Parlament

Winex

Aktivan član
Poruka
1.837
U poslednjih godinu dana, u Jagodini pokušavam (sa jednom grupicom ljudi) da aktiviram omladinski parlamentarizam. U tom cilju smo u svakoj školi konstituisali Parlament, i napravili uniju svih njih - Omladinski parlament Jagodine. Za sada smo odradili veliki broj uspešnih akcija.
Želim da čujem vaša iskustva ...

Zanima me:
- Imate li Parlament u svojoj školi?
- Koje odbore on ima?
- Koliko često se sastajete?
- Jeste li uradili neku konkretnu akciju, i kakvi su rezultati?
- Koliko članova imate u Parlamentu, a koliko učenika broji škola?
 
Moram da pohvalim zamisao... Zaista divno...

U mojoj osnovnoj školi imamo Đački parlament... On je sačinjen od učenika od 5-og do 8-og razreda koji su predstavnici svog odeljenja ( iz svakog odeljenja 2 učenika - presednik i potpredsednik) ...
Nažalost... Ta cela priča u mojoj školi bila je komedija.
Dve poslednje godine bila sam članica... TOTALNI APSURD, bar u mojoj školi. Žalost.
Mi smo imali vođu... Tj. nastavnika... Koji je trebao da nas u početku organizuje... MADA, NIŠTA OD TOGA.
Nismo se uopšte sastajali.
Za odbore nismo ni čuli... Ni za akcije, a kamoli za rezultate tih akcija... Ništa... NIŠTA... NIŠTA...

Zamisao je divna... Verovatno bi se normalnim radom Đačkog parlamenta izbegli mnogi problemi i nesuglasice... Lakše bi se rešavali najčešći problemi između nasavnika i učenika... ALI NE U MOJOJ OSNOVNOJ ŠKOLI !

Toliko od mene.
 
Parlament može abnormalno da pomogne i u odnosu profesor-učenik i u odnosu učenik-učenik. Imamo i Savetodavni odbor koji posećuje Parlamente osnovnih škola i pomaže im da odrade određene akcije sa što manje uloženog truda, a što većim efektima.
Najveći problem sa kojim sam se susreo je stvaranje politike Parlamenta (da li da je na strani učenika i kad učenik greši, homoseksualni odnosi, verske zajednice, sekte, narkomanija, agresivnost, itd.).
 
Mi smo imali parlament u gimnaziji,ali vidim da ni ovaj sad na faxu nije nista bolji...Znaci uvek se znalo ko ce biti izabran,glasanje je bilo javno,neki su u njega usli bez ikakvog izbora,nisu postojali nikakvi odbori,u samom pocetku njegovog osnivanja sednicama je prisustvovala direktorka,ali kad videla zena sa kojim dilejama ima posla vise nikad nije dosla...Umesto da raspravljaju o realnim problemima oni su za tom binom ili nesto na fazon- Ej Miko kako si? (a Mika sedi u poslednje redove,pa da bi ga ovaj bolje video) ili su predlagali neke nebuloze od kojih su pola prisutnih kolutali ocima,npr. petak da takodje bude neradan dan...Predsednik parlamenta je bio obican ********* i cela skola je morala da glasa sa njega.Ja namerno nisam hteo da dam potpis i odmah su mi svi rekli da nisam normalan i da ce taj da me pretuce...
 
Parlament je kod nas propast, osim žurki za dan borbe protiv side, u prethoidne dve godine nismo ništa uradili. Ove godine ja planiram da pokrenem inicijativu, prvo da napravim parlament tako da bude podeljen u ministarstva (mislim da mogu i na netu da nađem brošuru o učeničkim parlamentima koju ja imam, ako nekog zanima), pa da izaberemo predstavnike za školski odbor (novi amandmani koji su skoro doneti, i o tome možete da se raspitate) i da krenemo. Ja sam puna nekih ideja, u principu sve druge boli uvo, ali moraću da ih opravim kako znam i umem :P
 
@MadonnaGirl
Imaš milion načina da motivišeš ljude i objasniš im zašto je dobro da Parlament funkcioniše.
Moje iskustvo je da u Parlament ne treba da se meša niko sem učenika, jer "odrasli" ne kapiraju naše mladalačke potrebe ;)
Imaš onu psihološku igru (ali ćuti, nemoj da pričaš svima da sam ti rekao ;)):
Svakom članu daš da napiše ime osobe za koju smatra da je najsposobniji, i ime najnesposobnijeg. Vrlo je važno da napiše po jednu osobu (po jednoj kategoriji). Onda sedneš, nacrtaš kružiće (koliko ima članova - toliko kružića) i u svaki krug obeležiš po jednog člana. Povežeš ko je glasao za koga (a u isto vreme na drugom listu povezuješ ko je glasao protiv koga), i dobiješ razgranatu mrežu, ali i izvučeš zaključak koga ljudi smatraju za najsposobnijeg i za najnesposobnijeg. Meni je to mnogo pomoglo. Radio sam (na istu foru) i testove poverenja. Na osnovu svega toga znaš koga možeš da upariš, i da budeš sigurna da će posao da obave valjano...
 
Parlament je kod nas propast, osim žurki za dan borbe protiv side, u prethoidne dve godine nismo ništa uradili. Ove godine ja planiram da pokrenem inicijativu, prvo da napravim parlament tako da bude podeljen u ministarstva (mislim da mogu i na netu da nađem brošuru o učeničkim parlamentima koju ja imam, ako nekog zanima), pa da izaberemo predstavnike za školski odbor (novi amandmani koji su skoro doneti, i o tome možete da se raspitate) i da krenemo. Ja sam puna nekih ideja, u principu sve druge boli uvo, ali moraću da ih opravim kako znam i umem :P

Srećno u popravljanju...

