HLEB NAŠ...

Espanol

Poznat
Poruka
8.305
...nasušni! Raspisali smo se na sve moguće teme zaboravljajući glavno- HLEB. Šta god spremili, koliko god to bilo ukusno i skupo, nema dobre klope bez dobrog (i klopi primerenog) hleba. Ono što kupujemo u pekarama je sve užasnije, naduvano aditivima, bez boje, mirisa i ukusa i bajato posle par sati. Sa druge strane, neverovatno je koliko "kulinara" ne zna da napravi hleb. Zato pokrećem ovu temu koja ne mora da bude bukvalno vezana za hlebove onako kako ih zamišljamo. U obzir dolaze razne zemičke, perece, kiflice, sve one divne prerađevine od raznih vrsta brašna koje hranu čine još ukusnijom. Siguran sam da će oni koji se nikad nisu oprobali u ovom poslu biti silno ponosni kad naprave svoj prvi HLEB! :wink:
 
Espanol, ovde izgleda niko ništa ne mesi,samo kupe gotovo.Doduše ni ja to ne radim često ali desi se ponekad pa evo po nešto:
DOMAĆI HLEB
1 kg brašna + malo za podmešivanje,1 paketić svežeg kvasca,1 kašičica šećera, 1 kašičica soli, mlake vode
Kvasac razmutiti u malo mlake vode sa dodatkom kašičice šećera i kašičice soli.
U vanglu staviti brašno,dodati razmućen kvasac i uz dodavanje mlake vode prvo varjačom a posle rukom zamesite testo.Izručite ga na dasku za mešenje i uz pomalo dodavanje brašna mesiti dok se ne pojave plikovi a ruke budu suve.testo mora da bude meko,bez grudvica a da se ne lepi.Pokriti ga salvetom i ostaviti da uskisne oko 1sat.Kada se udvostrući izručiti ga na dasku i blago premesiti.Formirati veknu i staviti u podmazan pleh.Ostaviti da još jednom naraste Sada će ići brže.Kada je ponovo narastao staviti ga u rernu i peći na umerenoj temperaturi oko 1 sat(sve zavisi od rerne,možda i manje)Peći dok ne porumeni.

Evo ješ nešto :DOMAĆE KIFLE

U šolju toplog mleka ili(pola mleka pola vode) potopiti 10 gr. kvasca malo soli i šećera i ostaviti da kvasac krene. Uzeti 500 gr. brašna, 1 dcl.ulja i sa kvascem zamesiti testo. Ostaviti da raste 1 sat.Razviti ga debljine pola cm i iseći na kvadrate koje treba saviti u rolne i formirati kifle.Premazati sa žumancetom posuti solju, kimom , susamom ili makom i peći na tihoj vatri.

Ostale recepte za hleb ,pogače i peciva pogledajte na mom sajtu www.uputstva.co.yu
 
BRAVO! Evo prve i prave domaćice. I da ne bude da sam temu načeo ONAKO dajem recept za originalni Graham hleb:
- 400 gr. brašna
- 400 gr. pšenične prekrupe
- 40 gr. kvasca
- 1/2 L MLAKOG MLEKA
- 1 kašičica soli
- oko 80 gr. ulja
OBAVEZNO prosejano brašno pomešano sa prekrupom staviti u dublju posudu, izmešati i u rupu u sredini staviti razmrvljen kvasac i pola mleka. Posuti brašnom i ostaviti da miruje dok brašno ne popuca. Dodati ostatak mleka, ulje i so i mešati ga dok ne postane glatko, počne lepo da se odvaja od posude i pokazuje mehuriće. Ostavi se da raste bar još 1/ 2 sata, zatim se na brašnom pokrivenoj površini formira u oblik koji želite. Na plehu posutim brašnom treba da raste još 20- 30 minuta, zatim ide na donju pregradu u rernu zagrejanu na 200 stepeni i peče 45- 50 minuta. Pre pečenja može da se premaže vodom i pospe brašnom.
OVO ĆU REĆI SAMO JEDNOM! Uz sva testa koja se peku u rerni treba postaviti na dno plitku posudu sa vodom. ZAKON.


Graham%20hleb.jpg
 
Ja sam pomagala baki kada se mesio hleb.Ona je nadgledala a ja mesila.Bole ruke od toga...Moja baba Zuzana je hleb pekla u seljačkoj peći...Stvarno nema lepšeg mirisa.I traje,ma po nedelju dana...
 
Seca li se neko 1993. i onih uzasnih redova za nenormalno jeftin hleb?!
E, posto nikad nisam volela da cekam, ubedila sam mamu da "smislimo" i pravimo hleb...
Vremenom smo dosli do odlicnih razmera i bio je zaista fantastican... (al' smo se prezderavali vrceg 'lebe i mekika!) ali sam naravno - zaboravila. Znajuci moju mamu, sigurno negde postoji zapisan recept (zena je tehnolog po struci!) sa tacnim merama, pa cu potraziti cim stignem...
Pozdrav!
 
