SEBICNOST - Da li je sebicnost zlo?

Vidis ovo sto ti pricas nema veze sa SEBICNOSCU nego sa umisljenoscu.
Kada neko daje sebi za pravo da misli da je svojim trenutnim potezom i ocjenom pametniji od dugogodisnjeg ispravno dokazanog iskustva.

Vidis...sebicnosc nema nista sa tim ;).

Kad god se prica o necemu ja razdvajam da li se prica o ideji ili o planu.
Sebicnost kao ideja je vrlo jasna.Nije lako dokaziva, narocito ne sebicnom ako on to shvati kao rusenje sopstvene vrednosti.Ali je jasna.
In queue : JA > prioritet 100 > prvo mesto po prioritetima.

Sebicnost kao ideja je lako primetljiva kao utvrdjena putanja psihologike, tj moze se reci da je neka osoba sebicna ili ne, iz ugla nacina razmisljanja i zakljucivanja.

ALI, ne moze se zakljuciti da li je neka osoba sebicna na osnovu ponasanja.
Tu se moze samo karakterisati akt, gest, dogadjaj, iz naseg , opsteg, grupnog , licnog, ili iz ugla te osobe.

Sad vama nije jasno, i sasvim je to u redu.
Medjutim evo pitanja, ako ja proucavajuci psihu osobe ustanovim da osobu i njenu logiku razmisljanja i odlucivanja deterministicki utvrdjujem i odredjujem time sto joj lepim marker sebicna u nacinu razmisljanja, da li je moguce da je to sve stvar mog umisljanja i slucajnosti koje se uvek nameste ili postoji bas na planu ideja takva osobina.

Ja nikada ne mogu da procenjujem osobu na osnovu gesta, to se pokazalo mnogo puta pogresnim.
Kontekst cini gest vazom koja je osvetljena samo iz jednog ugla.

Medjutim ukinem svetlost i krenem da pincetom pipkam po mraku, na kraju dobijam mnogo precizniji model sta je u mraku jer sam cackajuci obisao celu vazu, tj proteklo je dovoljno vremena i ona se sama okretala pa je stecen uvid u celo telo i oblik.

E sad vi postavljate pitanje zasto to ne moze i sa vidom.
Pa ne znam, ali ljudi kad gledaju vazu, odmah je pretvore u sliku , fiksiranu za trenutak, okolinu i 2D.
I kad im das 50 slika slikanih u nizu, oni i dalje vide dosadno ponavljanje i vide sliku kao sto je i ona prva.
Dok ako im das pincetu i da bockaju , oni ce bockajuci dati precizniji odgovor sta vide.

E tako je i kod osecanja ideje i kod osecanja ili tumacenja plana.
Kod ideje se gleda nesto sto zahvata celu licnost i kao Drinu iz satelita, dok kod plana to postaje 10m oko nas.Drina je uvek prava na potezu od 10m....
 
Sebicnost retko oprastamo drugima, a svi je u sebi nosimo.
U nesebicno davanje i bezuslovnu ljubav ne verujem..Sve su ljubavi sebicne..Ljubav majke prema detetu ponajvise..
Za sebe ne mislim da sam zla niti losa osoba u svom savrsenom sebicluku samo zato sto zelim da upijem svu ljubav ovoga sveta...toliko ljubavi da mogu da kazem..sada mi je dosta..hvala..sita sam..
 
Kad bi tako bilo, iskustvo bi se sticalo samo u teoriji.

Zavisno od toga šta je u pitanju...iskusniji ne znači i pametniji.

Vidi,svaka nauka se temelji na teoriji koja ce pripremiti tvoj um na daljem putu ka donosenju tvojih buducih odluka prilikom rasudjivanja u PRAKTICNIK situacijama.

Dakle ipak ide prvo teorija pa onda praksa.
Sto se tice toga ko je pametniji...tu si u pravu ;).
 
Kad god se prica o necemu ja razdvajam da li se prica o ideji ili o planu.
Sebicnost kao ideja je vrlo jasna.Nije lako dokaziva, narocito ne sebicnom ako on to shvati kao rusenje sopstvene vrednosti.Ali je jasna.
In queue : JA > prioritet 100 > prvo mesto po prioritetima.

