovaj ga pitao da izabere gde ce: u Raj ili Pakao. Sveti Petar ga pustio da pogleda kako izgleda i jedan i drugi i Haker izabere Pakao jer mu se ucinio zanimljiviji. Posle par dana kad je dosao da se zali ovaj mu je odgovorio ``Da ali ono ti je bila samo Demo verzija``
Ja sam neke programe koje sam imala (dok su se ovde `legalno` prodavali pirati) kasnije kupila iako sam mogla da koristim nelegalne.
 
Ok, neko koristi legalan software zato sto moze sebi to da priusti, zato sto oseca moralnu odgovornost, zato sto posao zahtevao da koristi legalan software...Individualna stvar....
I to nema nikakve veze sa time , sto kaze inco _ " I vi hocete u Evropu"....Koja bre crna evropa covece...Pogledaj samo gradski prevoz, i indiji je bolji...Kada dovozis stranca sa aerodroma, prvo sto ugledas prilazeci gradu je kuca na zgradi?!?!?! a nekoliko stotina metara dalje--pijacu u centru grada!!!
Itd itd itd...Koja bre crna evropa...Ako malo bolje razmislish i saberesh sve cinjenice------u tu evropu ce uci nasha deca--------mozda....
Sto se tice warez siteova----pa jbga, ako nisi pametan naravno da ces pokupiti trojana/ ili neko drugo cudoviste...
Uostalom, da " nekom " ne odgovara da postoje warez,crack itd siteovi, oni ne bi ni postojali....Tu prvenstveno mislim na one najvece koji godinama funkcionishu ( astalavista,cracks.ws itd....)
Tako da je suvishna prica ( vishe ) o tome da li neko koristi legalan/nelegalan software.....
 
Warez rulz bre...

Nema nista sladje nego kada ukucas serial iz generatora i kada ti se program srdacno zahvali sto si ga registrovao :)

Inace u mom kompu ima par programa koji su legalni i to su sve freeware :)
 
To o 40% nelegalnog softvera u USA datira iz '95-e godine. Poslednja istrazivanja kazuju da ima oko 20%.

Ali fazon je sto tih 20% nije 20% instaliranog softvera, vec 20% ljudi ima poneki nelegalni program (u sta ulaze i shareware programi kojima je istekao Trial period a nisu uninstalirani bez obzira sto ne mogu da se koriste). Sto se kompanija tice, 99.99% kompanija koristi legalni softver...

Srbija, po istrazivanju iz 2001 poseduje 95% nelegalnog softvera od SVEG instaliranog softvera. A preko 60% kompanija koristi totalno nelegalni softver.

Pa sad ti vidi...
 
Inco, brate, smori ga ti...
reci mi jedan razlog zasto bi platio gomilu novca za program, koji cu da upotrebim jedanput, mozda i drugi put????
osim toga zasto su onda izmislili grafit >dzaba ste krecili :twisted:
 
BMaster:
Slusaj ja kad bih imao pare verovatno bi jedno 30% mog software-a bilo legalno! Ali ovako nema sanse! Jedino imam Tomb Raider 2 i Turok 2 origineale!

Hmmmm, a sta ce ti onda softver, pogotovo komercijalni?

Ako ti ne umes da iskoristis racunar da zaradis pare za njegov softver, onda komercijalni softver i nije namenjen tebi...
 
