Izgubiti ego !?

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Svi znamo frojdovsku podjelu ljudske psihe na tri dijela..id..ego..i..superego...nadam se da svi znate u sebi prepoznati te dijelove.....vjerovatno i svi znate sve moguće konflikte između tih pojedinih dijelova....šta mislite da li je moguće da superego uništi vlastiti ego..?
...sad vjerovatno će većina poći od toga kako na formiranje superega utiče najviše otac i da strog otac može formirati prezahtjevan superego koji ti onda pravi probleme čitavog života....ali da li je moguće sebe toliko forsirati i izlagati neprestanim stresovima..ego zna kuda to vodi..al' superego ne odgovara..ego kaže neću izdržati ovim tempom..superego odgovara nema veze..sad nema vremena za popuštanje ako pukneš..oporavit ćeš se...moraš...i pukne ego..al' sa njim ode i superego, a bog ga zna da li je išta ostalo od id-a...ostalo je....ostao je samo strah....misli lete..ne može ih više sastaviti ni ego ni superego...za misli se veže strah i to je sve što je ostalo od jedne osobe.....ego je još tu....ali duboko..čuje se slabo al' ne može popraviti situaciju....džaba i superego viče kakve su to misli....ne može to tako....strah i asocijacije lete.....
....s vremenom ojačat će ego i superego i preuzeti kontrolu nadaju se....hoće li biti isto kao prije...ne...hoće li ojačati dovoljno....to niko ne zna....

....šta mislite šta je presudilo u slomu ove ličnost...stresna okolina..zahtjevan otac...struktura same ličnosti koja ima formiran slab ego i prezahtjevan superego..ili..id koji se nije ni pitao,a ni odgovarao..a možda je i njegova gradacija stresnih situacija uska i manje stresno doživljava kao jako stresno......
.......da li se i kako ova ličnost mogla očuvati i hoće li se ikada oporaviti....?
 
Zanimljivo. Nisam doktor, al mogu par reci.
Kada ti slome ruku, ona se vremenom zaceli, i to je opet ta ista ruka.
Kada ti se slomi umu ruka, ona, nesto drugacije izraste na njenom mestu. Ne obavezno manje korisno ili znacajno, ali definitivno drugacije.
Kako se zaceliti... prihvati se, zagrli. Mozda nisi isti, mozda ti oko sheva a glava krivi na jednu stranu dok pricas, ne mari. Sta te je slomilo - napadni. Sta si naucio - zadrzi.
Ako ti je volja svet zapali, ali nemoj, nikako nemoj, povrediti sebe.
Niko drugi to ne bi na tvom mestu uradio. Povredi zato njih, neka te to oraspolozi.
Pusti tu ID zver da divlja.
....
tu licnost iz price, daj joj boks, i reci joj da pocne da udara. Jad i lelek neprijatelja godi ranjenom srcu. Neka shiklja krv!
Haha.
Kada u svom tom haosu pronadjes sebe, odmori, ali znaj, da nikada nece stvarno prestati ta glupa, besmislena, bolesna igra. Dozvoli sebi da te ova cinjenica razljuti.
Nemojte mu samo dozvoliti da legne, jer ako legne gotov je. Kao pas.
 
Svi znamo frojdovsku podjelu ljudske psihe na tri dijela..id..ego..i..superego...nadam se da svi znate u sebi prepoznati te dijelove.....vjerovatno i svi znate sve moguće konflikte između tih pojedinih dijelova....šta mislite da li je moguće da superego uništi vlastiti ego..?
...sad vjerovatno će većina poći od toga kako na formiranje superega utiče najviše otac i da strog otac može formirati prezahtjevan superego koji ti onda pravi probleme čitavog života....ali da li je moguće sebe toliko forsirati i izlagati neprestanim stresovima..ego zna kuda to vodi..al' superego ne odgovara..ego kaže neću izdržati ovim tempom..superego odgovara nema veze..sad nema vremena za popuštanje ako pukneš..oporavit ćeš se...moraš...i pukne ego..al' sa njim ode i superego, a bog ga zna da li je išta ostalo od id-a...ostalo je....ostao je samo strah....misli lete..ne može ih više sastaviti ni ego ni superego...za misli se veže strah i to je sve što je ostalo od jedne osobe.....ego je još tu....ali duboko..čuje se slabo al' ne može popraviti situaciju....džaba i superego viče kakve su to misli....ne može to tako....strah i asocijacije lete.....
....s vremenom ojačat će ego i superego i preuzeti kontrolu nadaju se....hoće li biti isto kao prije...ne...hoće li ojačati dovoljno....to niko ne zna....

