POMOC oko Virtual dub-a

StORM48:
Batali VirtualDub i skini Vidomi Encoder (www.vidomi.com). Jednostavniji, a kvalitetniji ne postoji, ne računajući alate za profesionalnu primenu, ali čisto sumnjam da ti tako nešto i treba. Ako ne uspeš da se snađeš sa njim, javi se pa da pojasnim.
kada odem na open i oznacimono sto sam snimio preko tv kartice na hdd on izbaci ovo corupt or invalid file.init read returned en eror :(
 
ovo sam resio ali neznam kako da smanjim fajl ja sam uspeo samo sa 1.8 mb da ga kompresujem na 1.4mb a to je jako malo premda 120 minuta snimanja na hdd zauzme nekih 2.2 gb. sta da radim da bi povecao kompresiju. hvala
 
Kao prvo, najbolje (naudobnije, ako mogu da kažem) je korišćenje DivX codec-a 5.0.5. Treba izbeći verziju 5.1.1 u širokom luku, jer je to najsporiji kodek u celom univerzumu.

Drugo, kompresija u mnogome zavisi od kvaliteta mastera, i to tako što se stepen kompresije povećava proporcionalno stepenu kvaliteta originalnog fajla.

Kada je izvorni materijal lošeg kvaliteta (kakav je obično sa tunera, zbog šuma koji tuner pokupi iz etra), kodek ne može jasno da razdvoji layer-e, koji su neophodni za kvalitetnu i jaku kompresiju, pa je i konačni materijal glomazniji. Kada izvorni materijal nema šum, kodeku je lakše da odvoji layer-e i ređe definiše keyframe-ove, koji itekako utiču na konačnu veličinu.

Potrudi se da izvučeš maksimalan mogući kvalitet mastera, kako bi kasnije mogao lakše da ga kompresuješ. Neki generalni savet za veći stepen kompresije postoji, ali nije uvek upotrebljiv - za početak, smanji rezoluciju na nekih 70-80% originalne (video options, hyperscale), kodek podesi na nekih 750-900kbs (ispod toga retko kad vredi ići, jer kvalitet drastično poružni, tako da cela stvar gubi smisao), a za zvuk uključi enkodovanje pomoću LAME kodeka, koji je daleko bolji od izvornog Fraunhofera. Zvuk stavi na nekih 96-128kbs ili manje u zavisnosti od potrebnog kvaliteta. Kada to uslovi omogućavaju uvek treba koristiti CROPING, ali ne iz VIDEO OPTIONS, već iz opcije SELECT SOURCE RANGE, gde možeš seckati materijal na delove ili ga kropovati (preporučljivo samo po vertikali, pošto seckanje po horizontali daje nepredvidive rezultate, pogotovo ako se koristi u kombinaciji sa vertikalnim).

Ako nisam bio previše konfuzan, nadam se da će ti ovo pomoći. Još samo da napomenem da je poželjno da skineš najnoviju verziju LAME kodeka (mislim da je 3.95.1) čiji ćeš DLL iskopirati preko postojećeg u direktorijumu gde je instaliran Vidomi. Takođe, skini Elecard MPEG filter/encoder, koji će ti uštedeti mnogo sati mučenja oko otvaranja pojedinih formata fajlova, što iz Vidomi-ja, što iz ostalih programa.

A sad na posao i srećno!
Pozdrav
 
Zaboravih još nešto - mali stepen kompresije se još javlja i kao posledica rekompresije. Drugim rečima, materijal koji si snimio sa tunera je već kompresovan, pa je potrebno da format grebovanja postaviš na, recimo DVD, ako tvoja mašina može da izvuče adekvatan framerate, a ako ne - onda bar SVCD. Nikako ne treba koristiti nikakve derivate DivX-a.
 
jos samo jedno pitanje.sta trebam da izaberem u video codec settings i encode color space i zasto kada sam kompresovao pa posle pustio film suzi mi se slika u vertikali po 5 cm otprilike. sta treba da podesim kod HYIPER CROPA i DEINTERLACE
 

Back
Top