Citajuci sve vase tekstove dosao sam do par zakljucaka koji mogu da budu i OK a i ne moraju.. I sam sam kao i sada ponekad zavisno od prilike priznajem koristim pirateriju ali sam se definitivno uvjerio da je original ORIGINAL i za to mislim da nema potrebe da se raspravlja.. Znaci moje iskustvo je sam WIN XP pro.. Imam sada vise od 10 razlicitih CD sa WIN XP pro ali samo jedan od njih je besprekoran i to onaj koji sam dobio ORIGINAL od prijatelja iz inostranstva.. Sa ovim XP do sada nikada niti jednog problema.. Takodje sam dobio i OFFICE 2003.. Savrsenstvo jer nema niti jedne greske u bilo kom domenu.. Sve sto sam nabavljao ovako ili onako je bilo nekih trzavica i zezanja tako da sam se definitivno uvjerio da je placen softver najsigurniji i najbolji.. Sad se postavlja pitanje koje je i logicno.. Mnogo pa ni ja ne mogu da izdvoje novac da kupe neki potreban softver.. DAkle i da na neki nacin strebamo lovu za nesto a za to je potrebno i neko vrijeme zar ne onda se pojavi nesto bolje, lakse, prihvatljivije itd pa nam onda stednja za softver gubi na vrijednosti. Ipak kada se govori o legalnom i nelegalnom softveru pristalica sam jedne stvari ma koliko me ko osudio da kvalitetne i da kazem zahtjevne softvere treba platiti itekako jer oni ce da odrade psoao koji se od njih ocekuje pogotovo kada se radi u profesionalnom smislu.. Kada je rijec o manjim programima ili programima za par upotreba tada se postavlja pitanje da li i koliko platiti takav softver i kolika je isplativnost.. Mada ljudi podjite od sebe da vi neki bilo koji od vas pravi softvere pa onda nadjete vrijednost i napisete cijenu za svoj rad a do malo vremena uocite da je vas rad provaljen i da necete imati ni kinte od toga a vas softver se koristi nasiroko.. Normalno je da cete biti ako nista razocarani a sto ostajete bez planirane love da ne govorim.. Istina je i to da ne mozemo ili ne zelimo svi da pravimo neke softvere ali podjite od bilo kog rada a da ne budete placeni.. Pitam Vas sve koji kazete da ne treba da se plati da li neko od Vas zeli raditi bez pare i dinara i ako zelite koliko dugo i kako.. Dakle ovde se mora naci kompromis izmedju, moguceg, realnog i potrebnog.. Sve mozete sami da zakljucite sta sam htio da kazem..Ipak sve je u nekom kolosjeku gdje nekog ogre rece da je svijest ljudi najvisa ta tacka koja treba da proradi.. A na kraju krajeva i ovome ce neko u kraj da stane a sta onda.. Sta ce da se desi kada vise ne mogne da se nadje za dzaba.. Pitam se i ja.. Mnogi od nas pa vjerovatno i ja cemo biti donji jer vise jednostavno necemo moci da se nosimo sa tim jer nam je dzep plitak.. Milim da sam dao neki pozitivan komentar.. Poz za sve GZ.
 
GZ, molim te piratizuj neki softver za ucenje srpske gramatike, ili bar zgrabi neki nelegalni eBook iste... Za sve-opste dobro...

Poprilicno sam se pomucio da procitam tvoj tekst, a jos vece muke videh kad sam pokusao shvatiti isti...
 
Incognito:
BMaster:
Slusaj ja kad bih imao pare verovatno bi jedno 30% mog software-a bilo legalno! Ali ovako nema sanse! Jedino imam Tomb Raider 2 i Turok 2 origineale!

Hmmmm, a sta ce ti onda softver, pogotovo komercijalni?

Ako ti ne umes da iskoristis racunar da zaradis pare za njegov softver, onda komercijalni softver i nije namenjen tebi...

Sta mislis kako bi izgledalo kad bi svi koji imaju racunare zaradjivali pare na njemu?
 
BMaster:
Sta mislis kako bi izgledalo kad bi svi koji imaju racunare zaradjivali pare na njemu?

Bilo bi fino, ali do toga nece doci, bas kao sto svako ko ima kola ne zaradjuje njima... Sto opet ne znaci da treba krasti...

Ali ako ne zaradjuju na kompjuteru, neka onda trose u okviru svojih mogucnosti na isti, umesto da kradu... Kao sto foto-amateri koriste idiote umesto da koriste profesionalne kamere cije cene prevazilaze granice razumnog za 'obicnog' smrtnika, tako ce i ljudi koji ne koriste racunare za profesionalne svrhe koristiti low-budget (ili free) softver... Sta ce jednom klincu od 12 godina Photoshop CS? Ili jednoj sekretarici AutoCAD 2004? ... Sta oni realno mogu uraditi vise u tim paketima nego sto bi mogli u GIMP-u ili intelliCAD-u???

Sta ce na kraju krajeva sekretarici (ovog puta na poslu) MS Windows i Office? Je l' ima nesto sto sekretarica vise uradi od onoga sto omogucava bilo koja distribucija BSD-a ili Linux-a zajedno sa OpenOffice.org-om?

