Kako se krecu cene programa?

profesionalac-bgd

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
232
Imam da uradim program za lekarsku ordinaciju koja ima 4 racunara. Potrebno je da izvrsim umrezavanje racunara, instaliranje sql servera, .net framework, itd i da u VS uradim program sa bazom podataka koji cu da postavim na mrezu. Zanima me koliko bi neki od vas, recimo, iskusni programer to naplatio?


HVALA!
 
5000 evra?

Ne, ozbiljno, zavisi koliko posla imaš. Nabrojiš sve funkcionalnosti. Onda odrediš recimo "tri" težine zadataka. Svakoj težini dodeliš cenu, npr 50, 150 i 300 evra. Onda to pomnožiš i sabereš i dodaš još 20-30% tzv bafera, za svaki slučaj.

Najbitnije je da mušteriji daš što precizniji rok do kada možeš to da završiš. To se ceni.
 
5-20 evra je sat efektnog rada. u to se ne racuna blejanje u plafon dok razmisljas - u majku mu kako sad?

sto rece kolega iznad - popises sve poslove koje treba da uradis, dobro ti dodje i kao podsetnik, i ocenis koliko ti treba za koji i po kojoj tarifi, onda sve saberes i to ti je


a rok uvek stavi 15 dana vise, za svaki slucaj
 
Dobro su ti odgovorili, ali koliko ce te zapravo platiti zavisi i kako ti umes da pregovaras sa vlasnicima klinike. Obavezno naglasi da ce uz program ici i neka obuka, pa odrzavanje, pa unapredjivanje verzija itd. itd. Vise ces uzeti :ok:
 
I sve sto se dogovorite unapred, stavi na papir, da ne bude posle da se podrazumevalo da ces nesto da uradis, a ti nisi na to racunao pa da ili radis dzabe ili da se sporis s njim oko kinte. Narocito pazi kad projektujes bazu, neka ti klijent tacno navede svaki podatak koji hoce da ima. Niko ovde ne moze da kaze koliko bi trazio jer ne zna sta taj doktor hoce. A ako bas hoce da se nesto razvija specijalno za njega, neka to posteno i plati. Ako nece, neka uzme nesto gotovo sa trzista a ti mu samo uradi umrezavanje i instalaciju. I jos nesto, proveri da li su mu legalni OS, i koji ces SQL server da mu stavis, moj ti je savet da insistiras na legalnosti svega, SQL moze da bude i Express varijanta u ovom slucaju, jer ce posle ako bude stani pani, on u tebe da uperi prstom i da kaze 'Nista ja ne znam, evo vidite s njim, on mi je to sve napravio.'
Naravno, podrazumeva se da imas legalan VS.
 
sasvim pristojna cena.

savet: mozda ti bude lakse da dignes apache na jednoj masini i napravis web interfejs. sve to moze da se u php-u uradi za dva-tri popodneva, posle ti ostaje jos samo da napravis da lepo izgleda, instaliras kod njih, podesis da radi i, naravno, pokazes im kako da rade backup baze
 
nemam pojma. ja instaliram xampp i on sam podesi sql server i apacha, pa ne vodim racuna o tome.
ne bi trebalo da bude bitno koja je platforma.

jos jedan savet - napravi sve prvo kod kuce, pa kad proradi kako treba, tek onda nosi tamo da postavljas.

i naravno, uzmi u obzir da ce tamo da baza naraste vremenom poprilicno
 
Naravno da ti nije potreban, a predpostavljam da si vec u poodmakloj fazi projekta da bi mogao da se preusmeris na potpuno drugacije toolove / logiku. Apache & hostovane web aplikacije imaju svojih prednosti u izradi jednostvanih client / server aplikacija u odnosu na glomazni .NET, ali ako si vec poceo da radis u NETu, odradi projekat u njemu.
 
najbolji programski jezik je onaj koji znas :D

samo napravi da radi, pa makar i u fortranu. musteriji je bitno da to bude isporuceno na vreme i da radi ono sto im treba, a da li je lepo, ruzno, u boji, .net, php boli ih bas. naravno, ako je lepo to je bonus, ako je ruzno manjak, ali nece imati argumenta da se bune, nego samo mogu da kazi - aj ulepsaj ga malo leba ti. ti onda kazes - vazi, doradicu ga. i onda posle mozes da radis sta hoces, kupio si rok :D
 
PROBLEM KOJI SE JAVLJA:

Uradio sam test verziju programa. Kod mene na local program se lako povezuje sa bazom. Kad prebacim bazu na drugi racunar uz pomoc sql servera, prenesem program na taj racunar, program nece da se poveze sa bazom. Imam problem koji ne znam da resim. Da li je na drugom racunaru potrebno nesto vise od sql servera i kako da program povezem sa bazom podataka? Da li postoji neki program za to?
 
PROBLEM KOJI SE JAVLJA:

Uradio sam test verziju programa. Kod mene na local program se lako povezuje sa bazom. Kad prebacim bazu na drugi racunar uz pomoc sql servera, prenesem program na taj racunar, program nece da se poveze sa bazom. Imam problem koji ne znam da resim. Da li je na drugom racunaru potrebno nesto vise od sql servera i kako da program povezem sa bazom podataka? Da li postoji neki program za to?

Napravi da ti program po pokretanju procita connection string iz nekog spoljnog fajla, txt, xml, nebitno, samo iz njega izbaci username i password, to neka ostane u kodu da pristup serveru ne bude bas na izvolte.
I da, mozes server da stavis na obicnu XP Pro masinu, ne treba ti serverski OS.
 
Ako je vican kriptovanju, moze i to da se upise u config file sa parametrima. Inace problem je sigurno u connection stringu ili u podesavanju servera & mreze. Za pocetak pinguj server sa klijenta, ako ga vidis proveri koji conn string koristis do baze.
 

Back
Top