KAKO SE ODNOSIMO PREMA HENDIKEPIRANIM OSOBAMA

eklipsa

Aktivan član
Poruka
1.638
Nekim ljudima je tesko da prihvate tudj hendikep, a nekima svoj.
socijalizacija osoba sa invaliditetom je teska i ponekad je problem u samoj jedinki ali u vecini slucajeva drustvo je to koje na razne nacine diskriminise takve ljude.
cula sam izuzetno tuzne komentare mladih ljudi na ovu temu i pitam se da li tudj fizicki hendikep na svetlo iznosi mentalni hendikep naseg drustva?
 
cula sam izuzetno tuzne komentare mladih ljudi na ovu temu i pitam se da li tudj fizicki hendikep na svetlo iznosi mentalni hendikep naseg drustva?

upravo tako... problem je mentalni hendikep našeg društva, tj ogromnog broja pojedinaca, ne bih o zanemarljivoj manjini

čak i mnogi lekari se ponašaju toliko bezosećajno prema hendikepiranim i bolesnim osobama kao da su oni lično pod nekom garancijom da im se nikada ništa neće desiti ni hendikep, ni trauma, ni bolest .... kao da ne rade izuzetno važan i human posao već
im je jedini cilj što veća zarada, privilegije, titule....

a to je i moralno-etički hendikep jednog društva svakako !
 
upravo tako... problem je mentalni hendikep našeg društva, tj ogromnog broja pojedinaca, ne bih o zanemarljivoj manjini

čak i mnogi lekari se ponašaju toliko bezosećajno prema hendikepiranim i bolesnim osobama kao da su oni lično pod nekom garancijom da im se nikada ništa neće desiti ni hendikep, ni trauma, ni bolest .... kao da ne rade izuzetno važan i human posao već
im je jedini cilj što veća zarada, privilegije, titule....

a to je i moralno-etički hendikep jednog društva svakako !

meni se cini ne da nije zanemarljiva nego uopste nije manjina:sad2:
komentar koji sam cula od mlade intelektualke,prof stranog jezika o tome kako osobe sa vidnim oziljcima ne treba da izlaze na ulicu jer je njoj neprijatno da to gleda,me uzasnuo.:dash:
ja kao da imam suprotan problem,prihvatam svakog coveka onakvog kakav jeste i ne kapiram sto bih mislila da sam bolja od bilo koga na osnovu izgleda,bolesti. . .sazaljenje osecam tek kad mi se ucini da je neko maksimalno pogubljen u svojoj zlobi:sad2:
 
..ima tu svega..emocionalne hendikepiranosti, sujeverja, oguglalosti na nesrecu..

Da dodam - mentalitet. Uvek su ta deca sklanjana od pogleda drugih, doživljavana kao kazna za nečiji greh. U Sparti su ih bacali sa litica, u starom Egiptu puštali korpu sa detetom niz Nil i da ne nabrajam dalje.
Nešto od toga je ostalo u kolektivnom sećanju pa se i danas na osobe sa posebnim potrebama gleda sa preteranom radoznalošću ili gnušanjem, kako ko.
Zemlje u kojima je visok procenat osoba sa posebnim potrebama, kao npr Švedska, su razvile ceo sistem socijalne zaštite, uticali na svest ljudi, tamo je sve podredjeno potrebama tih osoba, nema diskriminacije. Na žalost mi kao društvo i naša država ne možemo da se pohvalimo. Niko porodicama u kojima postoji osoba sa posebnim potrebama ne izlazi u susret na takav način, većina ustanova je nedostupna telesnim invalidima jer nema liftova, nema rampi, nema mnogo toga.
Kao pojedinci moramo i treba da preispitamo svoje ponašanje i da ga korigujemo u skladu sa civilizovanim normama ponašanja.

P.S. evo, samo pogledajte temu niže o problemima koje imaju porodice sa hiperaktivnom decom, prosvetni radnici beže od inkluzije (ne mislim na sve prosvetne radnike, ima i pozitivnih primera)
 
Poslednja izmena:
Da dodam - mentalitet. Uvek su ta deca sklanjana od pogleda drugih, doživljavana kao kazna za nečiji greh. U Sparti su ih bacali sa litica, u starom Egiptu puštali korpu sa detetom niz Nil i da ne nabrajam dalje.
Nešto od toga je ostalo u kolektivnom sećanju pa se i danas na osobe sa posebnim potrebama gleda sa preteranom radoznalošću ili gnušanjem, kako ko.
Zemlje u kojima je visok procenat osoba sa posebnim potrebama, kao npr Švedska, su razvile ceo sistem socijalne zaštite, uticali na svest ljudi, tamo je sve podredjeno potrebama tih osoba, nema diskriminacije. Na žalost mi kao društvo i naša država ne možemo da se pohvalimo. Niko porodicama u kojima postoji osoba sa posebnim potrebama ne izlazi u susret na takav način, većina ustanova je nedostupna telesnim invalidima jer nema liftova, nema rampi, nema mnogo toga.
Kao pojedinci moramo i treba da preispitamo svoje ponašanje i da ga korigujemo u skladu sa civilizovanim normama ponašanja.

P.S. evo, samo pogledajte temu niže o problemima koje imaju porodice sa hiperaktivnom decom, prosvetni radnici beže od inkluzije (ne mislim na sve prosvetne radnike, ima i pozitivnih primera)

Pretpostavljam da u Svedskoj ima visok procenat osoba sa posebnim potrebama jer im je omogucen bolji kvalitet zivota a samim tim i prodizen zivotni vek
ovde cini se vlada pomalo nacisticki stav
 
Pretpostavljam da u Svedskoj ima visok procenat osoba sa posebnim potrebama jer im je omogucen bolji kvalitet zivota a samim tim i prodizen zivotni vek
ovde cini se vlada pomalo nacisticki stav

Visok procenat osoba sa posebnim potrebama u Švedskoj je posledica nekih drugih činilaca. Oni su u prošlosti imali jako puno incesta i neki smatraju da je to jedan od glavnih razloga. Ali, šta god da je, država i pojedinci nisu okrenuli glavu od problema.

Ne bih nas kao društvo (mislim na Srbiju i zemlje u okruženju) tako grubo karakterisala, nego baš kao neko nasledjeno ponašanje.
Roditelji dece koja imaju neki hendikep se prvo sami povlače iz okruženja, neće da odlaze u posete prijateljima i rodjacima zato što njihovo dete može uraditi nešto što zdrava deca ne rade i tako dok se ne samoizoluju. Znači, postoji i ta strana priče pogotovo kada su u pitanju mentalne retardacije.
Evo, sad pokušavam da se setim, neka me ispravi neko ako grešim, ali kod nas je prvi put zakonom regulisano zbrinjavanje i takvih bolesnika Dušanovim Zakonikom :think: zaista nisam sigurna
 
Mesto;ucionica V4
akteri:uciteljica,
hendikepirano dete(cerebralna paraliza,nadprosecno inteligentan,od rodjenja vezba i iz i svog stanja izvukao maximum koji niko nije ocekivao),
ostala deca iz razreda

Hendikepirano dete:Nastavnice,doneo sam pare za ekskurziju.
Nastavnica:Tebe ne mogu da vodim!ko ce o ostaloj deci da vodi racuna,ako se ja budem bavila tobom?
Ostala deca:smeh....



Sta reci,a ne zaplakati!?
 

Back
Top