ukocena macka?

Poruka
8.529
Imam 4 maceta od 7 nedelja i jedno sivo koje je ginule (zenka) pre par dana dok nije umrla...
sa mo se ukoci tj. popnese na drrvo i baci se i to nekoliko puta dok se ne ukoci vidise da dise ali je okrucena i ne pomera se sledecih 12-13 minuta.

Veterinar nije na to imao odg. pa molim da mi vi objasnite sta je to ili ako neko ima isti problem

Sada je to pocela i njena sestra
 
Da je u pitanju ukocenost koja nastaje tokom penjanja na drvo, usled koje maca pada na zemlju, znala bih da je to neuroloski problem.

Ovako mi lici na preterano veselu igru macica koja se kobno zavrsava. Oni dok su mali nemaju bas najjasniju predstavu sta je opasno za njih, a sta ne. Cesto se zaigraju, popnu na drvo, pa se prokliznu i zavrse na zemlji. Ali djavo im ne da mira, pa se opet pentraju. Mozda bi im trebalo ograniciti radijus kretanja dok ne budu malo veci.
A zasto se ne pomera nakon pada? Pa u shoku je, posebno ako je tresnula sa visine...To zna svako kome je macka pala sa visine (ili sprata).
Moja stara komsinica je uvek imala nekoliko macaka, i dok su jos sasvim mali, nikada ih nije pustala napolje. Od nje sam naucila koliko su mali macici krhkog zdravlja i koliko im je potrebna nasa paznja.
 
Ovo cujem prvi puta!
Prvo, premale su da se vec penju na drvece a i ako padnu docekaju se na noge.
Moje su stare mesec i po dana, vise po zavesama i svaki cas neka tresne na plocice.
Ipak je to neki neuroloski problem.A neki vewterinari mi se cini da su samo teoreticari, ne verujem da ne prepoznaju takve pojave! Svaka cast pojedincima.
 
Naravno, ovo gore su bile samo moje pretpostavke. Moj mladji macak se jos sa mesec-mesec i po pentrao gde je stigao, a imala sam prilike da vidim i kako to izgleda kada maca tresne sa velike visine i u shoku je...
Svakako ako vec imaju takve probleme, ne bi trebalo da se mnogo shetkaju napolje.
A sto se tice neuroloskih problema, moj macak ih ima, i skoro je nemoguca misija naci veterinara koji ce odrediti pravu dijagnozu. Moj macak je stoga promenio nekoliko veterinara. Uglavnom malo zamuljaju sa par lekova i onda kada to ne uspe, predlazu uspavljivanje. Svaka cast izuzecima.

Ako je hriscanin.hriscanin iz Beograda, mogu da mu preporucim dobrog neurologa, ako je zainteresovan.
 
Moram priznati da nikad nisam ni cula ni videla ovakav problem... Tesko macama, ali i gledati ih takve, jos sa losim ishodom, bar u prvom slucaju.

Ako je zuc problematicna, zar vet to ne moze da se vidi na ultrazvuku na pr, ili analizom krvi ili...neckom trecom analizom... ?
 
@Valeria - ako ti nije nezgodno, daj mi opisi, kratko, neuroloske simptome tvoje mace. Ovde ili na pp, kako zelis. Interesuje me.

Moze i ovde, naravno.
Inace, ima bolesnu jetru koja ne prociscava kako treba, i kada mu se skupe toksini u krvi, to mu izaziva napade. Kada je u dobrim fazama, on se ne razlikuje od ostalih macaka, osim sto je malo mirniji (mada mu je mozda takva narav). ali kada dobije napad, prvo rezi, popiski se, pa potrci i nekad se zaustavi napad na tome.
Kada je vise otrova, onda posle tog trcanja sledi pravi napad, izvrtanje na ledja, kocenje shapica (kojima jadnicak pokusava da mlati i uvek se bojim da se tada ne povredi), pena na ustima, nekad strahovito urla (vet kaze od halucinacija). To traje oko minut. Tada vodim racuna da se ne udari negde ili da se ne povredi. Dam mu Diazepam da sprecim niz napada. Kada se to zavrsi, onda je strahovito gladan, pojede duplo vise hrane nego obicno i posle toga odspava par sati. Kad se probudi, izgleda normalno, cak je nekako mazan.
E tako izgleda kada je "uobicajeno", jednom u 5 ili 7 dana dobije ovakav napad, po recima veterinara, kada se skupe otrovi u krvi (mada kako odmice vreme, sve ima duze i duze periode bez jakih napada). On inace pije sirup koji omogucava da amonijak ne odlazi u krv i to mu dosta proredjuje napade.
Ali kada se desi neka infekcija ili kada ga cistim od glista (pa umiruce gliste luce toksine) onda napadi strahovito ucestavaju, ali po pravilu nisu toliko jaki. Ili ako krenu jaki, onda su sve slabiji i slabiji, dok ne isceznu. Nekad su sasvim neprimetni, na primer, samo mu se prosire zenice i cudno nakrene glavicu sa strane i to nestane posle par sekundi. I kako se resi problem infekcije, tako mu se i stanje normalizuje.

Ali kod njega tacno znam sta je u pitanju, i kad bih resila problem jetre, resila bih i problem napada.