Sebicnost kao ideja je lako primetljiva kao utvrdjena putanja psihologike, tj moze se reci da je neka osoba sebicna ili ne, iz ugla nacina razmisljanja i zakljucivanja.

ALI, ne moze se zakljuciti da li je neka osoba sebicna na osnovu ponasanja.
Tu se moze samo karakterisati akt, gest, dogadjaj, iz naseg , opsteg, grupnog , licnog, ili iz ugla te osobe.

Sad vama nije jasno, i sasvim je to u redu.
Medjutim evo pitanja, ako ja proucavajuci psihu osobe ustanovim da osobu i njenu logiku razmisljanja i odlucivanja deterministicki utvrdjujem i odredjujem time sto joj lepim marker sebicna u nacinu razmisljanja, da li je moguce da je to sve stvar mog umisljanja i slucajnosti koje se uvek nameste ili postoji bas na planu ideja takva osobina.

Ja nikada ne mogu da procenjujem osobu na osnovu gesta, to se pokazalo mnogo puta pogresnim.
Kontekst cini gest vazom koja je osvetljena samo iz jednog ugla.

Medjutim ukinem svetlost i krenem da pincetom pipkam po mraku, na kraju dobijam mnogo precizniji model sta je u mraku jer sam cackajuci obisao celu vazu, tj proteklo je dovoljno vremena i ona se sama okretala pa je stecen uvid u celo telo i oblik.

E sad vi postavljate pitanje zasto to ne moze i sa vidom.
Pa ne znam, ali ljudi kad gledaju vazu, odmah je pretvore u sliku , fiksiranu za trenutak, okolinu i 2D.
I kad im das 50 slika slikanih u nizu, oni i dalje vide dosadno ponavljanje i vide sliku kao sto je i ona prva.
Dok ako im das pincetu i da bockaju , oni ce bockajuci dati precizniji odgovor sta vide.

E tako je i kod osecanja ideje i kod osecanja ili tumacenja plana.
Kod ideje se gleda nesto sto zahvata celu licnost i kao Drinu iz satelita, dok kod plana to postaje 10m oko nas.Drina je uvek prava na potezu od 10m....

Hmmm...:think:.

Malo cu da razmislim o ovome ;).
 
Da ja malo bacim temu ka filozofiji.

Dobro i zlo su odrednice koje imaju kontekst, zato i ceo odgovor na pitanje da li je sebicnost zlo ili dobro ima kontekst, tj zavisi od okolnosti.

Danasnje okolnosti u srbiji koje su totalno degradirane, namernim dejstvom vlasti , da bi se kolektivno, a sa njim i nesebicno ponistili i zaboravili, i zamrzeli, dovodi do situacije gde je sebicnost mudra odluka.
U tom kontekstu ne moze da predstavlja zlo kad za svakog pojedinca pojedinacno predstavlja ne samo dobro , vec i kriticno uslovljeno dobro, tj dobro bez koga ne bi opstao.

Ili uprosteno do nivoa cobanske logike (za koju u pravom smislu mislim da je itekako dobra, ali ovde je pominjem u smislu svih ljudi kako je oni pezurativno shvataju).....

Potpuno je nevazno to sto jedan covek odbija da uzme sa gomile hranu koja je namenjena ljudima koji dolaze popodne, ako njih 100 kaze ko ih ebe....minornost njegovog broja je u ovom slucaju minornost njegove ideje.

Potpuno je nevazno sto 4 miliona gradjana hoce da zivi bolje, ako pri ponasanju biraju i daju prednost onima kojima to ne predstavlja znacajni cilj i ideju.
 
pitanje života i merljivosti se ne postavlja....ali, hajde ..verujem da mnogi o tome razmišljaju..ne uzimamo tu najbliže....uzmem ja pre nek dan knjžicu o stradanju 13. godišnje devojčice u aušvicu. zove se Hanin kofer. priča o toj devojčici ima svoj put i sudbina tog deteta je okrivena tek nedavno. e, sad, ta priča je više nego tragična. dete je bilo od svoje 9 godine do 13. pod stalnim terorom, od terezijanuma do aušvica, gde je provelo svega par sati života pre gasne komore......kada bih ja bio tamo i postavilo se pitanje mog života,. za život te devojčice ili da učestvujem u, ne daj bože u tome ili da budem vinovnik, mislim da bih rekao..ne, ja to ne mogu kao živ čovek..morali biste da me ubijete....ali, ja sam živ čovek i situacija nije ni u naznakama da se to desi, pa odavde uz jutarnju kafu tako nešto mogu stoprocentno da tvrdim...... znam samo šta bih mogao i šta nikada ne bih mogao da radim generalno, a situaciono kad je u pitanju život....morao bih da se nađem pred iskušenjem...
 
