Da li se moze suditi...

childintime:
Da li se moze suditi o nekom autoru na osnovu jedne procitane njegove knjige?Svi mi to ponekad cinimo,ali da li je to po vasem misljenju ispravno?Koliko cesto ( i da li) "pruzate drugu sansu" piscu cija knjiga vam je totalno losa??? :roll:

Sto pitas kad ti je odgovor sasvim jasan ?! :o

Tako nesto je primer zakljucivanja po nepotpunoj indukciji i moze biti tacan, ali, u najvecem broju slucajeva, nije.
 
childintime:
Da li se moze suditi o nekom autoru na osnovu jedne procitane njegove knjige?Svi mi to ponekad cinimo,ali da li je to po vasem misljenju ispravno?Koliko cesto ( i da li) "pruzate drugu sansu" piscu cija knjiga vam je totalno losa??? :roll:

Sudjenje je neizbezno, jer moramo imati neko misljenje kad procitamo delo... Koliko je ispravno, o tome ne razmisljam jer je to MOJE misljenje. Kako smo razlicitih senzibiliteta i stavova, isto tako i dela dozivljavamo drugacije. Mada, sto se tice "druge sanse", procitala bih jedino ako bi mi neko preporucio...
 
MUDRICA:
childintime:
Da li se moze suditi o nekom autoru na osnovu jedne procitane njegove knjige?Svi mi to ponekad cinimo,ali da li je to po vasem misljenju ispravno?Koliko cesto ( i da li) "pruzate drugu sansu" piscu cija knjiga vam je totalno losa??? :roll:

Sudjenje je neizbezno, jer moramo imati neko misljenje kad procitamo delo... Koliko je ispravno, o tome ne razmisljam jer je to MOJE misljenje. Kako smo razlicitih senzibiliteta i stavova, isto tako i dela dozivljavamo drugacije. Mada, sto se tice "druge sanse", procitala bih jedino ako bi mi neko preporucio...

Ne, ne... nisi ukapirala. On pita o misljenju celokupnog opusa jednog pisca na osnovu samo jedne knjige...
 
To je skoro nemoguce. Svaki umetnik prolazi kroz razlicite faze u svom stvaralastvu. Da bi shvatio ideju jednog pisca potrebno je ipak procitati nesto vise, ali i znati o istorijskom periodu u kom je ziveo, okolnostima koje su vladale u zemlji ili zemljama u kojima je ziveo, kojima je putovao, kao i brojne drustvene odnose...
 
Ako sam dobro razumela, reč je o vrednovanju jednog dela a ne jednog čoveka / autora/. Svako delo se vrednuje za sebe, a tek nakon toga može ali ne mora da se kaže po neka i o tvorcu istog. Ovo iz razloga što književna dela, bez obzira što se pišu iz svog psihološkog i intelektualnog potencijala, ipak nisu ispovesti njihovih pisaca. Na kraju krajeva, kod plodnih pisaca, može se izreći prethodno zauzet stav ,prema celokupnom njegovom delu.
 
Vidim da je tema stara, ali nema veze, zanimljiva je skroz. Postavljeno pitanje iziskuje odgovor, koji je jako teško dati i koji varira od osobe do osobe... mislim da ne možeš suditi o autoru po jedom njegovom delu, ali ono što svakako možeš (ako se iole razumeš u književnost) jeste da prepoznaš njegov karakterističan stil pisanja i uporediš ga sa svojom predstavom o stilu, što će svakako uticati na tvoju odluku da li ćeš nastaviti da čitaš knjige pomenutog autora.

Ljudi, možda nisam baš najbolje formulisala odgovor, ali ne da mi se da ispravljam.. :D
 
Sigurno je da se ne može suditi na osnovu jedne ili dve knjige ako nam je stalo da nečemu pristupimo ozbiljnije. Za neke je, čak, potreban i kontekst vremena, određena životna dob čitaoca i svašta još.

Ipak, verujem da na osnovu samo par rečenica može da se proceni da li će nam se neka knjiga dopasti ili ne, tj.da li ćemo je čitati.
Kad god se prvi put srećem sa nekim piscem, trudim se da pažljivo odaberem od koje knjige ću početi (a kriterijumi za to su mi razni).

Naravno da je svaka kritika subjektivna, pa i ona zvanična, profesionalna.
 
Ako mi se ne svidi knjiga nekog autora, mala je verovatnoća da ću ponovo uzimati nešto njegovo. Jednostavno, ima previše drugih koje čekaju. To ne znači da ću pričati kako je pisac loš, već da se MENI nije svideo.
 
Ne volim da sudim, ali volim da prosuđujem.
U krajnjem, kakva bi nam stvarnost bila bez nekog ličnog stava o njoj, a čitanje i odnos prema pročitanom je jedan mali segment te stvarnosti.
Personality nas i čini različitim, na svu sreću.
 

Back
Top