Zaposljavanje u inostranstvu sa srpskim diplomama

Ok jedno pitanje. Cuo sam da nema sanse da se iko zaposli u inostranstvu sa nekim srpskim fakultetom (osim elektrotehnickim) jer ih navodno ne priznaju u svetu. Koliko je to istina?

Istina je.
Ako hoćeš da radiš tamo onda te teraju da završiš još dve godine da bi kao upotpunio diplomu za njihov uslov zapošljavanja sa fakultetskom diplomom.
 
Gde si ubo bash eletrotehnicki :roll:



Nije tacno.

Moje dve sestre su prve za primer,dobri studenti,jako dobri odavno dobijale stipendije, prva je bila u Spaniji,Nemackoj,Italiji,druga isto tako , muza svog je upoznala u Italiji { on je inace iz Moldavije }pa opet jedan isla u Firencu...Ova druga sad ide u Ameriku na neko usavrsavanje. Takodje znam gomilu ljudi koji ili su na stipendijama pa u toj stranoj zemlji su dobri studenti i ostanu josh godinu dana....Bitne su stipendije,da vec u toku studija uzmes neke stipendije , ili na kraju za doktorske ili specijalizacije i da budes jako dobar tamo...Bitno je samo da ne cekas da u Srbiji zavrsis fax a da nikad nisi isao preko nekog programa u inostranstvo tokom studija,jer onda je teze.... Znaci,poenta je- budi dobar student,prijavi se za stipendije i budi i tamo dobar radi,..i onda ces moci da ides gde ti zelis.
 
Gde si ubo bash eletrotehnicki :roll:



Nije tacno.

Moje dve sestre su prve za primer,dobri studenti,jako dobri odavno dobijale stipendije, prva je bila u Spaniji,Nemackoj,Italiji,druga isto tako , muza svog je upoznala u Italiji { on je inace iz Moldavije }pa opet jedan isla u Firencu...Ova druga sad ide u Ameriku na neko usavrsavanje. Takodje znam gomilu ljudi koji ili su na stipendijama pa u toj stranoj zemlji su dobri studenti i ostanu josh godinu dana....Bitne su stipendije,da vec u toku studija uzmes neke stipendije , ili na kraju za doktorske ili specijalizacije i da budes jako dobar tamo...Bitno je samo da ne cekas da u Srbiji zavrsis fax a da nikad nisi isao preko nekog programa u inostranstvo tokom studija,jer onda je teze.... Znaci,poenta je- budi dobar student,prijavi se za stipendije i budi i tamo dobar radi,..i onda ces moci da ides gde ti zelis.
Ma nisam ja nasao, tako sam cuo
 
Evo ovako..........Istinit primer, doduse iz vremena od pre desetak godina.

tip je studirao elektrotehniku, bio odlican student, zavrsio fakultet sa prosekom preko 9.
Na adrese 24 americka univerziteta je poslao pismo sa svojim podacima i upitom da upise postiplomske studije kod njih, UZ neki posao(na univerzitetu).
Posle tri meseca od poslatih 24 pisma dobio je 21 odgovor(preostala tri odgovora su mu stigla kad je vec bio u americi).
Odlucio se za neki univerzitet u Sent Luisu, gde su mu ponudili 1400 dolara mesecno(davno je bilo pa mozda malo gresim oko cifre, ali sigurno ne drasticno), postiplomske studije, uz posao na fakultetu(mislim nekog asistenta).....
Papire je dobio za dva dana, na brzinu se ozenio ovde dugogodisnjom devojkom(koja je ostala da zavrsi fakultet jos godinu dana) i otisao......
PS:Posle zavrsenih postiplomskih studija, konkurisao je za neka sredstva od americke vlade(valjda) i dobio ih, te se preselio u neki istrazivacki centar u Sietlu, gde obavlja istrazivanja.
Eto, cela prica, od "A" do "Z " istinita.
 
