Temperatura CPUa

gost 30064

Elita
Poruka
16.623
Imam Intel na 2.8GHz dual core. Kupio sam ga pre 5-6 meseci. Tada, koliko se ja secam, kada se zagreje CPU na ne znam ni ja koliko stepeni, ukljuci se ventilator sam i ohladi ga. Sada dodje i do 63 stepena i normalno ga okrece, standardno. Tek kada ga restartujem zavrti ga na ~5000rpm dok ga ne ohladi.

U biosu mi je podeseno nesto 60 stepeni max, minimum 45 stepeni, sta znam. Kako da vratim da bude kao pre?

Hvala.
 
Pozdrav.
Kad si kupio racunar sve je bilo novo i cisto. Vremenom racunar je u sebe navukao prasine koja je napunila kuler od procesora tako da mu treba vise vremena da ohladi isti. (Skini i izduvaj koler kompresomom ili ga *veoma* pazljivo usisaj usisivacem - ovo drugo koristi samo kao nuzno resenje)
Vremenom termo elementi na ploci gube vrednost i salju ne pouzdane podatke u BIOS i ako ti je u istom cekirana opcija HW Monitor moze doci do toga da ventilatori kojima se brzina odatle kontrolise ne obavljaju svoju duznost valjano zato moj savet - disejbluj opciju HW Monitor - to ce za posledicu imati malo povecanje buke ( jer ce se ventilatori okretati maksimalnom brzinom ) ali s druge dtrane si miran od prekomernog zarevanja.
Moj C2D E 8400 ima 38 stepeni na oba jezgra a ventilator se vrti 1500 o/min dok je temperatura HDD 40 stepeni .
Mnogo znaci i dodatno hladjenje - jedna dodatna 12 ica na ulazu mnogo znaci!
Pozdrav
:)
 
Hvala na odgovoru.

No, kupio sam polovan CPU. Cistim kuciste kompresorom i podmazujem hladnjake redovno. Nema trunke prasine.

Shvatio sam da taj HW monitor kad je ukljucen i namesten na 55 (kod mene) poveca broj obrtaja ventilatora kad dodje temperatura na 55stepeni.

Ugasio sam HW i buka je nepodnosljiva. Sada sam vratio na HW ukljucen na 55 stepeni (verovatno cu ga staviti na 60stepeni).

Sto se tice ventilatora u kucistu, radim neki eksperiment. Da li vredi ulagati u ventilatore. Znaci, par dana cu ga koristiti bez ijednog ventilatora kao pre, a za par dana cu ubaciti jedan sa strane da duva ka CPU, jedan napred da uvlaci, jedan na plafonu i jedan pozadi da izvlace. Videcemo sta ce biti onda. Ako se spusti za neki stepen vredece ulaganje, a ako ne bolje popiti te pare :)
 
Hmmm,
sta da ti kazem vidim da sve i sam znas, moze da ti je zapao CPU koji je radio na nekim ekstremnim klokovima pa mu je recimo povecana termalna vrednost usled prevelikog napona na kome je radio i da je sebi skratio radni vek. Moj radi na 9x333MHz i CPU V core 1.05 V s box kulerom i nemam problema s temperaturom ( imam jednu dodatnu 12 icu s prednje strane )
Ako se CPU greje u IDLE pokusaj da ga vratis prodavcu jer je isforsiran do maksimuma !
(a moze biti i da si stavio mnogo paste kad si montirao kuler pa ne odvodi toplotu dobro ili da kuler ne naleze lepo na procesor tj da je labav - ne sme se mrdnuti ni mikron i pod jacim pokusaju mrdanja !!!! )
Probaj ne moze da skodi!
:)
 
Hmmm,
sta da ti kazem vidim da sve i sam znas, moze da ti je zapao CPU koji je radio na nekim ekstremnim klokovima pa mu je recimo povecana termalna vrednost usled prevelikog napona na kome je radio i da je sebi skratio radni vek. Moj radi na 9x333MHz i CPU V core 1.05 V s box kulerom i nemam problema s temperaturom ( imam jednu dodatnu 12 icu s prednje strane )
Ako se CPU greje u IDLE pokusaj da ga vratis prodavcu jer je isforsiran do maksimuma !
(a moze biti i da si stavio mnogo paste kad si montirao kuler pa ne odvodi toplotu dobro ili da kuler ne naleze lepo na procesor tj da je labav - ne sme se mrdnuti ni mikron i pod jacim pokusaju mrdanja !!!! )
Probaj ne moze da skodi!
:)

Ovo je moj CPU.