Evo, sad je bas opusten, dremka u kuhinji :heart: :)
 
da im se nemoze pomoci

čitaj: mnogo posla za malo para, prođi me se.
Idi kod nekog drugog veterinara, a u međuvremenu sam prikupi što više podataka:
stolica, temperatura, apetit, ponašanje, itd.
Onda probaj da to uporediš sa bolestima mačaka na netu.
Kada odeš kod veterinara pravi se nemaš internet. ;)
Praktično sve moje mačke i one koje su kod nas i one koje smo udomili su bile izgubljeni slučajevi, kojima se ne može pomoći... i sve su još uvek žive, zadovoljne i srećne. :cool:
 
evo sta kaze za epilepsiju

Ovisno o tome u kojem je dijelu mozga došlo do abnormalne aktivnosti, simptomi variraju, no najčešće se javljaju strah, euforija, depresija, trzanje pojedinih grupa mišića, potpuna paraliza i/ili jako slinjenje.
@hriscanin
ne razumem bas najbolje sta se tacno desava sa mackom,ali mene je ta ukocenost potsetila na epilepsiju,posto sam kao klinka imala vrlo neprijatno iskustvo na sred ulice sa jednom lutalicom...
 
Simptomi epilepsije neverovatno variraju od slučaja do slučaja. Jedan od veterinara mi je rekao da to baš i nije temeljno istraženo kada su mačke u pitanju, imaju mnogo temeljnija znanja o psima. Kada sam mog Gandija nosila na veterinarski faks, sazivali su mnoštvo studenata da vide "kako izgleda napad", jer im je to "retka prilika"..meni je to bilo malo horor :( . Skroz lišeno saosećanja.
 
@Valeria - hvala na odgovoru o simptomima. I tebi i macoru zelim da sto duze budete zajedno, zivi, zdravi i zadovoljni :).

To za vet faks... Jednom sam bila tamo i iskustvo se nije lepo zavrsilo, tako da... Mozda je bila slucajnost :neutral:.
 
Na samom veterinarkom faksu je Gandija pregledao nemali broj doktora. Svi su imali neku svoju priču, i kako sam ustanovila kasnije, svaka njihova pretpostavka dijagnoze je bila pogrešna, a o pristupu i nedostatku ljudskosti da ne pričam. Jedini izuzetak je jedna fina doktorka, stažistkinja, koja se iz petnih žila trudila da spasi Gandija na sve moguće načine ...hvala joj :heart:

Gandi je ovih dana sjajno kao nikada pre, igra se, grize papire po kući, mazi se ... nema čak ni tikove. Hvala na lepim željama ! :heart:

Hrišćanin, kako je maca?
 
Trudila sam se da budem blaga u komentaru pomenute institucije, ali mi je iskustvo malo grdje od toga...:aha:.

Fuseraja ima na sve strane i kad lecimo sebe (ljude) i zivotinje, tako da stalno postoji neki problem. Pruzaoci usluga/robe cesto ne kapiraju sta je poenta poslovanja, vec je bitno da nas sto vise proteraju kroz cekaonice, ordinacije, radnje... a Beograd pun potencijalnih "zrtava"... :neutral:.

Tako se ne radi i toplo se nadam danu kada ce poslovanje sa strankama (bilo kojim) biti kako treba, a oni sto posluju po principu - nema veze ako ti nisi zadovoljan, doci ce drugi... vazno je da ti uzmem pare - zatvore svoje firme za vijek i vijekova ili otpuste nekorektno osoblje.

Poljubac za Gandija :cmok2:.

Sta se desava sa ukocenim macorom ? Mislimo na njega i brinemo...

 
Moze i ovde, naravno.
Inace, ima bolesnu jetru koja ne prociscava kako treba, i kada mu se skupe toksini u krvi, to mu izaziva napade. Kada je u dobrim fazama, on se ne razlikuje od ostalih macaka, osim sto je malo mirniji (mada mu je mozda takva narav). ali kada dobije napad, prvo rezi, popiski se, pa potrci i nekad se zaustavi napad na tome.
Kada je vise otrova, onda posle tog trcanja sledi pravi napad, izvrtanje na ledja, kocenje shapica (kojima jadnicak pokusava da mlati i uvek se bojim da se tada ne povredi), pena na ustima, nekad strahovito urla (vet kaze od halucinacija). To traje oko minut. Tada vodim racuna da se ne udari negde ili da se ne povredi. Dam mu Diazepam da sprecim niz napada. Kada se to zavrsi, onda je strahovito gladan, pojede duplo vise hrane nego obicno i posle toga odspava par sati. Kad se probudi, izgleda normalno, cak je nekako mazan.
E tako izgleda kada je "uobicajeno", jednom u 5 ili 7 dana dobije ovakav napad, po recima veterinara, kada se skupe otrovi u krvi (mada kako odmice vreme, sve ima duze i duze periode bez jakih napada). On inace pije sirup koji omogucava da amonijak ne odlazi u krv i to mu dosta proredjuje napade.
Ali kada se desi neka infekcija ili kada ga cistim od glista (pa umiruce gliste luce toksine) onda napadi strahovito ucestavaju, ali po pravilu nisu toliko jaki. Ili ako krenu jaki, onda su sve slabiji i slabiji, dok ne isceznu. Nekad su sasvim neprimetni, na primer, samo mu se prosire zenice i cudno nakrene glavicu sa strane i to nestane posle par sekundi. I kako se resi problem infekcije, tako mu se i stanje normalizuje.

Ali kod njega tacno znam sta je u pitanju, i kad bih resila problem jetre, resila bih i problem napada.

Evo, sad je bas opusten, dremka u kuhinji :heart: :)

Lici na epilepsiju i bez EG mozga to niko ne moze da potvrdi,ja sam imala stene staro 4 meseca i na kraju se nije lepo zavrsilo.
Identicni simpotomi
 

Back
Top