Visa - Visoka Tehnicka Skola Kragujevac

nepoverljiv

Početnik
Poruka
5
Zavrsio sam Visu Tehnicku skolu u Kragujevcu i dobio sam zvanje inzenjera informatike. Sad ima da se upise jos jedan semestar i dobijes zvanje nekog strukovnog inzenjera informatike. E posle toga imaju jos 2 semestra isto strukovnih studija. E sad mene zanima, ako dam sve te semestre i dobijem neko zvanje koje ne znam kako se zove, da li bih imao neke koristi od toga. Ako bi neko mogao da mi uporedi sledec, kada neko zavrsi fakultet i postane diplomirani inzenjer informatike, da li ovo moze barem malo da mu pridje. Ne znam da li da upisujem ili ne.
 
Pokusacu malo uopstenije da ti to objasnim... Nekada si imao visu skolu, koja je bila VI stepen... A kada zavrsis faks i postanes diplomirani inzenjer onda bi imao VII 2 stepen... A poslediplomske studije su bile VII 3... Ovaj VII 1 je visio u vazduhu... On je nesto manje od fakulteta a vise od vise skole... Njega su dobijali oni koji bi stepenovali diplomu na fakultetu... Znaci, dali su vise od pola ispita a nikad nece zavrsiti fakultet, i onda su vrsili stepenovanje...

Sada je to malo drugacije... Bila je zamisao da se vise skole i ukinu... Jer u stvari to je izjednaceno sa strukovnim studijama koje se odvijaju na fakultetima... Onda, ko sada zavrsi fakultet po Bolonji, to je u stvari onaj prvi stepen od pre... Nemoj ovo bukvalno da shvatis, jer je to tesko uporedjivati... Ali, na to se svodi... To je tzv. becelor... Onda ko nastavi jos godinu ili dve, zavisno od fakulteta, postaje master... To je slicno sadasnjem diplomiranom inzenjeru... Mnogi fakulteti i priznaju diplomiranim inzenjerima zvanje mastera po novom... A PhD studije su u rangu bivseg magistarskog... Tu su mnogi u zabludi misleci da je to doktorat... Nije jednak onom po starom programu, jer po novom postoje i postdoktorske studije... Ali, da te ne davim time...

Sam se pronadji u ovome... Ja nisam bas najbolje razumeo ovo da moras jos dva ispita da polozis da budes strukovni inzenjer, a onda jos dva semestra za iste strukovne studije...
 
Ej hvala ti puno na odgovoru, napokon neko da mi docara malo. Sad cu da probam ja da ti objasnim, ja sam upisao Visu Tehnicku Skolu i imao V semestra, to sam zavrsio i dobio zvanje inzenjera informatike. U medjuvremenu moja Visa Tehnicka Skola je postala Visoka Tehnicka Skola, i omogucili su nama koji smo studirali po starom programu (V semestra), jos jedan semestar, i tad bi dobili becelor i vodilo bi nam se kao Visoka Tehnicka Skola. Ne mogu tacno da se setim zvanja, nesto kao strukovni inzenjer informatike, ne znam tacno. E sad, sledece godine treba da dobiju akreditaciju za jos 2 semestra (VII i VIII), i kad zavrsis i ta dva ti dobijes zvanje nekog specijalizovanog strukovnog inzenjera informatike (valjda sam pogodio). Sad mene zanima da nastavim studije, pa sam razmisljao da li da odem na neki fakultet i da dam tamo jos dve godine i jos 15-ak ispita, ili da zavrsim ova tri semestra (bice mi neuporedivo lakse da to zavrsim posto imam kod mene u gradu). Koliko se vrednuju te strukovne studije, da li bi mogao na primer da se zaposlim kao profesor informatike u skoli sa tom diplomom?
 
Evo uslova za nastavnika informatike u osnovnoj skolI:
NASTAVNIK INFORMATIKE
na određeno vreme dok zaposlenom miruje radni odnos,
sa 20% radnog vremena, za rad na mađarskom nastavnom jeziku
USLOVI: da kandidat ima psihičku, fizičku i zdravstvenu sposobnost za rad sa decom i učenicima, da ima odgovarajuću stručnu spremu predviđenu Pravilnikom o vrsti stručne spreme nastavnika koji izvode obrazovno-vaspitni rad iz izbornih programa u osnovnoj školi: profesor informatike, profesor informatike u obrazovanju, profesor informatike i tehničkog obrazovanja, diplomirani inženjer informatike, diplomirani inženjer poslovne informatike, diplomirani inženjer elektrotehnike za računsku tehniku i informatiku, diplomirani matematičar-za računarstvo i informatiku, diplomirani inženjer organizacije rada, smer kibernetski, diplomirani inženjer organizacije za informacione sisteme, diplomirani inženjer za informacione sisteme, diplomirani inženjer organizacionih nauka-odsek za informacione sisteme, diplomirani ekonomista-za ekonomiku, statistiku i informatiku, diplomirani matematičar, profesor matematike, profesor fizike, diplomirani inženjer elektrotehnike, smer računske tehnike i informatike, profesor tehnike i informatike, profesor tehničkog obrazovanja, profesor elektrotehnike, profesor mašinstva, diplomirani inženjer menadžmenta za informaciono-upravljačke i komunikacione sisteme, lica koja su na osnovnim studijama imala najmanje četiri semestra informatičkih predmeta, da nije osuđivan pravnosnažnom presudom za krivično delo za koje je izrečena bezuslovna kazna zatvora u trajanju od najmanje šest meseci ili nije pravnosnažnom presudom osuđen za krivično delo protiv dostojanstva ličnosti i morala, da ima državljanstvo Republike Srbije.
 
Pa imao sam IV semestra informatickih predmeta i na Visoj a kamoli ako zavrsim jos ova 3 semestra i budem ih imao ukupno 8. Moram dobro da razmislim da se ne sjebem, ako mi nista ne budu znacila ta tri semestra i zvanje specijalistickog strukovnog inzenjera, bolje da upisem neki fakultet. Sta ce mi sve to , ako ja ne budem mogao da se kandidujem za poslove gde traze VII stepen strucne spreme, tj. gde traze fakultet
 
Pazi,i da zavrsis te specijalisticke,pa i da se desi da ti ih priznaju pri zaposlenju,uvek ce prednost u odnosu na tebe imati oni sa fakultetom...Ja mislim da ti je mnogo bolje da nadjes neki fax gde mozes da nastavis 4.god...Profesori iz medicinske skole koji imaju strukovne studije mogu da predaju samo praksu i za 5,6000 im je manja plata nego ovima sa faksom...
 
@NEPOVERLJIV
Da li si razmišljao o Tehničkom fakultetu u Čačku koji je pripada Univerzitetu u Kragujevcu ?
Tamo imaš smer za npr. profesora tehnike i informatike na koji se možeš prebaciti sa više škole koju si završio.
Slažem se sa ACCA91, kad si već učio i došao do pola, završi i ostatak, tada dobijaš diplomu fakulteta.
Stekla sam utisak da hoćeš da radiš u školi, ali oni obrazuju i za inženjere, razlika je u tome što npr. profesori imaju pedagogiju, psihologiju i sl.,a inženjeri nešto drugo.
Najbolje da vidiš na njihovom sajtu i da se raspitaš lično.
poz.
 

Back
Top