Intuicija - instinkt ili nešto više?

_Ata_

Iskusan
Poruka
6.344
Koliko smo samo puta čuli, ili sami rekli - nešto mi govori; imam neki osećaj; znao/la sam, ili nešto slično?
Prosto ne verujem da postoji odrastao čovek kod koga bar jednom nije proradila neka intuicija. Ako i postoje takvi ljudi, izuzeci su.
Šta je intuicija, uopšte?
Iskustvo iz nekog predhodnog, sličnog dogadjaja, koje nesvesno "primenjujemo" i u datom trenutku? Neki instinkt, prapredački, koji je ostao negde duboko zakopan u našoj DNK?
Vernici, uglavnom, to tumače kao neku opomenu od samog Boga. A postoji i ona hrišćanska pričica o andjelu na jednom i djavolu na drugom ramenu.
Zagovornici reinkarnacije to pak tumače kao neko nesvesno iskustvo iz predhodnog života.
Ima ljudi koji to smatraju nekom višom silom, nadprirodnom ili neobjašnjivom ( mada više volim izraz - još neobjašnjenom ).
Kako god to tumačili, uglavnom se svi slažu da to nema veze sa nekom "vidovitošću". Prosto te nešto opomene tog trenutka, neki osećaj duboko u stomaku, ili kako god ko to doživljavao.
Dakle, šta je , po vama, to što nas opominje, Bog, instinkt, iskustvo, viša sila, ili nešto sasvim deseto?
 
Treba samo razgraničiti ZNAO SAM ! od ZNAO SAM ...
Oću kazat da je teško ovo definisati, jer mnogo ljudi laže da bi bili zanimljiviji u društvu.
Neki su nepopravljivi pesimisti pa idu na drugu varijantu sa tri tačke, rezigniranu...
Drugi su toliko poneseni uspjehom da idu bez korištenja mozga na tri uzvičnika.
Ja sam imao mnogo puta neobjašnjivi osjećaj u stomaku,u obe varijante, toplih razigranih leptirića ili hladnoće tipa ledenica u pećini...
Nikad nisam pogriješio.
Čemu to pripisati, ne znam. Vidovit NISAM, toliko sam svjestan svoje nesvijesti. :cool:
Nije prema mom mišljenju instinkt,jer sam iskusio djelovanje dotičnog.
Za preživljavanje,recimo. Palio se POSLIJE ugrožavanja, ne ranije.
Tako da je intuicija zapravo predosjećaj, naslućivanje...
 
Koliko smo samo puta čuli, ili sami rekli - nešto mi govori; imam neki osećaj; znao/la sam, ili nešto slično?
Prosto ne verujem da postoji odrastao čovek kod koga bar jednom nije proradila neka intuicija. Ako i postoje takvi ljudi, izuzeci su.
Šta je intuicija, uopšte?
Iskustvo iz nekog predhodnog, sličnog dogadjaja, koje nesvesno "primenjujemo" i u datom trenutku? Neki instinkt, prapredački, koji je ostao negde duboko zakopan u našoj DNK?
Vernici, uglavnom, to tumače kao neku opomenu od samog Boga. A postoji i ona hrišćanska pričica o andjelu na jednom i djavolu na drugom ramenu.
Zagovornici reinkarnacije to pak tumače kao neko nesvesno iskustvo iz predhodnog života.
Ima ljudi koji to smatraju nekom višom silom, nadprirodnom ili neobjašnjivom ( mada više volim izraz - još neobjašnjenom ).
Kako god to tumačili, uglavnom se svi slažu da to nema veze sa nekom "vidovitošću". Prosto te nešto opomene tog trenutka, neki osećaj duboko u stomaku, ili kako god ko to doživljavao.
Dakle, šta je , po vama, to što nas opominje, Bog, instinkt, iskustvo, viša sila, ili nešto sasvim deseto?

Intuicija je prirodni način odlučivanja i delovanja, i zato se uvek ljudi uvučeni u neke norme, koje su sami sebi nametnuli kao neke granice sigurnog bitisanja, iznenađuju kada se nešto neproračunato i neargumentovano ostvari uprkos pravilima koja su samo stepenica ka daljem poimanju koje nikada do kraja neće biti istraženo.
Intuiciju imaju i životinje. Opominje nas neko naše šesto čulo.
 
Po mom misljenju, intuintivni momenat je momenat u kome nas racionalni deo mozga (svesti), onaj logicki, odjednom obradi sve moguce informacije iz okoline, a koji i neposredno imaju veze sa objektom intuicije, sve u sprezi sa iskustvom vezanim za slicne slucajeve.

