Где побећи од кризе?

Poruka
20.637
Gde pobeći od ekonomske krize?

Autor: Tanjug | 31.08.2009. - 10:40
Stopa nezaposlenosti u Evropskoj uniji nastavlja da raste. Samo u junu broj ljudi bez posla u EU je povećan za 246.000. Veliki broj Evropljana koji su bolji posao nalazili van granica svoje domovine prinuđeni su da se vrate kući.

Ako se gleda period od poslednjih godinu dana, broj nezaposlenih u 27 zemalja članica porastao je za više od pet miliona i sada iznosi 21,5 milona, što je najviša cifra u poslednjih 10 godina.
Ekonomska kriza pogađa sve zemlje EU i sve grupe stanovništva. Ipak, među najugroženije zemlje spadaju neke od novih članica, kao što su baltičke zemlje, Letonija, Litvanija i Estonija gde se stopa nezaposlenosti gotovo utrostručila, ali i poslednje primljene - Bugarska i Rumunija. Veliki broj bugarskih državljana koji su bolji posao tražili van granica svoje zemlje u razvijenijim državama EU, sad su zbog ekonomske krize i gubitka posla, prinuđeni da se vrate u svoju domovinu. Pitanje je da li će i tamo biti boljeg života za njih.
Gotovo jedna petina svih stanovnika gradića Dolno Osenovo, u južnoj Bugarskoj, bila je zaposlena u Portugalu, a novac koji su oni slali kući značio je opstanak za njihove porodice. Međutim, sada su se gotovo svi vratili u Dolno Osenovo.
"Ekonomska kriza znači manje posla i manje novca. Život u Portugalu je mnogo skluplji, a plate su postale manje. Morali smo da se vratimo kući," izjavila je za nemački državni radio "Dojče vele" jedna od stanovnica Dolno Osenova. Međutim, ni situacija kod kuće nije ništa bolja.
Perspektive za nova radna mesta nema, a novac zarađen u inostranstvu polako se troši. Kada promenite zemlju stanovanja, pa makar se vraćali i kući, čeka vas period reintegracije, odnosno privikavanja na postojeće prilike.
Kristo Angelov, je po povratku iz Portugala shvatio da opština na njegovoj zemlji gradi fudbalski teren, a da ga pri tom niko nije ni obavestio.
"Ovo je moguće samo u Bugarskoj. U Portugalu tako nešto vam se nikada ne bi desilo, jer tamo postoji vladavina prava. Sad moram da nađem način da zaustavim sve ovo", kazao je Angelov za nemački radio.
Iako se, kako širom sveta, tako i u EU, već mogu videti pokazatelji da polako dolazi do ekonomskog oporavaka, prognoze govore da će se upravo tržište rada najsporije oporavljati od najveće posleratne recesije. Posebno je zabrinjavajući veliki procenat mladih koji su bez posla.
Na nivou EU 18,4 odsto mladih nema posao, dok je u krizom teže pogođenim zemljama ta brojka još veća. Kako mladi, tako ni povratnici u Bugarsku, ne mogu da se nadaju novim radnim mestima.
Neki mediji najavljuju "katastrofu na bugarskom tržištu rada", kao i "bespošetednu borbu za nekolicinu preostalih mesta". Stefan Stojuv je godinama radio u Italiji i sad se vratio u Bugarsku.
"U Italiji sam zarađivao između 1.800 i 2.000 evra mesečno. Ovde je maksimum 300 do 400 evra. Ponekad i mesecima čekate da dobijete platu. I svi za sve krive krizu," kaže Stojuv.
Iako je kriza pogodila sve, i nikome "ne cvetaju ruže", svako pokušava da se snađe na način koji smatra najboljim. Države donose i sprovode pakete mera za ublažavanje efekta i izlazak iz krize, a pojedinci gledaju šta je, prema njihovom mišljenju, najbolje za njih i njihovu porodicu. Stefan Stojuv tako ponovo planira da napusti Bugarsku u potrazi za poslom i boljim životom. Ne zna da li će ga i gde naći, ali svakako hoće da pokuša.
http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=108599

Посла нема ни у ЕУ ,није злурадо али када га нема тамо како га наћи у Србији?
Где отићи из Србије да би се пронашла егзистенција?
 
Rusija, Belorusija... Hmmm... Da, Venecuela!
A može se i ostati u Srbiji ako se smeni ova vlast. Da ovi nisu na vlasti, kontam da bi nam u proteklih godina pozavidele tamo neka Švajcarska, Norveška, Švedska.

Vidim i ti si se opametio, pa nabrajas sve zemlje van EU (ae sad mi reci kako je Svedska clanica) ;) hehehe .... a ja sve mislio da EUropa nema alternativu :mrgreen:
 
Ima egzistencije i ovde.
Samo nema leba bez motike.
Posla ima ,samo nema ko da radi.
Svi bi da se zaposle pa da rese sve brige,kao da brige tek onda ne pocinju.
Prave brige.
Ubedjuju nas da poljoprivredno domacinstvo ne opstaje ako je malo.
Laz.
Postoji sasvim siguran nacin da se lepo i udobno zivi na recimo jednom salasu.
Pokusaj da nas ubede da je poljoprivredno zemljiste koje su nam dedovi ostavili nerentabilni balast je propao .
Ko god ima makar 5 lanaca zemlje moze komotno da prehrani porodicu ako se opredeli da se ne upeca na bespotrebno trosenje para na gluposti.
 