Ponekad se cinis tako naivan.

Pa ne pravi se zlocinac tako sto se uhvati za ruku sa foruma krstarice, vec se to radi treningom u specificnim uslovima, i koristi se kontinuitet psihe.
Jedino sto razmisljam je da li postoje osobe koje posle dobro odradjenog treninga sa kontinuitetom psihe mogu da izvrse prekih kontinuiteta.
Naravno da se ne uzimaju osobe preko 25 godina, ili po nekom drugom kriterijumu nepodobne za oblikovanje.

Ja sam video i ucestvovao u delimicnom treningu kontinuiteta psihe, pa sam bio zacudjen uspesnoscu za kratko vreme.
Sve filozofije i psihologije iz knjiga padaju u vodu jer ili su secerne vodice ili su idealizovane i moralizovane.
A ni USA psihologija mi se ne svidja , psihologija patologije, tj svako je lud na svoj nacin.
Sve su to potencirana gledista, tj izvadjeno iz konteksta i onda nabildovano do nivoa pravca ili cak i nauke.

Ali ako je kretanje oko MRT, tj ako su oscilacije psiholoske prirode male , onda se mogu ti laki modeli uzeti za tacne.
Cak se i greske koje su ugradjene u tim metodama ne vide jer se skupom aktivnosti ispeglaju, tj kao kad pravite grudvu snega, vase ruke nisu u obliku poslasticarske kasike, ali na kraju grudva ispadne bas takva...osim za suvi sneg...ali suvog snega nemamo u tihim vremenima pa su zato ove metode tacne.

Ne znam da li ima zloupotrebe ovih metoda, a metode kontinuiteta psihe se masovno koriste u vojsci i ponegde u policiji.
Tvrdim da su retki oni koji se ne mogu uciniti koljacima ili furunasima, ako se selektuju kad treba.Mozda 1 na 100.000 ili cak i na 500.000.
To uopste ne znaci da ja posmatram ljude kao potencijalne koljace.To znaci da je kontinuitet psihe zaebana stvar, i kad se ustali , kao kod nekih psihoza ili bolesti, muka.....
 
Mi ne mozemo selektovati sebicnost kao zlo.
Kao ljudsku manu da ali kao zlo ne,posto prvo moramo utvrditi zasto je sebican covjek zao.Da li zato sto neda?
Ako neda ne znaci da bi ubio ili ukrao.
Biti egoista i misliti na sebe je za neke pozitivna osobina.
Dakle,biti sebican i od nikoga nista ne traziti a biti siroke ruke a krasi?

Pitanje je : sta je od ovoga dvog ZLO ;)?
 
Mi ne mozemo selektovati sebicnost kao zlo.
Kao ljudsku manu da ali kao zlo ne,posto prvo moramo utvrditi zasto je sebican covjek zao.Da li zato sto neda?
Ako neda ne znaci da bi ubio ili ukrao.
Biti egoista i misliti na sebe je za neke pozitivna osobina.
Dakle,biti sebican i od nikoga nista ne traziti a biti siroke ruke a krasi?

Pitanje je : sta je od ovoga dvog ZLO ;)?

pa to je i problem sto se misli da je zlo samo ne ubiti ili ukrasti

zlo je i ne dati, ne pomoci ...itd

zlo je nedavanje :)

sve sto nije ljubav je zlo...
 
pa to je i problem sto se misli da je zlo samo ne ubiti ili ukrasti

zlo je i ne dati, ne pomoci ...itd

zlo je nedavanje :)

sve sto nije ljubav je zlo...

Naprotiv!
Ja ne kazem da je sebicnost pozitivna.Ja kazem da ne mozemo reci da je to ZLO.
Da je mana jeste ali zasto zlo?
Biti sebican nije dobro samo po tu osobu koja je sama takva ali zasto je to lose za mene?
Sa druge strane dzeparos ce te odzepariti nebitno gdje i sa kim da si.
 