....šta mislite šta je presudilo u slomu ove ličnost...stresna okolina..zahtjevan otac...struktura same ličnosti koja ima formiran slab ego i prezahtjevan superego..ili..id koji se nije ni pitao,a ni odgovarao..a možda je i njegova gradacija stresnih situacija uska i manje stresno doživljava kao jako stresno......
.......da li se i kako ova ličnost mogla očuvati i hoće li se ikada oporaviti....?

Ako ovako posmatramo stvari mogli bi slobodno reci da su budisticki svestenici,kao i pravoslavni koji zive u postu, odricanju, stalnoj molitvi ili meditaciji, ljudi koji imaju ozbiljne psiholoske probleme (naime oni svoj zivot vode idejama,dogmama,normama-super egom i sputavaju svoj id, odn skoro ga potpuno potisnu, zar ne?)
A pre bi rekla da su veoma stabilni u psihickom smislu...
Malo me to zbunjuje:think:
Sta je u pitanju?
 
Nije mi jasno odakle bi iz Frojdove podjele ličnosti i Frojdovog opisa ida, ega i super-ega proizišlo to da bi u takvom hipotetičkom stanju (sloma) ličnosti stanje svesti bilo dominantno takvo da bi carevale misli i strah.
 
nemojte ovu priču shvatati kao zagonetku....shvatite je na svoj način i dajte odgovore koji su postavljeni....ako je zagonetka onda je životna zagonetka ....ponekad i ono što vam prvo padne na pamet može biti najbliže istini.....
 
nisam siguran da se to tako odvija, ali ja tu mnogo ne polažem ni u samo objašnjenje biologizma .. kad uspostavi ideal ega, ego je ovladao kompleksom, edipovim kompkesom, koji navodimo, a u isti mah se potčinio idu. ego je u suštini predstavnik spoljnog sveta, realnosti..a njegova suprotnost je superego, vladalac unutrašnjeg sveta.
ovde imamo sukob ega i superega, realnosti i ideala, unutrašnjeg i spoljnog sveta....ideal ega je nešto što se očekuje od prirode čoveka. kad ego uvidi da ne odgovara onome što superego očekuje od njega nastaje skrušenost..baš ono osećanje religijske skrušenosti..osećanje krivice...
 
Poslednja izmena:
nisam siguran da se to tako odvija, ali ja tu mnogo ne polažem ni u samo objašnjenje biologizma .. kad uspostavi ideal ega, ego je ovladao kompleksom, edipovim kompkesom, koji navodimo, a u isti mah se potčinio idu. ego je u suštini predstavnik spoljnog sveta, realnosti..a njegova suprotnost je superego, vladalac unutrašnjeg sveta.
ovde imamo sukob ega i superega, realnosti i ideala, unutrašnjeg i spoljnog sveta....ideal ega je nešto što se očekuje od prirode čoveka. kad ego uvidi da ne odgovara onome što superego očekuje od njega nastaje skrušenost..baš ono osećanje religijske skrušenosti..osećanje krivice...

A šta ako kad ego vidi da ne odgovara onome što superego očekuje od njega ne nastane skrušenost, niti osjećaj krivice...tj. ne nastane bijeg nego borba...ego odluči da se bori do uništenja..kad nemamo izlaza rješenje je bijeg ili borba....da li je borba opravdana ako dovede do vlastitog uništenja?...
 
pa tu je superego ne samo da postavlja zadatke, nego je namenjen i da bude i korektiv. neće on protiv prirode vlasnika ( : moglo bi da se javi i samosažaljenje, ali nikako ne i strah. taj osećaj skrušenosti u detinjstvu, ajde neki, kao primer, bio bi osećaj krivice da dete ne ispunjava zahteve oca. kako raste, detetu se kroz život nameću drugi autoriteti, njihove moći i zapovesti su ono što vrši moralnu cenzuru...
borba sama po sebi, po mom mišljenju, ne može da dovede do vlastitog uništenja..samo može da ojača..možda ti zvuči kao fraza..ali ako se prevlada osećanje preopterećenja i stresa da se n e bi upalo u depresiju....ovako ja mislim...siguran sam samo za osećaj skrušenosti i krivice..to je tipski neodgovor ega na zahteve superega... čim postoji osećaj da se treba boriti, dobri su to pokazatelji... ( :
 
