Decentalizacija; ukidanje Vojvodine; glavni grad

Da li treba Vojvodinu ukinuti?

  • DA

  • NE


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Bara Kob Ama

Ističe se
Banovan
Poruka
2.416
Znam da je ovo sazhvakana tema, ali ne znam da li je neko ovde imao neki predlog slichan ovom mom, a i voleo bi da chujem kritike. Pre svega za one koji nameravaju da me cinkare zbog krshenja Ustava Srbije i Pravilnika Krstarice, moji predlozi ne rushe ni suverenitet ni celovitost Srbije, vec se odnose na unutrashnje stvari. Osim toga Ustav nije Sveto pismo pa da se ne mozhe menjati.

Dakle pre svega potrebno je ukinuti Vojvodinu iz bar tri razloga:
1 Vojvodina je veshtachki pojam stvoren spolja(tu je bila granica izmedju dve zemlje koje su okupirale Srbiju). Iz istog onog razloga iz kog je ukinuta Istochna Nemachka, treba ukinuti i Vojvodinu.
2 Od postojanja Vojvodine nema interes ni Kikinda ni Indjija ni Subotica...ima samo Novi Sad. Dakle on bi bio jedini gubitnik ukidanja Vojvodine. Taj gubitak treba kompenzovati tako shto ce Novi Sad postati glavni grad Srbije. No o tome malo kasnije.
3 Najvazhniji razlog. Stanovnici Vojvodine imaju i pokrajinsku i republichku vlast. Stanovnici Beograda imaju i gradsku i republichku vlast. Stanovnici centralne Srbije imaju samo republichku vlast. Direktno to nije dobro za stanovnike centralne Srbije(bez Beograda) a indirektno ni za Beogradjane ni za Vojvodjane. Navedite mi zemlju u svetu koja je asimetrichna po broju nivoa vlasti, ja je ne znam, sem Srbije. Jedno reshenje je da centralna Srbija bez Beograda dobije autonomnu pokrajinu(chija prestonica nece biti Beograd), medjutim mislim da to nije dobro. Imam bolji predlog.

A taj predlog je vrlo prost. Nema potrebe da se izmishlja topla voda, trenutna podela na okruge je odlichna, uz neke korekcija granica gde su nepraktichne. Samo treba dati okruzima maksimalnu autonomiju, chak vecu nek shto trenutno ima Vojvodina, pre svega finansijsku. Takodje drzhavne institucije treba smanjiti na minimum i razbacati ih po celoj zemlji radi ravnomernog razvoja. Za kraj, treba izmestiti glavni grad iz Beograda, jer bez toga nema decentralizacije. Treba ga premestiti u Novi Sad(ako se vodimo kulturnim kriterijumima i kao kompenzacija za ukidanje Vojvodine), Kragujevac(istorijski razlozi, 1804, Oplenac) ili najbolje Nish(to je najnerazvijeniji deo Srbije i treba ga na taj nachin stimulisati).

Da chujem vasha mishljenja, kritike...
 
Znam da je ovo sazhvakana tema, ali ne znam da li je neko ovde imao neki predlog slichan ovom mom, a i voleo bi da chujem kritike. Pre svega za one koji nameravaju da me cinkare zbog krshenja Ustava Srbije i Pravilnika Krstarice, moji predlozi ne rushe ni suverenitet ni celovitost Srbije, vec se odnose na unutrashnje stvari. Osim toga Ustav nije Sveto pismo pa da se ne mozhe menjati.

Dakle pre svega potrebno je ukinuti Vojvodinu iz bar tri razloga:
1 Vojvodina je veshtachki pojam stvoren spolja(tu je bila granica izmedju dve zemlje koje su okupirale Srbiju). Iz istog onog razloga iz kog je ukinuta Istochna Nemachka, treba ukinuti i Vojvodinu.
2 Od postojanja Vojvodine nema interes ni Kikinda ni Indjija ni Subotica...ima samo Novi Sad. Dakle on bi bio jedini gubitnik ukidanja Vojvodine. Taj gubitak treba kompenzovati tako shto ce Novi Sad postati glavni grad Srbije. No o tome malo kasnije.
3 Najvazhniji razlog. Stanovnici Vojvodine imaju i pokrajinsku i republichku vlast. Stanovnici Beograda imaju i gradsku i republichku vlast. Stanovnici centralne Srbije imaju samo republichku vlast. Direktno to nije dobro za stanovnike centralne Srbije(bez Beograda) a indirektno ni za Beogradjane ni za Vojvodjane. Navedite mi zemlju u svetu koja je asimetrichna po broju nivoa vlasti, ja je ne znam, sem Srbije. Jedno reshenje je da centralna Srbija bez Beograda dobije autonomnu pokrajinu(chija prestonica nece biti Beograd), medjutim mislim da to nije dobro. Imam bolji predlog.