Dobro, pošto ste pridremali dobacujem recept za još jedan, ali neverovatno ukusan hleb koji zahteva malo priprema. Ko se odluči da ga spremi za neku gala priliku neće žaliti truda.
HLEB SA PŠENIČNIM ZRNEVLJEM
Sastojci:
-150 gr. pšeničnog zrnevlja
-60 gr. kvasca
-1/4 litra mlake vode
-2 kašičice soli
-6 kašičica meda
-40 gr. butera
-1 kg. brašna
-1/4 litra vode
Pšenično zrnevlje 3 dana pre pripreme potopiti u plitku posudu sa vodom da počne da klija. Kvasac umešati sa mlakom vodom, dodati so, med, rastopljeni buter i mešati sa polovinom prosejanog brašna. Pokriti i ostaviti oko pola sata da raste. Dodati ostatak brašna, proklijalu pšenicu i još jednom 1/4 litra vode. Dobro umesiti i oblikovati dva okrugla hleba koji treba da rastu još 15- 20 minuta. Rernu zagrejati na 200 stepeni, hlebove s vrha zaseći dobro u krst i peći na donjoj pregradi oko 50 minuta.
Jeste malo zahtevan, ali će za posebne prilike potpuno opravdati trud. FENOMENALAN je, i uvek mrzim kad ga gosti delju više od ostale lepe klope. :lol:


helb-sa-psen-zrnevljem.jpg
 
Zamesiti testo od 3 čaše mlake vode,1 do 2 kašike šećera, 1 kašike soli, 1 kašike sirćeta, 1 čaše ulja, malo kvasca, 1,4 kg brašna.Premesiti i napraviti 34 loptice.Rasklagijati kao palačinke i uvijati u kifle.Mogu i da se filuju po želji.
 
Espanol:
apotekarka:
Espanol:
Pa dobro, da li se na ovom forumu ne jede hleb ili se jedu samo oni industrijski "gnjecosi" bajati posle dva sata. :roll:

Samo crno i integralno :D
Kao i obično, naivno pitam:" Praviš li to sama ili pazariš po onim tvojim BIO ostavama, magacinima ili kako se već zovu...? :lol: :lol: :lol:


Kao i obično, naivno ti odgovaram da ti vrlo dobro znaš zbog čega ja imam volje da zasučem rukave a to i ima neke udaljene veze sa mešenjem .... :wink:
Da ne skrećem sa staze,pazarim. :D
 
apotekarka:
Espanol:
apotekarka:
Espanol:
Pa dobro, da li se na ovom forumu ne jede hleb ili se jedu samo oni industrijski "gnjecosi" bajati posle dva sata. :roll:

Samo crno i integralno :D
Kao i obično, naivno pitam:" Praviš li to sama ili pazariš po onim tvojim BIO ostavama, magacinima ili kako se već zovu...? :lol: :lol: :lol:


Kao i obično, naivno ti odgovaram da ti vrlo dobro znaš zbog čega ja imam volje da zasučem rukave a to i ima neke udaljene veze sa mešenjem .... :wink:
Da ne skrećem sa staze,pazarim. :D
Kao pravi naivko pozdravljam sve u vezi mešenja (ili beše mešanja). Baci pogled na onaj moj recept sa zrnevljem, zavrni rukave i umesi, pa kad probaš robu keceljica i nastavak. :lol: :wink:
 
apotekarka:
Ovih dana neću moći, sveže su mi nalakirani nokti (a znaš kako ide sa prioritetima) ali kad postignem -javljam. :D
Da li me to vid izdaje ili čitam ovo što čitam? Kakvi nokti kad je panja u pitanju. Ček` da proverim, ma nisam promašio forum, lepo piše klopa a ne kozmetika i sl. :lol: :lol: :wink:
 
jagodica:
e ima kod dzejmi olivera raznih hlebova pao mi je u oci neki sa pivom i neki sa travama ali da ne prepisujem nije zanimljivo
E znaš kad bih pojeo hleb koji pravi dotični Proliver. Poslednja vest je da je na nekom ocenjivanju londonskih restorana dobio KATASTROFALNU ocenu za nivo usluge, kvalitet hrane, higijenu... manite se više plaćenih TV reklama i okrenite se pravoj kuhinji. Kad su Englezi imali veze sa kuhinjom? :shock:
 
Osnovni recept
Potrebno je:
1 kg brašna
6 dl mlake vode
1 kvasac
1 kašika šećera
2 kašike soli
1 kašika masnoće (mast, ulje)
2 kašike sirćeta

U 1dl mlake vode dodati malo šećera i kašičicu brašna, pa rastopiti kvasac, poklopiti i sačekati da "krene".
Prosejati brašno, dodati sve sastojke i na kraju rastopljen kvasac. Testo dobro izmesiti i ostaviti da odstoji dok ne počne da raste, zatim ga podeliti na dva dela, premesiti svaki i ostaviti da stoji najmanje 5 sati na sobnoj temperaturi. U principu što ga više mesite, i više puta premesite, testo je bolje. Testo razviti, svaku obgu uviti u veknu, i ostaviti da odstoji najmanje 1h. Pre pečenja, svaku veknu zaseći nožem i peći na 250C.
Pečene vekne hleba umotati u vlažnu krpu i ostaviti 10'tak minuta.
Kada smo ovaj hleb pravili '93, bili smo se ispraksovali da testo zamesimo uveče i noću ga premesimo, pa ga tek ujutro pečemo.
Jako su dobre i mekike, kifle, lepinje...a ubacivala sam i ječmene, zobene, pšenične pahuljice, zrna suncokreta, susam (šta ko voli!) a deo brašna se može zameniti integralnim.
 

Back
Top