Evo ovako..........Istinit primer, doduse iz vremena od pre desetak godina.

tip je studirao elektrotehniku, bio odlican student, zavrsio fakultet sa prosekom preko 9.
Na adrese 24 americka univerziteta je poslao pismo sa svojim podacima i upitom da upise postiplomske studije kod njih, UZ neki posao(na univerzitetu).
Posle tri meseca od poslatih 24 pisma dobio je 21 odgovor(preostala tri odgovora su mu stigla kad je vec bio u americi).
Odlucio se za neki univerzitet u Sent Luisu, gde su mu ponudili 1400 dolara mesecno(davno je bilo pa mozda malo gresim oko cifre, ali sigurno ne drasticno), postiplomske studije, uz posao na fakultetu(mislim nekog asistenta).....
Papire je dobio za dva dana, na brzinu se ozenio ovde dugogodisnjom devojkom(koja je ostala da zavrsi fakultet jos godinu dana) i otisao......
PS:Posle zavrsenih postiplomskih studija, konkurisao je za neka sredstva od americke vlade(valjda) i dobio ih, te se preselio u neki istrazivacki centar u Sietlu, gde obavlja istrazivanja.
Eto, cela prica, od "A" do "Z " istinita.

Ja znam lika koji je otisao u Kanadu kao masinski inzinjer, sa namerom da radi taj posao. I tako je dogovrio pre odlaska. kad je dosao tamo, dobio je posao u fabrici korpi kvacila za aute. To je bilo pre 12 godina, on i dan danas radi u toj fabrici kao sljaker i zadovoljan je.

Jeb,es zivot u vili sa bazenom ako za taj bazen nemas vode.
 
Da se nadovezem - ortak, studirao ekonomiju, dosao do apsolventskog u roku (prosek preko 8) dobije ponudu od drugara da vozi kamion u Americi. Ode. I nije mu zao.


Sta to govori. Nije ti bitno sta radis nego za koje novce. Jer bez novaca si niko i nista.

Inace voziti kamion je odlican posao. Niko ti nije nad glavom, imas svoju slobodu. Drugarstvo nikad jace, jer soferske price su najjace.:)

Zivot je lep dok god idu kamioni, kad oni stanu i zivot ce stati.
 
Evo ovako..........Istinit primer, doduse iz vremena od pre desetak godina.

tip je studirao elektrotehniku, bio odlican student, zavrsio fakultet sa prosekom preko 9.
Na adrese 24 americka univerziteta je poslao pismo sa svojim podacima i upitom da upise postiplomske studije kod njih, UZ neki posao(na univerzitetu).
Posle tri meseca od poslatih 24 pisma dobio je 21 odgovor(preostala tri odgovora su mu stigla kad je vec bio u americi).
Odlucio se za neki univerzitet u Sent Luisu, gde su mu ponudili 1400 dolara mesecno(davno je bilo pa mozda malo gresim oko cifre, ali sigurno ne drasticno), postiplomske studije, uz posao na fakultetu(mislim nekog asistenta).....
Papire je dobio za dva dana, na brzinu se ozenio ovde dugogodisnjom devojkom(koja je ostala da zavrsi fakultet jos godinu dana) i otisao......
PS:Posle zavrsenih postiplomskih studija, konkurisao je za neka sredstva od americke vlade(valjda) i dobio ih, te se preselio u neki istrazivacki centar u Sietlu, gde obavlja istrazivanja.
Eto, cela prica, od "A" do "Z " istinita.

Ahaaa ELEKTROTEHNIKA
 
Koliko sam ga ja razumela on je pitao za zaposlenje a ne za studije.Moj primer je moja sestra koja nije mogla da se zaposli sa fakultetskom diplomom, student je ovde bila sa prosekom 9.40. I tamo to nisu priznali nego je terali da ide još dve godine preko jer se naše škole ne priznaju u nekim inostranm zemljama..