Tema_
Mislim da je u većini škola to apsolutna propast...
Žalost... :( A, tako dobra ideja...
 
@MadonnaGirl
Imaš milion načina da motivišeš ljude i objasniš im zašto je dobro da Parlament funkcioniše.
Moje iskustvo je da u Parlament ne treba da se meša niko sem učenika, jer "odrasli" ne kapiraju naše mladalačke potrebe ;)
Imaš onu psihološku igru (ali ćuti, nemoj da pričaš svima da sam ti rekao ;)):
Svakom članu daš da napiše ime osobe za koju smatra da je najsposobniji, i ime najnesposobnijeg. Vrlo je važno da napiše po jednu osobu (po jednoj kategoriji). Onda sedneš, nacrtaš kružiće (koliko ima članova - toliko kružića) i u svaki krug obeležiš po jednog člana. Povežeš ko je glasao za koga (a u isto vreme na drugom listu povezuješ ko je glasao protiv koga), i dobiješ razgranatu mrežu, ali i izvučeš zaključak koga ljudi smatraju za najsposobnijeg i za najnesposobnijeg. Meni je to mnogo pomoglo. Radio sam (na istu foru) i testove poverenja. Na osnovu svega toga znaš koga možeš da upariš, i da budeš sigurna da će posao da obave valjano...
Eto vidiš, to je vrlo interesantno ;)
Ja već smišljam neke načine, tj. ja bih da radim nešto produktivno za šta će se oni zagrejati, počevši od npr. sportskih aktivnosti, pa onda nešto malo ozbiljnije, ali videćemo... Još uvek nismo ni konstituisali parlament, do kraja septembra će biti, nadam se...
 
Ako su ti potrebni primeri Statuta javi mi da ti pošaljem.

Aktivnosti koje su se kod mene pokazale su, na prvo mestu kultura, a kasnije i sport (najbolje je zažive stoni tenis).

Već su nam u tradiciju prešle Književne večeri, Karaoke žurke, imali smo i veče Stivi Vondera, a o klasičnim žurkama neću ni da pričam.

Postoji ogroman problem: pare (profit). Vrlo je bitno da se te pare ulažu dalje, a ne da se raspodeljuju članovima Parlamenta.
 
Ako su ti potrebni primeri Statuta javi mi da ti pošaljem.

Aktivnosti koje su se kod mene pokazale su, na prvo mestu kultura, a kasnije i sport (najbolje je zažive stoni tenis).

Već su nam u tradiciju prešle Književne večeri, Karaoke žurke, imali smo i veče Stivi Vondera, a o klasičnim žurkama neću ni da pričam.

Postoji ogroman problem: pare (profit). Vrlo je bitno da se te pare ulažu dalje, a ne da se raspodeljuju članovima Parlamenta.


U mojoj školi parlament odlučuje o novcu koji prikupe sa žurki-kupuju ono što procene za najhitnije;do sada-dodatna oprema za radio stanicu,servisi za matursko veče,zvučnici...,trenutno se bore protiv prezuvki,protiv zaključavanja glavnih kapija,a skupljaju novac za kupovinu aparata za vodu(nadaju se da će im u tome pomoći i roditelji..sponzori..jer škola nema para ni za šta.
 
Ja u osnovnoj nisam ni imala parlament, a u srednjoj ga sad valjda ima. Neka 2 lika iz mog odeljenja su se prijavila, i samo su rekli da su pricali o velikom odmoru.. :neutral: Volela bih da i ja prisustvujem, ali ne znam da li mogu da zamenim jednog od njih ako su vec prijavljeni..? I predstavnici su po 2 ucenika iz svakog razreda, pa sve 4 godine... ;)
 
Ako su ti potrebni primeri Statuta javi mi da ti pošaljem.

Aktivnosti koje su se kod mene pokazale su, na prvo mestu kultura, a kasnije i sport (najbolje je zažive stoni tenis).

Već su nam u tradiciju prešle Književne večeri, Karaoke žurke, imali smo i veče Stivi Vondera, a o klasičnim žurkama neću ni da pričam.

Postoji ogroman problem: pare (profit). Vrlo je bitno da se te pare ulažu dalje, a ne da se raspodeljuju članovima Parlamenta.

Auh, pa ja ne mogu da skupim ljude na tehno žurku na otvorenom, a kamoli na veče Stivi Vondera :neutral:
U koju ti to tako dobru školu ideš da dođem i ja? :mrgreen:
Što se tiče statuta, hvala, već radim na tome, a za novac ne znam, mi do sad nismo imali neko bogzna kakvo budžetiranje, uglavnom se sve svodilo na to da iz ničega pravimo nešto...
 
Cula sam da vi u Jagodini u gimnaziji imate profesorku srpskog ili neceg ,koja ima multipl tetovaze po rukama i vratu i sedam pirsinga

Imamo Parlament. Uvek je Milos predstavnik naseg odeljenja, kao najlosiji djak sa najvise izostanaka.
Jednom je taj Parlament , koga niko ne je bava ni dva posto doneo odluku da uz opravdanje mora obavezno i roditelj da dodje , da potvrdi opravdanje i vidi ocene.

Tad je Milos dobio neke pretnje, a zamalo i batine , kao i ostali ponosni clanovi.
Kako je to bila dobra atmosfera u dvoristu i hodniku :hahaha:

Inace, pravilo o pravdanju izostanaka je jos na snazi.
 
Ne, ne postoji takva profesorka u mojoj Gimnaziji, mada bi bilo zanimljivo da postoji.

To je najgluplja odluka koju sam u životu video.

Mi smo imali zanimljive predloge:
- da organizujemo takmičenje u papir-kamen-makazama;
- da za 8. mart kupimo pa preprodajemo ruže, itd.
 

Back
Top