pa tu je superego ne samo da postavlja zadatke, nego je namenjen i da bude i korektiv. neće on protiv prirode vlasnika ( : moglo bi da se javi i samosažaljenje, ali nikako ne i strah. taj osećaj skrušenosti u detinjstvu, ajde neki, kao primer, bio bi osećaj krivice da dete ne ispunjava zahteve oca. kako raste, detetu se kroz život nameću drugi autoriteti, njihove moći i zapovesti su ono što vrši moralnu cenzuru...
borba sama po sebi, po mom mišljenju, ne može da dovede do vlastitog uništenja..samo može da ojača..možda ti zvuči kao fraza..ali ako se prevlada osećanje preopterećenja i stresa da se n e bi upalo u depresiju....ovako ja mislim...siguran sam samo za osećaj skrušenosti i krivice..to je tipski neodgovor ega na zahteve superega... čim postoji osećaj da se treba boriti, dobri su to pokazatelji... ( :

Prvo kažeš da superego neće protiv prirode vlasnika, a onda da ego može osjetiti preopterećenje koje vodi skrušenosti i krivici a zatim i depresiji....znači ego se može uništiti zahtjevima superega iako je to suprotno prvoj tvojo stavci....da li je onda zaključak da ego može biti uništen zahtjevima superega?....da li depresija vodi uništenju...i s obzirom da je superego neodvojivi dio ega i same ličnosti..uništenjem ega uništio bi i sam sebe.....?....svjesno...?..da li je to moguće...?
 
moguće je - slab ego...manjak samopouzdanja..

znači treba sebe čuvati pod svaku cijenu..?....nemati nikakav cilj za koji bi dao sebe...idealistički..ili praktički...žrtvovati se do maximuma za recimo svoju djecu?....šta kažeš na ovaj ugao....zar sam JA najvažniji na svijetu...nije li to slaba ličnost..ili bolje reći kukavička?...
 
značiči treba sebe čuvati pod svaku cijenu..?....nemati nikakav cilj za koji bi dao sebe...idealistički..ili praktički...žrtvovati se do maximuma za recimo svoju djecu?....šta kažeš na ovaj ugao....zar sam JA najvažniji na svijetu...nije li to slaba ličnost..ili bolje reći kukavička?...
aha, znači ako se tako ne uradi, osoba bi se osećala loše...okrivljivala (ono što smo kazali - kajanje) bi sebe jer joj superego naređuje da je žrtvovanje ono što se očekuje...u funkciji savesti superego očekuje žrtvovanje...
ali gledaj, danijela, ovo nije to isto pitanje.....
da li je moguće da ego i superego odluče ispuniti zahtjeve okoline pod svaku cijenu....i pretrpe doživotni ožiljak stresa..nakon oporavka...i kakva je to ličnost po tebi?
generalno se uzima da se radi o drugim socijanim vezama i "okolini"...a ne o graničnim slučajevima kao u gornjem primeru, ako je reč o tome...


ako ti nije problem da objasniš "žrtvovanje do maksimuma za decu"...u vaspitavanju i podizanju??
 
Poslednja izmena:
....superego očekuje žrtvovanje, ali ne zbog savjesti nego recimo ideala....

....žrtvovanje za djecu može biti iz više razloga..može biti i taj koji si ti naveo...neću da navodim slučajeve gdje se majke brinu o mentalno zaostaloj djeci, plus ako još imaju i dječiju paralizu..to stvarno može da uništi čovjeka...mislim...gledala sam na TV takav slučaj..gdje su majci predlagali da ostavi takvo dijete ali se ona odlučila žrtvovati za njega...
.....ali obrati pažnju na prvu tezu...?
 
Da superego iz inata zrtvuje id, i super-ego ideal, to si zaboravio... ? Pa si se sad sjetio, i kudis sebe kako zaboravi.
Nemas ti blage veze o cemu pricas, ali ni BLAGE VEZE nemas.
 
Poslednja izmena:
Da superego iz inata zrtvuje id, i super-ego ideal, to si zaboravio... ? Pa si se sad sjetio, i kudis sebe kako zaboravi.
Nemas ti blage veze o cemu pricas, ali ni BLAGE VEZE nemas.

nemas ti nazalost blage veze niti si shvatio sta pise...ne zrtvuje superego id...nego id svojim inatom podrzava superego i njegov ideal u zrtvovanju.:) ..a nisam se sjetila...oduvjek sam znala.:) .nemas sanse na ovoj temi...i zato bolje prosetaj do ozija i moonje, oni ce ti citirati vec napisano...pa ko hoce i ne zna bolje nek prihvati....
....totalno promaseno...:thumbdown:

...a ko zna mozda nekom i padne na pamet o cemu se radi.....i napise sve sto ocekujem...a dotle vrijedi samo :ceka::dosadno:
 

Back
Top