Pokloni

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Iskreno ova je tema za psihologiju , ali posto toliko toga fali iz spoznaje filozofima, ona je potrebna i ovde.

Sta su pokloni?
Sta su dobri pokloni?
Sta su adekvatni pokloni?
Zaobidjite sta je dublji smisao i zasto se daju pokloni.
Ostanite na tome sta vi i ostali vidite u poklonu, cinu poklanjanja,vrednosti poklona, estetici poklona, omotu poklona, vremenu poklona, nacinu poklanjanja, propratnim recima,propratnim reakcijama, primljenim reakcijama.
Sta su u danasnje vreme pokloni i odnos vremena i poklona, filozofije i poklona, odnosa prema radu i poklona....

Kobajagi nema veze sa filozofijom , kad bi se lagali....
 
Obozavan "narucene " poklone....kad me pita : Sta da ti kupim ? jasno i glasno kazem duboke crne kozne startke br 38 ( dosad dva put nije bilo bas mog broja ....malo mi simptomaticno ali dobice ako ne tamo ovde ) i euforiju ili armanijev diamond ....skromna sam .

Volim da poklanjam bez nikakvog povoda i to sitnice jer mene to uvek najvise obraduje. Mrzim 8 mi Mart i taj nacin poklanjanja definitivno ..ma nemam komentara, strasno je to sta mi zene radimo same sebi .... ali, reci zena pa odmahni rukom.

Poklon je znak paznje jos i kad je ukus primatelja zadovoljen to vise govori o davaocu, jer nemoze mi neko ko me zaista ceni i dobro poznaje pokloniti jarko crveni karmin recimo ili bilo sta crveno, smatrala bih to uvredom u najmanju ruku ( samo ne volim crveno nema ovde nikakvih aluzija ) ....

Omot je takodje bitan ako ne i bitniji od poklona jer je sastavni deo istog i doprinosi estetskom dojamu celine.
Propratne reci ? pa Izvoli , ovo je za tebe ....je kao neka mantra kad nekom poklonim nesto , manje vise i ne volim euforicnost u bilo kom pravcu ( mislim dovoljno je hvala) .

Adekvatan poklon ? Pa kad mi drugarice dodju iznenada i poklone mi litar martinija pa pojemo zajedno ( ovde se ne prodaje alkohol posle 19 00 ni odraslim ljudima :roll: ) ....e to je adekvatan poklon jer nikad se nezna kad moze da nestane martinija ili vermuta .
Ovde nema ni f od filozofije ali nesto sam dremljiva pa da ne bih zaspala : ) , a i neko nekad rekao :
" Malo filozofije udaljava od Boga , dok mnogo vraca njemu " .... :D
 
Poslednja izmena:
Ne, nekako se danas nametnula procena da dublji duhovni prilaz jeste i onaj prilaz koji najvise govori.
Te je odlazeci u dubinu filozofija postala vrlo plitka po obodu.
Nalikuje obliku kapi gde je u dubini sav volumen, a po povrsini nista.
Dekadentnost i elitnost se time dobija, ali se gubi veza sa realnoscu i sa prakticnoscu.
Tako se dobija isto kao kod jednoumlja , pravo siromastvo iako sa dubokim recima i frazama.
Time sto sugerisem plici smisao, zelim da ostanete van dogmi "dubokih" filozofskih analiza, vec da osmotrite to iz drugog ugla....
 
Iskreno ova je tema za psihologiju , ali posto toliko toga fali iz spoznaje filozofima, ona je potrebna i ovde.

Sta su pokloni?
Sta su dobri pokloni?
Sta su adekvatni pokloni?
Zaobidjite sta je dublji smisao i zasto se daju pokloni.
Ostanite na tome sta vi i ostali vidite u poklonu, cinu poklanjanja,vrednosti poklona, estetici poklona, omotu poklona, vremenu poklona, nacinu poklanjanja, propratnim recima,propratnim reakcijama, primljenim reakcijama.
Sta su u danasnje vreme pokloni i odnos vremena i poklona, filozofije i poklona, odnosa prema radu i poklona....

Kobajagi nema veze sa filozofijom , kad bi se lagali....

Zna se sta su pokloni.

Svaki poklon je dobar.

Adekvatni pokloni su oni, koje birate sa makar malo promisljanja o osobi kojoj poklanjate...

Daju se kao znak paznje i jer zelimo obradovati ili usreciti nekoga...