Onda mozak salje impulse telu da reaguje kako reaguje (svakome drugacije), kao naprimer kada za vreme opasnosti automatski pusta adrenalin...

Naglasavam opet, ovo je neko moje misljenje.
 
Mislim da kljucnu ulogu odradi podsvest, ono nesvesno u nama. Svest ne moze da sagleda sve detalje, ima pojam o globalnom, a za odredjeni dogadjaj, dobije informaciju iz podsvesti. Zbog velikog broja saznanja, koja svest registruje, nekad i neprimetno, smesta pojedine u "arhivu", da ih po potrebi aktivira.
Kao dokumenta koja su nam trenutno nepotrebna, pa ih odlozimo na neku policu, a uzmemo kad zatrebaju. Radi se o korelaciji svesti i podsvesti. Kod nekoga funkcionise dobro, kod nekoga manje, sve u zavisnosti od stepena razvijenosti saradnje svesnog i nesvesnog u nama.
 
Ewo sad sam uprawo ucio pojam intuicije u skoli [LOGIKA].......
Intuicija je neposredno saznawanje sustine nekog predmeta....
Metod potvrdjiwanja intuicije je poziwanje na pojam samoocevidnog stawa.....

Ali intuicija nije samo to.....intuituvno verovanje mora biti potvrdjeno......
Jeste li nekad verovali da ce nesto da se dogodi i posle pukog pogadjanja uvideli da ste "pogodili", osetivsi jezu? E pa ovo se meni cesto dogadja ....Intucija je slozen proces nekad pukog ali istinitog pogadjanja, a nekad prosto "osecanja" buducnosti.
Swet moramo razgraniciti, znaci postoji onaj materijalni vec podosta istrazen, i naravno onaj nematerijalni skoro nimalo istrazen i cesto osporavan twrdnjom da on ne postoji. Ipak odredjena naucna istraziwanja su potvrdila njegovo postojanje i cesto objasnile njega wisim silama za koje jos nismo ni swestni.
Intuicija u doba starih Grka je objasnjavana kao poruka bogova o buducem dogadjaju. Sad to je bez sumnje tacno do nekih granica. Sad dal nam to bog ili bogovi salju poruke ili neka druga wisa sila niko ne moze sa pouzdanjem reci. Doveo sam se do razmisljanja da owo o bogovima sad gore navedeno ne mora da bude tacno, naime skoro sam gledao film , naucnu disertaciju imena "The Secret" ili Tajna. Naucna rasprava govori o weoma mocnoj sili u univerzumu ili poznatije znanu kao zakon atrakcije tjst. privlacnosti. Po twrdji naucnika swe sto prizeljkujemo ili zelimo da se dogodi, bez osporawanja tog naseg stawa u swesti uniwerzum to i ucinini. E sad ako im je verovati ja mogu onda da kazem da intuicija ima veze s tim. Znaci svaki dogadjaj koji zamislimo da ce se dogoditi (ali ako u glavi ipag budemo 100% sigurni bez premisljanja) to ce se i dogoditi.
Toliko od mene.
Pozdrav
 
Jednom ne tako davno pratio me jedan dvocigren broj, i sta god bi vazno uradio u zivotu on je bio tu. Nisam jos uvek siguran da li je srecan ili sta vec, ali evo ukratko cu opisati kako se sve to zbilo...

Znaci poceo sam da ga vidjam zaokruzenog ili cak napr brzina procesora mi je taj broj, stampac mi nosi oznaku sa tim brojem. Onda sam poceo da ga vidjam u vidu merenja vremena tj na satu, jer kad god bi odlucio da je dosta gledanja filmova ili dosta gledanja tv-a i kad bi se priblizio i dosao da gasim na X sati je bilo nesto i taj broj minuta i tako nekoliko puta. Onda sam poceo da kontam da se nesto cudno dogadja. Kasnije sam imao prijemni ispit na fax i u informatoru na strani tog broja bio je taj smer koji sam upisao, imajuci u vidu da nisam taj smer uopste hteo da upisem ali omanuo sam ispit tj nisam imao dovoljno bodova i gle cudne stvari upisem taj smer koji je bio na strani tog broja.
Kasnije sam pogledao film 23, mozda ste pogledali u kom se takodje govori o broju koji prati lika...

Sta mislite koji je to broj i sta uopste mislite o ovome, da li je to moj umisljaj ili nesto drugo?
 

Back
Top