usporenost u razvoju govora

ljilj

Početnik
Poruka
2
Imam decaka od skoro tri god.koji jos noje poceo da prica.Uglavnom sve razume ali ne govori i najcesce ne prihvata komunikaciju sa drugima tacnije kontakt ocima pa samim tim je tezeuspostaviti komunikaciju,mada sam cula za slicna iskustva koja su se zavrsavala sasvim normalno,jer su deca na kraju pocela pricati ali se svejedno bojim,neznam da li je sve u redu.
 
Imam bratanca istog uzrasta koji je imao isti problem.On je sad u avgustu napunio 4,a sa 3.5 je poceo da prica,ali tek kad su ga poceli voditi kod logopeda.Ovako,bili su u BG na raznim ispitivanjima i ispalo je da je sve u redu.Medjutim,na drugom pregledu,detaljnijem,utvrde da u mozgu je postojao visak kiseonika i da je to usporavalo rad tog nekog centra za motoriku,ako sam dobro razumela...E sad,uzrok tog kiseonika je greska roditelja,jer on je do sad,znaci do cetvrte god,jeo samo keks i mleko,kasice,rizolino,medolino i sl.Znaci strasno,nikakva cvrsta hrana,nikakav unos vitamina iz voca,povrca,mesa i ostalog...Ali tu je greska roditelja...E sad ide dva puta nedeljno kod logopeda,i upisali su ga konacno u vrtic,sto je trebalo pre uraditi,i sad je dete sasvim normalno...:D
 
moj bane ima mali problem sa govorom, tj imao je tzv fiziološko mucanje koje se javlja kod dečaka do 4 god života (on u oktobru puni 4 godine9
mucanje polako nestaje, povlači se
bili smo kod logopeda, kaže da je sve u redu sa njim mentalno, samo ima fiziološko mucanje, treba da se sa njim što više priča, da ga učimo pesmice i tako
kontrola je mesec dana posle 4. rođendana
 
Imam decaka od skoro tri god.koji jos noje poceo da prica.Uglavnom sve razume ali ne govori i najcesce ne prihvata komunikaciju sa drugima tacnije kontakt ocima pa samim tim je tezeuspostaviti komunikaciju,mada sam cula za slicna iskustva koja su se zavrsavala sasvim normalno,jer su deca na kraju pocela pricati ali se svejedno bojim,neznam da li je sve u redu.

А шта каже ваш педијатар?

И да ли је са дететовим слухом све у реду?
 
Slican primer iz moje porodice, decak od 2 god. nista ne govori. Imao je pri rodjenju probleme, dugo je bio u bolnici ali to nije uzrok kazu logopedi. Ide na razna ispitivnja dok ne utvrde razlog. Ono sto je svakako uticalo je i sledece (rece logoped)- detetu se daje samo pasirana hrana:eek:, sto nikako ne odgovara njegovom uzrastu, te dete ne razvija dovoljno misice vilice i jezik. Konstatno mu je cucla u ustima. Gleda tv ceo dan, kazu da to znacajno usporava razvoj govora.
Svakako se posavetujte sa lekarom
 
А шта каже ваш педијатар?

И да ли је са дететовим слухом све у реду?

Ovo je i meni prvo palo na pamet kada sam procitala uvodni tekst!
Malishan od jednog prijatelja, oko 2 god, dete ne progovara..(Zive u unutrasnjosti ) Vodili ga kod pedijatra kao sve ok progovorice..LENJ JE :eek: KAko je prolazilo vreme mali i dalje ni rec..Doveli ga u Beograd na razno razna ispitivanja, da bi jedan lekar utvrdio da mali ima problem sa sluhom..ili ti dete gluvo i nista ih nije ni cuo, mukica.. :sad2:
LENJ :dash::dash:
 
Draga, ne bih da te plasim, ali sin moje drugarice nije govorio do trece godine, ona se tesila da je lenj, da ce da progovori, na nagovor okoline ona ga je odvela na neka ispitivanja i utvrdilo se da dete ne cuje... dobio je aparate za oba uva, poceli tretmani kod logopeda.... sada je sve ok, dete ide u skolu i super je ucenik...
 
али мени није јасно како родитељи не примете 3 год да дете не чује?
ваљда такво дете се не одазива, не реагује на нагле звукове (тресак вратима) и сл...
 
али мени није јасно како родитељи не примете 3 год да дете не чује?
ваљда такво дете се не одазива, не реагује на нагле звукове (тресак вратима) и сл...
Baš i ja o ovome razmišljam:confused:
Još moj stalno pojačava tv, ili se prasvio da me ne čuje kad mu ne odgovara; pa ga j avodila na ispitivanje sluha; a ono sve u redu
stvarno mi je nelogično da neko ne primeti da mu je dete gluvo :confused:
 
Imam decaka od skoro tri god.koji jos noje poceo da prica.Uglavnom sve razume ali ne govori i najcesce ne prihvata komunikaciju sa drugima tacnije kontakt ocima pa samim tim je tezeuspostaviti komunikaciju,mada sam cula za slicna iskustva koja su se zavrsavala sasvim normalno,jer su deca na kraju pocela pricati ali se svejedno bojim,neznam da li je sve u redu.
Meni je sumnjivo to sto dete nema kontak ocima a uz to jos i ne prica plasim se da nije autizam?? Mnogo roditelju autisticne dece misle da ddeca imaju problema sa sluhom ali nije tako....vrzlo je vazno uspostaviti taj kontak ocima!
 
Sin mojih prijatelja nije ni reč progovorio do četvrte godine.
Sve je bilo u redu, s tim što se kasnije ispostavilo da dete ima neki ogroman iq .
Sad sasvim normalno govori, s tim što je sad nerazumljiv jer je mnogo ispred drugih. :lol:

U svakom slučaju, ja bih savetovala odlazak kod pedijatra i kod dečijeg psihijatra.
 
Sin mojih prijatelja nije ni reč progovorio do četvrte godine.
Sve je bilo u redu, s tim što se kasnije ispostavilo da dete ima neki ogroman iq .
Sad sasvim normalno govori, s tim što je sad nerazumljiv jer je mnogo ispred drugih. :lol:

U svakom slučaju, ja bih savetovala odlazak kod pedijatra i kod dečijeg psihijatra.
Kako nerazumljiv : pa, jel' tepa kad dopunjava zakone gravitacije ili pobija kvantnu teoriju, ili štagod već ?!? :eek:
 

Back
Top