"Filozofi su do sada samo razlicito tumacili svet ..."

'' Filozofi su do sada samo razlicito tumacili svet, a radi se o tome da se on promeni
Marks'

Pa normalno da ce profesori koji su studirali Marksizam a ne Filozofiju da postavljaju ovakve teme.
Marksizam izgleda da jos uvek vlada.

Sta mozes pisati o tome ? Ta misao je satkana od apstrakcije koje ne znace nista tako postavljene. Kakav svet? Svet je sirok pojam koji moze da u sebe obuhvati od sveta na ulici, do apsolutnog univerzuma recimo u sudu "Ja i spoljnji svet oko mene".
Ako je Marks mislio na politicko uredjenje sveta onda misao jednostvno nije tacna. Mnogi od Platona, preko Aristotola do danas, svojom filozofijom su pokusavali da promene svet. Cak i Sopenhauer je imao viziju kako bi svet trebalo da se ponasa u svetlu filozofije negacije volje ali to "uredjenje" koje spominje a koje sadrzi u sebi termine poput "kolektivno samoubistvo" sigruno nece skoro zaziveti. :mrgreen:

Ja bih na to pitanje koje ti je zadano izneo kritiku istog. A da li bi se to profesoru Marksisti svidelo..sumnjam.. Zato pusti kritiku i prepisi nesto iz nase blize proslosti. Bar tu ima materijala.
 
Pa normalno da ce profesori koji su studirali Marksizam a ne Filozofiju da postavljaju ovakve teme.
Marksizam izgleda da jos uvek vlada.

Sta mozes pisati o tome ? Ta misao je satkana od apstrakcije koje ne znace nista tako postavljene. Kakav svet? Svet je sirok pojam koji moze da u sebe obuhvati od sveta na ulici, do apsolutnog univerzuma recimo u sudu "Ja i spoljnji svet oko mene".
Ako je Marks mislio na politicko uredjenje sveta onda misao jednostvno nije tacna. Mnogi od Platona, preko Aristotola do danas, svojom filozofijom su pokusavali da promene svet. Cak i Sopenhauer je imao viziju kako bi svet trebalo da se ponasa u svetlu filozofije negacije volje ali to "uredjenje" koje spominje a koje sadrzi u sebi termine poput "kolektivno samoubistvo" sigruno nece skoro zaziveti. :mrgreen:

Ja bih na to pitanje koje ti je zadano izneo kritiku istog. A da li bi se to profesoru Marksisti svidelo..sumnjam.. Zato pusti kritiku i prepisi nesto iz nase blize proslosti. Bar tu ima materijala.

a šta ako profa nije marksist, a ovo za našu bližu prošlost na šta konkretno misliš ?

hvala na odg.
 
a šta ako profa nije marksist, a ovo za našu bližu prošlost na šta konkretno misliš ?
hvala na odg.

Pa mislim na vreme socijalizima u kome je Marskizam bio jedini filozofski dozvoljen pogled na svet.
Dijalekticki materijalizam bio je neprikosnoven. Tako da su i svi filozofski radovi iz tog vremena prilagodjeni tome.

Ali ovo su moje misli o Marksovoj misli, a ne o temi :)

A sto se tice nje, kao sto vec rekoh pitanje je netacno i takvo pitanje ne zasluzuje nista osim kritike. Ali ako je cilj samo da pokazes kreativnost svog misljenja onda je jasno da je tema o navodnoj prednosti prakticne filozofije u odnosu na cisto teorijsku takodje i u odnosu na metafiziku .. Sa cime se opet ne slazem.
Tako da ti ja nisam od pomoci. :bye:
 
U knjizi Čuang Tse djelomično se priznaju poštovanja vrijedna nastojanja mudraca, npr. Konfucija, postavljanjem pravila urediti ljudsko društvo. S druge strane imamo u Čuang Tse odlomke koji stoje u oštrom kontrastu prema konfucianskoj školi. Dok je Konfucius vjerovao da tek uređeno društvo garantira red u svijetu, Čuang Tse je upravo u ljudskom uređenju vidio uzrok nemira i neravnoteže. Stoga piše: „Znam, da svijet treba pustiti živjeti na vlastiti način. Ne znam ništa o tome da svijet treba urediti. Pustiti ga živjeti znači biti u brizi, da se svijetu ne iskrene priroda. Na vlastiti način znači biti u brizi, da svijet ne skrene sa svog istinskog puta (života). Kad se priroda ne iskrene, i ne skrene sa svog istinskog života, red u svijetu je postignut..“

Svijet dakle nije zadaća, ona je već postignuta. Filozofija Čuang Tse-a obilježena je njegovim povjerenjem u tok svijeta, koji se odvija sam od sebe. Ne treba tek urediti svijet, da bi čovjek mogao u njemu živjeti. Knjiga Čuang Tse ukazuje na prirodno izvorno stanje:
„U zlatno doba ljudi su sjedili naokolo i nisu znali što činiti; išli su, a nisu znali kuda; usta su im bila puna hrane i bili su sretni, tapšali se po tijelu i šetati naokolo. U tome se sastojala njihova cijela sposobnost, dok nisu došli sveti mudraci, izmislili pristojno nastupanje i glazbu, da bi uredili svijet. Nametnuli su moralna pravila i zahtijevali da ih ljudi slijede…“
Svijetu nisu trebala njihova pravila, on je bio u miru. Da bi opet uspostavio ovo stanje, Čuang Tse preporučuje wu wei, nedjelovanje. Kroz nedjelovanje čovjek se pomiri s prilikama prirodnog reda. Pri tom nedjelovanje ne podrazumijeva da se ne čini apsolutno ništa. Ono se odnosi na to, da se ne djeluje protiv (djelovanja) dau-a, prirode, koja sama od sebe drži svijet u urednom toku.

politička intervencija:
„Gien Wu posjetio je Dsie Yü, budalu. Dsie Yü, budala, reče: „Što je Početak Podneva s tobom govorio?“ Gien Wu reče: „Rekao mi je, kad knez u vlastitoj osobi (na samom sebi) pokaže pravila, i mjerom pravednosti upravlja ljudima, nitko se neće usuditi odbiti poslušnost i popravak.“ Dsie Yü, budala, reče: „To je duh prevare. Tko bi na takav način htio urediti svijet, ličio bi čovjeku koji bi propješačio more ili Žutu rijeku i jednom komarcu naprtio brdo. Red pozvanih – je li to red vanjskih stvari? To je pravo i ide, da bi doista svatko razumio svoj posao. Ptica leti u visine, da bi izbjegla strelicu strijelca. Miš se zakopa duboko u zemlju da bi izbjegao opasnost biti istjeran dimom ili iskopan. Može li biti da ljudi raspolažu s manje sredstava izbjeći vanjskoj sili, nego nerazumna kreatura?“
Konačno, jalovo je i nastojanje politički urediti svijet, jer to je tako suvišno, kao Žutoj rijeci kopati korito. Ljudi ionako znaju kako izbjeći propisima i zakonima,
jednako kako ptica leti u vis, da izmakne strijeli.
f104.gif
 

Back
Top