Ima egzistencije i ovde.
Samo nema leba bez motike.
Posla ima ,samo nema ko da radi.
Svi bi da se zaposle pa da rese sve brige,kao da brige tek onda ne pocinju.
Prave brige.
Ubedjuju nas da poljoprivredno domacinstvo ne opstaje ako je malo.
Laz.
Postoji sasvim siguran nacin da se lepo i udobno zivi na recimo jednom salasu.
Pokusaj da nas ubede da je poljoprivredno zemljiste koje su nam dedovi ostavili nerentabilni balast je propao .
Ko god ima makar 5 lanaca zemlje moze komotno da prehrani porodicu ako se opredeli da se ne upeca na bespotrebno trosenje para na gluposti.

Eeee...да смо слушалу деду, чували огњишта:think::think::think:
Шта ћеш.......сви одоше у град,а коров гута дедовину :besna:
 
Otici iz Srbije?..pa poslednji da ugasi svetlo?.pa ja ne bih
tamo negde nema Drine, nema Novog Sada, nema kafe u Pabu, nema bajadere u Vremeplovu, ljudi koje volim, sa kojima provodim zivot...da odem tamo bih bila ja i moja porodica..i to jeste sustina zivota, ali deca bi mi bila po ceo dan u skoli od 9 do 5
muz na poslu do 6 dok dodje kuci 7
umoran i zeljan tisine...
i tako cele nedelje
ziveli bi vikendom
verovatno bi imali i mnogo vise para nego sad...i pitanje da li bi pare nas ucinile srecnim...nije sve u parama
daleko od toga da obozavam sve ove probeleme.ali da li je sve u zivotu samo to...materijalan strana svega
i prijatelji su bitni i omiljeno mesto i nepozvani gosti..i setnja po Keju i javljanje poznatim ljudima..............ma...uostalom nek ide ko hoce...sreca je jeftina imas para..pa je kupis...ako mozes da otkrijes sta je to...sreca
 
Otici iz Srbije?..pa poslednji da ugasi svetlo?.pa ja ne bih
tamo negde nema Drine, nema Novog Sada, nema kafe u Pabu, nema bajadere u Vremeplovu, ljudi koje volim, sa kojima provodim zivot...da odem tamo bih bila ja i moja porodica..i to jeste sustina zivota, ali deca bi mi bila po ceo dan u skoli od 9 do 5
muz na poslu do 6 dok dodje kuci 7
umoran i zeljan tisine...
i tako cele nedelje
ziveli bi vikendom
verovatno bi imali i mnogo vise para nego sad...i pitanje da li bi pare nas ucinile srecnim...nije sve u parama
daleko od toga da obozavam sve ove probeleme.ali da li je sve u zivotu samo to...materijalan strana svega
i prijatelji su bitni i omiljeno mesto i nepozvani gosti..i setnja po Keju i javljanje poznatim ljudima..............ma...uostalom nek ide ko hoce...sreca je jeftina imas para..pa je kupis...ako mozes da otkrijes sta je to...sreca

Pa i na trulom zapadu mozes da priustis sve to sto si nabroila...
 
Otici iz Srbije?..pa poslednji da ugasi svetlo?.pa ja ne bih
tamo negde nema Drine, nema Novog Sada, nema kafe u Pabu, nema bajadere u Vremeplovu, ljudi koje volim, sa kojima provodim zivot...da odem tamo bih bila ja i moja porodica..i to jeste sustina zivota, ali deca bi mi bila po ceo dan u skoli od 9 do 5
muz na poslu do 6 dok dodje kuci 7
umoran i zeljan tisine...
i tako cele nedelje
ziveli bi vikendom
verovatno bi imali i mnogo vise para nego sad...i pitanje da li bi pare nas ucinile srecnim...nije sve u parama
daleko od toga da obozavam sve ove probeleme.ali da li je sve u zivotu samo to...materijalan strana svega
i prijatelji su bitni i omiljeno mesto i nepozvani gosti..i setnja po Keju i javljanje poznatim ljudima..............ma...uostalom nek ide ko hoce...sreca je jeftina imas para..pa je kupis...ako mozes da otkrijes sta je to...sreca

Била ја у Шведској и побегла....баш из ових разлога.
А и носталгија ме повукла,замисли....... пред само бомбардовање.

Други је то свет.
Никад се не бих прилагодила њиховом начину живота.:roll:
 
Била ја у Шведској и побегла....баш из ових разлога.
А и носталгија ме повукла,замисли....... пред само бомбардовање.

Други је то свет.
Никад се не бих прилагодила њиховом начину живота.:roll:

Zbog cega ? Osim razumljivog zala za domovinom...
 

Back
Top