Nezgodno (i protivustavno) pitanje...

Revolucija/drž. udar, ako bi to na vlast dovelo sposobne i poštene ljude?

  • Da

    glasova: 26 78,8%
  • Ne

    glasova: 6 18,2%
  • Nije loša ideja, ali poštujmo ustav, da ne bismo trpeli sankcije

    glasova: 1 3,0%
  • Da

    glasova: 26 78,8%
  • Ne

    glasova: 6 18,2%
  • Nije loša ideja, ali poštujmo ustav, da ne bismo trpeli sankcije

    glasova: 1 3,0%

  • Ukupno glasova
    33
  • Anketa je zatvorena .

Dust

Domaćin
Banovan
Poruka
4.184
Već 2-3 godine, imam utisak da se u Srbiji na izborima ne nudi iole ozbiljnija politička alternativa ovim političarima, koji se od 1990. godine smenjuju na vlasti... Kad to kažem, mislim na alternativu koju čine obrazovani ljudi, koji bi pokrenuli ovu našu umrtvljenu privredu i ekonomiju. Postoje neke političke organizacije koje to nude kao ideju, ali su one miljama ispod cenzusa... Sa druge strane, imam utisak da sve da su i te stranke jače, ne bi uspele da dođu do vlasti ustavnim putem, dok god kapital, koji stoji iza velikih stranaka to sprečava.
Moje pitanje je: da li mislite da bi neka dobro organizovana revolucija, ili državni udar, koji bi doveo na vlast sposobne, obrazovane i nepotkupljive ljude, sa idejom, pokrenuo ovu našu večito posustalu zemlju? Nije da to podržavam, ali stičem utisak da se u ovoj zemlji kroz istoriju nešto pozitivno dešavalo jedino kada narodu "kap prelije čašu"...
 
Već 2-3 godine, imam utisak da se u Srbiji na izborima ne nudi iole ozbiljnija politička alternativa ovim političarima, koji se od 1990. godine smenjuju na vlasti... Kad to kažem, mislim na alternativu koju čine obrazovani ljudi, koji bi pokrenuli ovu našu umrtvljenu privredu i ekonomiju. Postoje neke političke organizacije koje to nude kao ideju, ali su one miljama ispod cenzusa... Sa druge strane, imam utisak da sve da su i te stranke jače, ne bi uspele da dođu do vlasti ustavnim putem, dok god kapital, koji stoji iza velikih stranaka to sprečava.
Moje pitanje je: da li mislite da bi neka dobro organizovana revolucija, ili državni udar, koji bi doveo na vlast sposobne, obrazovane i nepotkupljive ljude, sa idejom, pokrenuo ovu našu večito posustalu zemlju? Nije da to podržavam, ali stičem utisak da se u ovoj zemlji kroz istoriju nešto pozitivno dešavalo jedino kada narodu "kap prelije čašu"...

Ideja revolucije uvek i svuda deluje privlačno, ali mislim da ne bi donela velike promene dok se ne promeni mentalitet čitavog naroda, kao i međunarodna situacija, a i ti mogući "pametni i sposobni" koji bi se njome ustoličili nemaju razgranatu mrežu delovanja i uticaja, a ova postojeća bi ostala odana staroj gardi političara i vlastodržaca...
 
Анкета ти је благо речено нереална.На државне ударе или револуције не може да утиче народ из државе у којој се то дешава.И на тај начин се на власт у мањим држава насилно доводе којекакви диктатори,док се у великим државама таква збивања јако ретко дешавају.
 
Анкета ти је благо речено нереална.На државне ударе или револуције не може да утиче народ из државе у којој се то дешава.И на тај начин се на власт у мањим држава насилно доводе којекакви диктатори,док се у великим државама таква збивања јако ретко дешавају.
A mi smo velika država... :D
 
revolucija ce dovesti samo josh gore od onih prethodnih
kao shto slikovit primer 5.oktobra to lepo prikazuje
problem je shto ovde ne postoji demokratija nego se vlast menja samo revolucijama
da je opozicija stvarno opozicija ona bi lako mogla da smeni zute ali poshto je to ista vrsta opozicije ko i ona za vreme miloshevica oni ne razmishljaju u tim kategorijama
nego kako se dodvoriti despotu za mrvice sa stola...dok opet neka strana sluzba ne plati obuchavanje kadrova za deshavanje naroda
 
revolucija ce dovesti samo josh gore od onih prethodnih
kao shto slikovit primer 5.oktobra to lepo prikazuje
problem je shto ovde ne postoji demokratija nego se vlast menja samo revolucijama
da je opozicija stvarno opozicija ona bi lako mogla da smeni zute ali poshto je to ista vrsta opozicije ko i ona za vreme miloshevica oni ne razmishljaju u tim kategorijama
nego kako se dodvoriti despotu za mrvice sa stola...dok opet neka strana sluzba ne plati obuchavanje kadrova za deshavanje naroda
Poenta je da NEMA alternative na izborima... Evo, doduše, kako su se ranije završavali vojni/državni udari:
http://sr.wikipedia.org/wiki/Војни_пуч_од_27._марта_1941.- negativna posledica
http://sr.wikipedia.org/wiki/Мајски_преврат- (relativno) pozitivne posledice...
5. oktobar je na vlast doveo one koje su prethodno pobedili na izborima, tako da je ustav ispoštovan... Nisu izbori neophodno pozitivno rešenje: primer za to je Hitlerov uspon...
 