Zelimo mu nesto reci poklonom...

takvi pokloni su i dobri, koji nesto govore ,,,

Bitno je sve od omota, posvete do toga sta namenimo osobi...

i ako shvati sta smo hteli njime onda jos bolje...

a iako ne, dobra namera se ceni zar ne?

vrednost poklona je nebitna... bitna je poruka... i namera, da smo hteli nekome nesto pokloniti...

da, ta osoba zna da smo razmisljali o njoj...

i da je volimo ili cenimo...

Ja licno volim kupiti nesto mojim prijateljima, po neku sitnicu, ili nesto sto znam da bi zeleli imati

i to me raduje...

:heart:
 
Poslednja izmena:
Ovako je u teoriji...

U praksi medjutim dusha oseti nesto sto je razlicito od ovoga.
Sta , zavisi od svake osobe ponaosob i od okruzenja te osobe.
Da, vecina negira tu razliku, bas kao i to sto nisu uvek pravi prijatelji, sto nisu uvek casni, vec ponekad i posteni....

U ovoj temi mozete da probate da gledate i kao neko ko bira poklon i kao neko ko ocenjuje poklon koji je dobio.
Vi ne ocenjujete poklon koji ste dobili?

A?
 
patak, nije obavezno primiti poklon. ako ti "duša kaže" da ne želiš i osobe smatraš nepoštenima i nečasnima, zašto onda ne kažeš da od takvih ne želiš poklone. ista stvar, pokloni su često reciprocitet.
ako bi dao poklon takvima, po tvom sudu, nepoštenima i nečasnima, šta to govori o dariocu??
 
Ovako je u teoriji...

U praksi medjutim dusha oseti nesto sto je razlicito od ovoga.
Sta , zavisi od svake osobe ponaosob i od okruzenja te osobe.
Da, vecina negira tu razliku, bas kao i to sto nisu uvek pravi prijatelji, sto nisu uvek casni, vec ponekad i posteni....

U ovoj temi mozete da probate da gledate i kao neko ko bira poklon i kao neko ko ocenjuje poklon koji je dobio.
Vi ne ocenjujete poklon koji ste dobili?

A?

U kom smislu ocenjujemo? Jel u tom smislu koliko on nama vredi?

Pa, naravno da da. U srcu svako zeli da mu poklon bude ono sto zeli.

Ako mislish na to da li ocenjujem koliko je taj poklon "kostao", pa na osnovu toga dal zavisi moje zadovoljenje ili ne, onda bih rekao da u vecini slucajeva, a pak zavisno od zelje, skuplji poklon ce biti "voljeniji".

Zeleo bih da napomenem, da je poklon u vidu emocionalne vrednosti za mene totalno besmislen. Emocionalna vezanost se prikazuje na druge nacine koji su mnogo konkretniji i dublji Poklon se kupuje da se usreci nekog a ne da se pokaze da neko nekom znaci. To moze biti uzajamno ali i ne mora.
 
Ovako je u teoriji...

U praksi medjutim dusha oseti nesto sto je razlicito od ovoga.
Sta , zavisi od svake osobe ponaosob i od okruzenja te osobe.
Da, vecina negira tu razliku, bas kao i to sto nisu uvek pravi prijatelji, sto nisu uvek casni, vec ponekad i posteni....

U ovoj temi mozete da probate da gledate i kao neko ko bira poklon i kao neko ko ocenjuje poklon koji je dobio.
Vi ne ocenjujete poklon koji ste dobili?

A?

Patak , pa svi mi ocenjujemo poklone to stoji, ali zavisi s koje gledne tacke ocenjujes isti...jeli skup?, koristan? lep? namenski? prikladan ? mislim da si mislio na ovo zadnje ali sve to opet zavisi od situacije, darioca, nacin poklanjnanja, povoda , vremena ....poznato je da se poslovni poklon ne daruje uoci sklapanja poslovnog ugovora a poznato je i to da nemozes uvek i od svakog ocekivati poklon koji ce 100 % zadovoljiti tvoj ukus....takodje znamo da se poklon ne prima od svakoga ( Boze moj svaka cast izuzetcima) pa s toga se nemora i ocenjivati , jer po meni najvise ocenjujes poklon koji nisi ocekivao .....

