Da li Srbija treba da kupi F-35?

Da li treba kupiti 12 F-35 za 5-10 godina?

  • DA

  • NE


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Будући експерт

Početnik
Banovan
Poruka
46
Danashnji pad Su-27 je delimichno pokazao odgovor. Zashto bash danashnji,zato shto je to kap koja je prelila chashu podnoshljivosti na nepouzdanost ruske aviotehnike.


Kupovina ruske tehnike je svojevrstan sizifov posao. O tome ne zhelim ni da diskutujem. E sad zashto F-35 a ne F-16/18, Typhoon, Rafale, Gripen... F-35 je tehnoloshki najsuperiorniji to cete se slozhiti. Pored toga on donosi dve ogrmomne psiholoshke prednosti, prvu zbog same superiornosti koju cemo imati nad celim okruzhenjem, a drugu shto cemo biti odlichan marketing za F-35, jer ce se male zemlje voditi onim ''kad mozhe jedna Srbija da ga priushti, mozhemo i mi''. Time cemo steci odredjeni prijateljski odnos sa Amerima. To je sve moguce naravno samo ako pristupimo u NATO, shto je samo po sebi dobro. Shto se ostalih aviona tiche, Typhoon je preskup za ono shto nudi, dok prema jednomotorcima imam izvesnu odbojnost(evo recimo shto u sluchaju otkaza motora nema shanse da se spasi avion). F-35 je takodje jednomotorac, ali se ipak radi o najnovijem avionu. Gripen ne verujem da bi se u borbi pokazao, ne verujem da tako mala zemlja mozhe da razvije kompletan avion a da bude na nivou chak i bednih Rusa, a kamoli americhkih aviona. F/A-18 nije loshe reshenje samim tim shto je to americhka verzija Mig-29(ne znam da li postoji neka verzija koja nije za nosach, ta bi nam trebala) a Rafale mi je zanimljiv poshto smo sa Francuzima imali odlichnu saradnju iz SFRJ, imamo prijateljske veze, a projekat Novi avion smo radili sa njima. Dakle F-35 ili eventualno Rafale, F/A-18. Shto se tiche kolichine, mislim da nam je dovoljno 12 komada verzije F-35A shto izadje milijardu dolara. Trebace josh jedno milijarda i po za ostale troshkova, rakete, obuku osoblja itd. Medjutim za ono shto dobijamo 2.5 milijarde doalra je malo. Sad to izgleda ogromna suma ali do 2015. ce nasha ekonomija porasti 2-3 puta te to nece biti strashan izdatak.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ne jedan, 12 komada. Rachunam da bi 2.5 milijarde dolara bile dosta za SVE troshkove.
2,5 milijarde su dovoljni da se obnovi propala energentska, telekomunikaciona, vodovodna struktura, ili da se reši problem naselja na jugu i istoku Srbije koja nestaju (godišnje umre 100 000 ljudi više nego što se rodi), da se reši problem ekstremno siromašnih, ili da se najzad uloži u zdravstvo ili prosvetu... Naravno, ne sve to, ali nešto od toga svakako... Zaista, poenta je, vojska je potrebna i potrebno je da bude jaka... Ali džabe to, ako neće imati koga i šta da čuva...
 
Poslednja izmena:
Naveo sam razlog, dodushe vishe politichki, zbog kog treba da nabavimo F-35 za pet do deset godina. Hteo bih da chujem i druga mishljenja i eventualne ispravke nekih pogreshnih podataka ako sam izneo. Mogao sam temu otvorite i na Politici,ali ipak joj je vishe mesto ovde.

koja misljenja ? dali znas koji konzorcijum pravi taj avion,i dali znas da je to konzorcijum zatvorenog tipa,i da ne primaju porudzbine nikog ko u njemu nije ucestvovao,a gotovo svi ucesnici osim amerika sada proklinju dan kada su se javili za konkurs.
 
AAHAHAHAHHAHAHAHHA Koje sranje čoveče!!! :hahaha::rotf: Kakav crni F-35, pa ta kanta košta 200 miliona!
Kakav razvoj situacije na globalnom planu!:D
Sad su od jednom ruski avioni postali krš, a mi ćemo da kupimo F-35 (koji nemaju ni Amerikanci!) da bi imali bolje odnose sa Amerikom!:rotf::rotf::super::rotf:
Naša ekonomija će da poraste 2 do 3 puta do 2015???:hahaha:
Mrtav ozbiljan.:dash::dash::hahaha:
 
AAHAHAHAHHAHAHAHHA Koje sranje čoveče!!! :hahaha::rotf: Kakav crni F-35, pa ta kanta košta 200 miliona!
Kakav razvoj situacije na globalnom planu!:D
Sad su od jednom ruski avioni postali krš, a mi ćemo da kupimo F-35 (koji nemaju ni Amerikanci!) da bi imali bolje odnose sa Amerikom!:rotf::rotf::super::rotf:
Naša ekonomija će da poraste 2 do 3 puta do 2015???:hahaha:
Mrtav ozbiljan.:dash::dash::hahaha:

u potpunosti te podrzavam..
nama ipak treba samo mali mig-29..
ili pak su-27..
nista bolje nam i ne treba
 
Danashnji pad Su-27 je delimichno pokazao odgovor. Zashto bash danashnji,zato shto je to kap koja je prelila chashu podnoshljivosti na nepouzdanost ruske aviotehnike.