A taj predlog je vrlo prost. Nema potrebe da se izmishlja topla voda, trenutna podela na okruge je odlichna, uz neke korekcija granica gde su nepraktichne. Samo treba dati okruzima maksimalnu autonomiju, chak vecu nek shto trenutno ima Vojvodina, pre svega finansijsku. Takodje drzhavne institucije treba smanjiti na minimum i razbacati ih po celoj zemlji radi ravnomernog razvoja. Za kraj, treba izmestiti glavni grad iz Beograda, jer bez toga nema decentralizacije. Treba ga premestiti u Novi Sad(ako se vodimo kulturnim kriterijumima i kao kompenzacija za ukidanje Vojvodine), Kragujevac(istorijski razlozi, 1804, Oplenac) ili najbolje Nish(to je najnerazvijeniji deo Srbije i treba ga na taj nachin stimulisati).

Da chujem vasha mishljenja, kritike...
opstine i gradovi po Srbiji imaju takodje gradsku i opstinsku vlast kao i BG
te price o premestanju glavnog grada su smesne i vec prezvakane
 
opstine i gradovi po Srbiji imaju takodje gradsku i opstinsku vlast kao i BG
te price o premestanju glavnog grada su smesne i vec prezvakane

Dobro ali opet Vojvodjani imaju sve to plus pokrajinsku, dakle za jednu vishe. Navedi mi neku zemlju poput Srbije koja ima dve pokrajine i jednu teritoriju koja se smatra Srbijom u uzhem smislu a koja nema sopstvenu vlast. Da li takav sluchaj postoji u bilo kojoj evropskoj(i ne samo evropskoj) drzhavi?

Cela ova moja pricha je smeshna jer nazhalost nikad nece biti nishta ostvareno, ali ti mi reci shta tu ne valja?
 
trebalo je omoguciti vise ovlastenja lokalnim samoupravama u srbiji...i na taj nacin omoguciti decentralizaciju...s tim da bi drzava morala da stimulise ravnomerni razvoj srbije tako sto bi omogucila ukidanje ili smanjenje poreza u zaostalim opstinama.....stvaranjem regiona je trebalo da bude spontano onda kada to i kako to bude odgovaralo lokalnim samoupravama.....na ovaj nacin kako je drzava zamislila dobicemo samo jos vise drzavne administracije a time i birokratsko usporavanje svih aktivnosti....pored toga mnogima ce porasti apetiti za pokusaj odvajanja pojedinih regiona od matice,a opet sa bolesnim ambicijama da pojedinci postanu knezovi.....vec vidjeno...
 
Krusevac za Glavni grad Srbije!!!:rtfm::)

GZ:
Idi bre..
Kakv Novi Sad..
Ako bi trebalo da glavni grad bude nesto drugo a da nije Beograd, onda je jedini moguci u tom slucaju Kragujevac..

Ko zna razloge i razumjece..

KG, KSH iz istorijskih razloga, NS iz kulturnih, ali ja sam za Nish, jer je najsiromashniji region oko njega a i blizu Kosova(Shiptara) pa da se sprechi seoba Srba iz juzhnih krajeva.
 
trebalo je omoguciti vise ovlastenja lokalnim samoupravama u srbiji...i na taj nacin omoguciti decentralizaciju...s tim da bi drzava morala da stimulise ravnomerni razvoj srbije tako sto bi omogucila ukidanje ili smanjenje poreza u zaostalim opstinama.....stvaranjem regiona je trebalo da bude spontano onda kada to i kako to bude odgovaralo lokalnim samoupravama.....na ovaj nacin kako je drzava zamislila dobicemo samo jos vise drzavne administracije a time i birokratsko usporavanje svih aktivnosti....pored toga mnogima ce porasti apetiti za pokusaj odvajanja pojedinih regiona od matice,a opet sa bolesnim ambicijama da pojedinci postanu knezovi.....vec vidjeno...

