sigurna kuca za muskarce

ariela

Aktivan član
Poruka
1.483
Nastupicu sa pomalo bajatom temom o kojoj ste mozda citali u novinama a ja nikako da stignem i napisem komentar...slatko sam se nasmejala kad procitah da ce neki tamo tip da otvori tu kucu u kojoj ce se naci nase muskarcine koje maltretiraju opake i surove zenetine...Zao mi je sto ne mogu da onima koji ne citaju novine za dijasporu prenesem tekst jednog novinara koji je doticnog tipa tako "nagrdio" da ide i obuce suknju stane u kuhinju za sporet jer za bolje kako kaze i nije...Lepo covek pita da li iko pametan moze da zamisli naseg balkanca da je otisao u tu kucu trazeci spas umesto da je zaveo red u kuci i pokazao ko je domacin...Ja nisam za to da muskarac bude apsolutni sef u kuci ali zamislite kako je ruzna i bedna slika pokornog muskarca koji se savija pred oklagijom svoje zene...Zamislite jos samo da mi zene nadjemo tipa i pocnemo vezu sa nekim ko je "odseo" tamo i uredno se svake veceri vraca kao u neki dom za nezbrinutu decu...Pa to je necuveno...Pre mogu da prezivim da se neko javno izjasni da je homoseksualac pa znas brate da se priroda poigrala sa njim, ovako ne znam stvarno na sta bi to licilo...Nisam u daljem toku pa zna li neko jel ta inicijativa oko te kuce uspela...c c c...
 
ovako stvari stoje...i ne radi se isključivo o slici koju bi neko mogao pogrešno da ima, o kako reče "povijanju muškaraca pred oklagijom"...da li su neka ljudska prava isključivo vezana za žene?? ne bih rekao... imali smo sličnu temu, a ovo su poslednje vesti .. ako si mislila na Palmu, da on je dao takvo mišljenje...al nije Ćuprija daleko od Jagodine ( : evo šta kažu vesti:

Сигурна мушка кућа, коју је отворила невладина организација „Мушка сигурност“ у близини села Супска код Ћуприје, удомила је прву двојицу станара.

– Овде је један пензионер из Ћуприје, кога туку и жена и син, а неколико дана је боравио и један фармацеут. И ја сам од почетка станар сигурне куће, јер она није намењена само онима који немају где, већ и онима који желе да нађу психичко уточиште и мир. Мушкарцима је много лакше да поднесу брачне проблеме када су заједно – каже нам Душан Трифуновић, оснивач НВО „Мушка сигурност“, додајући да га је звало на стотине припадника „јачег пола”, које жене малтретирају на различите начине. Према Трифуновићевим речима, ти мушкарци су изгубили веру у судске и државне институције, јер су оне увек на страни жена. Иначе, и сам оснивач „Мушке сигурности“ је процесуиран због насиља у породици, а суд му је одредио забрану приласка супрузи на мање од 50 метара.

– Тражићемо од Министарства за људска и мањинска права и Министарства за рад и социјалну политику да добијемо иста новчана средства и права која су предвиђена за заштиту злостављаних жена. Ако нам то не успе, потражићемо помоћ од међународних организација за заштиту људских права – истиче Трифуновић.

Саво Ђедовић (70), официр у пензији из Београда, након 40 година заједничког живота, обратио се за помоћ Трифуновићевој НВО, јер, како каже, сигурну кућу види као једино уточиште.

– Коњу, магарче, хохштаплеру, олошу, дембелу, имбецилу, само су неке од увреда које ми упућује супруга, а не либи се ни да ме удари, не бирајући чиме. Лепо смо се били развели и не знам зашто сам пристао да се поново венчамо – вајка нам се Ђедовић.

Директорка Центра за социјални рад у Јагодини Бисерка Јаковљевић, на основу искуства установе на чијем је челу, као и свих оних са којима сарађују, сматра да су случајеви брачног злостављања мушкараца врло ретки и да би за збрињавање свих угрожених мужева била довољна само једна сигурна кућа у читавој Србији.

– За последњих пет година, евидентирали смо само пет случајева у којима су мушкарци били жртве. Занимљиво је да је само један мушкарац пријавио да га супруга злоставља, док су остале случајеве пријавиле комшије или родбина – истиче за наш лист Бисерка Јаковљевић.