Kupovina ruske tehnike je svojevrstan sizifov posao. O tome ne zhelim ni da diskutujem. E sad zashto F-35 a ne F-16/18, Typhoon, Rafale, Gripen... F-35 je tehnoloshki najsuperiorniji to cete se slozhiti. Pored toga on donosi dve ogrmomne psiholoshke prednosti, prvu zbog same superiornosti koju cemo imati nad celim okruzhenjem, a drugu shto cemo biti odlichan marketing za F-35, jer ce se male zemlje voditi onim ''kad mozhe jedna Srbija da ga priushti, mozhemo i mi''. Time cemo steci odredjeni prijateljski odnos sa Amerima. To je sve moguce naravno samo ako pristupimo u NATO, shto je samo po sebi dobro. Shto se ostalih aviona tiche, Typhoon je preskup za ono shto nudi, dok prema jednomotorcima imam izvesnu odbojnost(evo recimo shto u sluchaju otkaza motora nema shanse da se spasi avion). F-35 je takodje jednomotorac, ali se ipak radi o najnovijem avionu. Gripen ne verujem da bi se u borbi pokazao, ne verujem da tako mala zemlja mozhe da razvije kompletan avion a da bude na nivou chak i bednih Rusa, a kamoli americhkih aviona. F/A-18 nije loshe reshenje samim tim shto je to americhka verzija Mig-29(ne znam da li postoji neka verzija koja nije za nosach, ta bi nam trebala) a Rafale mi je zanimljiv poshto smo sa Francuzima imali odlichnu saradnju iz SFRJ, imamo prijateljske veze, a projekat Novi avion smo radili sa njima. Dakle F-35 ili eventualno Rafale, F/A-18. Shto se tiche kolichine, mislim da nam je dovoljno 12 komada verzije F-35A shto izadje milijardu dolara. Trebace josh jedno milijarda i po za ostale troshkova, rakete, obuku osoblja itd. Medjutim za ono shto dobijamo 2.5 milijarde doalra je malo. Sad to izgleda ogromna suma ali do 2015. ce nasha ekonomija porasti 2-3 puta te to nece biti strashan izdatak.

Buraz, pa jel onda i B-2 nepouzdan zbog pada ili F-22, a da ne govorim F-16 i F-15? Daj ne lupaj, molim te, normalno je da avioni padaju.
Nego, mi ne mozemo da izvucemo pare za Su-30MK ili Rafale, koji su najbolji avioni u svojoj generaciji, a ne tek F-35...
 
koja misljenja ? dali znas koji konzorcijum pravi taj avion,i dali znas da je to konzorcijum zatvorenog tipa,i da ne primaju porudzbine nikog ko u njemu nije ucestvovao,a gotovo svi ucesnici osim amerika sada proklinju dan kada su se javili za konkurs.

Za sada ne primaju nikog, ali kad projekat bude gotov naravno da ce im biti u interesu da prodaju avion. Bitno je da te chlanice konzorcijuma zhele da kupe Su-35BM, sve se raspadaju. Znash li ti da niko vishe nece kupovati rusko, Alzhir je vrati gotove MIG-29ke, Mig-35 ce puci na indijskom tenderu tako da Rusija i ako ne propadne kao drzhava za 5-10 godina(a siguran sam da hoce) nece vishe imati kome da prodaje naoruzhanje. Navedi JEDNU zemlju koja ce kupovati rusko naoruzhanje!
 
AAHAHAHAHHAHAHAHHA Koje sranje čoveče!!! :hahaha::rotf: Kakav crni F-35, pa ta kanta košta 200 miliona!
Kakav razvoj situacije na globalnom planu!:D
Sad su od jednom ruski avioni postali krš, a mi ćemo da kupimo F-35 (koji nemaju ni Amerikanci!) da bi imali bolje odnose sa Amerikom!:rotf::rotf::super::rotf:
Naša ekonomija će da poraste 2 do 3 puta do 2015???:hahaha:
Mrtav ozbiljan.:dash::dash::hahaha:

F-35A koshta 80 miliona, a ne 200, a nasha ekonomija ce porasti 2-3 puta chim prodje ova kriza, a to je vec pochelo.
 
u potpunosti te podrzavam..
nama ipak treba samo mali mig-29..
ili pak su-27..
nista bolje nam i ne treba

Ne mislish valjda kupiti stare Su-27 ili Mig-29, stare preko 20 godina. A ako mislish da nam prave nove, to ne rachunaj bez 40 miliona dolara. Zashto onda ne dati 80 miliona i kupiti najbolje shto ima, a shto nam donosi odredjene politichke beneficije kod Ameike i samim tim ojachava nashu bezbednost.
 
Buraz, pa jel onda i B-2 nepouzdan zbog pada ili F-22, a da ne govorim F-16 i F-15? Daj ne lupaj, molim te, normalno je da avioni padaju.
Nego, mi ne mozemo da izvucemo pare za Su-30MK ili Rafale, koji su najbolji avioni u svojoj generaciji, a ne tek F-35...

Svima se deshavaju nesrece ali se Rusima deshavaju 10 puta cheshce a lete 10 puta manje i to je problem. Kad bi Rusi leteli koliko lete Ameri, na svaki srushen americhki avion, Rusima pi padalo 100 aviona! Trenutno nemamo para i za to treba sachekati 2017. kad cemo imati a do tada treba pokushati uci u NATO.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top