Velika ovlshtenja opshtinama, slazhem se, ali treba ojachati i regionalne centre. Vuk Drashkovic je neshto slichno predlagao da Srbija postane federalne drzhava po uzoru na SAD a da svaki okrug bude jedna federalna drzhava.
 
KG, KSH iz istorijskih razloga, NS iz kulturnih, ali ja sam za Nish, jer je najsiromashniji region oko njega a i blizu Kosova(Shiptara) pa da se sprechi seoba Srba iz juzhnih krajeva.


Ne pitamo se ni ja ni ti o tome..
Ovo su samo forumska razmisljanja..
Moras da shvatis sta sve jedan glavni grad treba da ima, da bi to i bio..
Ne mozemo sad odjednom pozeljeti neko mjesto u Srbiji i reci, e to ce biti glavni grad Srbije od sutra..
To tako ne moze..
Zna se koju infrastrukturu glavni grad treba da ima da bi to bio, ne bitno kolliko je grad velik..

Prema tome, tema je promasena, jer nema daljeg smisla raspravljati o ovom pitanju..
 
GZ:
Ne pitamo se ni ja ni ti o tome..
Ovo su samo forumska razmisljanja..
Moras da shvatis sta sve jedan glavni grad treba da ima, da bi to i bio..
Ne mozemo sad odjednom pozeljeti neko mjesto u Srbiji i reci, e to ce biti glavni grad Srbije od sutra..
To tako ne moze..
Zna se koju infrastrukturu glavni grad treba da ima da bi to bio, ne bitno kolliko je grad velik..

Prema tome, tema je promasena, jer nema daljeg smisla raspravljati o ovom pitanju..

Ja bash mislim da glavni grad treba da bude onaj koji nije preterano bogat. Administracija treba da bude shto manja i mislim da je zgrada SIVa prevelika i ''motivishe'' na ogromnu administraciju. Shta nedostaje Nishu da bi bio glavni grad? Svi eventualni troshkovi bi se brzo isplatili jer centralizacija ubija ekonomski razvoj zemlje.

Inache znam da mi na forumu generalno mlatimo praznu slamu, da se nikad nishta nece primeniti, ali voleo bi da mi kazhesh gde greshim. Evo npr preseliti skupshtinu iz Beograda u Nish bi chak donelo prihode jer bi se mogla zgrada u Beogradu prodati a u Nishu upola cene kupiti neka ili sagraditi nova.
 
Jednostavno, je odgovor dati..
Toliko toga treba da se izgradi u primjera radi Nisu, da bi se preselilo to sto zelis, upravo tamo.
Cisto sumnjam, prosto ne vjerujem da bi i sam Nis mogao da izdrzi svo to renoviranje, cak i kad para ima, da ne govorim o tome, putna komunikacija, aerodrom..

Ma, ok, ali dzaba krecimo na ovoj temi..
I vec napisah, ako iz nekih razloga ne moze BG, onda jedino Kragujevac.
 
GZ:
Jednostavno, je odgovor dati..
Toliko toga treba da se izgradi u primjera radi Nisu, da bi se preselilo to sto zelis, upravo tamo.
Cisto sumnjam, prosto ne vjerujem da bi i sam Nis mogao da izdrzi svo to renoviranje, cak i kad para ima, da ne govorim o tome, putna komunikacija, aerodrom..

Ma, ok, ali dzaba krecimo na ovoj temi..
I vec napisah, ako iz nekih razloga ne moze BG, onda jedino Kragujevac.

Nemam nishta protiv KG, predlozhio sam i njega, mada KG nema aerodrom a NI ima.
Shto se putne infrastrukture tiche, BG je ochajan, ne mozhe gori. Osim toga ne treba praviti od Nisha(ili KG) novi Beograd(ne Novi Beograd, vec novi Beograd) vec prestonicu sa minimom ovlashcenja i institucija, a sve ostalo razbacati po celoj zemlji.
 
GZ:
Kazes razbacati..
Zanimljivo, pa kako bi tek onda bilo veselo...
Koje bi tek troskove nasi dicni politicari uspjeli da naguraju..

/ troskovi prevoza,
/odvojen zivot
/stanarina
licno obezbjedjenje

auuuu, vec je dosta, ako sam sta vazno propustio, dopunite me...

Sve se to mozhe reshiti tako shto bi se politikom bavio samo onaj ko je spreman da sve radi O LICHNOM TROSHKU.
 

Back
Top