koliko volimo sebe i da li smo toga svesni

petrica86

Aktivan član
Poruka
1.467
da li je istina da sve sto nam neko kaze bilo da je pozitivno ili negativno govori samo zbog sebe,svojih frustracija,interesa...Kako odrediti da li volis sebe i koliko,ja to uopste ne znam da odredim,uglavnom uvek cinim drugima i odlazem svoje zelje,gledam da nekog ne uvredim,da prema svima budem fer,da li i to radim samo zbog sebe jer mi je tako savest mirna?:confused:
 
da li je istina da sve sto nam neko kaze bilo da je pozitivno ili negativno govori samo zbog sebe,svojih frustracija,interesa...Kako odrediti da li volis sebe i koliko,ja to uopste ne znam da odredim,uglavnom uvek cinim drugima i odlazem svoje zelje,gledam da nekog ne uvredim,da prema svima budem fer,da li i to radim samo zbog sebe jer mi je tako savest mirna?:confused:

Najverovatnije, lepo se primilo ono sto su te ucili ceo zivot. Ali ponekada se zapitaj da li si ti zadovoljna time sto radis i kako radis.
 
posto se svako ljudsko bice od malih nogu uci postenju,moralu,da ne povredjuju druge nije mi jasno kako se kod nekog to primi,a kod drugih ne?Mislim da se to primi kod ostetljivih osoba,pa samim tim umeju da se saosecaju sa drugim i da pomazu drugome,zapanjuje me sto je vecina neosetljiva i samoziva.Mislim da ljudi koji su vise patili bolje razumeju druge,ali da i manje vole sebe,ali opet ti kroz pomoc drugima pomazes i sebi,postajes bolji covek znaci opet to radis zbog sebe.
 
Ne uci se svako ljudsko bice od malih nogu postenju i moralu. Sve zavisi od roditelja.

Covek se uci dok je ziv... Kad neko kaze da ga boli glava, tebi ce to mozda biti smesno ukoliko tebe glava nikad nije bolela...ali kad i ti osetis taj bol, onda ces shvatati i ostale koji ga imaju.

Glavobolja je samo primer.:)
 
da li je istina da sve sto nam neko kaze bilo da je pozitivno ili negativno govori samo zbog sebe,svojih frustracija,interesa...Kako odrediti da li volis sebe i koliko,ja to uopste ne znam da odredim,uglavnom uvek cinim drugima i odlazem svoje zelje,gledam da nekog ne uvredim,da prema svima budem fer,da li i to radim samo zbog sebe jer mi je tako savest mirna?:confused:

Ne mora uvek da govori samo zbog sebe,ali uvek govori "kroz sebe", kroz sopstveni dozivljaj situacije,jer drugacije je zaista nemoguce. Opet, reakcije na iste stvari moze biti drugacija kod istog coveka,zavisno od raspolozenja.
Nervozan prijatelj, koji je imao los dan,mozda nece ni primetiti nove cipele,i bice strasno negativan za mnoge stvari, koje ga inace ne doticu kada je u elementu. Neki drugi dan ce se oduseviti i pohvaliti ih... Mozda mu se nece svideti neka frizura jer ga podseca na bivsu devojku i budi mu negativna secanja,ali frizura ne mora biti ruzna kako je on dozivljava.
Dopustiti da te tudji ukusi i komentari vode je zaista pogubno za jednu osobu. Takodje i tudja ocekivanja.
U redu je ako ne zelis svesno povrediti nekoga,ali ne mozes svima uvek izaci u susret.

I da, mislim da to radis samo zbog sebe, jer na taj nacin pokusavas da dobijes neciju ljubav i odobravanje. Neko je iznad rekao, moras se osecati dobro u svojoj kozi,bez obzira na sve. To ima veze sa samopouzdanjem. Cini mi se.
 
I da, mislim da to radis samo zbog sebe, jer na taj nacin pokusavas da dobijes neciju ljubav i odobravanje. Neko je iznad rekao, moras se osecati dobro u svojoj kozi,bez obzira na sve. To ima veze sa samopouzdanjem. Cini mi se.

Da,ali ako ti cinis dobro drugoj osobi i zbog nje se radujes,ne ocekujes nista za uzvrat onda postajes bolja osoba pa iako i to cinis zbog sebe po meni je pozitivno jer doprinosis i drugome i sebi,ali sebi u duhovnom smislu.
 
da li je istina da sve sto nam neko kaze bilo da je pozitivno ili negativno govori samo zbog sebe,svojih frustracija,interesa...Kako odrediti da li volis sebe i koliko,ja to uopste ne znam da odredim,uglavnom uvek cinim drugima i odlazem svoje zelje,gledam da nekog ne uvredim,da prema svima budem fer,da li i to radim samo zbog sebe jer mi je tako savest mirna?:confused:[/Q

Radi onako kako ti mislis da je ispravno, i samim tim dokazujes da se slusas i postujes one odluke koje ti padaju na pamet, a samim tim dokazujes koliko je stalo do tebe... :D

Ali malo zivi zivot zbog sebe, a ne zbog drugih...vidjeces onda koliko ce ti tek savjest biti mirna, vjeruj, postani malo sebicna...isplatice ti se! :ok:
 
da li je istina da sve sto nam neko kaze bilo da je pozitivno ili negativno govori samo zbog sebe,svojih frustracija,interesa...