Као најдрастичнији пример насиља она наводи једног овдашњег осамдесетогодишњака, кога је супруга физички злостављала, због чега је често био у модрицама. Међутим, када су комшије то пријавиле, а социјални радници га посетили, он није признао да га туче супруга, већ је рекао да је пао.

– Много је озбиљнији проблем, о коме се премало говори, то што жене бившим супрузима забрањују да виђају децу, иако постоји судска пресуда, којом је то регулисано. И то је неки вид насиља над децом и бившим супругом. У таквим случајевима, мушкарци су немоћни да сами реше проблем, и све се сведе на то да суд таквим женама изрекне новчану казну – објашњава директорка јагодинског Центра за социјални рад.

Један од чланова НВО „Мушка сигурност“, Драган Шајковић из Београда, каже за наш лист да је са супругом, од које се развео пре пет година, управо имао проблем о коме је говорила и директорка Јаковљевић:

– Бивша супруга ме је пријавила да нисам вратио децу на време, иако сам имао уредно судско решење да она буду код мене 30 дана. Онда сам полицајцима морао да показујем тај документ, своје личне исправе, а моја бака, која има 84 године, доживела је озбиљан стрес због тога што нам је полиција долазила на врата – каже Шајковић, помињући и да познаје много мушкараца који пролазе кроз својеврсни „малтретман“ приликом развода, јер многе жене свој пристанак на споразумни раскид брака условљавају нереално великим материјалним захтевима.

– И мој случај је такав. За споразумни раскид брака супруга је тражила да јој препишем кућу, коју сам наследио од баке, фирму, 20.000 евра, нови „пежо“ и да не набрајам остале ситније ствари. Пошто нисам пристао, поднела је тужбу због наводног насиља у породици. Довољно је да се заплаче и да су сви на њеној страни. Треба ли и ја да почнем да плачем – пита се Шајковић.

Зорица Глигоријевић

----------------------------------------------------------------------------

Какви су то мушкарци

Драган Марковић Палма, градоначелник Јагодине, на чијој територији постоји сигурна женска кућа, сматра да таква институција није потребна житељима тог града.

– Нико ми се никада није обратио с тим проблемом, па пошто у Јагодини нема случајева да жене злостављају мушкарце, нема ни потребе за њиховим збрињавањем. Уосталом, какав је то мушкарац кога малтретира жена – пита се Марковић.

[објављено: 01/09/2009] Politika
 
Nastupicu sa pomalo bajatom temom o kojoj ste mozda citali u novinama a ja nikako da stignem i napisem komentar...slatko sam se nasmejala kad procitah da ce neki tamo tip da otvori tu kucu u kojoj ce se naci nase muskarcine koje maltretiraju opake i surove zenetine...Zao mi je sto ne mogu da onima koji ne citaju novine za dijasporu prenesem tekst jednog novinara koji je doticnog tipa tako "nagrdio" da ide i obuce suknju stane u kuhinju za sporet jer za bolje kako kaze i nije...Lepo covek pita da li iko pametan moze da zamisli naseg balkanca da je otisao u tu kucu trazeci spas umesto da je zaveo red u kuci i pokazao ko je domacin...Ja nisam za to da muskarac bude apsolutni sef u kuci ali zamislite kako je ruzna i bedna slika pokornog muskarca koji se savija pred oklagijom svoje zene...Zamislite jos samo da mi zene nadjemo tipa i pocnemo vezu sa nekim ko je "odseo" tamo i uredno se svake veceri vraca kao u neki dom za nezbrinutu decu...Pa to je necuveno...Pre mogu da prezivim da se neko javno izjasni da je homoseksualac pa znas brate da se priroda poigrala sa njim, ovako ne znam stvarno na sta bi to licilo...Nisam u daljem toku pa zna li neko jel ta inicijativa oko te kuce uspela...c c c...

Ima takvih muskaraca.

Nego,ne mogu da ti opisem koliko je jadno da nekog ko je zrtva nasilja tako nagrdjujes.

Kako da zavede red,takodje nasiljem?