Poslednja izmena:
Za revoluciju je potrebno jos nesto pored nezadovoljstva grdne puchine a ti dodatni faktori revolucije su: strani faktor koji brani svoje interese i nas opozicioni faktor koji ne brani drzavne interese. Dakle, nema nishta od toga, posto kod nas postoji naopaka sprega izmedju stranog i pozicionog faktora koji nece dizati revoluciju sam protiv sebe.
 
...
Već 2-3 godine, imam utisak da se u Srbiji na izborima ne nudi iole ozbiljnija politička alternativa ovim političarima, koji se od 1990. godine smenjuju na vlasti... Kad to kažem, mislim na alternativu koju čine obrazovani ljudi, koji bi pokrenuli ovu našu umrtvljenu privredu i ekonomiju.

Ти говориш о националној елити, која би требало да буде покретач политичких промена.При томе мислим на културну, социјалну и економску покретачку снагу, којом би се обликовала политичка сцена у држави.
Али у државама попут наше, протекторатског типа, национална елита практично не постоји, јер јој је забрањен приступ медијском, моћном простору. Зато се подмеће, инструисана елита, добро обучена, добро плаћена и одшколована у центрима економске моћи, која усмерава бирачко тело ка странкама које ти центри држе под контролом.
 
Анкета ти је благо речено нереална.На државне ударе или револуције не може да утиче народ из државе у којој се то дешава.И на тај начин се на власт у мањим држава насилно доводе којекакви диктатори,док се у великим државама таква збивања јако ретко дешавају.

Ništa za dodati. Neki jednostavno ne razumeju ono o čemu pišu ili bi želeli da pišu.
 
Гласати о државном удару је у старту бесмислено. Наравно да сам подржао, али земља наше моћи и величине било какав државни удар ради по директивама из иностранства. Осим ако се не појави неки Карађорђе.
 
Гласати о државном удару је у старту бесмислено. Наравно да сам подржао, али земља наше моћи и величине било какав државни удар ради по директивама из иностранства. Осим ако се не појави неки Карађорђе.
Karadjordje je bio sposoban da sece Turcima glave i da bude prvi u jurisima na njihove sanceve pruzajuci kao takav primer ostalom narodu kada je bilo potrebno oslobadjati se od robstva , a o organizaciji drzave i upravljanju istom su mu bila jako skromna znanja i ucinak .
 
ma treba nam trojanac iznutra
ko shto je u rusiji doshao 2000. na predlog nesposobne pijandure

Mogu samo da zamislim šta bi se desilo tuj,tuj,tuj da u Srbiji dođe do državnog udara.
Vojska bi imala svoja dva krila u deobi kolača, minimalno, dalje, svaki od tajkuna bi štitio svoje carstvo i preuzimao tuđe i da ne pobrajam dalje taj mračni scenario i Srbija bi postala Gulag
 
Već 2-3 godine, imam utisak da se u Srbiji na izborima ne nudi iole ozbiljnija politička alternativa ovim političarima, koji se od 1990. godine smenjuju na vlasti... Kad to kažem, mislim na alternativu koju čine obrazovani ljudi, koji bi pokrenuli ovu našu umrtvljenu privredu i ekonomiju. Postoje neke političke organizacije koje to nude kao ideju, ali su one miljama ispod cenzusa... Sa druge strane, imam utisak da sve da su i te stranke jače, ne bi uspele da dođu do vlasti ustavnim putem, dok god kapital, koji stoji iza velikih stranaka to sprečava.
Moje pitanje je: da li mislite da bi neka dobro organizovana revolucija, ili državni udar, koji bi doveo na vlast sposobne, obrazovane i nepotkupljive ljude, sa idejom, pokrenuo ovu našu večito posustalu zemlju? Nije da to podržavam, ali stičem utisak da se u ovoj zemlji kroz istoriju nešto pozitivno dešavalo jedino kada narodu "kap prelije čašu"...

Revolucija u Srbiji nije teoretski moguca, ali i kad bi se desila ne bi iznedrila obrazovane i kasvetne ljude iz prostog razloga sto sacica obrazovanih ljudi koja je ostala ne bi dizala revoluciju ili prihvatila vodjstvo iste...s druge strane, revolucija je u ovo doba potpuno nepotrebna jer je nasa zemlja dovoljno politicki nestabilna za neprodiranje stranog kapitala, a i strani kapital ulozen u ovoj drzavi pobegao bi glavom bez obzira...ne verujem da bismo videli neku investiciju u narednih cetrdeset godina.
 