Oko racunara se ne razumem nimalo. To sa HW monitorom sam shvatio sta znaci tek kad sam procitao tvoj post i zakljucio sta je.

No, ovaj CPU je pre bio klokovan. Kupio sam ga od druga kome ni 500 CPU po 4.5GHZ sa po 64 jezgra, 512GB DDR 859, grafika koja radi na terabajt rama, oko 5 triliona GB HDD nije dovoljno.

Naime, jednom sam imao problem sa mojim proslim AMDom 2000atlonom, koji se poceo grejati do oko 80-90 stepeni. Sve i svasta sam pokusavao. Smrdelo je na paljevinu. Promenio sam napajanje i spustila se temperatura. Uskoro mi stize napajanje, i nadam se da je tu problem...

btw., HW monitor ne radi svoj posao. Evo sad je bila temperatura 65 stepeni zbog igrice, i nije zavrteo brze.
 
pa normalno je to , sve je ok dok ti temperatura ne ide preko 70 a onda bi trebalo da se zabrineš , ali ni onda ti neće izgoreti ništa pre će biti da će ti se komp zablokirati tj ugasiti sam od sebe kada temperatura u biosu dostigne zadate vrednosti pod kojim se računar automatski ugasi.
 
pa nebih se bas slozio sa vama....pitajte u svakom servisu reci ce vam da temperatura preko 50 kada komp nista neradi nije dobra i da smanjuje vek trajanja procesora... preporucujem da ili iskljucis Cool and quiet na ploci ili da uzmes nov cooler
 
Ovako:

taj cool and quiet je ono u BIOSu HW?

Kada je iskljucen onda vrti na 5k RPM i dosta je bucan.

Kada je ukljcen na 55stepeni nece da ga zaleti kad dodje do 55 i preko. Ne znam sto. Pre ga je zaletao. No, ima i neki softverski dodatak kazu za to, da kad je u "leru" CPU da mu smanjuje V i jos neke karakteristike i on se ujedno manje greje. Sutra idem do jednog servisa na razgovor sta i kako.
Naime, voljan sam dati i do 50eura za hladnjak za CPU, ali da znam da ce umesto radnih 65stepeni biti barem 50 stepeni. A u "leru" barem 40stepeni.
 
da ne postavljam novu temu slucajno sam sada prvi put sa ovim programom Spedfan ,prekontrolisao komp i uopste prvi put uradio tako nesto na kompu i daje mi ove rezultate

Win9x:NO 64Bit:NO GiveIO:YES SpeedFan:YES / komp je hp pavilion amd Athlon(tm)64 processor 3800+2,39ghz,1gb di ram
I/O properly initialized
Linked ISA BUS at $0290
Linked ATI SB400 SMBUS at $0500
Scanning ISA BUS at $0290...
SuperIO Chip=LPC47m192
Sensor's Base Address : $0800
Scanning AtiIgp SMBus at $0500...
SMSC H/M Block (ID=$20) found on SMBus at $2D
Found HDT722525DLA380 on AdvSMART
End of detection

Fan1:1229rpm
Fan2:1950rpm
Ambient:41°C i stiklirano zeleno
Remote1: 38°c i satrelica plava na dole
Remote2: 122°c i pored znak kao vatra znaci zesko opasno(sta je to remote 2)
HD0:44c crvena strelica na gore
Core:40°c stiklirano zeleno
CPU usage;varira od 1,6%do 15,7%
 
Poslednja izmena:

Back
Top