Istorija poklona datira jos od rimskog carstva kad je masa darovala imperatora zimzelenim granama okicenim svakojakim predmetima ( koliko ja znam ) , pa je sve to vremenom eskaliralo u poksaj da se ostvari korist i ostavi utisak .....tako da pokloni realno gledajuci i nemaju neku kozna kakvu svrhu razlicitu od vec pomenute.
 
Poslednja izmena:
Kisa oko kragujevca i macka oko slanine...

Svi mi dobro znamo da moze levo i moze desno i moze ovako i moze onako...

A kako to sve moze.
A sa koje tacke ocenjujete poklon?
Od cega zavisi vasa tacka, i ugao i kriterijumi?
I naravno da su promenjljivi i rastegljivi...da nisu dosledni....
 
Ovako je u teoriji...

U praksi medjutim dusha oseti nesto sto je razlicito od ovoga.
Sta , zavisi od svake osobe ponaosob i od okruzenja te osobe.
Da, vecina negira tu razliku, bas kao i to sto nisu uvek pravi prijatelji, sto nisu uvek casni, vec ponekad i posteni....

U ovoj temi mozete da probate da gledate i kao neko ko bira poklon i kao neko ko ocenjuje poklon koji je dobio.
Vi ne ocenjujete poklon koji ste dobili?

A?

Ne volim samo one poklone koji nemaju svoju sadrzinu i koji su poklonjeni da se ispostuje neki red. Klasican primer , kada mi neki clan familije koga ne cenim previse poklanja za rodjendan nesto. Obicno nesto tipicno za te prilike. Vise volim poklone koji me iznenade.
Kroz poklone jasno mogu da procenim koliko me neko poznaje, koliko je truda ulozio da odabere poklon, i to je moj nacin da ih ocenim. Samo na osnovu toga ih vrednujem.
Poklone velike vrednosti ne bi volela da primim od bilo koga ko mi nije jako blizak i prisan, Ni tada ih ne volim, takvi obavezuju.
Obozavam da poklanjam sitnice ljudima koje volim i za koje znam da ce ih iznenaditi i obradovati. I najbitnije mi je da sam ja zadovoljna onim sto poklanjam.

Poklonima se moze pokazati paznja, ljubav, koliko dobro poznajes neku osobu. Poklon moze da bude divno secanje na neki lepi trenutak u zivotu, na neko lepo osecanje izmedju dva coveka. Uspomena.
 
Sta su pokloni?

Izraz ljubavi, naklonosti, postovanja ili spiranja krivice, koristi i malogradjanstine.

Sta su dobri pokloni?

Oni podareni srcem i primljeni sa iznenadjenjem, upakovani u iskrene zelje i radost.

Sta su adekvatni pokloni?

Uskladjeni sa mogucnostima onog ko daruje, veliki koliko u dlan ili srce moze da stane, vredni koliko nikakvim novcem ne moze da se plate, retki koliko slicnog drugi ne mogu da se sete...

Volim da poklanjam, ne za bitne datume, ne sa povodom, ne iz nuzde. Drage su mi stvari male upotrebne ali velike sentimentalne vrednosti, izdanke trenutaka. Volim lepo upakovane stvari, uz prigodnu cestitku i reci koje kriju vise od obicnosti. Milo mi je kada se neko uistinu obraduje, kada mu gest poklanjanja (a ne poklona) znaci. Ne mogu da pogrese ako mi poklone knjigu, umem da pogresim ako ne "procitam" zelju ili poslusam samo sebe. Darivanje je bezvremeno...poklon ne mora cak ni da se dodirne rukom...vazno je da dodirne emocije.
 
ebote, na kakve ja to zene nailazim kad mi vecito pored svih ovih nabrojanih stavki uvek pogledaju i racun sa cenom.....

Ali uvek...i to ne zbog sebe vec zbog svojih drugarica...
Strasno...ali to nema veze sa temom, to se pobunio onaj TP koji zivi , zivuci TP, ne um TP.
Secam se zenska je nekad onako rekla da je volela da crta i skicira i ja joj nabavim preko veze , doduse meni kontra usluga, tako da nije kostalo nista, ugljeni od tresnjinog drveta, rekose mi da je to dobro za skiciranje.I to ne oni industrijski sabijeni vec stapici...

E sad , naravno da se zamaze osoba koja dohvati ugljen rukom , zato postoji fishek.
Ali ja sam poznavao umetnice, pa sam video da im ne smeta da golom rukom hvataju ugljen iako ce se zamazati.