Poslednja izmena:
Karadjordje je bio sposoban da sece Turcima glave i da bude prvi u jurisima na njihove sanceve pruzajuci kao takav primer ostalom narodu kada je bilo potrebno oslobadjati se od robstva , a o organizaciji drzave i upravljanju istom su mu bila jako skromna znanja i ucinak .

Па нама и треба главосеча и фаца, мада је заправо Црни Ђорђе такође и установио апсолутизам кнеза што је Милошу као бољем дипломати олакшало посао и решило проблеме довођења у питања његовог ауторитета који је ипак убрзо био окрњен. Скоро смо о томе причали на некој другој теми. Крађорђе је имао тај пех да се Наполеон баш у тим тренуцима окоми на братску Русију.
 
Mogu samo da zamislim šta bi se desilo tuj,tuj,tuj da u Srbiji dođe do državnog udara.
Vojska bi imala svoja dva krila u deobi kolača, minimalno, dalje, svaki od tajkuna bi štitio svoje carstvo i preuzimao tuđe i da ne pobrajam dalje taj mračni scenario i Srbija bi postala Gulag

recimo da si razumela moj post ali ga tek onako citirala dok razmishljash naglas...
bitju optimista ovaj put
 
Па нама и треба главосеча и фаца, мада је заправо Црни Ђорђе такође и установио апсолутизам кнеза што је Милошу као бољем дипломати олакшало посао и решило проблеме довођења у питања његовог ауторитета који је ипак убрзо био окрњен. Скоро смо о томе причали на некој другој теми. Крађорђе је имао тај пех да се Наполеон баш у тим тренуцима окоми на братску Русију.
Ma kakav glavoseca , Kardjordje je bio uspesan u borbi protiv strane vidljive sile , a njegova ustanicka drzava to malo sto je trajala je isto bila leglo najgrubljeg nasilja , javasluka i korupcije u ondasnjem obliku , koju su sprovodili on i njegove vojvode , od kojih su neki po pisanju Dositeja , Vuka i Prote Mateje Nenadovica bili gori i od dahija .
kod Milosa je to bilo isto samo sto je on bio najveci i jedini dahija , takodje koristan za oslobodjenje od spoljnog neprijatelja , al je i za njegove vlade Srbija bila nerazvijena orijentalna despotija ,takoreci supak Evrope
tek posle njegovog progonstva i kasnije smrti, zemlja pocinje da razvija i urdedjuje i za vrlo kratko vreme , mozda nekih 50 godina je dostigla slicne evropske drzave ,kada su je vodili najuceniji i najumniji ljudi onog vremena , samo sto je tada bilo 5% pismenih ljudi pa su stvarno skolovani ljudi bili elita ,a ne ko danas kada je taj pojam smesan do bola
Srbiji bi i danas trebali strucnjaci ali pravi ,poput Laze Pacua,Jovana Ristica,Milenka Vesnica ili dr Milana Stojadinovica iz uglednih familija , odlicnog obrazovanja i ogromne inteligencije , sa jasnom patriotskom svescu o radu u javnom interesu ,a ne iskljucivo u svom .
Samo sto se to sada jako tesko nalazi :(
 
Ma kakav glavoseca , Kardjordje je bio uspesan u borbi protiv strane vidljive sile , a njegova ustanicka drzava to malo sto je trajala je isto bila leglo najgrubljeg nasilja , javasluka i korupcije u ondasnjem obliku , koju su sprovodili on i njegove vojvode , od kojih su neki po pisanju Dositeja , Vuka i Prote Mateje Nenadovica bili gori i od dahija .
kod Milosa je to bilo isto samo sto je on bio najveci i jedini dahija , takodje koristan za oslobodjenje od spoljnog neprijatelja , al je i za njegove vlade Srbija bila nerazvijena orijentalna despotija ,takoreci supak Evrope
tek posle njegovog progonstva i kasnije smrti, zemlja pocinje da razvija i urdedjuje i za vrlo kratko vreme , mozda nekih 50 godina je dostigla slicne evropske drzave ,kada su je vodili najuceniji i najumniji ljudi onog vremena , samo sto je tada bilo 5% pismenih ljudi pa su stvarno skolovani ljudi bili elita ,a ne ko danas kada je taj pojam smesan do bola
Srbiji bi i danas trebali strucnjaci ali pravi ,poput Laze Pacua,Jovana Ristica,Milenka Vesnica ili dr Milana Stojadinovica iz uglednih familija , odlicnog obrazovanja i ogromne inteligencije , sa jasnom patriotskom svescu o radu u javnom interesu ,a ne iskljucivo u svom .
Samo sto se to sada jako tesko nalazi :(

Не делим твоје мишљење, та умна елита о којој говориш нас је увела и водила кроз југословенску авантуру, а та држава је била све само не уређена и стабилна што је целе Европа мислила. За разлику од дотадашње политике ослањања на суседе, окренули смо се калкулисању са великим западним силама. Не видим корист од тога и доводим у директну везу са нестабилношћу и стварањем друге црвене Југославије. Последњи велики човек био је краљ Петар Први, остало су шибицари.
 

Back
Top