Znaci kada neka zena prebije nekog muskarca on ne bi smeo da prijavi da se ne bi pojavio neko poput tebe da ga omalovazava?

Mislim jesi li ti neka od tih pa pokusavas nesto da sprecis :hahaha:

Ajoooj koji fashizam.....
 
Covek koji ostaje u zajednici uprkos nasilju ima problem sa samim sobom, sa samopostovanjem, sa definisanjem granica. Nema to veze sa misicima i fizickom snagom.

To nema mnogo veze sa zlostavljacem. Takav covek ce tolerisati omalovazavanje i u drugim situacijama, na poslu npr. Mislim da tu ne moze nista da pomogne ako se zrtva ne obrati nekom strucnom savetovalistu da resi problem odnosa prema samom sebi. Ako to ne uradi, takav covek ce samo jednog zlostavljaca zameniti drugim zato sto ima psiholoski profil zrtve.
– Коњу, магарче, хохштаплеру, олошу, дембелу, имбецилу, само су неке од увреда које ми упућује супруга, а не либи се ни да ме удари, не бирајући чиме. Лепо смо се били развели и не знам зашто сам пристао да се поново венчамо – вајка нам се Ђедовић.
 
Poslednja izmena:
Nastupicu sa pomalo bajatom temom o kojoj ste mozda citali u novinama a ja nikako da stignem i napisem komentar...slatko sam se nasmejala kad procitah da ce neki tamo tip da otvori tu kucu u kojoj ce se naci nase muskarcine koje maltretiraju opake i surove zenetine...Zao mi je sto ne mogu da onima koji ne citaju novine za dijasporu prenesem tekst jednog novinara koji je doticnog tipa tako "nagrdio" da ide i obuce suknju stane u kuhinju za sporet jer za bolje kako kaze i nije...Lepo covek pita da li iko pametan moze da zamisli naseg balkanca da je otisao u tu kucu trazeci spas umesto da je zaveo red u kuci i pokazao ko je domacin...Ja nisam za to da muskarac bude apsolutni sef u kuci ali zamislite kako je ruzna i bedna slika pokornog muskarca koji se savija pred oklagijom svoje zene...Zamislite jos samo da mi zene nadjemo tipa i pocnemo vezu sa nekim ko je "odseo" tamo i uredno se svake veceri vraca kao u neki dom za nezbrinutu decu...Pa to je necuveno...Pre mogu da prezivim da se neko javno izjasni da je homoseksualac pa znas brate da se priroda poigrala sa njim, ovako ne znam stvarno na sta bi to licilo...Nisam u daljem toku pa zna li neko jel ta inicijativa oko te kuce uspela...c c c...
Ti se šališ, sigurno? :kafa:
 
To nema mnogo veze sa zlostavljacem. Takav covek ce tolerisati omalovazavanje i u drugim situacijama, na poslu npr. Mislim da tu ne moze nista da pomogne ako se zrtva ne obrati nekom strucnom savetovalistu da resi problem odnosa prema samom sebi. Ako to ne uradi, takav covek ce samo jednog zlostavljaca zameniti drugim zato sto ima psiholoski profil zrtve.
Ne slažem se, uopšte. Itekako ima veze sa zlostavljačem. Ljudi u zajednici oblikuju jedni druge i daleko od toga da je neizvodljivo od, uslovno rečeno, normalnog čoveka, stvoriti roba. Roba rutine, roba ljubavi, roba sopstvene dece ili okoline...

Ako trpi, čini to zbog presije. Ako je tuče, tek onda je nadrljao. Ako je ostavi, ostade bez porodice kojoj je, može biti, dao 20 godina svog žoivota, i sad mu ostaje da živi kao mladić, kada ga više niko ni neće, ofucanog i potrošenog.....

Situacija je za žene u nekom procentu teža u ovakvim pričama, da ne nabrajam sad zašto, ali daleko od toga da se ne može sresti i obrnut slučaj, taman posla..... videla sam, i još uvek gledam, brakova u kojima se ne zna ko koga više zlostavlja. Oni i dalje opstaju. I naravno da im je potrebna pomoć, isto kao i svima nama za makar jednu stvar u svom životu, ah ko će samo okupiti sve te psihijatre da nas potruju :think:
 

Back
Top