Pa tako mozes jedino da se zapolsis u inostranstvu. Moras u toku studija preko stipendija da obezbedjujes sebi mesto i da ostanes tamo i posao,ukoliko si dobar,ce ti sam biti ponudjen. Ove dve moje sestre,jedna je zavrsila vec studiranje ali ide na neke seminare u Americi i radi ovde za neku americku firmu. Jeste da je ovde,ali ona da zeli moze otici u Ameriku. Poenta je da tokom studija vec odes u inostranstvo....I tamo gradis zivot. Ako si celo studiranje ostao u Srbiji i hoces u inostranstvo onda je vec mnogo teze,nego da si tamo dosao kao student i vec se ''infiltrirao'' medju njihove. Dakle,da, mozes se zaposliti ali trebas godinama ranije da se priremas za taj ''potez'', ne samo dojednom,jer tako ne idu stvari.

Tu treba misliti o mnogo stvari, smestaju,hrani,jer pare ne padaju sa neba. Ukoliko neko u stranoj zemlji moze da radi i da studira u isto vreme ,to je za uzor i svaka mu cast, ali dobrom delu bude tezak proces navikavanja,ucis na jeziku koji ti nije maternji sve strano,pa plus josh toga neki usputni posao, koji bi platio kiriju ali opet,to je sve....jako kompleksno. Moras imati njihovu diplomu, ne nashu,a njihovu diplomu cesh steci vec ako tokom studija odes da zivis tamo,jer onda postanes ''njihov''. Druag stvar je shto to ume da bude usamljen put,jer ponekad ambicija ume da usamljeni drug,pa ce morati da grade iznova zivot u drugoj zemlji,shto,kad se naviknes nece pasti teshko ali opet,treba napraviti plan i program delanja :)
 
Poslednja izmena:
Pa tako mozes jedino da se zapolsis u inostranstvu. Moras u toku studija preko stipendija da obezbedjujes sebi mesto i da ostanes tamo i posao,ukoliko si dobar,ce ti sam biti ponudjen. Ove dve moje sestre,jedna je zavrsila vec studiranje ali ide na neke seminare u Americi i radi ovde za neku americku firmu. Jeste da je ovde,ali ona da zeli moze otici u Ameriku. Poenta je da tokom studija vec odes u inostranstvo....I tamo gradis zivot. Ako si celo studiranje ostao u Srbiji i hoces u inostranstvo onda je vec mnogo teze,nego da si tamo dosao kao student i vec se ''infiltrirao'' medju njihove. Dakle,da, mozes se zaposliti ali trebas godinama ranije da se priremas za taj ''potez'', ne samo dojednom,jer tako ne idu stvari.

Tu treba misliti o mnogo stvari, smestaju,hrani,jer pare ne padaju sa neba. Ukoliko neko u stranoj zemlji moze da radi i da studira u isto vreme ,to je za uzor i svaka mu cast, ali dobrom delu bude tezak proces navikavanja,ucis na jeziku koji ti nije maternji sve strano,pa plus josh toga neki usputni posao, koji bi platio kiriju ali opet,to je sve....jako kompleksno. Moras imati njihovu diplomu, ne nashu,a njihovu diplomu cesh steci vec ako tokom studija odes da zivis tamo,jer onda postanes ''njihov''. Druag stvar je shto to ume da bude usamljen put,jer ponekad ambicija ume da usamljeni drug,pa ce morati da grade iznova zivot u drugoj zemlji,shto,kad se naviknes nece pasti teshko ali opet,treba napraviti plan i program delanja :)


Naravno Raisa, slažem se sa tobom..ali on je pitao ono što je čuo, da se ne možeš zaposliti sa našom fakultetskom diplomom. Ne može, i ja sam ovde to opisala kroz primer moje sestre.
Ona je završila fakultet u Srbiji i htela je da se zaposli u inostranstvu ali su je oni terali da ide još dve godine.....zašto? Zato što se neki naši ispiti ne priznaju celim i neki predmet koji nije imala na fakultetu joj daju da bih se to sve složilo sa kriterijumom njihove fakultetske diplome da bi mogao neko da se zaposli.
 