Naprotiv!
Ja ne kazem da je sebicnost pozitivna.Ja kazem da ne mozemo reci da je to ZLO.
Da je mana jeste ali zasto zlo?
Biti sebican nije dobro samo po tu osobu koja je sama takva ali zasto je to lose za mene?
Sa druge strane dzeparos ce te odzepariti nebitno gdje i sa kim da si.

Pa u uvodnom postu sam objasnila upravo to,
da necija sebicnost itekako ugrozava druge
a iz sebicnosti idu i druge lose osobine
sveje povezano
samo nesebicna osoba moze razvijati ljubav
a sebicna ide u zlo

na primer u nevolji si i neko zbog sebicnosti tebi ne pomogne i ti propadnes zato..
 
Pa u uvodnom postu sam objasnila upravo to,
da necija sebicnost itekako ugrozava druge
a iz sebicnosti idu i druge lose osobine
sveje povezano
samo nesebicna osoba moze razvijati ljubav
a sebicna ide u zlo

na primer u nevolji si i neko zbog sebicnosti tebi ne pomogne i ti propadnes zato..

Necija sebicnost ne moze nekoga ugroziti.
Ako vec znas da je ta osoba sebicna zasto trazis i ocekujs pomoc od nje?
Zasto si uopste sa takvom osobom?
Takve osobe ostaju same i prazne.

Pazi ovo...
Jednom konobaru svako jutro dolazi jedan gost koji mu nikada ne daje baksis ali isto tako nikada nije nezadovoljan.On zna da mora da se pomori sa tim sto je dobio i to je to.
Ne ostavlja baskis i ne moze da ocekuje EKSTRA USLUGU...stvarno je tako.
Sa druge strane,svakog dana dolazi jedan PREPOTENTAN gost na rucak koji svaki dan ostavlja baksis od 10 evra za rucak koji tu pojede,ali tom konobaru napravi takvu pometnju,takav stres,stalno gundja i ima nesto da se pozali.

Znas sta taj konobar kaze na kraju svakog dana ;)?

Nekada je bolje da mi dodju i oni sebicni sto ce i cutati nego ovi sto su recimo to tako "siroke ruke" ali dugackog jezika.

U velikom broju slucajeva sebicni zele samo svoje...tu nije rjec o prokletim ;).
 
Necija sebicnost ne moze nekoga ugroziti.
Ako vec znas da je ta osoba sebicna zasto trazis i ocekujs pomoc od nje?
Zasto si uopste sa takvom osobom?
Takve osobe ostaju same i prazne.

Pazi ovo...
Jednom konobaru svako jutro dolazi jedan gost koji mu nikada ne daje baksis ali isto tako nikada nije nezadovoljan.On zna da mora da se pomori sa tim sto je dobio i to je to.
Ne ostavlja baskis i ne moze da ocekuje EKSTRA USLUGU...stvarno je tako.
Sa druge strane,svakog dana dolazi jedan PREPOTENTAN gost na rucak koji svaki dan ostavlja baksis od 10 evra za rucak koji tu pojede,ali tom konobaru napravi takvu pometnju,takav stres,stalno gundja i ima nesto da se pozali.

Znas sta taj konobar kaze na kraju svakog dana ;)?

Nekada je bolje da mi dodju i oni sebicni sto ce i cutati nego ovi sto su recimo to tako "siroke ruke" ali dugackog jezika.

U velikom broju slucajeva sebicni zele samo svoje...tu nije rjec o prokletim ;).
al nije nesebican onaj sto da da bi dao..

nesebicnost je davati iz ljubavi... bitan je i motiv a ne samo delo.

kao sto i davanje iz pogresnog motiva nije nesebicnost... to je isto zlo jer se time obmanjuju ljudi...

znaci nesebicnost je iz ljubavi

ostalo je sve sebicnost... i to je zlo:)))

takodje ne mogu ja znati da je neko sebican sve dok ta osoba ne ispolji sebicnost...

Neki se prave nesebicni al kad ti najvise trebaju budu sebicni

i to je zlo.

na primer meni je zivot ugrozen i ta osoba mi samo nece pomoci

kako me nije ugrozila?

da sam znala da je sebicna ne bi ni bila sa njom...

takodje sebicna osoba moze uciniti nesto sto njjoj pomaze a cime moze meni nauditi
 
Poslednja izmena:

Back
Top