Nova generacija procesora?

amidza

Obećava
Poruka
95
Cujem Intel ce da pravi novu arhitekturu procesora, hvala bogu da se setio da odustane od glupog x86. Da se nije pojavio glupi AMD, to sranje od tehnologije bi davno bilo presisano, a ovako Intel se bojao da izgubi trziste niskobudzetnih procesora.
Mogu Intel i AMD da se prepucavaju koliko hoce, ali MAC je zakon.
Zanima me po cemu se MAC-ova arhitektura razlikuje od x86 i koje su prednosti i mane ovih procesora?
 
Jeste li vi ikada imali Meka pa da znate shta koliko koshta, kako radi i da li je bolji ili gori?
Megaherc-za-megaherc Mek je skuplji, ali ako kupujete rachunare gledajuci samo cenu ne znam shta da vam kazhem...
Josh ce neko da kazhe da je i Creative Zen bolji mp3 plejer od Apple-ovog iPod-a samo zato shto je jeftiniji po gigabajtu :lol:

Inache, G4/G5 je tata roditelj za x86.
 
Pa koliko to koshta Mac? :)

Nemoj samo da uporedjujesh PC koji cesh ti zbudziti kod komshije PC-prodavca, uzmi neki Dell ili HP za poredjenje.

Ovo pitanje narochito vazhi za laptopove. Od iBook-a i PowerBook-a (za te novce) danas ne postoje bolje i svestranije mashine, period!

Da ne bude zabune, Mac JESTE skuplji od PC-a (zavisi shta se koristi kao reper, gigaherci NIKAKO!) ali nije tolika razlika.

PS
To shto u Srbiji nemash struchnjaka i servisera za Mac nije nikakav kriterijum. U UK ih imash u svakom gradu, za USA da ne pricham.
 
Lord British:
Pa koliko to koshta Mac? :)

Nemoj samo da uporedjujesh PC koji cesh ti zbudziti kod komshije PC-prodavca, uzmi neki Dell ili HP za poredjenje.

Ovo pitanje narochito vazhi za laptopove. Od iBook-a i PowerBook-a (za te novce) danas ne postoje bolje i svestranije mashine, period!

Da ne bude zabune, Mac JESTE skuplji od PC-a (zavisi shta se koristi kao reper, gigaherci NIKAKO!) ali nije tolika razlika.

PS
To shto u Srbiji nemash struchnjaka i servisera za Mac nije nikakav kriterijum. U UK ih imash u svakom gradu, za USA da ne pricham.

+ estetika...
 
Lord British:
Jeste li vi ikada imali Meka pa da znate shta koliko koshta, kako radi i da li je bolji ili gori?
Megaherc-za-megaherc Mek je skuplji, ali ako kupujete rachunare gledajuci samo cenu ne znam shta da vam kazhem...
Josh ce neko da kazhe da je i Creative Zen bolji mp3 plejer od Apple-ovog iPod-a samo zato shto je jeftiniji po gigabajtu :lol:

Inache, G4/G5 je tata roditelj za x86.

Imao ja i to dva komada...I powerbook G4 i G5 i rekao nikad u zivotu vishe....Trenutno ganjam AMD64


A ti, molim te...Koliko si ti to Macintosha koristio, pa si toliko zaokupljen?

Apple je bolji mp3 player, ali po loopetanju koje si upravo izbacio iz sebe, mogu da ti kazem da nisi video nishta posle G4-ke, kao i to da nisi pipnuo nishta jache od Barton-a....

I btw, o kakvom bre DELL-u i HP-u prichash? Ja nikada nisam video boljih mashina u toj klasi, ali u toj klasi! (uzmi u obzir da se na pola brand mashina i dalje ganjaju celeroni...Brand name mashina uopshte ne bi bila isplativa, da se sastoji od opasnih grafika, jakih procesora i brzih HDD-ova, vec je i poenta da se dobije shto bolja mashina za shto bolje novce...

Izostavicemo iz cele priche naravno Alienware i sl. izvedbe...

I btw, stavi mi bilo kog Mac-a na crtu...A te fore:"Chitao sam u chasopisu" ostavi za nekog drugog ko mozda malo manje zna...Chisto da prestanemo da lupetamo, uporedi Mercedes i Audi...O mecki se kenjalo 50 godina, kao i o Mac-u, pa se i dalje vuche kao extra kupovina, iako je u klasi besomuchno skuplja, a razlike mizerne...

Josh jedna stvar...Ja nisam komshija Pera i ne sklapam dresheve da bih zaradio 20€...
 
Ne znam shta si zatalasao toliko. I bez vredjanja ako mozhe, niti sam te prozvao niti sam pocheo advocacy bez argumenata.

Imao ja i to dva komada...I powerbook G4 i G5 i rekao nikad u zivotu vishe....Trenutno ganjam AMD64

FYI, PowerBook G5 ne postoji.
A da li ti se dopada ili ne je subjektivna stvar. Srecno sa ganjanjem.

A ti, molim te...Koliko si ti to Macintosha koristio, pa si toliko zaokupljen?
Sasvim dovoljno da stojim iza onoga shto sam rekao u prethodnim postovima. I ne, nisam zaokupljen ni malo, vishe koristim PC zbog posla, ali, za razliku od tebe, ne pljujem ni mashine ni ljude.

