Savet u vezi ergonomije

Umno poremecena osoba

Zainteresovan član
Poruka
130
Dosta vremena provodim pred računarom, i ne bih voleo da se to odrazi na moje zdravlje u vidu upale zglobova, oštećenja vida, bolova u kičmi i krstima itd... E sad sve sam uspeo da podesim kako treba osim udaljenosti monitora. Ovu temu nisam postavio u Zdravlje jer bi mi tamo rekli opšte podatke, a ja mislim da to mnogo zavisi od veličine monitora. Dakle monitor je CRT, 19", više klase, i radi u rezoluciji 1152x864 pri frekvenciji 100Hz, što mi savršeno odgovara. E sad ergonomi kažu da je optimalna udaljenost ekrana od oka 60cm, ali meni je to preblizu, a 1m i dalje mi je neugodno da radim (dobro vidim, nego ne mogu da dohvatim predmete sa stola). Dakle ako se neko razume u ergonomiju neka mi kaže, a ako ne, recite bar iskustva.

Hvala :D :D :D
 
Ja sam na udaljenosti od 20-30 cm od monitora i (jos) odlicno vidim.
Najbolje bi ti bilo da se udaljis 2 m od monitora i da metlom udaras po tastaturi, ili da kupis bezicnu tastaturu i misonju i da se lepo zavalis u krevet uz ladnog pivkana..... veruj mi, oci ce ti biti zahvalne.
 
DabaMAN:
Ja sam na udaljenosti od 20-30 cm od monitora i (jos) odlicno vidim.

Umreces polako. Od zracenja. :D :D :D


DabaMAN:
Najbolje bi ti bilo da se udaljis 2 m od monitora i da metlom udaras po tastaturi


Da i da se kupam krpom na shtapu kao Homer Simpson.

DabaMAN:
Ili da kupis bezicnu tastaturu i misonju i da se lepo zavalis u krevet uz ladnog pivkana..... veruj mi, oci ce ti biti zahvalne.

Kao i jetra.
 
Zracenje novijih monitora je svedeno na minimum minimuma.
A i da zraci vise ne bi osetio veliku razliku na 20-30cm i 60cm.
50-60cm jeste optimalna udaljenost, jer tako ne naprezes oci na sitnija slova, a i proizvodjaci monitora to preporucuju.
Refresh rate od 100Hz ti je isto tako optimalno, preporucljivo je sve od 85Hz pa nadalje.
Zatim racunar ne bi trebalo stavljati ispred prozora (tj. da ti dnevna svetlost ne cima u monitor) i racunar ne bi trebao da koristis u smenjivanju dana i noci (to je period najgori za oci i tad ne bi trebalo ni sijalicu paliti)
E sto se sedenja tice tu mi je najveci problem.
Posto ja ne mogu da sedim mirno dugo vremena non-stop se nalazim u cudnom polozaju sve dok ne osetim bolove, a posle se opet vrtim po fotelji i tako satima.
No najbolje bi bilo (verovatno si vec cuo, ali za one koji nisu) da ti tastatura i pacov budu sto blize jedan drugom, i da ti se nalaze u visini lakta.
Jos kad bi mogao da nadjes neku ergonomsku fotelju to bi bilo do yaya. Kad bih je koristio posle par dana bi i zaboravio na racunar, zato sto u njoj skoro non-stop mirujes. Prikuca te u optimalni poloza, a ti i da hoces ne mozes da se pomeras.

to bi bilo otprilike to, ako sam sta propustio neka me dopune
 
E kuli sada se ti bas nalupa!
Monitor bas suprotno treba da bude ispred prozora (prozor iza monitora) jer tako najmanje smeta ocima.
E a to sto osecas bolove je upravo od fotelje koju preporucujes i drugima!
Fotelje jednostavno nisu za rad! Ima i izuzetaka ali one kostaju znacajno vise od kompjutera koje ovde koristi vecina ljudi. Da ne idem u detalje... cak su i stolice sa naslonima za ruke iskljucene jer dovode do deformacije gornjeg dela ledja i ramena pa ti sada vidi koliko su sve te fotelje preporucljive.
 
sonne:
E kuli sada se ti bas nalupa!
Monitor bas suprotno treba da bude ispred prozora (prozor iza monitora) jer tako najmanje smeta ocima.
E a to sto osecas bolove je upravo od fotelje koju preporucujes i drugima!
Fotelje jednostavno nisu za rad! Ima i izuzetaka ali one kostaju znacajno vise od kompjutera koje ovde koristi vecina ljudi. Da ne idem u detalje... cak su i stolice sa naslonima za ruke iskljucene jer dovode do deformacije gornjeg dela ledja i ramena pa ti sada vidi koliko su sve te fotelje preporucljive.

Prozor iza monitora i treba da bude, Ja sam rekao da dnevna svetlost ne treba da udara u monitor (mozda ne objasnih najbolje).
Fotelju koju ja koristim ne preporucujem nikome, konkretno sam mislio na ergonmosku u kojoj ti nema mrdanja.
A to sto ja volim da kuliram, a ne da mi dupe utrne na svakih 15min. sedenja za racunarom to je druga stvar.
 

Back
Top