Medjutim , kako da kaze drugaricama da je dobila ugalj za rodjendan, kad su joj drugarice sve bogatasice i zlato i provod...

Eto potsetiste me na jednu epizodu u vezi poklona...

A ima i sa suprotne strane kad znam da nju ne interesuje, ali ce oduseviti sve oko nje...
Pa preko tog odusevljenja ce zadovoljiti i nju, ali posredno...
I to sam uradio nekoliko puta, i moram da vam kazem da deluje, iako ta devojka uopste nije bila povodljiva ili da je ocekivala poklone.

Taj gest je medjutim meni kazivao da ja izbegavam da njoj direktno poklonim nesto , jer i ne znam dovoljno sta bi bio pravi nesluzbeni poklon, a sluzbene poklone i mirise , hm, hm, ........to ona primi , a ja kao dam...
 
Pokloni zavise u potpunosti od ukusa...Ono što je jednom extra poklon,drugom je...Uvek moraju dai maju veze s ličnošću onog kome se poklanjaju,osim ako su neutralni,kao parfemi ili slično,mada i tu mora da se zna ukus osobe...
 
...sad kad ovo napišem mnogi će da se neslože...ali evo iz ugla jednog iskusnog muškarca....s poklonima treba biti oprezan...kompliment je poklon..ali onaj koji ti ga daje možda samo želi da te iskoristi...slično je i sa materijalnim poklonima..svi traže nešto zauzvrat....
....iz mog ugla u realnosti volim obradovati one koje volim poklonima..volim i da ih dobijem od prijateljica, rodbine,,a sa poklonima muškaraca sam vrlo oprezna...:)
 
ebote, na kakve ja to zene nailazim kad mi vecito pored svih ovih nabrojanih stavki uvek pogledaju i racun sa cenom.....

Ali uvek...i to ne zbog sebe vec zbog svojih drugarica...
Strasno...ali to nema veze sa temom, to se pobunio onaj TP koji zivi , zivuci TP, ne um TP.
Secam se zenska je nekad onako rekla da je volela da crta i skicira i ja joj nabavim preko veze , doduse meni kontra usluga, tako da nije kostalo nista, ugljeni od tresnjinog drveta, rekose mi da je to dobro za skiciranje.I to ne oni industrijski sabijeni vec stapici...

E sad , naravno da se zamaze osoba koja dohvati ugljen rukom , zato postoji fishek.
Ali ja sam poznavao umetnice, pa sam video da im ne smeta da golom rukom hvataju ugljen iako ce se zamazati.

Medjutim , kako da kaze drugaricama da je dobila ugalj za rodjendan, kad su joj drugarice sve bogatasice i zlato i provod...

Eto potsetiste me na jednu epizodu u vezi poklona...

A ima i sa suprotne strane kad znam da nju ne interesuje, ali ce oduseviti sve oko nje...
Pa preko tog odusevljenja ce zadovoljiti i nju, ali posredno...
I to sam uradio nekoliko puta, i moram da vam kazem da deluje, iako ta devojka uopste nije bila povodljiva ili da je ocekivala poklone.

Taj gest je medjutim meni kazivao da ja izbegavam da njoj direktno poklonim nesto , jer i ne znam dovoljno sta bi bio pravi nesluzbeni poklon, a sluzbene poklone i mirise , hm, hm, ........to ona primi , a ja kao dam...

A zar ti uz poklon stavis i racun sa cenom?:)
Zavisi kakvoj osobi poklanjas, da li joj je bitnija forma ili sustina.

Inace imam odredjeno misljenje o muskarcima koji zavode devojku skupim poklonima. Moguce su dve stvari-ili on sem tih poklona nema nista drugo pruziti,ili te ceni kao jos jednu od stvari koje bi da poseduje-odn. predmet i drugacije ga ne zanimas.

Imas pravo, mnoge devojke u takvoj situaciji znaju da budu prakticne, zasto da ne? Ako je on vec podceni i previdi kao licnost,zasto bi imala griznju savesti. Ja ih ne mogu kriviti,a ti?
 
Stavim i racun, jos ga uvecam i odstampam na masnom papiru.
I kazem joj , eto dobila si poklon sad imas da igras kako ja sviram...
Ali sve ovo tek kad ih zavedem....dok zavodim, nemam ni dinara, rock and roll, nisam jeo tri dana posteno, itd....
 

Back
Top