Iz sopstvenog sveta je teško izaći i izdignuti se i čisto proceniti,
tako da je odgovor da, svako govori iz svog ugla posmatranja i
zato treba birati dobre pozitivne ljudi,
jedino oni daju pozitivne sugestije.
Kako odrediti da li volis sebe i koliko,ja to uopste ne znam da odredim,uglavnom uvek cinim drugima i odlazem svoje zelje,gledam da nekog ne uvredim,da prema svima budem fer,da li i to radim samo zbog sebe jer mi je tako savest mirna?:confused:

Da li voliš sebe se vidi prema ponašanju prema sebi, koliko vodiš
računa o svojim čistim mislima, namerama, dakle fizičkom i psihičkom zdravlju...
Ako uvek činiš drugima, a sebe zapostavljaš ne voliš sebe,
a drugima se samo dodvoravaš..
 
da li je istina da sve sto nam neko kaze bilo da je pozitivno ili negativno govori samo zbog sebe,svojih frustracija,interesa...Kako odrediti da li volis sebe i koliko,ja to uopste ne znam da odredim,uglavnom uvek cinim drugima i odlazem svoje zelje,gledam da nekog ne uvredim,da prema svima budem fer,da li i to radim samo zbog sebe jer mi je tako savest mirna?:confused:

Pa mozda je to neki strah da zelis da ti se vrati istom merom..ja opet mislim da su neki ljudi jednostavno dobri i sire optimizam
 
posto se svako ljudsko bice od malih nogu uci postenju,moralu,da ne povredjuju druge nije mi jasno kako se kod nekog to primi,a kod drugih ne?Mislim da se to primi kod ostetljivih osoba,pa samim tim umeju da se saosecaju sa drugim i da pomazu drugome,zapanjuje me sto je vecina neosetljiva i samoziva.Mislim da ljudi koji su vise patili bolje razumeju druge,ali da i manje vole sebe,ali opet ti kroz pomoc drugima pomazes i sebi,postajes bolji covek znaci opet to radis zbog sebe.

Moze biti i tako, ali svaka batina ima dva kraj.
Osetljivost moze prouzrokovati suprotno. Neosetljivost i samozivost mogu biti zidovi koji se postavljaju izmedju sebe i sveta, bas zato da ne bi doslo do nepotrebnih ranjavanja.
 
da li je istina da sve sto nam neko kaze bilo da je pozitivno ili negativno govori samo zbog sebe,svojih frustracija,interesa...Kako odrediti da li volis sebe i koliko,ja to uopste ne znam da odredim,uglavnom uvek cinim drugima i odlazem svoje zelje,gledam da nekog ne uvredim,da prema svima budem fer,da li i to radim samo zbog sebe jer mi je tako savest mirna?:confused:

Nekad govore samo zbog sebe(interes), a nekad jednostavo iz sebe-cak i kad im je cilj dobrobit nekog drugog, mogu mu odmagati(usled frustracija).To su stvari koje treba odvojiti.
Mislim da filantropi vole sebe, dakle ti volis sebe.Sliku o nama samima formiramo na osnovu misljenja drugih o nama, a ti se trudis da ono bude pozitivno.S druge strane, ljudi cine da bi im se cinilo, posto je jedino majcina ljubav bezuslovna, dakle i prema ovome ti sliku svoju ljubis
;)
A opet, postoje i slabi ljudi koji gledaju da se umile drugima(iako ne moraju) jer se osecaju bespomocno i prija im sazaljenje drugih.:think:
 
da li je istina da sve sto nam neko kaze bilo da je pozitivno ili negativno govori samo zbog sebe,svojih frustracija,interesa...Kako odrediti da li volis sebe i koliko,ja to uopste ne znam da odredim,uglavnom uvek cinim drugima i odlazem svoje zelje,gledam da nekog ne uvredim,da prema svima budem fer,da li i to radim samo zbog sebe jer mi je tako savest mirna?:confused:

Moguće. Ja se preispitujem u smislu koliko puno očekujem od sebe.Vrlo sam samokritična, grize me savjest ako nešto ne odradim kako je Bog rekao. i onda se pitam: da li to samo sebi želim udovoljiti?
 
Sigurno je da nismo svesni koliko volimo sebe, jer jedan slikovit i stravičan primer najviše govori o tome.
Naime u saobraćajnim udesima mnogo češće ginu osobe koje sede na mestu suvozača (sin,kćerka,brat, sestra i dr.) od samih vozača. Verovatno se radi o instiktivnoj reakciji spašavanja sopstvenog života.
 

Back
Top