Apple je bolji mp3 player, ali po loopetanju koje si upravo izbacio iz sebe, mogu da ti kazem da nisi video nishta posle G4-ke, kao i to da nisi pipnuo nishta jache od Barton-a....

Izvini, propustio sam deo o "lupetanju". Naravno, to shto u studiju imamo dvoprocesorski G5 (2x2GHz), kuci G4 iBook i PIV, a na poslu (izmedju ostalog) FX51 to se ne rachuna. Ajde, ako ti tako kazhesh...

I btw, o kakvom bre DELL-u i HP-u prichash?
O HPu i DELLu koji dobijesh za iste (ili relativno manje) pare kao i Mac. Prerachunaj se ponovo.

I btw, stavi mi bilo kog Mac-a na crtu...A te fore:"Chitao sam u chasopisu" ostavi za nekog drugog ko mozda malo manje zna...

I? Koja je tvoja poenta? O kojoj crti prichash? Da ce za iste pare PC biti brzhi od Mac-a? Tachno, ali to nije moja poenta.
Btw, ne chitam hardverske chasopise. tvom znanju svaka chast, naravno, mi amateri ti se divimo.

Josh jedna stvar...Ja nisam komshija Pera i ne sklapam dresheve da bih zaradio 20€..
I opet si promashio poentu...
 
E bas ste nasli da poredite CISC i RISC arhitekturu... x86 je za nesto bolja (pogotovo backwards compatibility), PowerPC je za nesto drugo bolji... tacka! Medjutim, ovo preklapanje nema ni priblizno veze sa samim procesorom koliko sa ostalim delovima sistema...

Macintosh racunari nisu skuplji zato sto su brzi, jaci ili sta vec, vec zato sto se ni jedan njihov deo ne sklapa u supi u Tajvanu, a onda sve pakuje u celinu u garazi u Borci, i na to se nakalemi nelegalni Windows prepun bug-ova, a onda doprema do kupca (ili prodavnice) u slomljenom, 20 godina starom zastavinom kombiju zajedno sa gajbicama paradajza i svezeg luka - vec zato sto jedna fabrika (Apple) radi celokupan (osnovni) hardver i softver, po najstrozijim kriterijumima i standardima (jer tako ocuvavaju svoje ime) i time garantuje da cete dobiti ono za sta ste platili...

E zato to toliko kosta... Kad bi recimo Intel napravio centralnu fabriku, gde bi proizvodio procesore, ploce, memorije, kucista itd. od najkvalitetnijih materijala (posebno usko grlo su pasivni elementi), kad bi platio ljude koji bi radili na lepsem dizajnu istog (posto je Mac generalno okrenut dizajnerima ovo je jako vazan detalj), kad bi sami razvili Operativni Sistem koji bi odlicno radio sa tim hardverom... - masina tako proizvedena kostala bi i vise od Mac-a. Medjutim x86 je otvorena arhitektura, i to je isti ucinilo jeftinim i dostupnim jer postoji veca konkurencija i mogucnost garaza-poslovanja. Nazalost, dobar komp baziran na x86 platformi, zbog istog razloga, NE MORA biti bolji od Mac-a, sto ne znaci da ne moze...

2 ista Macintosh racunara (istih sastavnih delova) ce imati priblizno iste performanse, kod PC-a je to totalno drugacije...

Kvalitetne komponente + lep dizajn + odlican OS == Macintosh

S' toga cena je poprilicno opravdana. Imao sam Powerbook G4 (onaj u titanijumskom kucistu) i mogu reci da bolji laptop u zivotu nisam video. Pri tom ne mislim na brzinu vec na stabilnost, sveukupnu zaokruzenost sistema, dizajn... Ima brzih, jacih, bogatijih... PC laptop-a, ali ni jedan se ne da porediti sa stabilnoscu i sigurnoscu koju Macintosh pruza, pogotovo od razvitka MacOS X-a...
 
Ljudi sve je to lepo sa optickim urecajem koji se plezi i monitorom od 1600000000000000000 evra, ali vratimo se urealnost! Dizajn je vise nego odlican ni masina u Xaser III kucistu ne izgleda privlacno k'o Mac, ali ko ce da izdrzi da menja takvu igracku svake godine? :( :( :(
Pa ne prodajem bre zlato i ljude pa da to mogu, zato i postoi x86 za nas smrtnike! Pa setite se samo "G4 cube" divota pa njegov sistem hladjenja............
 
Novi G5 ima dual 64-bit IBM procesore i podrzava do 8GB memorije.
Takt nije mnogo bitan ali cisto da spomenem 2x2.5 GHz
FSB 1250 MHz

U Photoshopu stvari stoje ovako:
referenca P4 na 3.4
AMD Athlon 64 FX-53 5% sporiji
Dual Xeon na 3.2 15% brzi
Dual Mac G5 2.5 98% brzi

Da ne pominjem 3D-render.

A ti sto si hteo da mi sastavis bolju masinu za manje para, nadji neku bolju pricu.
Sad cu da stekam pare jedno 10 godina i da kupim ovu zivotinju.

Dizajn da i ne pominjemo a narocito operativni sistem (OS X Panther, Windows je samo bleda kopija)
 

Back
Top