Aman ljudi - sistem obrazovanja se mnoooogo razlikuje u inostranstvu (znam iz licnog iskustva u Americi kakav je) od naseg. Daje se prioritet prakticnom znaju, ne teoriji. Tuga je videti ljude koji su zavrsili sa mnom informatiku da nemaju veze o informatici u sirem smislu. O nekim prakticnim znanjima & da ne govorim. E TO JE PROBLEM. Ja takve ljude ne bih zaposlio. Ovde ili u inostranstvu. :dash:
 
Pouzdano znam da se priznaju diplome svih tehničkih fakulteta a mislim i prirodnih nauka.Za hemiju sam siguran 100%.Drugačija tvrdnja je zlonamerna dezinformacija.:rtfm:

Eeee now we're getting somewhere. Mada mene zanima sta je sa medicinom i informatikom posto sam cuo da nasi lekari tesko nalaze posao u inostranstvu, teze od ostalih profesija, iako ne znam zasto
 
Pouzdano znam da se priznaju diplome svih tehničkih fakulteta a mislim i prirodnih nauka.Za hemiju sam siguran 100%.Drugačija tvrdnja je zlonamerna dezinformacija.:rtfm:

Dok je bila Jugoslavija, u Americi su priznavali potpuno samo beogradski elektrotehnički i zagrebački medicinski fakultet. Ne vidim zašto bi danas bili fleksibilniji.

Uostalom...u EU ne priznaju čak ni našu vozačku dozvolu. Morate ispočetka da polažete, kao da je nikada niste ni imali.
 
Dok je bila Jugoslavija, u Americi su priznavali potpuno samo beogradski elektrotehnički i zagrebački medicinski fakultet. Ne vidim zašto bi danas bili fleksibilniji.

Uostalom...u EU ne priznaju čak ni našu vozačku dozvolu. Morate ispočetka da polažete, kao da je nikada niste ni imali.

Pola moje generacije se devedesetih rasejalo po celom svetu...niko im nije pravio problem.A radi se o niškom elektronskom.Znam dosta i mašinaca.Za medicinare znam da moraju da nostrifikuju diplome.Čak je jedan moj kolega dobio posao u Norveškoj a nije još ni diplomirao.Ali ako ti znaš bolje...
:worth:
 
Ok jedno pitanje. Cuo sam da nema sanse da se iko zaposli u inostranstvu sa nekim srpskim fakultetom (osim elektrotehnickim) jer ih navodno ne priznaju u svetu. Koliko je to istina?

Zavisi od struke, zemlje, poslodavca... od mnogo stvari. U IT-ju ti recimo nije problem da se zaposliš bez diplome ako imaš konkurentno radno iskustvi i/ili znanje. Daleko od toga da nema šanse, ali to ide od sluvcaja do slučaja i ne možeš pričati u globalu. Nisi spomenuo ni šta bi radio ni u kojoj zemlji.
 
Bas tako , zavisi od zemlje i vrste posla . Ja sam zavrsio ekonomski fakultet i u Nemackoj mi nepriznaju diplomu , sad radim u Norveskoj kao fizikalac i zadovoljan sam ali nemogu ni ovde da nadjem poso u struci .
Sto se tice Norveske mogu da vam sigurno kazem da priznaju srpske diplome medicinskog fakulteta i da su doktori veoma trazeni , nema bolnice u malo vecem gradu u Norveskoj a da nemaju nekog Srpskog doktora ili sestru , na pocetku te prime kao medic sestru pa kad vide da ste sposobni za odredjeni posao ( sto se tice jezika ) onda vas unaprede.
 

Back
Top