Softver kosta i treba ga platiti... Ukoliko niste u mogucnosti, umesto da ga ukradete, nadjite nesto shodno vasim potrebama i mogucnostima...

Kao sto ja rekoh, ja bih najradije vozio Ferrari... a mozda bih voleo i da se vozam u nekoj svojoj luksuzno opremljenoj Cesni... No, obzirom da nisam u mogucnosti (niti mi je nesto tako potrebno) ja cu se zadovoljiti onim sto moze moj dzep da pokrije i onim sto su moje realne potrebe...

Ne postoji opravdanje za bavljenje kriminalom!
 
Taj "kriminal" je kod nas bio legalan 15 godina tako da je sada malo teze da se svi navkinemo da placamo software toliko mnogo! Meni bas treba Auto Cad 2004, jer crtam u njemu a jel znas kolika je cena originala? 4000€? to u ovoj zemlji ne mogu da zaradim za 15 godina! Da ne pominjem Corel, Norton i ostale programe cija je cena oko 700 €. Cenu windowsa bih i mogao da progutam ali ovo strucni programi su preskupi! Tako da cu ih i dalje koristiti crackovane!
 
Sasvim je normalno da ce vecina stanovnistva pogotovo ovi na nasim prostorima kupiti pre crackovan nego original Software. Pa pogledajte malo koliko ovde ljudi zaradjuju. Ne zaradjuju apsolutno nista. Lako je jednom Amerikancu, Svajcarcu ili tamo nekom kupiti legalan Software kad covek mesecno zaradi k'o ja godisnje. Meni licno ne pada na pamet da citavu godinu radim da bi na kraju mogao otici u prodavnicu i kupiti ORIGINAL software. Evo taj AUTOCAD. Sto BMaster rece kosta 4000Eura. Pa znate li vi koliko je to? Nekome je on NEOPHODAN za rad, znaci mora ga imati, a kako ako nema pare da kupi. Zato fino odem u radnju dam nekih 5 eura i kupim taj program naravno crackovan i radim sa njim. Ne kazem ja da sad svi treba masovno da idemo da kupujemo crackovane programe nego govorim da bi te cene trebali malo spustiti, pa bi sve vise i vise ljudi pocelo kupovati originale. A ovako cisto sumnjam da ce jedan obicni covek dati 4000Eura za taj AutoCad.
Uostalom proci ce jos punoo punoo vremena dok mi pocnemo kupovati Originale.

Pozdrav
 
Incognito:
Softver kosta i treba ga platiti... Ukoliko niste u mogucnosti, umesto da ga ukradete, nadjite nesto shodno vasim potrebama i mogucnostima..

........
Ne postoji opravdanje za bavljenje kriminalom!
Ok, posto si ti tako fin i vec mesecima drobish jedno isto....Kazes kriminal....Kazes " krademo"....Izvini, jel ti to mislis na nas koji koristimo crackov/krpljen istatijaznamkakavsve software, ili mislis na one raznorazne likove koji sede po kancelarijama velikih korporacija/kancelarijama microsoft-a/raznim medijima/ itd....koji isti taj software, razbijaju da bi smo mi mogli da ga koristimo?
I kako ti mislite, nece josh dugo?..Nemoj da ste smesni i da pricate gluposti.
Tako se pricalo i u hrvatskoj...I?..Sta je bilo?...Isto sto i ovde...Nemas na svakom cosku da kupish disk kao ranije ali zato postoje raznorazni drugi nacini da se dodje do zeljenog materijala....I ne samo kod njih/nas....Tako je svuda..I u Evropi, i u Americi...O Aziji i ostalim delovima planete ne treba ni da pricamo...Svi znamo kakva je situacja tamo...Jednom prilikom sam pricao sa nekim likom iz Indije...Kad sam mu rekao da je ovde ( u ono vreme) XP 2.5 $....On se zacudio i pitao" Tako skupo??????"....
U nekim zemljama se piraterija tretira kao ubistvo...Ali, kao i npr droga, to je vid kriminala koji se nece nikad iskoreniti iz prostog razloga sto od toga svi imaju koristi...
Moj drug je otishao josh za vreme slobe u ameriku da radi...Radi u nekom studiji koji se bavi animacijom,grafikom bla bla....Decko je bio zaprepascen kada je ustanovio da ni Maya,3DS Max, Photoshop i sve ostale velike aplikacije-------------nisu legalne.....
Da se razumemo-Ja nisam zagovornik ideje " E sto da kupish XP za Y evra kada mozes da ga zavrshish za 100 dindzi....a ako nece da se instalira SP1, pomoci cu ti...Niti se osecam dobro,kao sto je neko vec naveo ( niti razmisljam o tome) kada krekujem, unesem S/n ili nesto trece....
Ja da mogu, verovatno bih imao legalan i XP i vecinu od onih par GB raznoraznih velikih i malih programa....
Ok inco...ti mozes to da priustish i razmljishljash kako je neko ulozio trud i pare u sve to.......Ali ti NEMAS nikakvog prava, ni ti ni iko u ovoj usr@noj nazovi drzavi koja je sistematski unishtavana i josh uvek se unishtava, gde su moralne vrednosti pale na to da te riba gleda dal imash NOKIU CBFU4513515, dal pushish marlboro da bi htela da prica sa tobom, gde ljudi sa dva fakulteta rade po raznoraznim trafikama,gde ljudi prevrcu po kantama da bi jeli, gde se ubijaju za 1 000 dinara.......................... da popujesh i drzis slovo o korishcenju nelegalnog software-a.
Tebi svaka cast o tvojoj IT strucnosti ali ti si decko exemplar domaceg interneta.
 
