Win-Xp i Ubuntu

momcina43

Početnik
Poruka
20
Pozdrav od mene imam jedan problem imam instaliran Xp i hteo bih da pored njega instaliram Ubuntu ultimate koji sam skinuo sa neta.Evo sta se desava kad ubacim Ubuntu i pokrenem live sesiju on se podigne i kad hocu posle da ga instaliram sve ide lepo dok ne dodje do one opcije kad se pojave particije on mi zapravo vidi samo ceo hard disk ne prijavljuje mi D particiju na koju bih hteo da ga instaliram sto znaci ako bih nastavio sa instalacijom on bi mi obrisao Xp a to ne zelim.Probao sam sa Particion magicom da na toj drugoj particiji napravim Extenziju za linux ali mi i on prijavljuje neku gresku .Svaka pomoc je dobro dosla unapred zahvalan pozdrav jos jednom. PS. init failed:eror117 Particion s drive letter cannot be identified. Ovo mi prijavljuje kao gresku.
 
Ja bi na tvojem mestu instalirala ubuntu kao virtualnu masinu a jos bolje instalirala na cisto ubuntu i onda stvavila winXP kao virtualnu masinu.

2nd resenje je da koristis npr Partition Magic 8, i sa njim lepo napravi 2 nove particije za Linux, i to prva particija od npr 10GB za linux ext3 filesystem (to ti je root "/" particija, gde ce da bude instaliran system) i druga particija je swap, tj to ti je kao page file u windows-u (ona mora da bude velicine 2 x sistemska memorija). Nakon toga samo u toku instalacije uputi linux (mada mislim da ce on sam da prepozna) na vec definisane particije.

Znaci jednostavno: linux nece da se instalira na FAT32 ili NTFS particiju, vec treba da ima svoju EXT3 i swap particiju.
 
Ja bi na tvojem mestu instalirala ubuntu kao virtualnu masinu a jos bolje instalirala na cisto ubuntu i onda stvavila winXP kao virtualnu masinu.

2nd resenje je da koristis npr Partition Magic 8, i sa njim lepo napravi 2 nove particije za Linux, i to prva particija od npr 10GB za linux ext3 filesystem (to ti je root "/" particija, gde ce da bude instaliran system) i druga particija je swap, tj to ti je kao page file u windows-u (ona mora da bude velicine 2 x sistemska memorija). Nakon toga samo u toku instalacije uputi linux (mada mislim da ce on sam da prepozna) na vec definisane particije.

Znaci jednostavno: linux nece da se instalira na FAT32 ili NTFS particiju, vec treba da ima svoju EXT3 i swap particiju.

Da ali ja ne mogu da pokrenem Particion Magic zbog erora koji sam naveo.
 
Probaj u windows disk managment appletu
da obrišeš taj disk D: i ostavi ga kao unalocated space ;)
(obično je sivo posle toga)

http://www.pcbuyerbeware.co.uk/Disk_Management_XP.gif

a posle toga ubuntu da koristi ostatak diska
u onom instaleru mislim da ima ta opcija


ako je ubuntu ultimate , on je maloo veći nego default live cd
posle instalacije
neophodno mu je valjda ~20 giga ,minimum je ovo 10 :(
(zbog već prethodno ubačenih programa ? )


ovo što javi grešku moguće da je nešto već nije u redu sa logičkim
rasporedom particija u datom trenutku
(ako je već rađen neki dual boot sa drugim linuksom ili vistom ili slično)


nije preporučljivo da se sa part magicom prave linux file sistem
na sistemskoj particiji bolje da se ostavi unalocated particija
(i sa part magicom) ima izveštaja da takav ext3 ext2 pravi prob kasnije.
(a za fleške i data diskove da li ide ? :think: )
 
Poslednja izmena:
Probaj u windows disk managment appletu
da obrišeš taj disk D: i ostavi ga kao unalocated space ;)
(obično je sivo posle toga)

Prema svemu ovome, izgleda da je lose definisan disk, tj particije. Boot-uj ti lepo Hirens boot cd, pa vidi sa nekim od alata da checkiras particije ... tu nesto ne valja ...

ako je ubuntu ultimate , on je maloo veći nego default live cd
posle instalacije
neophodno mu je valjda ~20 giga ,minimum je ovo 10 :(
(zbog već prethodno ubačenih programa ? )
Moguce ... sve zavisi koliko zeli da instalira .. mada mislim da je bolje resenje da se koristi standardna instalacija Ubuntua 9.04, a onda da se dovuce sa neta samo oni programi koji mu trebaju preko synaptic managera ...

nije preporučljivo da se sa part magicom prave linux file sistem
na sistemskoj particiji bolje da se ostavi unalocated particija
(i sa part magicom) ima izveštaja da takav ext3 ext2 pravi prob kasnije.
(a za fleške i data diskove da li ide ? :think: )
Mala caka:
Sa PM-om se naprave particije, a onda se prilikom instalacije stavi da se one formatiraju. Ovo samo pomaze da se prilikom instalacije ne zamara sa definisanjem particija.
 

Back
Top