Aham, opet idu opravdanja 'mi smo jadni, bedni, siromasni, pa zato...', 'neka nam drzava stvori uslove...'... i ostalo iz prirucnika zivota Srba sa popularnim nazivom: 'Lezi lebu da te jedem!'. Stampano u 6000000 primeraka, a emitovano na drzavnoj televiziji za ostatak stanovnistva koji ni do svojih poznih godina nije ovladao vestinom citanja (ali je ovladao tehnikom kradje televizora i bele tehnike iz susednih zemalja)...

BMaster, kazes nemas 4000€ za AutoCAD... A sta ti to radis u njemu, ako nije tajna? Ako ti ne mozes da odplatis neki softver za najvise 6 meseci, onda isti i nije namenjen tebi... Znam ljude koji rade u AutoCAD-u i isti mogu da odplate od jedne svoje plate i jos da im ostane... Norton, sta ce ti to? ... Corel, isti mozes otplatiti i za manje od mesec dana rada u njemu... Ako nisi tog 'profila', program istog 'profila' nije namenjen tebi, i za tebe postoje manje robusna ali isto tako kvalitetna resenja sa dosta povoljnijom cenom...

DEVIL, to sto je nesto rasprostranjeno ne znaci da je i normalno... U Srbiji je jako rasprostranjeno bacanje smeca na ulicu, prebijanje zene, prebijanje neistomisljenika, kradja, korupcija - je l' to normalno???

Pozivas se na to koliko ljudi zaradjuju? Pa obzirom kako se radi, ja vecini ovog stanovnistva ne bih dao ni toliko. Vecina ovog stanovnistva i ne zna da kompjuter sluzi necemu drugom sem da se njihov mezimac igra igrica i chatuje na IRC-u o prolaznosti zivota... Sto ih naravno ne sprecava da se isprse i kupe tom klincu kompjuter jaci nego moj, ali kad dodje do toga da se kupi softver, igrica, film, muzika... onda pravac prvi pirat na koga naidjes... Kad bi mogli nekaznjeno da ukradu kompjuter iz radnje, verovatno bi i to uradili :x

Covek koji radi u IT industriji zaradjuje isto svuda u svetu (ako je sposoban, naravno), i zato softver i kosta isto svuda u svetu. Ako je nekome NEOPHODAN (i podvucem NEOPHODAN) AutoCAD, taj zasigurno treba imati para za isti, ili isti moze odplatiti u jako kratkom roku. U suprotnom, taj softver NIJE namenjen doticnoj osobi... Znas li ti koliko kosta profesionalni softver koji se koristi u Holivudskim studijima? I sad ja kupim DV kameru od 500€ i pozelim da koristim taj softver da se igram sa svojim amaterskim snimcima, i prozovem softver koji kosta $50k apsolutno neophodnim za moj posao, a onda ga crack-ujem jer zaboga, ja ne mogu platiti toliku sumu?

Zasto niko ne razmislja o kupovini softvera kao o investiciji u sebe... Kupis AutoCAD i odplatis ga za pola godine, a onda vadis cist profit iz toga... Kao sto taksista kupi kola da bi ih odplatio svojim radom - ne ukrade ih na ime 'slabe plate', 'nezaposlenosti', 'slabog standarda u zemlji'...

A obican covek i NE TREBA da da 4000€ (tacnije 2800€ ne znam odakle vam pade ta cena) za AutoCAD - taj softrver i nije namenjen njemu... Profesionalac ce lako dati za isti...

Logitech, po kojoj to osnovi ja nemam prava da pricam o tome? I ja zivim u istoj toj usranoj i unistenoj Srbiji, i ja placam iste poreze kao i ti, i mene kradu isto kao i tebe... Bilo bi lepo da nisam egzemplar (mada nije da nema ljudi poput mene), ali tako nesto cu i ostati dokle god svi vi mislite na ovaj nacin... Moracu da citiram jednog od retkih vizionara u proteklih 100 godina u ovoj zemlji:

--
Ne moze Srbija da se promeni a da svi ostanemo nepromenjeni. Da bi se promenila Srbija svako od nas po malo mora da se promeni... Nismo shvatili da smo u jednom zajednickom projektu koji moze da uspe samo ako 5 ili 6 miliona ljudi krene da vuce u jednom pravcu. Ako necemo - hajde da kazemo da necemo, ali ja mislim da nam je ovo poslednja sansa, jer ako sada ne budemo hteli, ako se sada Srbija zaustavi...

Zoran Djindjic, 2002
--

E dok vi vucete u 'drugu stranu', dok slavite ratne zlocince, dok ladite muda i cekate da vam padnu pecene seve s' neba, dok gledate samo kako da izvrdate zakon, dok se nadate da ce komsiji da 'crkne krava', dok se klanjate paljenju dzamija, dok opravdavate svoju bedu time sto vas svi u svetu mrze (a ne zapitate se zasto), dok kradete sakom i kapom, dok ne priznajete nista tudje kao vredno, dok ubijate i pljujete po ljudima koji ne zele da gnjure u govnima sa vama, i na kraju, dok ne postujete nista sto su tekovine savremene civilizacije, ukljucujuci i autorska prava, i ne cinite NISTA da se to promeni... a vas je velika vecnia ovog stanovnistva (da se razumemo, ne kazem da svi koji koriste piratski softver odgovaraju svim ovim osobinama - ovde sam samo naveo svo kancerozno tkivo naseg drustva)... dotle cemo mi biti bedni, jadni, siromasni, nikakvi... A ja ne zelim sa vama da potonem, niti bih to sebi ikada dozvolio (Da opet citiram nekog, ovog puta Balasevica: '... Kad vec pricamo o tome, sto ja s' vama braco tonem? ... Ja sam putnik s' nekog sasvim drugog broda...')...

I imacemo situaciju da vi sebe opravdavate time sto je nasa zemlja jadna i bedna, a necete ciniti nista da to ne bude... To se na zapadu zove catch 22...

Nisam se ni ja rodio kao rokafeler, a i to malo sto sam imao je nestalo u proteklih 10 godina a ja sam ostao sam na sebi... Pa nisam rekao 'yebi ga, takva zemlja, nista ja tu ne mogu...' i uklopio se u kolotecinu ovog bolesnog drustva... Ja sam programirao uz pomoc GNU C++-a umesto robusnih paketa, ucio mahom iz primera, itd. itd. da bih dosao tamo gde jesam sad - da imam mogucnost da kupim skup komercijalni softver i time sebi olaksam posao... Neophodni programi su bili oni programi koje su kompanije za koje sam radio zahtevale (recimo Lightwave, MM Director, MS Visual Studio...), i naravno, ja sam njih terao da mi iste kupe... Ja ni dan danas od svoje plate ne bih mogao da priustim vecinu softvera koji posedujem - koji mi sad i nije neophodan, ali kad je bio, bio je neophodan zbog neke kompanije a samim tim, ta kompanija je morala da ga kupi... Plain and simple...

I jos jednom: NEMA OPRAVDANJA ZA BAVLJENJE KRIMINALOM!!!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top